Jump to content
Electra

Leacuri băbești

Recommended Posts

Iată câteva leacuri băbeşti care te pot ajuta să atenuezi durerea:

Problemele dermatologice pot fi vindecate cu frunze de nuc. Datorită proprietăţilor dezinfectante, astringente şi cicatrizante, frunzele de nuc sunt utilizate din vechime în tratarea problemelor dermatologice. O eczemă poate fi îndepărtată cu un decoct preparat din 30-40 grame frunze verzi de nuc la un litru de apă. Se fierbe ceaiul un sfert de oră la foc iute, apoi se lasă să se răcească, se strecoară şi se spală pielea vătămată, folosind o bucată de tifon curat, înmuiat în decoct. Leziunile sau ulceraţiile pielii se dezinfectează şi se vor vindeca mai uşor dacă apelaţi la un decoct făcut din patru linguri de frunze tocate la o cană cu apă.

Pentru articulaţii umflate se pot pune foi de varză în jurul zonelor cu probleme.

Pentru pielea iritată din cauza bărbieritului se poate pregăti un ceai de muşeţel (o cană de apă cu 2 linguri de ceai), se lasă la răcit, se filtrează, se pune la frigider şi cu ajutorul unei bucăţi de vată se unge zona iritată timp de 10 minute. Ca alternativă, ceaiul se poate prepara şi din plicuri, se lasă la răcit şi apoi se unge pielea cu un pliculeţ. În cazul pielii iritate, ca urmare a vărsatului de vânt, se poate face o baie caldă cu fulgi de ovăz care au rolul de a calma pielea şi de a reduce dorinţa de a se scărpina.

Pentru a vindeca o vânătaie se pune pâine îmbibată în oţet sau vin.

Link to comment

Remedii naturiste împotriva arsurilor solare:

Oţet. Acesta poate fi folosit fie pulverizat direct pe porţiunea afectată, fie aplicat prin comprese cu prosoape muiate în oţet. De asemenea, puteţi face o baie cu apă la temperatura camerei, în care aţi adăugat 2 – 3 căni de oţet. Puteţi folosi oţet de mere, dar mai eficient este oţetul din petale de trandafir şi oţetul de lavandă.

Uleiuri esenţiale. Uleiul de lavandă şi cel de muşetel au efectele cele mai eficiente. Adăugaţi câteva picături într-un pulverizator cu apă şi pulverizaţi pe tot corpul sau adăugaţi 10 – 12 picături de ulei esenţial în baie.

Ulei de coriandru. Aplicarea uleiului pe părţile arse de piele ajută la reducerea roşeţii şi a inflamaţiei, sporind confortul.

Ulei de masline. Şi uleiul de măsline are efecte benefice în tratarea arsurilor solare. Acesta poate fi combinat cu oţet şi aplicat direct pe zona afectată. Se amestecă două linguriţe de ulei de măsline cu două linguriţe de oţet şi se masează bine pielea arsă. După ce se lasă să acţioneze aproximativ 40-60 de minute, se clăteşte uşor.

Ulei de nucă. Cu acest ulei se poate masa delicat zona afectată.

Ceai. Acidul tanic din ceai este un remediu excelent împotriva arsurilor solare. Folosiţi comprese cu ceai rece, obţinut din 4 – 6 pliculeţe de ceai. O altă soluţie este să faceţi o baie în care aţi scufundat mai multe săculeţe de ceai.

Lapte sau iaurt. Compresele cu lapte sunt şi ele eficiente. De asemenea, o baie calmantă, cu apă în care aţi vărsat 3 – 4 litri de lapte, este un remediu excelent pentru arsurile solare. Totodată, puteţi aplica şi iaurt direct pe suprafaţa arsă.

  • Upvote 1
Link to comment

Leacurile bunicii pentru viermisori, oxiuri sau giardia

• Da-i copilului sa manance in fiecare dimineata, pe stomacul gol, 20 de seminte de dovleac crude, curatate de coaja.
• Un alt leac sunt 2 catei de usturoi, curatati de coaja, pe care copilul trebuie sa ii inghita intregi, pe stomacul gol.

 

Link to comment

Ingredientele  naturale care menţin sănătatea trupului au reale beneficii şi pentru frumuseţea pielii, dacă sunt alese în funcţie de proprietatile fiecăruia, combinate inteligent şi aplicate topic.

Tratamentele homemade sunt un real ajutor pentru tenul afectat de temperaturile joase. Noi îţi propunem o selecţie a celor mai eficiente tratamente naturale pentru faţă, pentru o îngrijire suplimentară:

Masca de avocado pentru ten deshidratat

Pasează pulpa unui fruct cu câteva picături de ulei de măsline şi aplică amestecul pe faţă. Lasă masca să acţioneze 10-15 minute şi clăteşte tenul cu apă călduţă. Amestecul de vitamine şi nutrientii îţi va menţine pielea hidratată şi catifelată, pregătită să înfrunte temperaturile scăzute fără descuamare.

Masca cu plante medicinale pentru ten matur

Plantele medicinale au fost şi sunt folosite în continuare atât pentru a păstra sănătatea trupului, cât şi pentru a-i reda frumuseţea. Plantele au multiple beneficii pentru piele, multe dintre ele calmează, hidratează şi tonifiaza tenul şi acţionează pe post de tratament antirid sau antiacneic.

Pentru a realiza o astfel de mască amestecând sucul de la o jumătate de portocală, două linguri de miere, o lingură infuzie de muşeţel, o lingură infuzie de pelin şi 5 picături tinctură de propolis. Amestecul se aplică folosind dischete şi se clăteşte după 30 de minute.

Mască cu miere pentru estomparea ridurilor

Mierea este unul dintre cele mai populare ingrediente în tratamente homemade de înfrumuseţare, întrucât contribuie în proporţii foarte mari la îmbunătăţirea tonusului pielii. Este indicată pentru estomparea ridurilor, eliminarea iritaţiilor cutanate şi acneei, pentru hidratare şi întinerirea tenului.

În funcţie de tipul de ten pe care îl ai, amestecă în masca cu miere zeamă de lămâie sau albuş de ou (pentru ten gras), ulei de măsline (ten uscat) sau infuzie de muşeţel (ten normal).

Mască cu iaurt pentru ten sensibil

Pentru a avea o piele mai catifelată, cu un pH natural restabilit, îţi propunem o mască cu iaurt pentru ten sensibil. Amestecă ingredientul preferat de tenul sensibil cu o linguriţă de miere şi aplică masca pe faţa evitând zona ochilor. Clăteşte după 15 minute.

Mască cu albuş pentru îndepărtarea punctelor negre

Albuşul ouălor luptă împotriva ridurilor şi este eficient în curăţarea porilor de impurităţi. Pentru efect hidratant, amestecă albuşul unui ou cu o linguriţă de ulei de măsline şi una de miere. Aşteaptă 15 minute şi clăteşte cu apă călduţă.

Mască cu banană pentru ten mixt

Bananele sunt cele mai populare fructe din toate timpurile şi în plus au şi efecte incredibile asupra pielii tale. Pasează bine fructul şi amestecă o linguriţă de smântână. Ţine mască pe faţă timp de 30 de minute apoi clăteşte. Te vei bucura de o piele catifelată, moala şi bine hidratată.

 

http://www.one.ro/beauty/ingrijirea-corpului/top-10-cele-mai-eficiente-tratamente-naturale-pentru-fata-10460386

Link to comment

Tratament impotriva caderii parului

Străbunica din partea mamei m-a auzit într-o zi că mă plâng de caderea parului şi mi-a recomandat un leac cu care, spunea, se tratau fetele când era ea tânără. Când am aflat că va trebui să-mi dau cu usturoi pe pielea capului am fost tentată să refuz, mai ales că are un miros destul de pregnant, însă eram prea îngrozită de faptul că o să rămân cheală şi până la urmă am acceptat. O dată sau de două ori pe săptămâna mi-am masat pielea capului cu mujdei preparat din doi-trei căţei de usturoi (fără sare), care se pune într-un tifon şi se leagă ca o punguliţă. Nu trebuie apăsat prea tare – plimbaţi-vă mâna încet şi încercaţi să atingeţi toată suprafaţa scalpului.

 

După această operaţiune, îmi puneam pe cap o cască din plastic şi mă legam cu un batic. După două ore, ma spălam cu un şampon de plante (străbunica folosea săpun de casa, chiar şi eu uneori), apoi ştergeam bine părul (fără să îl usuc) şi mă ungeam, masând uşor, cu următoarea soluţie: un gălbenuş de ou, o lingură de ulei de ricin şi o lingură de rom (nu esenţă). Mi-am permis să intervin puţin în reţeta străbunicii, îmbogăţind-o cu o fiolă de vitamina A şi una de Gerovital, medicamente pe care mi le recomandase doctorul. Îmi puneam apoi iarăşi căscuţa de plastic şi baticul şi stăteam astfel încă patru ore. După aceea, mă spălam din nou cu şamponul din plante şi lăsam părul să se usuce în aer liber. În paralel, în fiecare seară îmi masam uşor rădăcinile părului cu tinctură de urzică, procurată de la Plafar. Tot în fiecare zi beam dimineaţa şi seara, înainte de masă, câte o ceaşcă de infuzie de pedicuţă (două linguriţe de plantă la 250 ml apă clocotită).

Sursa: https://blog.jorjette.ro

Link to comment

1. pentru parul deschis, leacul este pudra de talc. Se aplica pur si simplu la radacina parului si se maseaza usor, pana cand intreaga cantitate de pudra este absorbita de sebumul scalpului.

2. pentru parul inchis, leacul este scortisoara. Are acelasi puteri miraculoase, ca si pudra de talc. 

Pentru ca parul meu este saten, eu folosesc pudra de talc. A devenit o prietena de nadejde si nu m-a lasat niciodata la greu. I-a redat parului meu volumul si stralucirea naturala. Asa ca pot spune cu mana pe inima, ca iubesc pudra de talc. 

Tu cum ai grija de parul tau?

Sursa: femeiacocheta.ro

Link to comment

Leacuri impotriva mahmurelii
 

Se spune ca cel mai bun leac impotriva mahmurelii e celebra moare sau zeama de varza. Acriturile au rolul lor. In aceeasi categorie intra borsul si muraturile. Important e sa fie murate in saramura, sarea contribuind la combaterea deshidratarii provocate de alcool.

Chiar daca nu se gasesc tot timpul, capsunile proaspete sunt utile.

Un ceai din coji de banane face minuni. Se pune la fiert o coaja in 500 ml apa si, dupa primul clocot, se ia de pe foc si se bea fierbinte.

O cana cu ceai verde sau de coada-soricelului, indulcit cu miere, curata ficatul de toxine si reda starea de bine.

Ridichile proaspete sunt un remediu la indemana si foarte eficient, mai ales daca se consuma sucul lor proaspat stors.

Durerile de stomac si crampele dispar ca prin minune, la fel ca si aciditatea gastrica, daca se inghite rapid un amestec dintr-o lingurita de pulbere de coji de oua si putina apa calduta.

Mierea e un alt aliat de nadejde. Este un pansament gastric de exceptie si se poate lua chiar inainte de a incepe consumul de alcool, la fel ca si un pahar cu lapte mai gras. Pentru cei mai tari de stomac, o inghititura de ulei de masline sau de untura poate avea acelasi efect. In plus, intarzie efectele alcoolului si, prin urmare, nu te imbeti.

O alta solutie simpla si usor de pus in aplicare este sucul proaspat de mandarine. Acesta inlatura indigestia si starea de greata. Se pot manca si mandarinele ca atare. Cu cat mai multe, cu atat mai bine.

Apa si vitaminele fac minuni! Desi vei avea senzatia de ameteala dupa primul pahar de apa, nu te opri! Bea apa minerala cat mai multa! O aspirina tamponata efervescenta, dizolvata intr-un pahar cu apa, contribuie la ameliorarea starii de mahmureala. La fel si vitaminele din complexul B, vitamina C, calciul si magneziul. Chiar daca-ti pare inacceptabil, un amestec de alimente grase nu-ti face rau, dimpotriva. O supa de legume, o supa de pui, o ciorba acra, sucurile naturale sunt cele mai intelepte optiuni.

Link to comment

Leacuri contra căderii părului

Se taie rostopască mărunt, se umple o sticlă de 1 l pe trei sferturi, se toarnă deasupra oţet de mere şi se lasă la macerat timp de trei săptămâni. Se filtrează şi se fricţionează capul la fiecare două zile. 

Leacuri pentru abcese dentare

Până mergeţi la dentist, puteţi domoli durerea aplicând pe gingie cataplasme groase cu argilă rece. Se lasă 2 ore, apoi se schimbă. Argila se înmoaie cu apă sau ceai până se face o pastă moale, care se pune între două bucăţi de tifon, apoi se aplică pe gingie. 

Leacuri cu ardei iuţi contra durerilor sciatice

Cu zeci de ani în urmă eram tânăr şi fericit, dar mereu mi se dezlănţuia o durere în şolduri, când într-o parte, când în alta, care ţineau zile întregi, de nici nu puteam să respir. Mama, care cunoştea multe plante de leac, a încercat să mă vindece, dar nici una nu s-a potrivit cu boala mea. Din fericire, am găsit într-o carte de leacuri din batrini o reţetă cu care m-am vindecat: într-o sticlă de lapte cu gura largă se pun 18 ardei iuţi (roşii) mărunţiţi, peste care se toarnă 100 ml ţuică curată de fructe de 40 de grade. Se lasă la macerat 10 zile, lângă o sursă potrivită de căldură. Se strecoară şi se trage în sticluţe mici, de culoare închisă. Se aplică pe un tampon de vată, cu care se unge partea dureroasă (de obicei, seara, la culcare). Preparatul acţionează rapid asupra sciaticii şi boala nu recidivează. Dacă apar iritaţii pe piele, se recomandă ungerea în prealabil cu alifie de gălbenele.

Sursa: https://www.gorj-domino.ro

Link to comment

Leacuri cu ardei iuţi contra durerilor sciatice

Cu zeci de ani în urmă eram tânăr şi fericit, dar mereu mi se dezlănţuia o durere în şolduri, când într-o parte, când în alta, care ţineau zile întregi, de nici nu puteam să respir. Mama, care cunoştea multe plante de leac, a încercat să mă vindece, dar nici una nu s-a potrivit cu boala mea. Din fericire, am găsit într-o carte de leacuri din batrini o reţetă cu care m-am vindecat: într-o sticlă de lapte cu gura largă se pun 18 ardei iuţi (roşii) mărunţiţi, peste care se toarnă 100 ml ţuică curată de fructe de 40 de grade. Se lasă la macerat 10 zile, lângă o sursă potrivită de căldură. Se strecoară şi se trage în sticluţe mici, de culoare închisă. Se aplică pe un tampon de vată, cu care se unge partea dureroasă (de obicei, seara, la culcare). Preparatul acţionează rapid asupra sciaticii şi boala nu recidivează. Dacă apar iritaţii pe piele, se recomandă ungerea în prealabil cu alifie de gălbenele.

Sursa: leacuri-babesti-eu.blogspot.com

Link to comment

Iata cateva remedii naturiste pentru sinuzita:

1. S-a dovedit ca tinctura de propolis poate avea efecte uimitoare daca se toarna zilnic cateva picaturi in fiecare nara.

2. Bitterul suedez poate fi folosit sub forma de comprese care se aplica pe frunte in fiecare seara, timp de 15 minute.

3. Sucul de varza alba proaspata turnat in nas in fiecare seara poate da rezultate satisfacatoare.

4. Ca metoda populara straveche este cunoscuta inhalatia cu usturoi si otet, care se prepara din usturoi ras, o lingurita de otet de mere si apa clocotita. Procedura se poate face de doua ori pe zi, dimineata, pentru ca sinusurile sa fie eliberate intreaga zi.

5. Zeama de lamaie reprezinta un antiinflamator si un dezinfectant recunoscut. Prin turnarea unei picaturi in fiecare nara, ea poate ajuta la eliberarea sinusurilor.

6. Inhalatii cu ajutorul esentelor extrase din catina, brad, menta sau sunatoare.

7. Se rade un cartof crud, se amesteca cu sare grunjoasa si tuica si se pun intr-un tifon care se asaza pe frunte. Pe deasupra se pune un fular de lana si un cojocel de miel. Se tin pana dimineata. Se repeta procedeul de 2-3 ori.

Link to comment

Leacurile bunicii pentru constipatie

• Ceai de musetel.
• Infuzie din flori de piersic (circa 100 gr. flori la 1 litru apa).
• Tarate de grau inmuiate in iaurt, sau in apa si indulcite cu putina miere.
Leacurile bunicii pentru diaree

• Da-i copilului sa bea ceai de menta neindulcit.
• Fierbe o ceasca de orez intr-un litru de apa, strecoara si da-i copilului sa bea apa in care a fiert orezul.

• Pudra de roscove este un excelent antidiareic. O jumatate de lingurita de pudra de roscove este suficienta.
• Da-i copilului sa manance piure de morcov fiert, fara unt si fara sare.
• Afinele uscate sunt un remediu excelent pentru diaree.
Leacurile bunicii pentru arsuri

• Unge locul afectat cu albus de ou sau miere de albine.
• Aplica pe arsura comprese cu suc de aloe sau suc de rosii.

• Pune o cataplasma cu boabe de fasole fierte si zdrobite.
• Spala arsura cu infuzie din flori de galbenele sau flori de soc.
• In cazul arsurilor uscate, provocate de obiecte fierbinti sau chiar foc, se amesteca un albus de ou cu ulei de in si smantana. Se pune un strat gros pe rana, iar deasupra se pun comprese ude, legate cu fese uscate

 

Link to comment

Compresele cu Ceai de Soc trateaza celulita

Ceaiul de soc este folosit de mult timp datorita proprietatilor sale antilipidemice, sporind arderile, mobilizarea grasimilor si reducand tesutul adipos din corp. Ceaiul si tinctura de soc sunt indicate aproape in toate dietele, iar compresele de soc ajuta in eliminarea celulitei.

Indicaţii pentru uz extern:
– frunzele şi scoarţa de soc sunt folosite pentru a trata arsurile minore şi degerăturile;
– florile sunt folosite pentru ochii inflamţi, pentru pielea iritată şi inflamată, furuncule, eczeeme, urticarii, leziuni sau ulceraţii la nivelul cavităţii bucale;

 

Link to comment

Ca să înţelegeţi cu cine aveţi de-a face, vă mărturisesc din start că mi se spune mama bolilor – felurite afecţiuni din diverse domenii îmi dau târcoale relativ frecvent.

Tocmai de aceea, cele mai importante investiţii ale mele nu sunt vestimentare, ci farmaceutice. Dulapul cu doctorii ar putea rivaliza cu cel din dormitor. Şi totuşi, sunt leacuri ce nu încap în el.


Iar acestea sunt leacurile care mi-au intrat bine pe o ureche când eram mică şi îmi dădeau târcoale bunici şi străbunici binevoitoare şi, din fericire, nu mi-au mai ieşit pe cealaltă. Aşa am ajuns să apelez cu încredere la remedii de când pământul şi la treizeci de ani de când le-am auzit prima oară. Majoritatea sunt legate de nesuferita răceală care ne calcă pragul de câteva ori într-un an şi nu se lasă dusă nici cu una, nici cu nouă (pastile).

Mi-am amintit ca prin vis de secretele "medicale" din copilărie după o gripă lungă care nu se mai dădea dusă cu absolut nimic din ce exista pe piaţă, iar timp să aştept inventarea unor medicamente noi, nu prea aveam. Aşa că am convocat rapid la mine în bucătărie, locul unde se vindecă mai degrabă bolile decât la farmacie, părerea mea, nişte ceapă, nişte cartofi, nişte miere, lapte şi ou.

Ceaiul de ceapă sau suferă bolnava la însănătoşire

Să ne lămurim: dacă vă strâmbăţi deja numai la gândul gustului să ştiţi că nu vă înşelaţi deloc – e groaznic. Dar nu-l bem de plăcere, îl bem de nevoie.

Când într-o răceală încăpăţânată sau imediat după vă chinuie o tuse extrem de sâcâitoare, vă mai doare şi pieptul, iar gâtul nu e nici el fericit, atunci luaţi o ceapă mărişoară şi fierbeţi-o bine. Mai lăsaţi-o acoperită acolo câteva minute după ce o luaţi de pe foc şi apoi, era să zic savuraţi, chinuiţi-vă să beţi rezultatul aşa fierbinte-cald.

Acum, unii poate o să vă sfătuiască să puneţi nişte miere în cană, eu personal nu agreez alăturarea gusturilor, aşa că mai bine încercaţi fără într-o primă instanţă. O să suferiţi, dar o să vă lecuiţi.

Şodoul, preferatul copilăriei mele

Cel mai frumos moment al răcelilor mele din perioada şcolară era momentul în care cineva (tata, de obicei) cerea un ou, nişte lapte fierbinte, nişte zahăr (poate fi înlocuit cu miere) şi cu aceste ingrediente făcea magie pentru gâtul meu suferind.
Puneţi laptele la fiert, frecaţi gălbenuşul cu zahărul, turnaţi lichidul fierbinte şi beţi. Durerile de gât vor fi istorie la a doua cană – cam aşa stau lucrurile în cazul meu. Cu alte cuvinte, nu subestimaţi puterea oului crud în problemele gâtului.

Garnitură de cartofi raşi cu spirt, vă rog

Străbunica mea mi-a dezvăluit acest remediu naturist pentru gâtul care doare şi leac pare că n-are. În cazuri extreme de răceală, ea recomanda şi un amestec de mălai fierbinte turnat direct pe piept, dar pe acela l-am refuzat mereu căci suna cam periculos, aşa că nu îi ştiu detaliile.

Dar dacă aveţi un gât care nu a trecut nici măcar cu şodoul pomenit, luaţi de radeţi doi cartofi sănătoşi ca nişte morcovi pentru o ciorbă. Aşezaţi-i pe un batic, turnaţi generos spirt pe ei şi prindeţi tot colierul acesta în jurul gâtului. O să vă simţiţi imobilizaţi, baticul se va păta iremediabil (poate alegeţi o cârpă), spirtul riscă să curgă şi pe tricou sau bluză, dar merită!

Sursa: https://clinicasvitaldent.info

Link to comment

Leacuri care inlocuiesc produsele cosmetice

1. In loc de bine cunoscutul balsam de par, se folosea o masca facuta dintr-un galbenus de ou, o lingurita de miere si putin ulei de masline. Aplica pasta obtinuta pe varfurile despicate si maseaza usor, apoi infasoara-ti parul intr-un prosop umed si lasa sa actioneze timp de 30 de minute. Clateste bine parul.

2. Pentru parul gras, bunicile adaugau in samponul normal putin bicarbonat de sodiu. Acesta are proprietatea de a absorbi uleiul si usuca usor pielea capului. De asemenea, acest remediu este bun impotriva matretii.

3. Pentru ochii obositi, mamele faceau o solutie din zeama de castraveti si zeama de cartofi. O poti face si tu. Da castravetele prin razatoare si stoarce bine, pana obtii zeama. Procedeaza la fel si in cazul cartofilor. Amesteca sucurile obtinute si inmoaie o discheta demachianta in solutie, dupa care las-o pe ochi timp de 10 minute. Clateste-ti bine ochii si apoi aplica putin ulei de bebelus. Iti vei simtii ochii mai relaxati.

4. O problema destul de intalnita in randul femeilor o reprezinta punctele negre. Intr-un albus de ou amesteca o lingurita de miere de albine si niste tarate de grau. Aplica compozitia pe zona afectata si maseaza usor, apoi 10-15 minute las-o sa isi faca efectul.

5. In loc de lotiune tonica, se folosea apa de la varza fiarta. Dupa ce fierbi varza (merge si daca fierbi spanac sau broccoli), nu arunca apa. Las-o sa se raceasca, apoi toarn-o intr-o sticla si bag-o la frigider. Iti poti tonifia tenul cu ea in fiecare seara.

  • Upvote 1
Link to comment

Leacuri impotriva negilor

Pune pe neg o cataplasmă obţinută din măr sau cartof crud, ras; ori un căţel de usturoi tăiat în două;

Unge zona afectată cu un amestec de seminţe de busuioc pisate şi unt din lapte de vacă nesărat;

Aplică un decoct concentrat de pelin (pui 50 g de plantă în 250 ml de apă şi laşi la fiert 10 minute);

Este utilă şi tinctura de lăstari de tuia şi ienupăr, care se obţine după cum urmează: se lasă la macerat o parte din amestecul de plante în cinci părţi de alcool de 70 de grade; după trei săptămâni se filtrează şi se toarnă în sticle; se aplică direct pe piele, de două ori pe zi, timp de trei, până la cinci săptămâni;

Altă soluţie: aplică, timp de şapte zile consecutiv, suc proaspăt de rostopască, obţinut prin ruperea tulpinii (în popor, rostopasca este numită “iarbă de negi” sau “negelariţă”);

Poţi unge zona cu veruci cu ulei esenţial de isop sau poţi face o baie caldă (la temperatura de 37-38˚C), adăugând în apă 5-10 picături de ulei esenţial de isop (foloseşti uleiul ca atare sau îl amesteci cu o lingură de lapte, miere sau sare de masă); baia durează 15 minute.

Link to comment

Cartofi raşi pentru roşu în gât. Leac din bătrâni, cataplasmele cu cartofi raşi vindecă “roşul în gât”.

Puneţi cartofii raşi într-un tifon sau într-un săculeţ, stropiţi-l cu spirt, după care aplicaţi pe gâtul inflamat timp de câteva minute.

“Sunt eficiente şi în cazul durerilor de cap şi calmează tusea seacă”, spune medicul pediatru Rodica Nanu.

Oţet. Picioarele umflate se tratează cu băi de apă călduţă amestecată cu trei-patru pahare de oţet de mere. Menţineţi până simţiţi că picioarele s-au odihnit. Nu le ştergeţi, lăsaţi-le să se usuce de la sine, iar dacă aveţi dureri puternice înveliţi picioarele în comprese cu oţet.

Şosetele înmuiate în oţet şi frecţiile cu oţet sau spirt sunt cele mai vechi leacuri cu care bunica scotea răceala din corp şi scădea febra. “Pentru copiii sub doi ani recomand părinţilor să le stropească şosetele de bumbac cu oţet, nu cu spirt sau ţuică pentru că se pot intoxica cu alcool. Este bine să dilueze oţetul cu apă (o măsură de apă la una de oţet)”, este sfatul pediatrului.

Medicul are şi mai multă încredere în cataplasmele cu apă caldă, pentru scăderea febrei. “Înmuiaţi o cârpă mai mare sau un cearşaf în apă caldă şi înveliţi copilul de la subraţ până la genunchi, evitând extremităţile. Îndesaţi cârpa în zona inghinală, pe acolo trec vase mari de sânge. Apa trebuie să fie caldă (36 de grade), în niciun caz rece, pentru că poate face şoc hipotermic. Mulţi copii au ajuns la reanimare din cauza asta”, adaugă ea.


 

Link to comment

Leacuri contra căderii părului

Se taie rostopască mărunt, se umple o sticlă de 1 l pe trei sferturi, se toarnă deasupra oţet de mere şi se lasă la macerat timp de trei săptămâni. Se filtrează şi se fricţionează capul la fiecare două zile. 

Leacuri pentru abcese dentare

Până mergeţi la dentist, puteţi domoli durerea aplicând pe gingie cataplasme groase cu argilă rece. Se lasă 2 ore, apoi se schimbă. Argila se înmoaie cu apă sau ceai până se face o pastă moale, care se pune între două bucăţi de tifon, apoi se aplică pe gingie.

Link to comment

Leacuri babesti in care folosesti miere de albine

1. Diuretic preparat din ceapa si miere

Se iau 1-2 cepe (cam 100 g), 50 g miere si 200 ml apa. Ceapa curatata si spalata se taie in cite bucati (in 4) si se pune la fiert, timp de 15 minute, intr-un s acoperit, la foc domol. Dupa ce se racoreste putin, ceapa se stoarce, se strecoara, iar in lichidul obtinut se adauga mierea. Se amesteca bine, pina la omogenizare.

Preparatul se bea caldut, toata cantitatea, seara la culcare. Leacul se prepara de cite ori este nevoie.
Actiunea terapeutica: este un preparat diuretic, contraindicat insa bolnavilor de diabet, ulcer gastric sau duodenal, sau celor cu alergie sau intoleranta (la miere, ceapa).

2. Tonic din aloe cu miere

Se iau 750 g frunze proaspete de aloe, 1.250 g miere si 500 ml suc de lamiie (se pot reduce cantitatile, proportional). Frunzele se iau de la un aloe de peste 3 ani, care nu s-a udat 5 zile. Se spala bine, se toaca marunt si se pun intr-un s de sticla sau ceramica smaltuita. Se adauga peste frunze mierea si se omogenizeaza bine, apoi se adauga sucul de lamiie si se amesteca din nou. Vasul se acopera si se lasa la macerat timp de 5 zile, in frigider (sau alt loc uscat, intunecos si rece).

Preparatul este un excelent tonic. Medicina populara din Rusia si celelalte tari vecine recomanda acest leac in boli nervoase, astenii, in tulburari de crestere la copii, in conlescenta dupa boli infectioase, in ulcere gastrice si duodenale sau in astm bronsic.
Se poate pastra cel mult doua saptamini, de aceea este mai bine sa se prepare cit se poate consuma in acest interl. Leacul se administreaza numai copiilor peste 3 ani cite o lingurita dimineata. Copiilor de 6-9 ani li se da cite o lingurita dimineata si seara, de 3 ori pe zi, dupa mese, timp de o luna. Apoi, dupa o luna pauza, se poate repeta cura inca o luna.
Adultii vor lua cite o lingura de 3 ori pe zi, inaintea meselor, in cure de cite o luna intre ele.

3. Unt cu miere

Intr-un vas de sticla sau portelan se amesteca 100 g unt cu 100 g miere. Se freaca bine pina se omogenizeaza ca o crema.
Este un leac pentru fixarea calciului, indicat in spasmofilii, crize tetanice, la copii cu debilitate, cu lipsa a poftei de mincare, slabiciune, pierderi de greutate sub loarea normala, in conlescenta si in graviditate si lehuzie.
Contraindicat alergicilor la unt si miere, precum si bolnavilor de diabet, celor cu afectiuni renale, colibaciloza, obezitate sau icter si alte boli de ficat.

Copiilor intre 6 luni si 3 ani li se da cite o lingura pe zi. Copiilor de peste 3 ani si adultilor li se vor administra de la 2 la 6 lingurite zilnic, in functie de virsta si greutate corporala. Se poate pastra cel mult 12 ore la frigider.

 

 4. Suc de ceapa cu miere

Se prepara dintr-un kilogram ceapa rosie si 300 g miere de munte (din flora montana). Ceapa se curata, se spala, se taie nu foarte marunt si se zdrobeste (in robot, storcator de fructe si legume sau chiar in masina de tocat). Trebuie sa rezulte 600 ml suc limpede de ceapa (pulpa se stoarce printr-o bucata de pinza). Se transfera sucul intr-o sticla curata, apoi se adauga si cele 300 g miere. Se amesteca bine, se inchide si se pastreaza la frigider.

Zilnic se iau cite 150 ml din acest amestec – cit 50 g inaintea sau in timpul celor trei mese principale. Cura dureaza o luna, cu o saptamina pauza, apoi se poate repeta, la nevoie.
Leacul este recomandat pentru compensarea si disparitia ricelor, caci actioneaza favorabil asupra circulatiei mai ales periferice venoase. Este util si in alte probleme de circulatie, in congestie cerebrala, arterioscleroza cerebrala sau generala, astenii.
Este contraindicat pentru diabetici, pentru cei ce sufera de gastrite, duodenite, ulcere gastrice si duodenale sau pentru alergii la una din componente.

5. Valeriana (odolean) cu miere

Din radacina uscata de odolean (leriana), pisata in piulita, se ia o lingurita care se pune intr-un pahar. Se adauga o lingura de miere si se amesteca bine, pina la omogenizare.

Toata cantitatea preparata se consuma dintr-o data la o singura priza. Este un leac recomandat in crize de nervi, agitatie, dureri de cap, in momentul crizei. Aceeasi doza se poate da seara la culcare, cu o ceasca de ceai de tei, celor ce sufera de insomnie. Este un foarte bun calmant.Nu se recomanda alergicilor, conducatorilor auto, iar la copii – cu avizul medicului. Este un preparat ce nu poate fi pastrat. Trebuie consumat imediat dupa preparare, caci daca se tine o ora la temperatura camerei devine toxic.

6. Siropul de propolis

Acest sirop se prepara din 50 g propolis, 200 ml apa si 50 g miere. Propolisul, bine curatat, se pune intr-o cratita smaltuita cu cele 200 ml apa. Se fierbe acoperit, la foc moale, pina scade la jumatate. Lichidul cald se strecoara prin tifon, se transfera intr-o sticla si se adauga mierea. Se omogenizeaza preparatul cit este caldut.

Preparatul este cu atit mai activ cu cit este mai proaspat. Se pastreaza la frigider cel mult doua saptamini. Siropul acesta are actiune bactericida, bacteriostatica, este usor antibiotic, dezinfectant, antitusic. De aceea, este indicat in toate bolile inflamatorii acute sau cronice ale cailor respiratorii – bronsite, traheobronsite, tuse spastica, bronsite astmatiforme, astm bronsic.
Nu se administreaza copiilor sub 2 ani, de asemenea persoanelor cu hepatite cronice, alergii la propolis sau miere (si la polen), precum si in diabet.

7. Baie tonifianta cu tei si miere

La aceasta baie se folosesc frunze de izma (menta), frunze de nuc, miere si apa.

Intr-un recipient se pun 100 g frunze de izma verzi sau uscate si 100 g frunze de nuc. Peste frunze se toarna 3 litri apa clocotita si se lasa sa se raceasca la temperatura miinii. Apoi se adauga 100 g miere si se amesteca bine, pina se topeste toata mierea.
Picioarele sau miinile obosite se spala cu apa calduta si sapun, apoi se introduc in aceasta apa calduta. Se mentin cel putin 30 de minute. Procedura se poate repeta ori de cite ori este nevoie.
Baia aceasta este un remediu faimos in medicina populara impotri oboselii miinilor si picioarelor. Nu se recomanda persoanelor alergice la una din componente.

Link to comment

Oţet. Picioarele umflate se tratează cu băi de apă călduţă amestecată cu trei-patru pahare de oţet de mere. Menţineţi până simţiţi că picioarele s-au odihnit. Nu le ştergeţi, lăsaţi-le să se usuce de la sine, iar dacă aveţi dureri puternice înveliţi picioarele în comprese cu oţet. 

Şosetele înmuiate în oţet şi frecţiile cu oţet sau spirt sunt cele mai vechi leacuri cu care bunica scotea răceala din corp şi scădea febra. "Pentru copiii sub doi ani recomand părinţilor să le stropească şosetele de bumbac cu oţet, nu cu spirt sau ţuică pentru că se pot intoxica cu alcool. Este bine să dilueze oţetul cu apă (o măsură de apă la una de oţet)", este sfatul pediatrului.

Medicul are şi mai multă încredere în cataplasmele cu apă caldă, pentru scăderea febrei. "Înmuiaţi o cârpă mai mare sau un cearşaf în apă caldă şi înveliţi copilul de la subraţ până la genunchi, evitând extremităţile. Îndesaţi cârpa în zona inghinală, pe acolo trec vase mari de sânge. Apa trebuie să fie caldă (36 de grade), în niciun caz rece, pentru că poate face şoc hipotermic. Mulţi copii au ajuns la reanimare din cauza asta", adaugă ea. 

Link to comment

Leacuri cu ardei iuţi contra durerilor sciatice

Cu zeci de ani în urmă eram tânăr şi fericit, dar mereu mi se dezlănţuia o durere în şolduri, când într-o parte, când în alta, care ţineau zile întregi, de nici nu puteam să respir. Mama, care cunoştea multe plante de leac, a încercat să mă vindece, dar nici una nu s-a potrivit cu boala mea. Din fericire, am găsit într-o carte de leacuri din batrini o reţetă cu care m-am vindecat: într-o sticlă de lapte cu gura largă se pun 18 ardei iuţi (roşii) mărunţiţi, peste care se toarnă 100 ml ţuică curată de fructe de 40 de grade. Se lasă la macerat 10 zile, lângă o sursă potrivită de căldură. Se strecoară şi se trage în sticluţe mici, de culoare închisă. Se aplică pe un tampon de vată, cu care se unge partea dureroasă (de obicei, seara, la culcare). Preparatul acţionează rapid asupra sciaticii şi boala nu recidivează. Dacă apar iritaţii pe piele, se recomandă ungerea în prealabil cu alifie de gălbenele.

 

Link to comment

Cătina, regina imunității, numită “Ginsengul românesc”, certificată ca un bun vaccin antigripal, datorită fructelor sale, ca niște bobițe aurii, care se coc toamna, ne oferă un nesperat ajutor tuturor, indiferent de vârstă sau afecțiuni.

Conform cercetărilor efectuate de specialiști, cătina care crește în țara noastră are un conținut chimic de excepție, poate cel mai bogat din întreaga lume. Niciunde în lume nici varietatea naturală, nici soiurile ameliorate nu conțin atât de multe principii active, vitamine, minerale, microelemente, flavonoizi și aminoacizi cât cele întâlnite la nivelul cătinei care crește în țara noastră, mai ales în zona subcarpatică.

Fructul de cătină conține de două ori mai multă vitamina C decât măceșul și de 10 ori mai mult decât citricele, de asemenea, conține o cantitate de trei ori mai mare de vitamina E decât germenii de grâu, de trei ori mai multă vitamina A decât morcovii și de 4 ori mai multe enzime, care protejează corpul de radicalii liberi, în comparație cu ginsengul. În fructele coapte conținutul de vitamina C depășește 400-800 mg la 100 g suc proaspat. Alte vitamine prezente în fruct sunt A, B1, B2, B6, B9, E, K, P, F. Mai regăsim celuloza, betacaroten (într-un procent net superior celui din pulpa de morcov), microelemente ca fosfor, calciu, magneziu, potasiu, fier si sodiu, uleiuri complexe, aminoacizii esențiali, acizii grași esențiali.

Uleiul de cătină este folosit în tratamentul ulcerului gastric și duodenal, diareei, urticariei și stărilor alergice, maladiilor neuroendocrine, reumatismului, afecțiunilor circulatorii și hepatice, alcoolismului, anemiei, asteniei și chiar stresului. Uleiul de cătină ajută la reglarea tranzitului intestinal, fiind de folos persoanelor care suferă de constipație. Are un efect protector asupra gingiilor. Extractele din frunze și ramuri au acțiune diuretică.

Cătina conține o diversitate de nutrienți care au grijă de sănătate fiind recomandată și în situațiile când dorim să scăpăm de câteva kilograme. Acest fruct este printre puținele surse naturale de acizi grași omega-7, care ne poate ajuta să rămânem slabi.

Uleiul de cătină, presat la rece, încetinește îmbătrânirea pielii. Pe lângă vitamina C, vitaminele E și A face din cătină și uleiul extras din ea, cea mai bună soluție naturală pentru regenerarea pielii. Este potrivit pentru toate tipurile de ten, având un puternic efect antirid. Datorită ingredientelor active din conținutul său, uleiul de cătină presat la rece vindecă pielea de arsuri (inclusiv solare), răni, psoriazis, dermatite, eczeme, acnee, herpes.

Vinul de cătină poate fi considerat un remediu natural, deoarece ajută organismul vitaminizându-l, având în același timp și o acțiune tonică.

Precauții sau contraindicații în consumul de cătină nu există.

Link to comment

Leacuri cu ardei iuţi contra durerilor sciatice

Cu zeci de ani în urmă eram tânăr şi fericit, dar mereu mi se dezlănţuia o durere în şolduri, când într-o parte, când în alta, care ţineau zile întregi, de nici nu puteam să respir. Mama, care cunoştea multe plante de leac, a încercat să mă vindece, dar nici una nu s-a potrivit cu boala mea. Din fericire, am găsit într-o carte de leacuri din batrini o reţetă cu care m-am vindecat: într-o sticlă de lapte cu gura largă se pun 18 ardei iuţi (roşii) mărunţiţi, peste care se toarnă 100 ml ţuică curată de fructe de 40 de grade. Se lasă la macerat 10 zile, lângă o sursă potrivită de căldură. Se strecoară şi se trage în sticluţe mici, de culoare închisă. Se aplică pe un tampon de vată, cu care se unge partea dureroasă (de obicei, seara, la culcare). Preparatul acţionează rapid asupra sciaticii şi boala nu recidivează. Dacă apar iritaţii pe piele, se recomandă ungerea în prealabil cu alifie de gălbenele.

Link to comment

Leacuri cu ardei iuţi contra durerilor sciatice

Cu zeci de ani în urmă eram tânăr şi fericit, dar mereu mi se dezlănţuia o durere în şolduri, când într-o parte, când în alta, care ţineau zile întregi, de nici nu puteam să respir. Mama, care cunoştea multe plante de leac, a încercat să mă vindece, dar nici una nu s-a potrivit cu boala mea. Din fericire, am găsit într-o carte de leacuri din batrini o reţetă cu care m-am vindecat: într-o sticlă de lapte cu gura largă se pun 18 ardei iuţi (roşii) mărunţiţi, peste care se toarnă 100 ml ţuică curată de fructe de 40 de grade. Se lasă la macerat 10 zile, lângă o sursă potrivită de căldură. Se strecoară şi se trage în sticluţe mici, de culoare închisă. Se aplică pe un tampon de vată, cu care se unge partea dureroasă (de obicei, seara, la culcare). Preparatul acţionează rapid asupra sciaticii şi boala nu recidivează. Dacă apar iritaţii pe piele, se recomandă ungerea în prealabil cu alifie de gălbenele

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...