Jump to content
Sign in to follow this  
ROmaniaMare

Cum fac un site cu domeniu

Recommended Posts

Salut.

Vreau sa imi fac un blog si nu stiu cum sa incep..

Vreau sa ma ajutati. Cum iau un domeniu, am auzit ca trebuie sa ai un server sa il hostezi sa fie mereu on .

Vreau sa fac o afaere cu google adnse si vreau sa imi fac un blog. Va rog help

Pai .. s-o luam cu inceputul , daca zici ca vrei sa il faci pe domeniu , im primu rand trebuie sa-ti cumperi un domeniu , sunt pe google multe firme si daca te intereseaza un pret mai mic uitate dupa discount code's pentru ca sunt destule. Probabil cel mai bun loc de unde poti sa cumperi ar fi godaddy.com dar poti totusi sa gasesti in alte locuri si mai ieftin , eu am luat un .net cu 4.99 acum cateva luni , totul depinde ce "oferte prinzi".

In al 2lea rand ai nevoie de un serviciu de hosting iar pentru un blog de inceput merge un host free. Singuru care chiar a mers bine din cate am incercat eu a fost cel de la vlexo (google it) , cred ca ofera in jur de 200 mb spatiu + 5 gb trafic gratuit (partea buna e ca e stabil si au latency mic) si e ideal pentru un blog.

Ideea in mare e urmatoarea ,Intri pe www.wordpress.org (nu .com) si descarci platforma pentru blog de acolo. O sa fie nevoie sa editezi cateva linii intr-un fisier notepad (exista tutorial pe siteul wordpress , nu e mare lucru) iti descarci FileZilla sau SmartFTP care crezi ca iti e mai comod si il conectezi la datele hostului tau (user , pass si adresa) iar aici urci platforma wordpress cu modificarile mentionate mai sus deja facute. De asemenea trebuie sa intri in control panelul domeniului si sa setezi asa numitele "name servere" ale hostului tau. De asemenea pentru blogu de wordpress trebuie sa-ti creezi o baza de date tot din cpanel pe care s-o mentionezi in fisierul notepad la rubrica corespunzatoare impreuna cu restu datelor cerute acolo ... user , pass , etc... sunt explicate frumos chiar in fisieru notepad.

Totusi ca sa te obisnuiesti , macar la inceput ai putea sa incepi cu un blog pe platforma blogspot , in primu rand ca e mult mai usor de pus pe picioare si deasemenea poti pune google ads pe el. Dezavantaje ar fi destule incepand cu faptul ca nu e nici pe departe la fel de customizabil ca si platforma wordpress dar pentru un incepator e excelent ;). Bafta.

Iti sugerez pentru inceput sa incepi cu Blogger, serviciul oferit de Google.. inveti in Romana cum sa utilizezi un blog si in acelasi timp il ai si il intreti.

Bafta.

Daca tot veni vorba de domenii hosturi etc... mam gandit sa nu mai deschid alt post si sa intreb aici . Stie cineva care e treaba cu domeniile pe viata ? mie imi da cu virgula si nu prea am incredere...

orice domeniu inregistrat este pe inregistrat pe viata,cele inregistrate pe 1 an cer o plata anuala pentru utilizarea lui iar cele inregistrare pe viata vor raman active pana la sfarsitul internetului

Greșit, doar domeniile .ro pot fi cumpărate pe viață (și auzisem acum ceva vreme că vor să schimbe asta într-o perioadă de 10 ani). Restul sunt cu plata pe an. 

Edited by Random Hero

Greșit, doar domeniile .ro pot fi cumpărate pe viață (și auzisem acum ceva vreme că vor să schimbe asta într-o perioadă de 10 ani). Restul sunt cu plata pe an. 

Adica numai la noi in tara exista optiunea cu domeniile cumparate pe viata? Singura tara din lume ?

hmm... sunt confuz ... ma gandeam ca pot sa cumpar un domeniu .com pe viata ... pt mine .ro imi este total inutil.... adica la ce vreau eu sa fac

On 4/21/2012 at 2:33 PM, ROmaniaMare said:

Salut.

Vreau sa imi fac un blog si nu stiu cum sa incep..

Vreau sa ma ajutati. Cum iau un domeniu, am auzit ca trebuie sa ai un server sa il hostezi sa fie mereu on .

Vreau sa fac o afaere cu google adnse si vreau sa imi fac un blog. Va rog help

Mie mi se pare prea mare bataie de cap sa ma apuc sa-mi fac un blog pe WordPress asa cum vreau eu in cazul in care nu am cunostinte tehnice. Prefer ca timpul petrecut cu crearea site-ului sa-l folosesc in favoarea mea si anume sa scriu articole interesante si de calitate. Cand mi-am facut blog-ul am apelat la serviciile unei agentii de web design , mai precis http://www.growmit.ro, iar site-ul m-a costat doar 100 de euro cu tot cu mici personalizari si a fost gata in 2 zile.

3 hours ago, alex84pescariu said:

Mie mi se pare prea mare bataie de cap sa ma apuc sa-mi fac un blog pe WordPress asa cum vreau eu in cazul in care nu am cunostinte tehnice. Prefer ca timpul petrecut cu crearea site-ului sa-l folosesc in favoarea mea si anume sa scriu articole interesante si de calitate. Cand mi-am facut blog-ul am apelat la serviciile unei agentii de web design , mai precis http://www.growmit.ro, iar site-ul m-a costat doar 100 de euro cu tot cu mici personalizari si a fost gata in 2 zile.

Cred ca dupa 4 ani de cand a postat, a reusit sa faca ce a vrut, nu crezi?:bitch_please-min:

Edited by moses

Your content will need to be approved by a moderator

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.