Jump to content
Tavi

Producătorii preferați

Componente  

13 members have voted

  1. 1. Ce producători preferați atunci când vine vorba de plăci de bază, procesoare, memorii, plăci grafice sau hard disk-uri?



Recommended Posts

Salut!

Aveți vreun producător preferat când vine vorba de achiziționarea de componente pentru computerul personal?Dacă da, de ce, iar dacă nu, ce criterii sunt primordiale pentru voi?Am adăugat câteva opțiuni, însă dacă aveți sugestii, puteți posta, iar eu le voi trece în poll.

Personal nu am producători preferați, însă până acum, la categoria procesoare, am mers doar pe Intel.

PS:Mă refer la procesoare, plăci de bază, plăci grafice, memorii și hard disk-uri, adică piesele de bază în orice PC.

Link to comment
Share on other sites

Eu am optat intodeauna pentru procesoarele de la AMD, deoarece in ani de liceu am lucrat la un service de calculatoare .. si AMD-ul se mica mai bine decat Intel aceasta e parerea mea persoanala.

Cand vine vorba de placa de baza am optat mereu pe Asus.

La placa video tot Asus iar la memorii kingston, iar legat de HDD am mers mereu pe Seagate la cele mecanice nu prea aveai mare comparati de facut erau la 5400rpm sau 7200rpm normal alegi cel la 7200rpm. Dar de cand cu SSD-urile ai la ce detalii sa te uiti .. viteza de scriere, citire si transfer am ales un 

Intel Solid State Drive (SSD) 520 Series, 120GB, SATA 3, 2.5''

Form Factor 2.5"
Capacitate 120 GB
Interfata SATA 3
Rata de transfer la citire (MB/s) 550
Rata de transfer la scriere (MB/s) 500
Rata de transfer SATA (MB/s) 600

 

Piesele de obicei incerc sa aleg cele mai performante .. acum in funtie de buget .. le-am cumpart pe rand .. 

Anul acesta ma bate gaandul sa imi construiesc o configuratie pe platforma intel sper ca noua generatie de procesoare sa ma surprinda placut.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...