Jump to content
Fury

Cinci legume mai bogate în proteine decât carnea

Recommended Posts

Cinci legume mai bogate în proteine decât carnea

Nu doar produsele de origine animală conțin proteine. Există numeroase surse vegetale care conțin chiar mai multe proteine decât carnea, lactalele sau ouăle. Iată câteva exemple:

1-Spirulina:

Conţine circa 60 – 70% proteine complete, ceea ce înseamnă că are toţi cei 8 aminoacizi esenţiali şi 10 acizi non-esenţiali necesari unei sănătăţi de fier. Mai conţine proteine, în cantitate mai mare decât carnea de vită, de pui sau soia.

Nutrienţii ei sunt de calitate superioară oricărei alte surse, apoi specialiştii mai vorbesc despre acidul gama-linoleic (GLA), vitamina B12, fier şi multe alte componente despre care s-a stabilit că protejează împotriva unor forme de cancer.

O altă calitate a acestei mici plante este aceea că, odată ajunsă stomac, este foarte uşor de digerat. Reduce colesterolul, protejează sistemul imunitar, stimulează absorbţia mineralelor. O adevărată sursă de viaţă, spirulina energizează şi protejează împotriva gripei şi răcelii, herpesului, grăbeşte vindecarea în boli precum pojarul, oreionul.

2-Spanacul:

Nu degeaba este spanacul secretul lui Popeye. O singură cană de spanac gătit are peste 5 grame de proteine și este, de asemenea, o sursă foarte bună de calciu, fier și vitamina C.

3-Semințe de cânepă

Semințele de cânepă conțin 6 g de proteine/100 g. Cercetătorii au descoperit că seminţele de cânepă sunt singura sursă de proteine comestibile asimilate complet de către organismul uman. Deci, în salatele pe care le prepari adaugă şi o mână de astfel de seminţe, de preferat măcinate pentru a fi mai bine absorbite proteinele

4-Brocoli:

Conține mai multe proteine decât carnea de vită. În plus, are aminoacizi, fibre, și vitamina B6.

5-Migdale:

Sunt pline de proteine și de grăsimi sănătoase, bune pentru inimă. Acestea sunt, de asemenea, bogate în minerale, printre care mangan, care contribuie la întărirea oaselor şi reglează zahărul din sânge, şi magneziu, esenţial pentru funcţionarea organelor, muşchilor şi a nervilor, pentru controlul glucozei din sânge şi reglarea tensiunii arteriale.

sursa :  http://www.doctorulzilei.ro/cinci-legume-mai-bogate-proteine-decat-carnea/

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment

Cele mai bogate surse vegetale de proteine:

Soia este unul din cele mai sănătoase alimente, conţine nu doar multe proteine, dar multe minerale, vitamine şi fibre. La 100 de grame de boabe mature de soia, prajite uscat (fara ulei) avem 39,58 g proteine, la 100 g de boabe mature de soia, fierte. fără sare, avem 16,64 grame de proteine.

Mazărea - 130 de grame asigură cam 3,5  grame de proteine.

Spanacul - tot la130 de grame beneficienzi de 3 grame de proteine.

Cartofi copţi - un cartof de mărime medie conţine în jur de 3 grame de proteine.

Broccoli - conţine, pe lângă circa 2 grame de proteine per porţie, şi multe fibre (2,6 grame).

Varză de Bruxelles - nu sunt legume foarte utilizate în bucătăria tipic românească, însă ar trebui, deoarece sunt surse bogate de proteine (2 grame per porţie), potasiu (247 miligrame) şi vitamina K (110 micrograme).

http://www.csid.ro/diet-sport/noutati-dieta-si-sport/si-legumele-contin-proteine-iata-cele-mai-bogate-surse-vegetale-12667699/

Link to comment

Eu sunt uimit de articolele astea...

Hai să vedem dacă e așa (numerele sunt luate de pe http://calorii.oneden.com/):

Calorii carne de vita gatita - 188 / 30.3 grame proteină / 100 grame

Calorii spanac - 23 / 2.9 / 100

Mi se pare mie sau e de 10 ori mai mic?

Calorii broccoli fiert - 35 / 2.4 / 100

Calorii migdale - 578 / 21.3 / 100

Calorii seminte decorticate de canepa - 621 / 30 / 100

Calorii spirulina alga uscata - 290 / 57.5 / 100 - Asta da

 

Dacă are in domeniu doctorulzilei.ro nu înseamnă că e doctor. După articole e tot cancanist.

Legumele nu se mănâncă pentru proteine (poate dacă ești vegan, dar asta e o religie alternativă, ca arsenie boca).

 

Link to comment

Eu sunt uimit de articolele astea...

Hai să vedem dacă e așa (numerele sunt luate de pe http://calorii.oneden.com/):

Calorii carne de vita gatita - 188 / 30.3 grame proteină / 100 grame

Calorii spanac - 23 / 2.9 / 100

Mi se pare mie sau e de 10 ori mai mic?

Calorii broccoli fiert - 35 / 2.4 / 100

Calorii migdale - 578 / 21.3 / 100

Calorii seminte decorticate de canepa - 621 / 30 / 100

Calorii spirulina alga uscata - 290 / 57.5 / 100 - Asta da

 

Dacă are in domeniu doctorulzilei.ro nu înseamnă că e doctor. După articole e tot cancanist.

Legumele nu se mănâncă pentru proteine (poate dacă ești vegan, dar asta e o religie alternativă, ca arsenie boca).

 

Poate nu toata lumea isi permite carne de vita la fiecare masa !

Doar din dorinta de a fi ostil poti sa ne scutesti de comentariile tale aberante si sa cauti anturaj in alta parte .

O zi buna ,

Multumesc !

 

#Toti avem dreptul la comentarii, mai usor cu astfel de atacuri :)

Edited by adrian
  • Downvote 1
Link to comment

Eu sunt uimit de articolele astea...

Hai să vedem dacă e așa (numerele sunt luate de pe http://calorii.oneden.com/):

Calorii carne de vita gatita - 188 / 30.3 grame proteină / 100 grame

Calorii spanac - 23 / 2.9 / 100

Mi se pare mie sau e de 10 ori mai mic?

Calorii broccoli fiert - 35 / 2.4 / 100

Calorii migdale - 578 / 21.3 / 100

Calorii seminte decorticate de canepa - 621 / 30 / 100

Calorii spirulina alga uscata - 290 / 57.5 / 100 - Asta da

 

Dacă are in domeniu doctorulzilei.ro nu înseamnă că e doctor. După articole e tot cancanist.

Legumele nu se mănâncă pentru proteine (poate dacă ești vegan, dar asta e o religie alternativă, ca arsenie boca).

 

Poate nu toata lumea isi permite carne de vita la fiecare masa !

Doar din dorinta de a fi ostil poti sa ne scutesti de comentariile tale aberante si sa cauti anturaj in alta parte .

O zi buna ,

Multumesc !

Carnea de pui care e destul de ieftină are 20-25 grame de proteină la 100 grame de carne.

De fapt cam toată carnea (pui, peste, portc, miel, etc) are 20-30 grame de proteină la 100 de grame. Mult mai mult decât spanacul sau broccoli care au 3 grame. Să nu mai vorbesc de profilul de aminoacizi la plante. Chiar și un ou are vreo 7 grame de proteină și ăsta e ieftin...

Și că tot ai adus vorba de preț, migdalele am vaga impresie că sunt mai scumpe ca vita.

De spirulină nu știu prea multe, dar știu că pastilele sunt foarte scumpe (cel puțin era acum mai bine de 12 ani când am luat). În formă liberă de „iarbă” nu știu cât costă.

 

Deci în loc să dai copy-paste de pe un site mai bine pui mintea la contribuție, faci puțină cercetare, testezi pe tine și pe urmă vii cu un plan de nutriție corectă pentru tineri.

Aștept totuși să îmi spui care sunt comentariile mele aberante. Eu am analizat articolul, n-am avut treabă cu tine, dar tu văd că ai. Din punctul meu de vedere ai încălcat prima regulă din regulamentul general.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment

Salut , 

Am cautat casuta de mesaje la tine pe profil dar nu apare , asa ca o sa iti primesti raspunsul meu aici fiind si ultimul post pe care-l primesti din partea mea . 

Din punctul meu de vedere afirmatiile ironice aduse la continutul si sursa topicului imi dau de inteles ca ai ceva cu mine , desii eu nu am nimic cu tine .

Nu am nici o acreditare pentru a venii cu un plan de nutritie . 

Citesc articole , iar pe cele care le gasesc interesante le postez . Fiecare are dreptul la parere .

Ca ai pomenit de prima regula ... Respecta si vei fi respectat.

O zi buna , 

Multumesc !

Link to comment

Aici văd doar critică constructivă din partea lui The Wizzard. Nu că ar avea ceva cu tine dragule Fury, dacă are ceva The Wizz, are cu articolele cu informații eronate. Nu vrea să promovăm pe LinkMania articole cu surse dubioase, vreau să promovăm articole cât mai corecte și din surse plauzibile. Dragă, The Wizzard, te rog să fii mai îngăduitor. 

Sincer? Eu oricâte legume aș mânca tot nu am senzația de sațietate ca după o pulpă sau o bucată de carne. :ca-deedee:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...