Atenție: toate conturile de pe forum care nu au adresă de e-mail validă (corectă, actualizată) vor fi șterse !

blk

Universul credinţei

290 posts in this topic

Mentalitatea unui om sanatos de secol 21, care are pretentia de a afirma ca detine un intelect macar cu putin peste media masei nu poate pretinde ca lucrurile scrise in Biblie sunt valide, nu poate pretinde ca aberatiile alaturi de care am evoluat atatea secole exista. Eu inca nu pot intelege imbecilitatea oamenilor de a crede in ''minuni'' si in alte fapte fantastice. Orice, dar absolut ORICE lucru astazi a fost explicat. Incepand de la formarea omului pana la cum se ''ia lumina'' de Paste (un singur exemplu va dau: atata timp cat Charles Darwin imi demonstreaza aducand argumente puternice si dovezi ca pana si un VIERME in milioane de ani poate evolua intr-un om nu stiu cum mai poti avea tupeul si prostia sa vii sa spui ca omul a fost creat de dumnezeu). Nu contest posibilitatea de a exista o forta care totusi are mare legatura cu lumea in care traim dar nu a avut copil trimis pe pamant, nu a provocat aparitia omului prin crearea lui Adam. Biblia trebuie respectata pentru vechime, pentru istorie dar mi se pare ca doar un cretin poate afirma liber ca ceea ce e scris acolo exista. Biserica nu este altceva decat o institutie sociala cu rol in coeziune si in a pastra sa zicem mai mult sau mai putin legatura intre oameni dar atat. Cum va explicati de altfel ca cele mai dezvoltate tari ale lumii sunt tari atee? Cum va explicati ca cei mai inteligenti oameni din lume exclud cu desavarsire toate scrierile de domeniul fantasticului din Biblie si nu il recunosc pe Dumnezeul despre care se vorbeste in Biserica?

Prostia romanului de a da bani pentru a se face biserici in loc de spitale si scoli e o alta poveste

Edited by Oliver
5

Pai in primul rand intr-un secol in care lumea calatoreste in spatiu, se fac atatea descoperiri stiintifice relevante cu exemple si explicatii logice, sa crezi ca unviversul a fost creat de Dumnezeu...ceva mitic care nu a fost vazut niciodata nu a fost demonstrat cine mai crede in povesti scrise intr-o carte.Cred ca acest concept a fost creat pentru o scuza cand se fac greseli "asa a dat domnu" si pentru a gasi acel rost dupa ce mori,ca e posibil sa ajungi intr-un loc mai bun. Religia se contrazice singura religiile intre ele se contrazic. Dar totusi hai sa spunem ca e bine sa ai un impuls mai mult psihic, acel ajutor cand ai o problema si parca e greu sa rezisti de unul singur. Biserica reprezinta o mafie o banca care nu raspunde in fata nimanui nu ajuta pe nimeni...in ziua de azi biserica este un loc de socializare pentru babele care nu au ce face si vin sa isi povesteasca of urile.Traim atat de bine incat ne permitem sa investim miliarde in catedrale in timp ce copiii din centrele de plasament primesc cea mai mizera educatie posibila si cele mai rele conditii, sa nu mai zic de scoli in care nu exista sapun si alte cele, de spitale nu mai spun cu paturi de pe vremea lui Ceausescu ,apai cum sa nu i-a spaga medicii daca ei au salariul echivalent cu un SmartTV. Patriarhul merge insotit de garzi mereu si parca e rege absolutist unde este ajutorul pe care il ofera el ? ce scop are ? de a manipula varstnicii pentru ca au existat niste predici politice dupa slujba de nu va imaginati( pot vorbi din experienta aici). Se spune ca omul a fost lasat sa aleaga dar daca nu respecti poruncile te duci in iad, daca ai pacate grele te duci in iad, unde este alegerea libera cea fara consecinte. Adica eu te trimit in paradis e alegerea ta libera, dar daca esti rau te trimit mancare la caini.

Istoricul Stephen Henry Roberts a zis: “Eu sustin ca suntem amandoi atei. Eu cred in mai putin cu un zeu ca tine. Atunci cand o sa intelegi de ce respingi pe toti ceilalti zei posibili, o sa intelegi de ce eu il resping pe al tau”.

1

6 hours ago, GabrielAK said:

Nu stiu daca acest subiect a fost tratat in comunitate, dar tare mi-ar placea sa ascult niste pareri privitor la acest subiect. Credinta vs ateism.

Unul dintre cele mai controversate subiecte in lumea larga.

Sunt curios in ce directie duce aceasta discutie. M i-ar placea ca lumea ce v-a posta in acest topic sa isi impuna punctul de vedere cu argumente concrete.

0

33 minutes ago, GabrielAK said:

Multumim @Tavi pentru aducerea in prim plan a acestui topic. Eu nu l-am vazut.

Cand aveti putin timp liber cititi acest articol

Reveal hidden contents

Crestinismul, intreg crestinismul afirma ca „Sfanta” Biblie este cea mai corecta Carte din lume, este Cartea insuflabible.jpgta de insusi Dumnezeu intregii omeniri pentru ca omul sa cunoasca pe Dumnezeu, este Cartea care, dupa cum afirma crestinii, este insusi „CUVANTUL LUI DUMNEZEU”. Biblia este unica, este deosebita de toate celelalte carti in urmatoarele privinte: 

a)Este scrisa intr-un interval de timp de 1500 de ani; 

b) Este scrisa de catre 40 de scriitori diferiti, provenind din toate paturile sociale: regi, tarani, filozofi, pescari, poeti, politicieni, carturari, etc. Spre exemplu: Moise – lider politic, educat in universitatile Egiptului, Petru – pescar, Amos – cioban, Iosua – general dearmata, Neemia – paharnic, Daniel – prim-ministru, Luca – medic, Solomon – rege, Matei – vames, Pavel – rabin, etc. 

c) Scrisa in timpuri diferite: David scrie in vremuri de razboi, Solomon in timp de pace. 

d) Scrisa in diferite stari sufletesti: unii au scris de pe culmile bucuriei, altii din adancul necazului si al disperarii. 

e) Scrisa pe trbiblia.jpgei continente: Asia, Africa si Europa. 

f) Scrisa in trei limbi diferite: ebraica – a fost limba Vechiului Testament. In 2Imparati 18:26-28 este numita „limba lui Iuda”, in Isaia 19:18 „limba Canaanului”; a fost scrisa in aramaica – a fost „limba comuna”a Orientului Apropiat pana in vremea lui Alexandru cel Mare (sec. VI – IV i.CH.); a fost scrisa in greaca – limba Noului Testament – a fost limba internationala pe vremea lui Isus. 

g)A fost scrisa in timpul a peste 60 de generatii. 

h)A fost scrisa in locuri diferite – exemplu: Moise scrie in pustie, Ieremia scrie in temnita, Daniel – pe coasta unui deal si intr-un palat, Pavel – intre zidurile inchisorii, Luca – in timp ce calatorea, Ioan – exilat pe insula Patmos si altii, in conditii aspre ale expeditiilor militare

.i) Subiectul ei include sute de probleme controversate. Un subiect controversat este un subiect care va determina opinii contradictorii atunci cand este mentionat sau discutat. Exista o singura istorie in desfasurare: „Rascumpararea omului din pacat de catre Dumnezeu.” Oricum, in ansamblul ei, nu exista nici o carte care sa se apropie sau macar sa inceapa sa se compare cu circulatia Bibliei. Prima publicare importanta a Scripturii a fost traducerea Vulgata. A fost tiparita la tipografia Gutemberg. Insa cu toate acestea, criticul are dreptate: (afirmatia care urmeaza apartine unui crestin pe nume Josh McDowell care a scris-o in cartea sa”) ACEAbible-blue.jpgSTA NU DOVEDESTE FAPTUL CA BIBLIA ESTE CUVANTUL LUI DUMNEZEU, aceasta dovedeste insa ca Biblia este unica. Se spune ca a fost scrisa pe materiale perisabile, a trebuit sa fie copiata si recopiata timp de sute de ani inainte de inventarea tiparului; cu toate acestea, crestinismul din zilele noastre sustine ca existenta, stilul si corectitudinea ei nu au fost diminuate. Evreii au pastrat aceste manuscrise ale Bibliei asa cum nici un alt manuscris n-a fost pastrat vreodata. Folosind sistemul lor: massora (parva, magna si finalis) pastrau evidenta fiecarei litere, silabe, cuvant si paragraf. Exista in cadrul culturii lor o grupare speciala de barbati: carturari, cunoscatori ai legii, masorecti) a caror singura daslave3.jpgtorie era sa pastreze si sa transmita aceste documente cu fidelitate practic perfecta. Exista in prezent mai mult de 5.300 de manuscrise in greaca ale Noului Testament. Adaugam peste 10.000 de exemplare in latina Vulgata si cel putin 9.300 ale altor versiuni timpurii si avem mai mult de 24.000 de copii manuscrise ale unor portiuni din Noul Testament, cel putin asa sustine intreg crestinismul. Practic, Biblia este de nezdruncinat in autenticitatea ei. Chiar se spune ca: „Daca cineva ignora Biblia ca nefiind vrednica de incredere, atunci va trebui sa ignore pe baza aceluiasi motiv aproape intreaga literatura a antichitatii, mai ales la cat de multe dovezi exista in favoarea autenticitatii ei.” Cu toate acestea, stiind ca Biblia este la fel de autentica ca si la prima ei aparitie, totusi in interiorul ei se gasesc foarte multe contraziceri, ceea ce pune sub semnul intrebarii faptul daca ea este insuflata de Dumnezeu sau este ea Cuvantul lui Dumnezeu? Chiar din cauza acestor contradictii, dupa cum se stie, lectura Bibliei in Evul Mediu in afara membrilor clerului, a fost strict interzisa, sub amenintarea unor pedepse aspre. Mai jos voi arata cateva contraziceri biblice: 

1) O contrazSlave-memorial-sculpture-1.jpgicere destul de dura este aceea a sclavilor din Vechiul Testament care suna asa (Exodul 21:2-6):„Daca vei cumpara un rob evreu, sa slujeasca sase ani ca rob; dar in al saptelea sa iasa slobod; fara sa plateasca nimic ca despagubire. Daca a intrat singur, sa iasa singur; daca era insurat, sa iasa si nevasta-sa impreuna cu el. Daca stapanul lui i-a dat o nevasta, si a avut fii si fiice cu ea, nevasta si copiii sa fie ai stapanului lui, iar el sa iasa singur. Daca robul va zice: „Eu iubesc pe stapanul meu, pe nevasta-mea si copiii mei, si nu vreau sa ies slobod”, atunci stapanul lui sa-l duca inaintea lui Dumnezeu, sa-l apropie de usa sau de stalpul usii, si stapanul lui sa-i gaureasca urechea cu o sula, si robul sa ramana pentru totdeauna in slujba lui.” Ce credeti despre aceste versuri din Biblie? Pe mine m-au lasat foarte uimit! Cum este posibil, ca Biblia sa accepte sclavagismul? Cum este posibil ca Biblia sa nu fi abolit sclavagismul !!! 1830+Slave.jpgChiar va rog, pentru cei dintre voi, care puteti sa aduceti explicatii logice, dar fara exprimari vulgare, sunteti invitati sa trimite-ti comentarile la versete si la acest articol. 

2) A doua porunca din Decalog ( Exodul 20:4-5) suna asa: „Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor cari sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul. Sa nu te inchini inaintea lor, si sa nu le slujesti;…” Aceasta fiind una dintre cele 10 porunci date de insusi Dumnezeu si scrise pe tablele lui Moise! Intrebarea: De ce ne inchinam la icoane (ma refer la ortodoxi). Vad aici o contrazicere a bisericii. Oare ce ar raspunde un preot la aceasta intrebare? Unii ar spune ca de fapt noi nu ne inchinam la imaginea propriu-zisa, ci la ceea ce reprezinta ea. Atunci, de ce mai avem nevoie de icoane? Uitati-va la musulmani, si ei se roaga la Dumnezeu, la Allah, dar in moschee nu au icoane. Iar crestinSclav+biciuit.jpgii, oare cresc mai mult in ochii lui Dumnezeu, daca merg la biserica si i-au la rand icoanele si le saruta?

3) Atunci cand Dumnezeu a creat Universul, chiar inca de la inceput, in Biblie apare o contrazicere foarte mare, avand in vedere legile universale cu care noi suntem deja obisnuiti. Spre exemplu istoria creatiei incepe: La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul (Geneza 1:1). Cu alte cuvinte era Pamantul, sa zicem in mijlocul spatiului! Ceea ce este interesant este ca in primele trei zile, Dumnezeu creaza Pamantul (Geneza 1:2), lumina (Geneza 1:3), intinderea de ape (Geneza 1:6), verdeata, iarba cu samanta, pomii roditori (Geneza 1:11), iar tocmai in ziua a patra Dumnezeu creaza Soarele, Luna si Stelele (Geneza 1:14-19). Deci, noi acum ar trebui sa credem ca Pamantul statea pe loc timp de trei zile, iar tocmai apoi a inceput sa se invarta in jurul Soarelui care a aparut a patra zi, desi Pamantul era deja cu iarba, samanta, pomi fructiferi… De aici si-a luat si biserica ideea cum ca Pamantul se afla in Centrul Universului si restul se invarte in juruicon+3.jpgl lui, asta pana a venit Galileo Galilei cu adevarata teorie despre asezarea Pamantului in Univers, invartindu-se in jurul Soarelui si nu invers. Exista o teorie care sustine ca fiecare zi a creatiei, de fapt nu este o zi de 24 de ore, ci poate sa fie un milion de ani sau un miliard, deoarece mai exista un verset in Biblie care spune ca pentru Dumnezeu o zi este ca o mie de ani si o mie de ani ca o zi, cum ca Dumnezeu este inafara timpului. Daca ar fi asa, aceasta teorie, ar insemna ca plantele care sunt create in a treia zi sa nu aiba lumina si sursa de caldura, decat atunci cand apare Soarele, adica a patra zi, care nu stiu cate milioane sau miliardCreation+Univers.jpge de ani ar insemna aceasta zi. In versetul trei din Geneza 1:3, totusi lumina a fost creata inaintea Soarelui, iar versetele Geneza 1:14,18, descrie acesti luminatori ai zilei: Soarele ziua si Luna si stelele noaptea. Pana in anul 1.600, oamenii credeau ca Luna si Soarele nu sunt decat niste reprezentanti ai zilei si ai noptii. Nu ei lumineaza ziua si noaptea, ei sunt niste reprezentanti pusi acolo sa stim cand este ziua si cand este noapte. Cum explicati asa ceva? Cum poate Pamantul sa existe inaintea Soarelui si cu iarba, samanta si pomi fructiferi, cand se stie foarte bine astazi ca ce mentine viata pe Pamant este Soarele care da lumina si caldura? 

4) Dupa nasterea lui Cain si Abel, in Biblie apar asa numitele genealogii, arbori genealogici (Geneza 5:1-32) de la Adam la Noe, apoi mai apare in Noul Testament de la Avram la Isus si astfel s-a calculat cand a creat Dumnezeu Pamantul, tinand cont si de anii cat au trait acesti oameni care sunt scrisi in Biblie, si astfel a ajuns biserica sa zica ca Pamantul are 6.000 de ani. Acum, daca Pamantul are 6.000 de ani, oacosmos.jpgmenii nu ar putea sa vada in zilele noastre, o stea, o galaxie sau o nebuloasa mai departe de 6.000 de ani. Tot ceea ce se vede dincolo de o distanta de 6.000 de ani ar trebui sa nu existe, si totusi cea mai indepartata lumina care se poate vedea si exista chiar si poze facute de telescopul Hobble, se afla la o departare de 13 miliarde de ani lumina, sa nu mai vorbesc de stelele care se afla mai aproape de 13 miliarde de ani lumina!!! Cum se poate intelege varsta Universului care se presupune ca este de 13,7 miliarde de ani, cu povestea Creatiei din Biblie? Poate cineva dintre voi sa-mi explice ca mie unul imi este imposibil sa cred ca Pamantul are 6.000 de ani! 

5)In Geneza 1:30, Dumnezeu le-a dat ca hrana tuturor animalelor, toata iarba verde. Cu alte cuvinte leul cu coltii lui, mananca iarba! Tigrul la fel, tantarul la fel, toate se hranesc cu iarba!!! Nu vad cum felinele ar putea manca iarba, pentru ca nu au dintii facuti ca sa rumege si nici sistemul digestiv nu este bun pentru iarba asa multa… Cum poate sa se scrie asa ceva in Biblie? Totusi sliliac.jpga continuam si cu alte contradictii: 

6) Citim in Leviticul 11:13 – „Iata dintre PASARI, cele pe care le veti privi ca o uraciune, si din care sa nu mancati: vulturul, gripsorul si vulturul de mare;” iar la Leviticul 11:19 apar urmatoarele pasari:„barza, baltanul, si ce este din neamul lui, pupaza si liliacul.”Liliacul intr-adevar zboara, dar NU este PASARE. Criteriile pentru a fi mamifer (de exemplu: oamenii sunt mamifere) si ceea ce distinge mamiferul de pasare: mamiferele au coloana vertebrala, se incalzesc propriu, nu la soare ca reptilele, mamiferele au par, nu ca pasarile: pene, mamifere au dinti nu ca pasarile, mamiferele nasc pe cale naturala nu ca pasarile care depun oua… Deci oamenii cat si liliacul suDavid.bmpnt mamifere, iar liliacul nu este in nici un caz PASARE. Sa continuam cu contradictiile:

7) In cartea 2Samuel 24:1, avem urmatorul verset: „Domnul S-a aprins de manie din nou impotriva lui Israel; si a starnit pe David impotriva lor, zicand: „Du-te si fa numaratoarea lui Israel si a lui Iuda”, apoi daca citim in 1Cronici 21:1 – „Satana s-a sculat impotriva lui Israel si a atatat pe David sa faca numaratoarea lui Israel.”Acum daca va ganditi ca sunt doua intamplari diferite, sa stiti ca nu sunt, pentru ca daca se verifica spre exemplu 1Cronici 21:2 si 2Samuel 24:2 (nu are rost sa le mai scriu pentru ca oricum articolul este destul de lung, dar puteti verfica dvs.), se observa ca este exact aceeasi intamplare, iar dupa aceasta intamplare, David a fost pedepsit destul de rau,„trimitand ciuma in Israel, de dimineata pana la vremea hotarata.” Intrebarea este: Cine pana la urma la starnit pe David ? Dumnezeu sau Satana ? Se pare ca la aceasta intrebare nu se cunoaste raspunsul, deoarece Biblia din nou se contrazice singura!!! Desi sunt foarte multe contraziceri in Biblie nu as putea sa le enumar pe toate aici pentru ca ar insemna sa-mi umjesus_on_cross.jpgplu tot site-ul numai cu contraziceri, dar voi mai adauga cateva si din Noul Testament: 

8)Citim in Evanghelia dupa Matei 27:46-50 „Si pe la ceasul al noualea, Isus a strigat cu glas tare: „ELI, ELI, Lama Sabactani ?” adica: Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, pentru ce M-ai parasit?” Unii din cei ce stateau acolo, cand au auzit aceste vorbe, au zis: „Striga pe Ilie!” Si indata, unul din ei a alergat de a luat un burete, l-a umplut cu otet, l-a pus intr-o trestie, si l-a dat sa bea. Dar ceilalti ziceau: „Lasa, sa vedem daca va veni Ilie sa-l mantuiasca.” Isus a strigat iarasi cu glas tare, si Si-a dat duhul.” In Evanghelia dupa Marcu 15:34-37 citim: „Si in ceasul al noualea, Isus a strigat cu glas tare: ELOI, ELOI, lama sabactani” care, talmacit, inseamna: Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, pentru ce m-ai parasit? Unii din cei ce stateau acolo, cand l-au auzit, ziceau: „Iata, cheama pe Ilie!” Si unul dintre ei a alergat de a umplut un burete cu otet, l-a pus intr-o trestie, si I-a dEmptyTomb.jpgat sa bea, zicand: „Lasati sa vedem daca va veni Ilie sa-L pogoare de pe cruce!” Dar Isus a scos un strigat tare, si Si-a dat duhul.” Apoi citim in Evanghelia dupa Luca 23:46 –„Isus a strigat cu glas tare: „Tata, in mainile tale Imi incredintez duhul!” Si cand a zis aceste vorbe, Si-a dat duhul.” Si in final citim in Evanghelia dupa Ioan 19:30 –„Cand a luat Isus otetul, a zis: „S-a ispravit!” Apoi Si-a plecat capul, si Si-a dat duhul.” Deci dupa Evanghelile dupa Matei si Marcu, Isus a zis: Eloi, Eloi (sau Eli,Eli), lama sabactani, apoi a mai strigat ceva si Si-a dat duhul. Sa zicem ca a strigat ce a zis Luca:„Tata in mainile tale imi incredintez duhul!” Si cand a zis aceste vorbe si-a dat duhul, dar in Ioan spune:„S-a ispravit!”. Deci pana la urma vreau si eu sa stiu care au fost ultimele cuvinte ale lui Isus inainte sa moara pe cruce? Astept comentariile dvs.

9) Citim in Evanghelia dupa Marcu 15:32 – „Hristosul, Imparatul lui Israel, sa se pogoare acum de pe cruce, ca sa vedem si sa credem!” Jesus_de_nazaret.jpgCei rastigniti impreuna cu El, de asemenea isi bateau joc de El”. Acum mergem la Luca 23:40 – 43 citim: Dar celalalt l-a infruntat, si i-a zis: „Nu te temi tu de Dumnezeu, tu, care esti supt aceeasi osanda? Pentru noi este drept, caci primim rasplata cuvenita pentru faradelegile noastre; dar omul acesta n-a facut nici un rau.” Si a zis lui Isus: „Doamne, adu-Ti aminte de mine, cand vei veni in Imparatia Ta!” Isus a raspuns: „Adevarat iti spun ca astazi vei fi cu mine in rai.” Intrebare: Ori isi bateau amandoi talhari joc de Isus, ori numai unul dintre ei? Nu stiu care varianta din evanghelii sa o cred: a lui Marcu care spune ca amandoi isi bateau joc de Isus sau a lui Luca care spune ca numai unul dintre talhari isi bate joc de Isus pe cand celalalt talhar ii i-a apararea ??? Continuam… 

10) Cand s-au dus femeile la mormantul lui Isus? Citim in Marcu 16:2 – „In ziua dintai a saptamanii, s-au dus la mormant dis-de-dimineata, pe cand RASAREA SOARELE;” iar in Ioan 20:1 – „In ziua dintai a saptamanii, Maria Magdalena s-a dus dis-de-dimineata la mormant, pe cand era inca INTUNEREC; si a vazut ca piatra fusese luata de pe mormant.” Intrebare: Cand s-a dus la mormanAngel_and_empty_tomb.jpgt: cand RASAREA SOARELE sau cand era inca INTUNERIC ? Si mai este intrebarea: Cine s-a dus totusi la mormantul lui Isus ? In Evanghelia dupa Ioan 20:1 care este descris mai sus, se spune ca Maria Magdalena s-a dus dis-de-dimineata la mormant. In Luca 24:9-10 citim: „La intoarcerea lor de la mormant, au povestit toate aceste lucruri celor unsprezece si tuturor celorlalti. Cele ce au spus aceste lucruri apostolilor, erau: Maria Magdalena, Ioana, Maria, mama lui Iacov, si celelalte, cari erau impreuna cu ele.” De altfel, in Evanghelia dupa Marcu 16:1 citim:„Dupa ce a trecut ziua Sabatului, Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov, si Salome, au cumparat miresme, ca sa se duca sa unga trupul lui Isus, iar in Evanghelia dupa Matei 2Angels-Tomb.jpg8:1 citim: „La sfarsitul zilei Sabatului cand incepea sa se lumineze inspre ziua dintai a saptamanii, Maria Magdalena si cealalta Marie au venit sa vada mormantul. Deci numarul femeilor difera de la Maria Magdalena singura (Ioan 20:1), Maria Magdalena si cealalta Marie in Matei 28:1, si Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov, Salome si celelalte femei…Deci cine s-a dus in ziua dintai a saptamanii pana la urma la mormantul lui Isus? Si daca s-au dus in ziua dintai a saptamanii, nu inseamna oare ziua de luni? Iar daca Isus a murit in „Vinerea Mare”, de vineri pana luni nu sunt oare patru zile? Deci cand a inviat Isus: a treia zi sau a patra zi? Mergem mai departe cu o alta contrazicere: 

11) In Evanghelia dupa Luca 24:2-3 citim: „Au gasit piatra rasturnata de pe mormant, au intrat inlauntrul si n-au gasit trupul lui Domnului Isus.” Acum daca citAngel.jpgim in Evanghelia dupa Matei 28:1,2 – „La sfarsitul zilei Sabatului, cand incepea sa se lumineze in spre ziua dintai a saptamanii, Maria Magdalena si cealalta Marie au venit sa vada mormantul. Si iata ca s-a facut un mare cutremur de pamant; caci un inger al Domnului s-a pogorat din cer, a venit si a pravalit piatra de la usa mormantului, si a sezut pe ea.”Deci aici piatra de la mormant se da la o parte de fata cu femeile, iar in Luca 24:2-3, piatra era deja rasturnata! Deci piatra era sau nu rasturnata cand au ajuns femeile? Mai bine sa o lasam ca probabil nu putem afla si sa trecem la o alta contrazicere: 

12) Oare pe cine au vazut femeile acolo la mormant? Dupa Matei 28:1,2 era un inger care a rasturnat piatra; in Marcu 16:5 citim: „Au intrat in mormant, au vazut un tinerel sezand la dreapta, imbracat intr-un vesmant alb, si s-au inspaimantat.” In Luca jesus_resurrection_mary_tomb.jpg24:4 –„Fiindca nu stiau ce sa creada, iata ca li s-au aratat doi barbati, imbracati in haine stralucitoare.”Pana la urma au fost ingeri sau nu? Si daca au fost cati erau, unul sau doi? Daca ne mai uitam si in Ioan 20:11 citim: „Dar Maria sedea afara langa mormant, si plangea. Pe cand plangea, s-a plecat sa se uite in mormant. Si a vazut doi ingeri in alb, sezand in locul unde fusese culcat trupul lui Isus: unul la cap si altul la picioare. Deci, ori era afara, ori era inauntru sau doar s-a uitat de afara inauntru mormantului si a vazut ingerii ? Care varianta sa o alegem, pentru ca avem ceva variante, desi adevarul nu-l putem afla nicicum!!! Sa o lasa si pe asta ca oricum am face, tot nu iese !!! Hadeti sa va mai arat inca o contrazicere, poate sunt printre voi, cativa care ma pot lamuri, desi nu stiu cum ar putea!!! 

13) La recunoscut Maria Magdalena pe Isus cand la revazut ? Citim in Matei 28:9 – "Dar iata ca le-a intampinat Isus si le-a zis: „BuMaria.bmpcurati-va!” Ele s-au apropiat sa-i cuprinda picioarele, si i s-au inchinat.” Deci l-au recunoscut pe Isus. Daca citim in Ioan 20:14,15, vedem ca de fapt nu l-a recunoscut pe Isus: „Dupa ce a zis aceste vorbe, s-a intors, si a vazut pe Isus stand acolo in picioare; dar nu stia ca este Isus. „Femei”, i-a zis Isus, „de ce plangi? Pe cine cauti?” Ea a crezut ca este gradinarul, si i-a zis: „Domnule, daca l-ai luat, spune-mi unde L-ai pus, si ma voi duce sa-l iau.” Deci in Matei 28:9 il recunoaste din prima la auzul cuvantului „Bucurati-va!”, iar in Ioan 20:14,15 crede ca este gradinarul!!! Apoi daca mergem mai departe, citim in 1Corinteni 15:5 – „si ca S-a aratat lui Chifa (adica Petru), apoi celor DOISPREZECE.” Nu inteleg aici, cum adica celor doisprezece? Pai Iuda parca murise, se spanzurase, deci poate a vrut sa scrie celor unsprezece!!! Nu pot sa cred ca exista asemenea greselii! Toate astea si multe altele nu dovedesc ca Dumnezeu nu exista, eu cred ca exista, dar toate astea dovedesc ca Biblia nu este Cuvantul lui Dumnezeu, pentru ca daca ar fi Cuvantul lui Dumnezeu, ar fi perfecta, n-ar exista asemenea greseli. Unii spun ca nu conteaza greselile, pentru ca intomb.bmptelesul este acelasi. Daca intelesul este acelasi sa-mi raspunda si mie la intrebarile de mai sus, ex: Cine pana la urma la starnit pe David ? Dumnezeu sau Satana ? (eu nu cred ca are acelasi inteles: ori este Dumnezeu, ori este Satana – sunt doua persoane distincte) sau Care au fost ultimele cuvinte ale lui Isus inainte sa moara pe cruce? si asa mai departe. Le gasiti pe toate in articol. Nu mai spuneti ca Biblia este perfecta ca nu este. Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar pentru a-mi demonstra ca Biblia este perfecta si este Cuvantul lui Dumnezcross-religion.jpgeu sa-mi raspunda concret si logic la intrebarile de mai sus, si sa nu vorbeasca pe ocolite sau vulgar pentru ca nu dau dovada de inteligenta. Aduceti-mi argumente ce au un caracter de rezolvare al problemei si nu ocoliti intrebarile spunand tot felul de aiureli. Eu consider ca este de o foarte importanta majora rezolvarea acestor contraziceri, deoarece din asa ceva s-au nascut multitudinea de religii ale Crestinismului. Fiecare a luat din Biblie versetele care i-au convenit mai mult si a creat o religie. O religie care difera tot timpul de o alta religie, si astfel Dumnezeu este impartit in o mie una de traditii, care mai de care mai ciudate. Astept raspunsurile dvs.

Si sa incepem discutia pe baza lui.

Ce vrei sa discuti?E 2016, s-a discutat.

0

Daca tu ai un prieten (zeu) imaginar... se numeste nebunie. Daca milioane / miliarde de oameni au acelasi prieten (zeu) imaginar... se numeste religie.

Religiile au fost create de conducatorii lumii pentru a tine in frau populatiile de oameni, pentru a mai evita haosul, nimic mai mult. In ziua de azi omul are suficienta moralitate pentru a sti ce e benefic pentru lumea asta si ce nu. S-au descoperit o gramada de lucruri, exista tone de informatii in ziua de azi, nu mai este nevoie de basme stravechi pentru a-i manipula.

Edited by nyankuN
1

Acum 55 minute, GabrielAK a spus:

si cu toate astea @nyankuN de ce continua lumea sa vare o gramada de bani in buzunarele lor, ale bisericilor, preotilor?

Oamenii sunt naivi, au un nivel intelectual slab, nu au scoala si studii (mai ales in satele alea uitate de lume). Pentru ei nu exista gandire logica cu argumente, analize si deductii.

Banii vin dintr-o gramada de surse: nunti, botezuri, boboteaza, inmormantari, parastase, contributia anuala, si fel si fel de donatii. In comunitatile mai restranse (sate, comune) cam toti oamenii se cunosc intre ei, iar stilul de viata este acelasi. Daca un om mai destept din satul ala ar gandi ca noi si s-ar izola de biserica si tot ce tine de ea, e evident ca oamenii isi vor schimba parerea despre el si il vor eticheta drept salbatic, satanist, oaia neagra a satului, sau chiar sa-l izoleze.

Pentru mine aceste lucruri nu au nicio relevanta si nicio utilitate in viata omului, dar na... traditiile "trebuie respectate", altfel esti considerat un fenomen anti social. Multi oameni cred la fel, dar rusinea ii impinge spre aceste "taine" si uite asa biserica o duce bine.

Edited by nyankuN
0

Si la oras sunt multi oameni fara studii si care nu stiu sa scrie si sa socoteasca. Cea mai mare suma vine de la statul roman care directioneaza sume colosale catre biserici, sume cu care s-ar creste salarii, s-ar face spitale, autostrazi si multe altele.

0

cum de ce? Pentru ca la biserica o sa spuna "oilor" pe cine ar trebui sa voteze.Pentru ca sunt atat de multi care inca mai cred in basme incat votul lor poate schimba ceva .De aia ! 

1

18 hours ago, GabrielAK said:

si cu toate astea @nyankuN de ce continua lumea sa vare o gramada de bani in buzunarele lor, ale bisericilor, preotilor?

Cu oricine vorbesc spune aceeasi chestie: "trebuie sa fii incuiat la mine sa mai crezi intr-un D-zeu." Si de aici se ridica intrebarea: De unde vin banii? Ar zice multi ca de la batrani. Batranii se plang ca au pensiile mici si ca  nu au bani de medicamente, atunci de unde sa dea la biserici.

Cand biserica crestina s-a despartit in cea ortidixa si cea catolica, cea catolica a pastrat toate averile, tot aurul si toate operele de arta. Cea ortodoxa s-a ridicat, practic, de la 0. De unde banii?

Batranii doar spun ca nu ai bani nu ca chiar nu au...tu spui ca ai salariul prea mare si ca nu ai vrea o marire ? 

Cunosc prea multi batrani care spun mereu ca nu au dar defapt nu-i chiar asa, salteaua e groasa... nu zic ca nu exista si cazuri adevarate dar nu-i chiar cum pare 

0

Da dar e si o chestie pshiologica daca iti doresti cu adevarat si lupti orice dorinta o poti realiza...adica nu ma las in voia domnului ca are el grija de mine si eu plang si stau in fund pe scaun...Daca aveti timp puteti sa va uitati la videoul asta in caz ca nu il stiti sincer pe mine ma ajutat destul de mult si sunt niste lucruri adevarate 

0

este doar un documentar motivational, dupa parerea mea foarte bun pt cei incercati de prea multe greutati ... documentarul asta reflecta o urma de speranta pt ei... mie personal mi-a placut si m-am si regasit in anumite situatii :)

0

On 4/22/2014 at 0:52 PM, Oliver said:

Mentalitatea unui om sanatos de secol 21, care are pretentia de a afirma ca detine un intelect macar cu putin peste media masei nu poate pretinde ca lucrurile scrise in Biblie sunt valide, nu poate pretinde ca aberatiile alaturi de care am evoluat atatea secole exista. Eu inca nu pot intelege imbecilitatea oamenilor de a crede in ''minuni'' si in alte fapte fantastice. Orice, dar absolut ORICE lucru astazi a fost explicat. Incepand de la formarea omului pana la cum se ''ia lumina'' de Paste (un singur exemplu va dau: atata timp cat Charles Darwin imi demonstreaza aducand argumente puternice si dovezi ca pana si un VIERME in milioane de ani poate evolua intr-un om nu stiu cum mai poti avea tupeul si prostia sa vii sa spui ca omul a fost creat de dumnezeu). Nu contest posibilitatea de a exista o forta care totusi are mare legatura cu lumea in care traim dar nu a avut copil trimis pe pamant, nu a provocat aparitia omului prin crearea lui Adam. Biblia trebuie respectata pentru vechime, pentru istorie dar mi se pare ca doar un cretin poate afirma liber ca ceea ce e scris acolo exista. Biserica nu este altceva decat o institutie sociala cu rol in coeziune si in a pastra sa zicem mai mult sau mai putin legatura intre oameni dar atat. Cum va explicati de altfel ca cele mai dezvoltate tari ale lumii sunt tari atee? Cum va explicati ca cei mai inteligenti oameni din lume exclud cu desavarsire toate scrierile de domeniul fantasticului din Biblie si nu il recunosc pe Dumnezeul despre care se vorbeste in Biserica?

Prostia romanului de a da bani pentru a se face biserici in loc de spitale si scoli e o alta poveste

Am si eu o intrebare daca nu te superi. Te ai botezat la biserica?? Esti casatorit?? Te ai cunununat in biserica?? Cand iti moare cineva apropiat, il ingropi cu preot?? Daca raspunsurile sunt DA astept sa imi spui de ce?

Edited by AeliusMaximus
-2

On 07.03.2016 at 9:34 AM, AeliusMaximus said:

Am si eu o intrebare daca nu te superi. Te ai botezat la biserica?? Esti casatorit?? Te ai cunununat in biserica?? Cand iti moare cineva apropiat, il ingropi cu preot?? Daca raspunsurile sunt DA astept sa imi spui de ce?

Nu ''m-am botezat la biserica''. Am fost botezat la biserica. Nu era ca si cum as fi avut de ales, nu? Adica nu cred ca te intreaba nimeni la nastere daca vrei sa fii botezat sau nu. Dar oricum, daca e sa am copil, cu siguranta il voi boteaza la biserica, voi explica mai jos de ce. Nu, nu sunt casatorit dar cand o voi face ma voi cununa la biserica. Cand moare cineva apropiat il ingrop cu preot, da. Toate aceste practici si obiceiuri trebuie pastrate pentru ca reprezinta factori ai unei identitati socio-personale. Daca ai fi citit cu atentie postarea mea ai fi observat ca in mare parte se bazeaza pe contra-argumente cand vine vorba de biblie. De asemenea, nu am exclus posibilitatea existentei unei forte superioare ci doar mi-am exprimat scepticismul cu privire la modalitatea de interpretare umana a lumii din urma cu sute si mii de ani (sau pe scurt -ce scrie in biblie-)

Pana una alta trebuie sa evaluam si sa realizam faptul ca suntem in secolul 21. Fantasme de tipul transformarii apei in vin sau a reproducerii unei populatii intregi pornita de la 2 persoane create printr-un proecs supra-natural isi au locul in Evul Mediu. 

Edited by Oliver
1

On 3/27/2016 at 5:20 AM, Oliver said:

Nu ''m-am botezat la biserica''. Am fost botezat la biserica. Nu era ca si cum as fi avut de ales, nu? Adica nu cred ca te intreaba nimeni la nastere daca vrei sa fii botezat sau nu. Dar oricum, daca e sa am copil, cu siguranta il voi boteaza la biserica, voi explica mai jos de ce. Nu, nu sunt casatorit dar cand o voi face ma voi cununa la biserica. Cand moare cineva apropiat il ingrop cu preot, da. Toate aceste practici si obiceiuri trebuie pastrate pentru ca reprezinta factori ai unei identitati socio-personale. Daca ai fi citit cu atentie postarea mea ai fi observat ca in mare parte se bazeaza pe contra-argumente cand vine vorba de biblie. De asemenea, nu am exclus posibilitatea existentei unei forte superioare ci doar mi-am exprimat scepticismul cu privire la modalitatea de interpretare umana a lumii din urma cu sute si mii de ani (sau pe scurt -ce scrie in biblie-)

Pana una alta trebuie sa evaluam si sa realizam faptul ca suntem in secolul 21. Fantasme de tipul transformarii apei in vin sau a reproducerii unei populatii intregi pornita de la 2 persoane create printr-un proecs supra-natural isi au locul in Evul Mediu. 

Ce spui tu nu are nici un sens si pare ca esti putin pierdut. Intr-un punct afirmi ca iti "exprimi" scepticismul cu privire la biblie, fantasme bla bla, pe urma afirmi ca vei urma traditiile si obiceiurile formate pe baza bibliei.

Nu ''m-am botezat la biserica''. Am fost botezat la biserica. Nu era ca si cum as fi avut de ales, nu? Adica nu cred ca te intreaba nimeni la nastere daca vrei sa fii botezat sau nu. Dar oricum, daca e sa am copil, cu siguranta il voi boteaza la biserica

De ce ataci ideea de botez la inceput si pe urma afirmi ca vei oferi acelasi tratament copilului tau ?

Cu ce scop iti vei boteza copilul / ingropa mortii cu preot / cununa in biserica ? Tu o dai intr-un agnosticism ratacit pe cale, sau o frustrare dusa putin peste limita.

0