Jump to content
Aurica18

Deserturi delicioase.

Recommended Posts

DESERT CU MERE
desert-cu-mere-main.jpg

TIMPI DE PREPARARE

•  Timp de preparare: 50 min
  •  Timp de gatire: 30 min
  •  Gata in: 1 ore, 20 min

INGREDIENTE

•  8 mere mari
  •  150 g pesmet
  •  50 g stafide
  •  100 g margarină dietetică
  •  100 g zahăr
  •  4 albușuri
  •  1 lingurita scorțișoară

PREPARARE

1. Merele se curăță și se rad pe răzătoarea mare.
  2. Margarina se freacă bine cu zahărul, apoi se adaugă stafidele, merele, scorțișoara, 100 g pesmet și albușurile bătute spumă. Se omogenizează compoziția, apoi se toarnă într-o formă de copt, unsă cu margarină și tapetată cu pesmet în prealabil.
  3. Se introduce în cuptorul încins, la foc potrivit, și se lasă cam 30 de minute. Dacă se înlocuiește zahărul cu fructoză sau alt îndulcitor preferat, înjumătățind cantitatea, acest desert poate fi consumat și de către diabetici.

CHEESECAKE 3 CULORI
11-1024x700.jpg

TIMPI DE PREPARARE

•  Timp de preparare: 15 min

INGREDIENTE

•  500 g cremă de brânză (9% grăsime)
  •  550 g smântână dulce
  •  5-6 linguri gelatină
  •  10 linguri zahăr pudră
  •  1-2 linguri dulceață de căpșuni/zmeură și colorant alimentar roșu
  •  1 esență de vanilie
  •  câteva linguri de cacao pudră și câteva de ciocolată topită

PREPARARE

De ce să faci un cheesecake cu o singură aromă când poți face unul… cu trei? Vanilia, ciocolata și căpșunile (sau zmeura, dacă o preferi) întotdeauna au făcut casă bună, de ce nu s-ar combina armonios și într-un cheesecake delicios, care nu necesită coacere?

Într-un bol, amestecă smântâna cu crema de brânză și zahărul pudră. Dizolvă gelatina în apă fierbinte și adaug-o compoziției de mai sus.

Împarte compoziția în 3 boluri, în porții egale. În primul bol adaugă gemul de căpșuni/zmeură și colorantul alimentar (dacă vrei o nuanță mai puternică), pudra de cacao și ciocolata topită în cel de-al doilea (nu am dat cantități exacte pentru ca tu să le pui în funcție de intensitatea gustului și nuanței dorite) și în cel de-al treilea esența de vanilie.

Într-o formă de tort toarnă, fix în mijloc, o lingură din compoziția cu aromă de căpșuni/zmeură. Apoi, în mijlocul ei, o lingură din compoziția ciocolătoasă. Apoi, în mijlocul celei ciocolătoase, o lingurp din compoziția vanilată. Și tot așa, în această ordine până golești cele 3 boluri. Când se așează cum trebuie compoziția, ia o scobitoare și trasează cu ea un model ca de cruce pe cheesecake, și apoi încă una și încă una (ca și cum ai trasa felii subțiri pentru pizza.)

Dă cheesecake-ul la frigider până se întărește. Poți servi simplu sau împreună cu fructe de pădure proaspete.

Tort Diplomat:

-4 oua

-200g +4 linguri zahar

-3 plicuri gelatina

-1 esenta de rom

- stafide

-2 cutii compot ananas(sau altceva)

-500g frisca lichida (eu folosesc hulala)

Se pun stafidele  la inmoiat in esenta de rom.

Galbenusurile cu o cana de compot si 200g zahar se amesteca bine si se pun  baie de aburi pana se leaga ca o smantana.

Gelatina se pune la foc cu o cana de compot pana se topeste, dar sa nu fiarba, apoi se adauga peste crema de galbenusuri.

Albusurile se bat spuna cu 4 linguri de zahar.

Crema de galbenusuri se ia de pe foc si se adauga albusurile spuma. Se amesteca bine si se lasa la racit pana devine gelatinos.

Pana se raceste se bate frisca.

Dupa ce s-a racit se adauga frisca (se opeste si pt ornat 4-5 linguri), se adauga ananasul taiat bucatele mici (sau orice fructe doriti), stafidele si se amasteca bine.

Compozitia se pune in forma si se lasa 2 ore la frigider, apoi orman tortul cu frisca oprita.

POFTA BUNA

PS: e torul meu preferat mereu il fac cand am ocazia :))

Cel mai simplu tort din lume. 

Sigur tuturor li se intampla sa aiba o ocazie "de tort" si sa nu aiba timp/chef/pricepere sa faca un tort "de la zero". Exista si varianta cumparatului, dar mie cel putin rar imi plac turturile cumparate, iar fii-mea nu presteaza asa ceva. 

Ingrediente : frisca (aka 3 pliculete de frisca si 450-470ml de lapte) , fineti (eu folosesc cel clasic , cam 200g, dar aici este o chestiune de gust - cat de dulce il vreti) si blat de tort (priceputii pot sa il coaca, eu il cumpar - blat de ciocolata). 

Cum se procedeaza : se face frisca (se gaseste si de cumparat, dar deja ne complicam), se adauga fineti in frisca si se mixeaza. Se pune crema intre straturile blatului si deasupra. 

E gata ;)

WhatsApp Image 2017-12-16 at 20.39.17.jpeg