Jump to content
Aurica18

Deserturi delicioase.

Recommended Posts

GĂLUȘTE – GOMBOȚI – CU PRUNE, DE POST

reteta-cu-poze-de-galuste-gomboti-cu-prune-din-aluat-de-post-retetecalamamaro

Găluște – gomboți – cu prune, de post, rețetă pas cu pas. Găluște cu prune de post, cum se fac? Cum să faci niște găluște cu prune delicioase și fragede din aluat de post, fără ouă.

Încercarea mea de a face găluște cu prune de post, fără ouă, nu are neapărat legătură cu faptul că în familia mea am fi tare cuvioși și cucernici, ci mai degrabă cu necesitatea de a reduce numărul ouălor consumate, dictată de valorile ușor crescute ale unor analize făcute de bărbatul meu. Întrucât specialiștii au fost de părere că nu e atât de serios încât să necesite medicație, dar că un regim alimentar mai atent va fi de ajutor, am început să reduc ouăle și grăsimile de pe unde se poate, fără costuri prea mari. Când zic costuri, mă refer la gust și textură, pentru că nu e nimeni într-o situație atât de gravă încât să impună măsuri atât de drastice.

Așadar, într-o zi în care am mâncat un prânz normal, ne-am gândit că nu ar strica să scot ouăle din desert… și au ieșit aceste minunate găluște cu prune, atât de moi, de fragede și de gustoase că nu s-ar fi putut nimeni plânge că le-ar lipsi ceva.

Au avut un singur defect, dar mare: de unde intenția mea inițială era să fim mai cumpătați, cu găluștele astea, cum au ieșit ele absolut nemaipomenite, făceam ce făceam și ne căutam, cu rândul, drum spre bucătărie… n-aș putea să spun care dintre noi a mâncat mai multe, dar până seara au cam dispărut.

Hai să povestesc pe îndelete despre facerea lor!

INGREDIENTE GĂLUȘTE – GOMBOȚI – CU PRUNE, DE POST

• 550-600 de grame de cartofi rozalii (ideea e să rămână 500 de grame după ce sunt gata fierți și curățați)
  • 125 de grame de făină albă (tip 550 am folosit eu)
  • 75 de grame griș de grâu
  • 150 de grame de pesmet
  • 4 linguri de ulei vegetal (eu am folosit ulei de nucă, a dat o aromă irezistibilă, dacă nu aveți, e bun orice ulei cu gust neutru)
  •  sare
  • zahăr (sau fructoză, sau alt îndulcitor pulbere) după gust
  • 1 pliculeț de zahăr vanilat
  • 1 linguriță rasă de scorțișoară
  • 8 prune mari, sănătoase, eu am folosit jumătăți de prune congelate, în lipsa acestora se pot folosi prune din compot sau chiar câte 1 linguriță de magiun consistent pentru fiecare gălușcă

PREPARARE GĂLUȘTE – GOMBOȚI – CU PRUNE, DE POST:

1. Cartofii se spală foarte bine pe coajă, frecându-i cu un burete curat, se limpezesc și se pun la fiert într-o oală cu apă rece (cât să-i acopere de 2-3 degete) și 1 linguriță de sare. Se fierb cam 20 de minute, până se înmoaie bine (o furculiță îi străpunge cu ușurință) apoi se scurg de apă, se decojesc, pe cât e posibil, cât sunt încă fierbinți și se așează într-un castron încăpător. În imaginea de mai jos se observă că am folosit niște cartofi cu miezul foarte galben, cum nu se poate mai nimerit, că mi-a rezultat un aluat auriu de parcă ar fi fost făcut cu ouă de la țară!

Am zdrobit cartofii cu blenderul de mână. Da, nu se recomandă niciodată să prelucrăm cartofii la blender, pentru că devin foarte lipicioși, doar că acum nu facem piure, pe care îl dorim pufos, ci încercăm să obținem o bază pentru un aluat suficient de legat, fără să adăugăm ouă, așa că blenderul mi-a fost de mare ajutor.

galuste-cu-prune-de-post-preparare-reteta-pasul-1

2. Iată, asta e pasta lipicioasă de cartofi pe care am obținut-o, care va fi destul de caldă, încă, așa că o lăsăm să se mai răcorească și între timp punem o oală mare cu apă pe foc (4-5 litri).

galuste-cu-prune-reteta-de-post-mod-de-preparare-2

3. Între timp, încingem pe foc mediu o tigaie, adăugăm uleiul și imediat pesmetul. Amestecăm cu răbdare, până ce pesmetul devine brun-auriu și răspândește un miros plăcut de plăcintă coaptă. Răsturnăm pesmetul într-o farfurie, îl îndulcim după gust și adăugăm și zahăr vanilat și scorțișoară.

galuste-cu-prune-gomboti-cu-prune-de-post-reteta-pas-cu-pas-mod-de-preparare-3-retetecalamamaro

4. După ce pasta de cartofi s-a răcorit suficient, adăugăm grișul și făina și 1 praf de sare și frământăm rapid.

reteta-de-galuste-gomboti-cu-prune-de-post-framantarea-aluatului-retetecalamamaro

5. Nu urmărim în niciun caz să obținem un aluat vârtos, nici nu vom frământa prea mult, doar 2-3 minute, pentru că nu dorim nici să dezvoltăm rețeaua de gluten din făină, doar cât să se omogenizeze totul. Deși aluatul va fi molcuț, nu va fi foarte lipicios, se va lucra destul de ușor.

aluat-pentru-galuste-cu-prune-gomboti-de-post-retetecalamamaro

6. După cum deja v-am povestit, mă mândresc cu faptul că am fost destul de prevăzătoare ca să pun în toamnă niște jumătăți de prune la congelator. Sunt niște prune destul de mari, eu voi pune câte o jumătate în fiecare gălușcă (nici nu îmi place să le fac prea mari), așa că am folosit, pentru 16 găluște, 16 de astfel de jumătăți. Dacă preferați, puteți folosi prune întregi, puteți adăuga un pic de zahăr în mijlocul acestora etc. Important este, în cazul prunelor congelate, să nu le lăsați să se decongeleze, ci să le scoateți din congelator doar după ce ați terminat aluatul iar apa pentru fierberea găluștelor deja e pe punctul de a da în clocot. Dacă se vor înmuia, vor lăsa multă apă vor fi mult mai dificil de învelit în aluat.

reteta-de-galuste-gomboti-cu-prune-de-post-prune-congelate

7. Când apa din oala mare începe să fremete ușor, adăugați 1 linguriță cu vârf de sare, amestecați să se dizolve și reduceți focul la mediu-mic, să nu clocotească puternic. Pregătim pe planul de lucru un castronel mic cu apă, în care ne vom uda palmele înainte de a modela fiecare gălușcă. Cu palmele umede, rupem o bucată de aluat cam cât o minge de pingpong, o aplatizăm în palmă, adăugăm jumătatea de prună (proaspătă sau congelată, sau 1 liguriță de magiun de prune consistent) și apoi modelăm gălușca, cu grijă să nu rămână nelipită undeva.

reteta-galuste-gomboti-cu-prune-de-post-formarea-galustelor

8. Imediat ce am format gălușca, îi dăm drumul în apa care fierbe în oală, ne umezim palmele și ne apucăm de modelat altă gălușcă. Încercăm să lucrăm cât de repede posibil, ca să nu fie o diferență mare de timp între primele și ultimele găluște puse la fiert. După ce le-am adăugat pe toate în oală, trecem cu o spatulă pe fundul oalei, ca să ne sigurăm că nu sunt lipite găluștele. După ce s-au ridicat toate la suprafață se mai fierb la foc mic 4-5 minute, eventual se oprește focul și se acoperă oala cu un capac, așa încât grișul să se umfle și să facă aluatul foarte fraged.

reteta-galuste-cu-prune-gomboti-cu-prune-de-post-fierberea-galustelor

9. După ce găluștele au fiert, se scot cu o spumieră, scurgându-le bine de lichid, apoi se vor așeza direct în pesmetul aromat pregătit la punctul 3.

preparare-galuste-gomboti-cu-prune-de-post-retetecalamamaro

10. Se tăvălesc găluștele în pesmetul aromat, să se îmbrace bine pe toate părțile, apoi se aranjează pe un platou.

reteta-cu-poze-galuste-cu-prune-de-post-gomboti-de-post-retetecalamamaro-preparare-4

galuste-gomboti-cu-prune-de-post-galuste-cu-prune-vegane-reteta-pas-cu-pas

11. Evident, primele se servesc calde. Primul supliment le va găsi călduțe… al doilea, al treilea, deja reci, dar la fel de fragede, moi și aromate. Poftă mare!

NEGRESĂ DE POST – CEA MAI SIMPLĂ REȚETĂ
negrese-de-post-1024x665.jpg

TIMPI DE PREPARARE

•  Timp de preparare: 5 min
  •  Timp de gatire: 30 min
  •  Gata in: 35 min

INGREDIENTE

•  280 g făină
  •  240 ml apă
  •  250-280 g zahăr
  •  100 g cacao pudră
  •  80-100 ml ulei
  •  1 linguriță de sare
  •  2 fiole esență de vanilie
  •  1/2 linguriță bicarbonat/praf de copt
  •  OPȚIONAL: zahăr pudră pentru decorat

PREPARARE

Asta este rețeta pentru cea mai simplă, gustoasă, pufoasă, ieftină și rapidă negresă de post. Doar respectă pașii de mai jos și obții desertul perfect pentru zilele în care ții post dar vrei să te răsfeți cu un dulce de casă.

Preîncălzește cuptorul la treapăt mare. Tapetează o tavă care nu lipește cu hârtie de copt.

1. Într-un bol mare, adaugă făina. Adaugă peste restul de ingrediente uscate:  cacao, sare, bicarbonat și zahăr. Omogenizează-le, amestecându-le foarte bine cu un tel.
  2. Toarnă peste apa, uleiul și esența de vanilie. Amestecă totul bine cu ajutorul unui tel, până obții un aluat destul de lichid dar omogen.
  3. Toarnă aluatul în tavă. Uniformizează aluatul cu o spatulă sau mișcând ușor tava.
  4. Dă la cuptor – micșorând focul la mediu spre mic – timp de 30 de minute. Scoate-o din cuptor, las-o să se răcească. Pudreaz-o cu zahăr și taie-o în porții egale.

Tarta cu coacaze negre

Tarta cu coacaze negre

Spoiler

Crusta

120 gr faina alba
90 gr unt (85% grasime)
3 linguri apa rece 
1 lingurita zahar
1 priza sare

Umplutura

250 gr coacaze negre (pot fi congelate)
60 gr zahar
7 gr amidon
1/2 lingurita pasta de vanilie (sau miezul de la 1/2 pastaie vanilie)
70 ml smantana pentru frisca (35% grasime)
30 ml lapte
1 ou

Portii: 4

Preparare 
Tarta cu coacaze negre

1. Apa pentru crusta se tine la congelator cu 15 minute inainte de a o folosi.
  2. Se pune in robot faina, zaharul si sarea. Se adauga 1/2 din unt taiat cubulete si se mixeaza la viteza medie pana arata ca pesmetul. Se adauga si restul de unt taiat cubulete si se mixeaza iar la viteza medie, de data asta mai scurt, cateva pulsuri, doar pana untul e amestecat cu faina si raman bucatele mari cat bobul de mazare.
  3. Cu robotul mergand se adauga cate 1 lingura de apa rece gheata, pana aluatul se aduna in jurul axului robotului.
  4. Se pune aluatul in folie de plastic, se aplatizeaza si se da la frigider intre 30 minute si 1 ora.
  5. Se intinde foaie subtire care sa intre in tava (dreptunghiulara 35 x 10 cm sau rotunda de 20-21 cm diametru). Se aseaza foaia in tava si se trece cu sucitorul pe margini ca sa se desprinda excesul de aluat.
  6. Se da tava cu crusta la congelator timp de 15 minute.
  7. Se aseaza hartie de copt peste crusta si se umple cu boabe de fasole sau orez. Se coace crusta la 180C timp de 15 minute. Se scoate foaia cu boabe si crusta se mai coace inca 10 minute, tot la 180C, pana e usor rumena pe margini si pe fund.
  8. Se scoate crusta din cuptor si se lasa sa se racoreasca pana se prepara umplutura.
  9. Se amesteca zaharul cu amidonul si vanilia. Se amesteca laptele cu smantana (sau se pot folosi 100 ml smantana dulce 15% in loc de smantana pt. frica si lapte). Se adauga treptat peste amestecul cu zahar, la inceput putin ca sa se dizolve amidonul. Se adauga oul si se bate amestecul cu telul pana e omogen.
    * puteti creste cantitaea de zahar, cu 60 gr tarta iese acrisoara
  10. Se presara coacazele pe fundul crustei (decongelate si scurse de suc daca e cazul). Se toarna crema cu oua incet peste ele pana se umple crusta aproape de tot.
  11. Se coace tarta la 170C timp de 20-25 minute (pana crema e inchegata si usor umflata; dupa ce se umfla nu o mai lasti mult la cuptor, crema se va coace prea tare si se va fisura).
    * tarta se poate coace si intr-o tava rotunda de 16 cm diametru, cu pereti mai inalti (cca 4.5 cm); astfel, puteti adauga cantitate dubla de amestec cu oua si tarta va avea mai multa crema sub stratul de coacaze; timpul de coacere va fi un pic mai mare
  12.  

MUCENICI MOLDOVENEŞTI DE POST PUFOȘI ȘI AROMAȚI
mucenici-moldovenesti-1-1024x747.jpg

TIMPI DE PREPARARE

•  Timp de preparare: 60 min
  •  Timp de gatire: 40 min
  •  Gata in: 1 ore, 40 min

INGREDIENTE

Pentru aluat
  •  500 g făină
  •  250-300 ml apă
  •  25 g drojdie
  •  1/2 linguriţă de sare
  •  3-4 linguri ulei
  •  1 lingurita zahăr
Pentru garnitură
  •  1 borcan de 340 g miere
  •  nucă măcinată
Pentru sirop
  •  400 ml apă
  •  5 linguri zahăr
  •  esenţe după gust

PREPARARE

În Moldova, mucenicii sunt copti din aluat extrem de asemanator celui de cozonac si apoi unsi cu miere si nuca. Reteta aceasta de mucenici moldovenesti de post pufosi și aromati e una extrem de simplă. Respectă pașii de mai jos.

1. Pentru aluat se prepara maiaua: se amesteca drojdia cu o linguriţa de zahar, o lingura de faina si puţina apa calda. Se lasa 10 minute sa lucreze drojdia.

2. Apoi, maiaua se pune peste restul fainei, se adauga sarea, apa si uleiul. Se framânta pâna ce aluatul se poate desprinde de vas. Aluatul trebuie sa fie usor moale si daca e prea tare se mai adauga apa calda si puţin ulei. Se lasa sa creasca 25 de minute.

3. Apoi, aluatul se împarte în 12 bucaţi. Din fiecare se lucreaza câte un sol care se împleteste sub forma cifrei opt. Se asaza în tava unsa cu puţina grasime vegetala si tapetata cu faina. Se coc 25 de minute.

4. Între timp, se face siropul din fierberea ingredientelor. Dupa ce mucenicii s-au copt, se asaza pe un platou si se însiropeaza. Se ung cu miere si se presara cu nuca macinata, din belsug. Se lasa sa se înmoaie de la sirop si apoi sunt numai buni de servit.

TARTE CU FRUCTE
afters-1238686_9720-1-e1487957953977.jpg

TIMPI DE PREPARARE

•  Gata in: 0 min

INGREDIENTE

Pentru coji
  •  250 g unt
  •  250 g zahăr
  •  3 ouă
  •  600 g făină
  •  1 lingurita bicarbonat
  •  1 plic vanilie
Pentru cremă
  •  1 litru lapte
  •  250 g unt
  •  250 g zahăr
  •  5 linguri făină
  •  vanilie
  •  coajă de lămâie
Alte ingrediente
  •  4 pliculete jeleu tarte
  •  fructe (capsuni, kiwi, ananas, piersici, mandarine etc)

PREPARARE

Bune, fragede și ieftine, ca la cofetăriile de altădată!

Preîncălzește cuptorul.

1. Untul (la temperatura camerei) se freacă cu zahărul şi cu vanilia. Se adaugă ouăle, unul câte unul, bicarbonatul stins, şi apoi toată făina. Se frământă bine.
2. Se umplu formele de tarte, cu aluat în strat subţire, presând bine. Se coc la foc potrivit până devin aurii.
3. Pentru cremă, se amestecă într-un bol zahărul cu făina. Se adaugă laptele amestecând bine. Se pune compoziţia pe foc. Când începe să fiarbă, se adaugă untul şi se mai lasă 5 minute. Apoi se lasă crema să se răcească, acoperită cu o folie ca să nu facă crustă.
4. Jeleul se pregăteşte conform instrucţiunilor de pe pachet. Se umplu cojile cu crema de vanilie. Se decorează cu fructele tăiate felii. Se toarnă jeleul deasupra şi se lasă să se răcească.

Clatite americane

Tipul rețetei: Desert
Numarul de porții: 8 porții
Timpul de preparare: 20 minute
Timpul de gătire: 35 minute
Gata în: 55 minute
Dificultate: Foarte ușor
Printează pagina

Ingrediente:

- 450 g faina 
- 2 pliculete praf de copt
- 6 linguri cu varf zahar tos
- 3 lingurite margarina sau unt
- 450 ml lapte
- 3 ouaun praf de sare
- dulceata, gem ciocolata orice va place

Preparare:

Etapa 1: Intr-un castron punem laptele, zaharul, ouale, praful de sare, margarina si mixam totul pana la omogenizare.In alt castronel amestecam faina cu praful de copt si adaugam peste compozitia precedenta, mixam totul pana devine cat mai fina si fara cocoloase.

Etapa 2: Punem o tigaie , la incins pe foc fara pic de ulei si luam cate un polonic plin din compozitia de clatite si turnam in mijlocul tigaii, compozitia se extinde singura atat cat trebuie fara a fi nevoiti sa miscam noi tigaia.

Etapa 3: Clatita se lasa la prajit la foc mic, pana in momentul cand apar numai gaurele, mare atentie insa ca se prajesc foarte repede.

Etapa 4: Sunte excelent de bune, eu nu am mai apucat sa fac o poza frumoasa asa ca pun ceea ce am apucat, amatorilor de clatite le sugerez sa incerce aceasta superba reteta.

PRĂJITURELE CU CIOCOLATĂ ŞI FRUCTE
prajiturele-cu-ciocolata-si-fructe.jpg

TIMPI DE PREPARARE

•  Timp de preparare: 30 min
  •  Timp de gatire: 20 min
  •  Gata in: 50 min

INGREDIENTE

•  50 ml frisca lichida
Pentru decor:
  •  1 bucata borcan mic cirese sau visine în compot
  •  3 linguri zahar pudra
  •  2 pliculete zahar vanilinat
  •  250 ml frisca lichida foarte rece
Pentru garnisit:
  •  1 praf sare
  •  1 lingurita praf de copt
  •  3 linguri cacao
  •  150 g faina
  •  150 g zahar pudra
  •  6 bucati oua
  •  100 g ciocolata neagra
  •  1 cana cirese confiate

PREPARARE

Învaţă să prepari nişte prăjiturele cu ciocolată şi fructe absolut delicioase. Toată familia o să le adore! 

1. Pentru aluat, se mixeaza ouale cu un praf de sare si zaharul, pâna ce amestecul îşi dubleaza volumul si devine alb. Se amesteca faina, cacaua si praful de copt iar amestecul se cerne. Apoi, cu delicateţe se adauga lingura cu lingura în crema de oua si se amesteca numai de jos în sus.

2. Tava de copt se unge cu unt, se toarna amestecul si se coace 20 de minute. Dupa coacere, se lasa 5 minute în tava si apoi se scoate cu grija si se lasa la racit pe un gratar, daca este posibil.

3. Între timp, frisca lichida se mixeaza si, dupa ce a devenit spuma, se adauga cele doua tipuri de zahar. Se mai mixeaza înca un minut.  ructele se scurg bine de zeama din compot.

4. Blatul se taie în patrate egale si patratul care va fi baza se însiropeaza usor cu zeama din compot. Se pune frisca, apoi fructele din compot, care se acopera cu alt patrat de aluat. Dupa ce s-au pregatit toate, se topeste ciocolata în frisca lichida si, dupa ce s-a racorit, se ung prajiturile si se asaza câte o cireasa confiata. Se dau la rece macar o ora.

PARFAIT CU BANANE
1-parfait-cu-banane.jpg

TIMPI DE PREPARARE

•  Gata in: 60 min

INGREDIENTE

•  6 ouă
  •  3 lingurite făină
  •  1 litru lapte
  •  500 g zahăr farin
  •  un baton vanilie
  •  250 g unt
  •  4 banane
  •  500 g frişcă naturală

PREPARARE

1. Se separă ouăle. Gălbenuşurile se freacă cu un praf de sare şi cu jumătate din cantitatea de zahăr pudră. Se adaugă făina cernută, batonul de vanilie şi se toarnă laptele călduţ. Se pune untul tăiat cubuleţe şi compoziţia obţinută şi se lasă să fiarbă la baie de aburi.
2. Ca să nu se taie, trebuie să se amestece continuu până ce se obţine o compoziţie foarte fină. Se scoate din apa în care a fiert şi se lasă să se răcească. Cât timp stă la rece, se amestecă continuu pentru a evita cocoloaşele.
3. Separat, se bat albuşurile cu zahărul rămas, iar spuma obţinută se amestecă cu crema. Cele două compoziţii se trec dintr-un bol în altul, până se încorporează şi se obţine o cremă pufoasă.
4. Se unge o folie de aluminiu cu unt. Cu folia se tapetează o tavă de cozonac şi se toarnă compoziţia de parfait. Se acoperă tot cu folie şi se bagă la rece. Când se serveşte, se taie o bucată de parfait, se aranjează în cupă, se pun feliuţe de banană, un strat de parfait unul de frişcă şi se ornează cu un fursec sau în funcţie de preferinţe.

Prajitura inteligenta

Daca nu ai incercat-o deja, aceasta reteta va fi o reala descoperire in bucatarie. De ce se numeste asa? E foarte simplu: tu prepari un singur aluat, care se transforma in 3 straturi distincte, la mijloc avand consistenta unei creme veritabile. Astfel, cu prajitura inteligenta salvezi timp si prepari si un desert ce pare complicat, dar nu e deloc.

prajitura-inteligenta1

AMANDINE – CEA MAI USOARA RETETA
amandine-1-1024x632.jpg

TIMPI DE PREPARARE

•  Timp de preparare: 20 min
  •  Timp de gatire: 45 min
  •  Gata in: 65 min

INGREDIENTE

Pentru blat
  •  1 plic praf de copt
  •  2 linguri cacao
  •  6 linguri faina
  •  2 linguri ulei
  •  6 linguri zahar
  •  6 oua
Pentru crema
  •  300 g ciocolata amaruie
  •  300 ml frisca lichida
Pentru sirop
  •  200 ml apa
  •  5 linguri zahar
  •  esenta de rom
Pentru glazura
  •  300 g zahar
  •  150 ml apa
  •  2 linguri miere
  •  2 linguri cacao

PREPARARE

Credeai ca poti manca amandine doar de la cofetarie? Iata cum sa le prepari la tine acasa! E mai simplu decat crezi, daca urmezi pasii de mai jos!

1. Pentru început, se prepară blatul. Se separă ouăle, apoi se mixează gălbenuşurile cu zahărul, uleiul şi apa, până când compoziţia îşi dublează volumul.
2. Toarnă mai apoi şi făina amestecată cu praful de copt și cacaua. Bate bine albuşurile şi se încorporează şi ele în  compoziţia de gălbenuşuri.
3. Tapetează o tavă cu hârtie de copt şi se toarnă compoziţia. Dă la cuptorul preîncălzit, până trece testul scobitorii.
4. Între timp, se prepară crema. Pune ciocolata într-un vas şi se amestecă la foc mic, cu frişca lichidă. Când ciocolata s-a topit, ia-o de pe foc şi se lasă să se răcească. Prepară şi glazura de ciocolată astfel: într-o cratiţă, pune apa şi zahărul şi se lasă să fiarbă, până când se topeşte zahărul. Adaugă mierea şi cacaoa şi se iau de pe foc.
5. Taie în două blatul şi însiropează cu un amestec de apă, zahăr şi esenţă de rom, fierte în prealabil.
6. Peste prima jumătate de blat adaugă crema, după care pune şi a doua jumătate de blat însiropată.
7. Taie prăjitura în pătrate de mărime potrivită, după care glazurează fiecare amandina în parte.

Pavlova cu capsuni

652x450_110482-10.jpg

Spoiler

INGREDIENTE:
(pentru 6 bucati cu diametrul de 10 cm)

Pentru bezele:
3 albusuri
180 g zahar pudra
1 praf de sare
2-3 picaturi otet
esenta de vanilie

Pentru crema:
100 ml frisca lichida
60 g mascarpone
100 g budinca de vanilie (preparata)
2 linguri zahar pudra

Pentru topping
500 g capsune
2 linguri zahar
frunze de menta pentru decor

PREPARARE:

Mixam albusurile cu un praf de sare pana cand acestea devin o spuma tare, dar nu suficient de rigida. Adaugam treptat cate o lingura de zahar, continuand sa mixam pana cand spuma devine atat de tare incat nu ne cade daca intoarcem castronul invers. Trebuie sa avem grija sa adaugam si otetul si esenta de vanilie in acest timp.

Pe o tava tapetata cu hatie de copt punem 6 cercuri cu diametrul de aproximativ 10 cm.Incercam sa facem marginile putin mai inalte decat mijlocul, pentru ca in acestea vom pune crema.

Le coacem in cuptorul preincalzit la 100° C timp de 80 minute, deschizand usa cuptorului la 30 minute timp de 2 minute. Usa va fi deschisa cat sa stea coada unei linguri de lemn. Dupa cele 80 minute oprim cuptorul, lasam usa acestuia putin intredeschisa (cu ajutorul lingurii de lemn) si lasam bezele sa se raceasca si sa usuce peste noapte. Pregatim toppingul inainte de crema pentru a avea timp sa se raceasca. 10-12 capsune mari le strivim si le fierbem cu zaharul pana compozitia incepe sa se ingroase. O luam de pe foc si o lasam sa se raceasca. Trecem la pregatirea cremei: batem frisca pana se intareste, apoi o amestecam cu budinca de vanilie, zahar pudra si adaugam mascarpone treptat. Dupa ce omogenizam compozitia, punem crema peste bezele si capsunile.

Tarta cu coacaze negre

1 Martie 2017

Tarta cu coacaze negre

Martisor dulce. Sa aveti o primavara minunata!

Ingrediente 
Tarta cu coacaze negre

Crusta

120 gr faina alba
90 gr unt (85% grasime)
3 linguri apa rece 
1 lingurita zahar
1 priza sare

Umplutura

250 gr coacaze negre (pot fi congelate)
60 gr zahar
7 gr amidon
1/2 lingurita pasta de vanilie (sau miezul de la 1/2 pastaie vanilie)
70 ml smantana pentru frisca (35% grasime)
30 ml lapte
1 ou

Portii: 4

Preparare 
Tarta cu coacaze negre

1. Apa pentru crusta se tine la congelator cu 15 minute inainte de a o folosi.
  2. Se pune in robot faina, zaharul si sarea. Se adauga 1/2 din unt taiat cubulete si se mixeaza la viteza medie pana arata ca pesmetul. Se adauga si restul de unt taiat cubulete si se mixeaza iar la viteza medie, de data asta mai scurt, cateva pulsuri, doar pana untul e amestecat cu faina si raman bucatele mari cat bobul de mazare.
  3. Cu robotul mergand se adauga cate 1 lingura de apa rece gheata, pana aluatul se aduna in jurul axului robotului.
  4. Se pune aluatul in folie de plastic, se aplatizeaza si se da la frigider intre 30 minute si 1 ora.
  5. Se intinde foaie subtire care sa intre in tava (dreptunghiulara 35 x 10 cm sau rotunda de 20-21 cm diametru). Se aseaza foaia in tava si se trece cu sucitorul pe margini ca sa se desprinda excesul de aluat. 
  6. Se da tava cu crusta la congelator timp de 15 minute.
  7. Se aseaza hartie de copt peste crusta si se umple cu boabe de fasole sau orez. Se coace crusta la 180C timp de 15 minute. Se scoate foaia cu boabe si crusta se mai coace inca 10 minute, tot la 180C, pana e usor rumena pe margini si pe fund.
  8. Se scoate crusta din cuptor si se lasa sa se racoreasca pana se prepara umplutura.
  9. Se amesteca zaharul cu amidonul si vanilia. Se amesteca laptele cu smantana (sau se pot folosi 100 ml smantana dulce 15% in loc de smantana pt. frica si lapte). Se adauga treptat peste amestecul cu zahar, la inceput putin ca sa se dizolve amidonul. Se adauga oul si se bate amestecul cu telul pana e omogen.
    * puteti creste cantitaea de zahar, cu 60 gr tarta iese acrisoara
  10. Se presara coacazele pe fundul crustei (decongelate si scurse de suc daca e cazul). Se toarna crema cu oua incet peste ele pana se umple crusta aproape de tot.
  11. Se coace tarta la 170C timp de 20-25 minute (pana crema e inchegata si usor umflata; dupa ce se umfla nu o mai lasti mult la cuptor, crema se va coace prea tare si se va fisura).
    * tarta se poate coace si intr-o tava rotunda de 16 cm diametru, cu pereti mai inalti (cca 4.5 cm); astfel, puteti adauga cantitate dubla de amestec cu oua si tarta va avea mai multa crema sub stratul de coacaze; timpul de coacere va fi un pic mai mare

crema de vanilie reteta, crema de patiserie reteta video, crema de baza de vanilie - video, crema pasticcera, creme patissiere, pastry cream, vanilla custard 1

CREMA DE VANILIE, CREMĂ DE BAZĂ DE PATISERIE, VANILLA CUSTARD, CRÈME PATISSIÈRE

Sub toate denumirile de mai sus este cunoscută cea mai versatilă cremă din patiseria internațională, pentru că o folosesc în produsele lor atât francezii, care o numesc  crème patissière, cât și italienii care îi spun cu mândrie crema pasticcera iar englezii susțin cu firească mândrie națională că la baza tuturor acestora a fost vanilla custard, care e… același lucru, adică o cremă pe bază de lapte, ouă și făină, îndulcită cu zahăr și aromatizată cu vanilie.

Nu se știe, până la urmă, cine și când a folosit această cremă clasică de vanilie pentru prima dată, fapt este că patiseria modernă ar fi greu de imaginat fără ea. Nu este doar o cremă gustoasă ea însăși, ci și un ingredient de bază al altor creme, despre care vom vorbi ceva mai încolo.
Crema de vanilie (crema de patiserie) este umplutura clasică pentru
 eclere, choux a la crème, cremșnit, este o cremă care se poate reprelucra termic (prin coacere), de aceea este una din umpluturile consacrate ale croissantelor etc.

Prajitura Toska – cu mac si crema de vanilie

Prajitura Toska - cu mac si crema de vanilie

Spoiler

Ingrediente pentru blat:
– 6 albusuri
– 180g zahar
– 100g mac
– 80g faina
– 3 linguri nuca de cocos
– 1/2 pliculet praf de copt
– un praf de sare

Incingem cuptorul la 180°C, ungem cu unt si tapetam cu faina o tava dde 28×35 cm. Apoi batem albusurile spuma, mai intai cu un praf de sare, apoi, adaugam incet incet zaharul, cate 2 linguri o data si amestecam cu mixerul la viteza mare pana avem o spuma lucioasa, care nu cade din bol daca il intoarcem cu capul in jos. De aici continuam cu spatula si adaugam restul ingredientelor, amestecand cu spatula de sus in jos, incercand sa nu scoatem aerul din compozitie. Turnam apoi totul in tava pe care am pregatit-o, nivelam cu spatula si dam la cuptor 20 min sau pana trece testul scobitorii. Lasam blatul sa se raceasca de tot inainte de a pune crema. Si toate astea se fac muuuuult mai usor daca aveti un mini-ajutor 

Ingrediente pentru crema:
– 6 galbenusuri
– 180g zahar tos
– 3 linguri cu varf de amidon
– 250ml lapte
– 200g unt moale (unt gras)
– 1/2 baton vanilie sau 1 lingurita extract de vanilie

Amestecam cu mixerul la viteza mare galbenusurile si zaharul tos, pana avem o crema groasa, ca o alifie. Adaugam laptele caldut, in care am desfacut amidonul (trebuie sa amestecati bine cu telul, ca sa nu fie cocoloase si abia apoi turnati laptele peste galbenusuri). Punem vanilia si amestecam, apoi punem toata compozitia intr-un bol termorzistent, pe care il asezam peste o oala cu apa si punem totul pe foc. Amestecam la foc mic pana crema se ingroasa ca o budinca. Tragem de pe foc si lasam sa se raceasca, panand peste vas o folie alimentara, ca sa nu faca scoarta.

Separat, spumam untul impreuna cu 2 linguri de zahar, apoi adaugam crema, care e musai sa fie complet rece. Amestecam tot, turnam crema peste blatul rece, nivelam cu spatula si lasam o ora la frigider pana crema e bine legata.

GOGOŞI DE POST
doughnut-88426_960_720-e1490290145545.jp

TIMPI DE PREPARARE

•  Timp de preparare: 10 min
  •  Timp de gatire: 20 min
  •  Gata in: 30 min

INGREDIENTE

•  500 g faină
  •  250 ml apă (călduţă, neapărat!)
  •  25 g drojdie proaspătă
  •  50 ml ulei
  •  2-3 linguri zahăr
  •  2 fiole esență de vanilie
  •  1 praf de sare

PREPARARE

Asta este cea mai bună și rapidă rețetă pentru gogoşi de post pufoase și aromate! Sunt ieftine, se fac fără efort și sunt desertul perfect pentru zilele în care ții post dar vrei să te răsfeți cu ceva dulce!

Dizolvă drojdia în puțină apă călduță. Dacă ai drojdie uscată, folosești doar 10 grame.

Combină, într-un castron măricel, făina cu sarea și sarea. Adaugă drojdia desfăcută în apă călduță, esența, uleiul.

Toarnă, treptat și amestecând continuu, restul de apă călduță, până obții un aluat omogen și lipicios, dar care nu se lipește de mâini.

Acoperă cu un prosop (umezit, de preferat) și lasă la dospit până își dublează volumul.

Unge masa cu puțin ulei. Pune aluatul, mai frământă de 2-3 ori și întinde-l cu sucitorul. Formează, cu paharul, gogoșile. Lasă să mai crească 2-3 minute.

Încinge ulei într-un vas înăltuț și pune la prăjit gogoșile. Când sunt gata, scoate-le pe un șervet de hârtie care să absoarbă excesul de ulei, pudrează-le cu zahăr vanilat și… sunt numai bune de servit!

gogosi de post pudrate

Gogoşi de post

PRAJITURA SIMPLA CU BISCUITI SI CIOCOLATA
no-bake.jpg

INGREDIENTE

•  2 pliculete budinca instant de vanilie
  •  3 cesti lapte
  •  1 tub frisca (aproximativ 200 grame)
  •  biscuiti simpli
  •  1/3 ceasca cacao
  •  1 ceasca zahar
  •  1/4 ceasca lapte
  •  1/2 pachet unt
  •  1 lingurita esenta de vanilie

PREPARARE

Cea mai simpla prajitura cu biscuiti si ciocolata. Si un copil poate face aceasta reteta!

1. Se prepara budinca de vanilie cu lapte. Cat inca e calda, se amesteca in ea frisca.

2. Pe fundul unei tavi se pune un strat de biscuiti, apoi se adauga peste ei jumatate din cantitatea de budinca. Se mai pune un strat de biscuiti, apoi unul de budinca si la final al treilea strat de biscuiti.

3. Se prepara glazura: se fierbe laptele cu cacao si zahar timp de 1 minut, amestecand mereu. Dupa ce a fiert un minut, se ia de pe foc si se lasa 2 minute sa se raceasca. Se adaug[ untul si vanilia si se amesteca pana cand se topeste complet untul.

4. Crema obtinuta se toarna peste ultimul strat de biscuiti. Prajitura de biscuiti si ciocolata se lasa la rece cateva ore, de preferat peste noapte.

LAPTE DE PASĂRE, REȚETĂ VIDEO

lapte de pasare retetecalamama, reteta video de lapte de pasare

Lapte de pasăre. Rețeta video de lapte de pasăre. Desertul copilăriei, lapte de pasăre cu cremă de vanilie și bulgărași de bezea.

Puține deserturi îmi plăceau mai mult, în copilărie, ca acest delicat și fin lapte de pasăre. Mi-l pregătea Buna mea dragă, de câte ori se întâmpla să ajungă la niște ouă proaspete, dar dacă ar fi fost după mine, mi-aș fi dorit să am parte de acest desert în fiecare zi.

Îmi amintesc cu nostalgie cum întrebam, de fiecare dată, care-i pasărea de la care provine acest lapte dulce, onctuos și vanilat, cu minunații lui norișori de spumă. Buna mea, ardeleancă din partea Harghitei, avea neverosimila răbdare da a relua la nesfârșit, în graiul ei neaoș ardelenesc, aproximativ aceeași poveste, de fiecare dată când îmi înfundam nasul în bolul cu lapte de pasăre: ”No, musai că-i o pasăre măiastră!”, zicea ea. ”Și de ce n-o prindem să ne dea lapte de pasăre în fiecare zi?”, întrebam eu. ”Nu să poate, pasărea nu dă lapte numa’ dacă-i liberă să zboare în înaltu’ cerului.” ”Da ăștia albi ce-s, penele păsării?”. ”Da’ de unde, îs bucățele din norii pe unde zboară pasărea măiastră!”, îmi spunea Buna lăsându-mă cu ochii mari de uimire și admirație.

Îmi amintesc că o dată s-a întâmplat ca Buna să se încurce la întebarea mea cu ”De ce nu prindem pasărea?”, mi-a răspuns că ”las’ că-l punem pe Tata Bunu să ne-o prindă”. Acest răspuns greșit a provocat o adevărată dramă, printre lacrimi am întrebat-o cu ciudă ”Da’ de ce s-o prindă, să nu mai dea lapte? Că pasărea nu dă lapte dacă nu-i liberă să zboare în înaltu’ cerului!”.

De puțin timp am demarat un proiect tare frumos, de readucere în atenția cititorilor a tradițiilor culinare dulci din Ardeal. Până acum am publicat în cadrul acestui proiect rețeta de Hencleș – lichiu – cu cremă de griș și prune și m-am gândit eu că această rețetă de lapte de pasăre, cu ingredientele ei simple dar care garantează un desert de o mare finețe, se potrivește perfect în acest context, pentru că nu cred că e copil care a copilărit sau a mers în vacanțe la bunicii din Ardeal să nu fi fost răsfățat cu acest deliciu.

Această minunată inițiativă de redescoperire a tradițiilor culinare aparține prietenilor mei de la Albalact,  cei care colectează laptele lor cu gust bogat și catifelat, extrem de puțin procesat, numai de la fermierii români din inima Transilvaniei.

Pentru ca rețeta să nu aibă niciun fel de neclarități, am pregătit pentru voi o variantă video, pe care o veți descoperi imediat sub lista ingredientelor. La final articolului găsiți și varianta text a rețetei. Spor la treabă și plăcute aduceri aminte!

Timp de pregatire: 00:40 ore
Timp de gatire: 00:20 ore
Timp Total: 01:00 ore
Numar portii: 6
Grad de dificultate: medie

INGREDIENTE LAPTE DE PASĂRE:

• 1 litru de lapte cu 3,5% grăsime
  • ouă
  • 180 de grame de zahăr
  • păstaie de vanilie (sau extract/esență de vanilie sau 2 plicuri de zahăr vanilat)
  • 1 praf de sare

MOD DE PREPARARE LAPTE DE PASĂRE – REȚETA VIDEO:

PREPARARE LAPTE DE PASĂRE, VARIANTA TEXT:

1. Puneți pe foc mic laptele, într-o cratiță cu fundul mai gros, ca să nu se prindă. Dacă folosiți vanilia naturală, adaugați acum în lapte semințele răzuite din păstaie cât și păstaia. Aduceți laptele la fierbere apoi opriți focul și lăsați laptele să se infuzeze cu vanilia 10-15 minute.

2.  Separați ouăle cu grijă, nicio picătură de gălbenuș nu trebuie să ajungă în albușuri. Puneți atât gălbenușurile cât și albușurile în două castroane încăpătoare. Lăsați gălbenușurile deoparte pe moment iar peste albușuri presărați un praf de sare și începeți să le bateți cu mixerul la viteză mare. După ce se formează o spumă consistentă, adăugați 100 de grame de zahăr în 2-3 tranșe, în timp ce bateți în continuare cu mixerul. Se bat albușurile cu zahărul până când acesta se dizolvă complet și se obține o bezea fermă și lucioasă.

3. Îndepărtați păstaia de vanilie din lapte iar dacă vă deranjează vizual semințele, puteți să strecurați laptele (mie chiar îmi place să văd aceste bobițe de vanilie naturală în preparatul finit). Puneți din nou laptele pe foc mic. Cu 2 linguri umezite în laptele fierbinte formați ”găluște” din bezeaua pe care am făcut-o la punctul 2 și le puneți la fiert, la foc mic, în laptele aromat cu vanilie. Bulgărașii de bezea se fierb 2-3 minute pe fiecare parte, la jumătatea timpului de gătire urmând să îi întoarceți cu o spumieră. Când sunt gata, scoateți cu spumiera bulgării de bezea gătiți din cratița cu lapte, scurgeți-i de lapte și puneți-i pe o tavă, să se răcească. Se oprește focul la cratița cu lapte, se pune capacul și se păstrează laptele fierbinte (urmează să avem imediat nevoie de el).

4. Crema de vanilie componentă a desertului Lapte de pasăre este, de fapt, o creme anglaise (click pe link pentru prezentarea detaliată a rețetei de creme anglaise) pregătită doar cu lapte și gălbenușuri. Pentru a o pregăti, vom proceda astfel: adăugăm peste gălbenușuri restul de 80 de grame de zahăr și batem cu mixerul până când zahărul e complet dizolvat iar gălbenușurile cresc mult în volum și se deschid la culoare. În acest moment, turnăm deasupra cremei de gălbenușuri tot laptele vanilat, fierbinte, trecându-l printr-o strecurătoare ca să reținem eventualele urme de albuș care ar fi putut rămâne de la gătirea bulgărașilor de bezea. Omogenizăm imediat compoziția cu mixerul la cea mai mică viteză și turnăm totul într-o cratița curată cu fundul dublu.

5. Punem cratița pe foc mic și amestecăm continuu, cu o lingură de lemn sau cu o spatulă, insistând pe fundul vasului. Atenție, e foarte ușor să ratați această cremă gătind-o prea mult! Dacă se va încălzi peste temperatura de 80 de grade Celsius, gălbenușurile se vor găti complet și crema se va tăia (îmbrânzi). Dacă nu aveți un termometru, probați în mod repetat scufundând o lingură în cremă, în momentul în care crema îmbracă uniform dosul lingurii iar dacă tragem cu degetul pe această suprafață conveză, se formează două linii ferme, care nu se amestecă, înseamnă că a noastră cremă este gata și o tragem imediat de pe foc.

creme anglaise pentru lapte de pasare, cum se probeaza, reteta video lapte de pasare retetecalamamaObservație: am auzit că există variante de Lapte de pasăre care au și făină sau amidon pe lista ingredientelor. Cu toate că adăugând aceste ingrediente va fi mult mai ușor să pregătim crema, care va deveni mai stabilă, trebuie să ținem cont că laptele de pasăre nu e o budincă sau o cremă de vanilie. Crema sau sosul de vanilie al acestui desert trebuie să fie semifluid. După ce se răcește la frigider se va mai întări, însă în niciun caz nu trebuie să obținem un desert din care să rupem cu lingurița bucăți, ci unul delicat.

6. Porționăm desertul în boluri sau cupe cât timp crema de vanilie e caldă, încă. Umplem pe jumătate vasele pregătite pentru prezentare cu crema de vanilie, adăugăm bulgărașii de bezea apoi distribuim în mod egal restul de cremă, până la ultima picătură. Lăsăm să se răcească până la tempetura camerei apoi dăm la frigider pentru cel puțin 2 ore înaintea de momentul servirii. S-aveți poftă, că eu am avut!

TARTA FARA COACERE CU CREMA DE LAMAIE SI LAPTE CONDENSAT

tarta fara coacere cu crema de lamaie si lapte condensat
TARTA FARA COACERE CU CREMA DE LAMAIE, CU MINIMUM DE EFORT SI MAXIMUM DE SATISFACTIE

Nici nu prea stiu cum sa va recomand tarta asta. Nu stiu sa-i spun altfel decat „magica”, pentru ca pare supranatural ca atat de putin efort iti poate aduce o recompensa atat de delicioasa. Crema de lamaie si lapte condensat are o textura usoara si spumoasa si un gust foarte fin. Tarta, pentru care nu trebuie sa muncesti efectiv mai mult de 10 minute (si cred ca am exagerat), o poti lasa simpla, daca pofta te impinge asa de tare incat nu mai ai timp de decor, sau o poti decora dupa plac cu ciocolata, diferite fructe de padure, migdale, etc. Eu am finisat-o deasupra cu o crema lemon curd iar gustul citric a devenit inca si mai intens.
Nu vreau sa te tin de povesti si nici sa-ti fac pofta degeaba :). Sa ne apucam de treaba, deci!

INGREDIENTE TARTA FARA COACERE CU CREMA DE LAMAIE SI LAPTE CONDENSAT

• 1 conserva de lapte condensat indulcit, 396 de grame (nu lapte evaporat, nu lapte pentru cafea, ci laptele condensat vascos, obligatoriu indulcit, care se gaseste la conserva)
  • 1 lamaie mare (merg si 2 lamai, in functie de cat de intens iti place sa fie gustul citric)
  • 150 de grame de biscuiti petit beurre
  • 80 de grame de unt
  • 250 de grame de smantana pentru frisca neindulcita, batuta spuma tare

PASCĂ CU BRÂNZĂ DULCE
SF303367.jpg

TIMPI DE PREPARARE

•  Timp de gatire: 60 min
  •  Gata in: 2 ore, 0 min

INGREDIENTE

•  200 g zahăr
  •  200 g unt
  •  25 g drojdie
  •  coaja de lămâie şi portocală
  •  1 kg brânză de vaci
  •  2 linguri smântână
  •  2 linguri făină
  •  4 ouă
  •  250 g zahăr
  •  200 g stafide
  •  2 pliculete zahăr vanilat
  •  coajă de lămâie şi de portocală
  •  1 praf sare
  •  60 ml lapte
  •  300 g făină

PREPARARE

1. Într-un bol se pune făina, se face un gol la mijloc şi se adaugă ouăle, maiaua pregătită din drojdie, lapte şi puţin zahăr şi se frământă adăugându-se toate ingredientele. Se obţine un aluat de cozonac şi se lasă să crească lângă o sursă de căldură.

2. Separat, în alt bol, se pun: brânza de vaci, smântâna, zahă rul, coaja de lămâie şi de portocală, un praf de sare, făina, zahărul vanilat şi ouăle. Toate acestea se amestecă cu mixerul iar la sfârşit se adaugă stafidele.

3. Foaia de aluat, după ce a crescut, se aşază în tava unsă cu unt. Se formează cu mâna, pe planşetă un sul răsucit de grosimea unui deget şi se taie în două. Cele două bucăţi se întind cu sucitorul. Prima foaie se aşază în tava unsă cu unt, se toarnă compoziţia de brânză şi apoi se acoperă cu cealaltă foaie, presându-se uşor să nu iasă brânza.

4. Se bagă în cuptor la o temperatură potrivită, aceeaşi de la început până la sfârşit. După ce s-a copt, se lasă la răcit la temperatura camerei câteva ore, se pudrează cu zahăr şi se serveşte ornată cu frunzuliţe de mentă.

CHOUX CU FRIŞCĂ ŞI DULCEAŢĂ
cream-puffs-427181_960_720-e149080508697

TIMPI DE PREPARARE

•  Timp de preparare: 30 min
  •  Timp de gatire: 40 min
  •  Gata in: 70 min

INGREDIENTE

Pentru aluat
  •  125 g făină
  •  3 ouă
  •  200 ml apă
  •  75 ml ulei
Pentru umplutură
  •  400 g frişcă
  •  1-2 pliculete zahăr vanilat
  •  dulceaţă de fructe de pădure
  •  frunzuliţe de mentă

PREPARARE

Choux cu frişcă şi dulceaţă – pentru un desert cremos, aromat și pe placu tuturor! Să facem!

1. Se pune într-o cratiţă mai mică apa şi uleiul şi un praf de sare şi, când încep să fiarbă, se trage cratiţa pe marginea aragazului şi se toarnă făina cernută, toată odată, şi se amestecă repede, cu o lingură de lemn.

2. Când pasta nu mai are niciun cocoloş, se lasă să se răcească. După ce s-a răcit, se pun ouăle, unul câte unul, amestecându-se cu lingura de lemn. Se dă drumul la cuptor la o temperatură de 120 °C.  Se toarnă cu un poş cojile de choux-uri, sub formă de gogoşele, care se bagă în cuptorul bine încins.

3. Între timp, se pregăteşte frişca, se bate cu mixerul şi, pentru o aromă specială, se adaugă 1-2 picături de esenţă de vanilie.

4. După ce s-au copt cojile de choux-uri, se scot din cuptor, se lasă să se răcească la temperatura camerei. Se crestează cu un cuţit pe mijloc, doar cât să intre frişca. Se umplu cu frişcă, se pudrează cu zahăr şi se servesc cu dulceaţă de fructe de pădure şi frunzuliţe de mentă.

CURCUBEU CU FRUCTE ASORTATE
curcubeu-cu-fructe-asortate-1024x683.jpg

TIMPI DE PREPARARE

•  Timp de preparare: 120 min
  •  Gata in: 2 ore, 0 min

INGREDIENTE

•  1 kg mere
  •  6 kiwi
  •  400 g căpşuni sau fructe de pădure
  •  200 g zahăr
  •  scorţişoară

PREPARARE

1. Merele se spală, se curăţă de coajă, se taie în sferturi şi se scot sâmburii. Se pun într-o oală cu apă, se adaugă scorţişoara, zahărul şi se lasă la fiert, până dă un clocot.

2. Fructele de kiwi se cojesc şi se taie felii, iar căpşunile se spală bine. Se pun la fiert împreună cu merele. Din când în când, se amestecă uşor.

3. După ce au fiert, fructele se pun în borcane curate, iar deasupra se toarnă sucul cald. Borcanele se închid ermetic şi se lasă la răcit.

TORT CU FRIŞCĂ ŞI ANANAS
StockFood_132624.jpg

TIMPI DE PREPARARE

•  Timp de preparare: 45 min
  •  Timp de gatire: 30 min
  •  Gata in: 75 min

INGREDIENTE

Pentru aluat
  •  5 ouă
  •  200 g zahăr
  •  200 g făină
  •  1 lingurita praf de copt
  •  40 g migdale tăiate mărunt
  •  5 linguri apă caldă
  •  30 g unt
  •  unt şi făină pentru tapetat forma
Pentru umplutură
  •  500 g ananas din compot
  •  500 g brânză proaspătă
  •  75 g zahăr
  •  3 linguri lapte praf
  •  8 foi gelatină
  •  500 ml smântână pentru frişcă
  •  1 pachet zahăr vanilat
  •  50 g migdale tăiate mărunt
Pentru ornat
  •  1 cireaşă confiată
  •  migdale fin tăiate

PREPARARE

Tort cu frişcă şi ananas – o idee perfectă de tort pentru o zi aniversară sau, de ce nu, pentru masa de Paște sau de Crăciun.

1. Bate ouăle cu zahărul şi 5 linguri de apă caldă, până se topeşte tot zahărul şi se obţine o cremă de consistenţa smântânii. Se adaugă untul înmuiat, făina cernută cu praful de copt şi migdalele. Amestecă uşor, toarnă într-o tavă tapetată cu hârtie de copt şi se coace la foc potrivit aproximativ 30 de minute. Lasă să se răcească şi se foloseşte a doua zi.

2. Gelatina se lasă la înmuiat, iar ananasul din compot se taie cubuleţe. Păstrează două felii de ananas pentru ornat. Frişca se bate cu zahărul vanilat şi se pune la rece, iar brânza proaspătă se mixează cu zahărul şi laptele praf. Separă o mică parte din brânză şi amestec-o deasupra unui vas cu apă caldă cu gelatina. Se înglobează apoi în toată crema de brânză şi se adaugă cubuleţele de ananas, migdalele şi jumătate din frişcă.

3.Taie blatul transversal în două foi, care se însiropează cu siropul din compot şi se umplu cu crema de brânză. Se păstrează 1/3 din frişcă pentru ornat, iar cu restul se îmbracă tortul.

Ornează apoi cu migdale, frişcă, ananas şi cireaşa confiată.

Lasă 2 ore la rece şi după aceea se poate servi.

ÎNGHEŢATĂ “CĂPŞUNICA”
3-inghetata-capsunica.jpg

TIMPI DE PREPARARE

•  Timp de preparare: 40 min
  •  Gata in: 40 min

INGREDIENTE

•  1 kg frişcă naturală
  •  250 g zahăr pudră
  •  1-2 pliculete zahăr vanilat
  •  folie pentru împachetat
  •  1 kg căpşuni

PREPARARE

1. Se aleg căpşunile, se spală în câteva jeturi de apă rece şi apoi se lasă la scurs, într-o sită.
2. După ce s-au scurs, se taie cubuleţe şi se pasează de 2-3 ori cu blenderul, apoi se adaugă jumătate din cantitatea de zahăr pudră.
3. Separat, se pune frişca într-un bol mai înalt şi se bate cu mixerul la turaţie medie. Cu câteva minute înainte, se adaugă şi cealaltă cantitate de zahăr pudră şi de zahăr vanilat şi se mai bate puţin.
4. Se încorporează cele două compoziţii, frişca şi căpşunile, şi se amestecă uşor să nu se lase. Compoziţia se toarnă într-o tavă tapetată cu folie, se acoperă şi se bagă la congelator. Se serveşte ornată cu fructe proaspete şi cu frunze de mentă.

MINIDIPLOMAT PARFUMAT
minidiplomat-parfumat-main.jpg

TIMPI DE PREPARARE

•  Timp de preparare: 50 min
  •  Timp de gatire: 0 min
  •  Gata in: 50 min

INGREDIENTE

•  1 kg căpşuni
  •  250 ml lapte
  •  250 ml frişcă
  •  2 ouă
  •  500 g zahăr
  •  4 foi gelatină
  •  250 g pişcoturi sau biscuiţi

PREPARARE

1. Se spală căpşunile şi se păstrează deoparte câteva fructe mari, care se taie pe lungime, pentru ornament. Restul de căpşuni se taie jumătăţi şi se fierb cu un pahar de zahăr. Se strecoară un pahar de suc, iar fructele fierte se pasează până se obţine un piure fin.
  2. Se bat ouăle spumă cu 8 linguri de zahăr, se adaugă laptele şi se fierbe la foc mic până se îngroaşă. Se înmoaie gelatina în apă caldă şi se amestecă în crema de lapte şi ouă până se topeşte. Se lasă să se răcorească puţin, se adaugă frişca şi piureul de căpşuni şi se omogenizează bine.
  3. Se toarnă crema diplomat de căpşuni în cupe rotunde şi se înveleşte cu pişcoturi sau biscuiţi stropiţi cu sirop de căpşuni. Se ţin cupele în frigider până se întăreşte crema, apoi se răstoarnă pe un platou. Se îmbracă în felii de căpşuni şi se toarnă pe deasupra fiecăreia puţin sirop de căpşuni în care s-au dizolvat două foi de gelatină. Se pun din nou la frigider să se întărească siropul.

Friganele

160383-desert-1.jpg

Ingrediente:

• 4 felii de paine
  • 2 oua
  • 1/2 cana lapte
  • 1/2 cana smantana
  • 1 lingurita esenta de vanilie
  • 1 lingrita scortisoara
  • 2 linguri unt
  • sare

Cum se prepara:

Bate ouale cu putina sare. Amesteca laptele si smantana intr-un alt bol, apoi adauga si vanilia, scortisoara, mierea si un praf de sare. Trece feliile de paine prin amestecul cu lapte, apoi prin ou si prajeste-le in tigaia incinsa in care ai topit untul. Scoate feliile de paine pe un platou si serveste-le cu topping de inghetata si sos caramel, dulceata, ciocolata, frisca sau fructe proaspete.

Citeste mai mult pe: http://retete.acasa.ro/deserturi-39/3-deserturi-delicioase-din-paine-pe-care-trebuie-sa-le-incerci-201199.html/3#ixzz4dUhT9EMu