Jump to content

Photo

Counter-Strike: Global Offensive

• Please log in to reply
66 replies to this topic

#1 OFFLINE   Forbidden

Forbidden

powerful beyond measure

• LinkManiac
  • 4,646 posts
    • Online: 22d 3h 26m 44s
  • 177 topics
658
likes on posts

Posted 12 August 2011 - 22:03

Posted Image

Valve a anuntat ca lucreaza la urmatorul titlu din celebra serie si anume Counter-Strike: Global Offensive.

Valve, creators of best-selling game franchises (such as Counter-Strike, Half-Life, Left 4 Dead, Portal, and Team Fortress) and leading technologies (such as Steam and Source), today announced Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO).

Targeted for release via Playstation Network, Xbox Live Arcade, and Steam (for PC and Mac) in early 2012, CS: GO will expand upon the team-based action gameplay that it pioneered when it was launched exactly 12 years ago (CS beta 1, August 1999).

CS: GO features new maps, characters, and weapons and delivers updated versions of the classic CS content (de_dust, etc.). In addition, CS: GO will introduce new gameplay modes, matchmaking, leader boards, and more.

"Counter-Strike took the gaming industry by surprise when the unlikely MOD became the most played online PC action game in the world almost immediately after its release in August 1999," said Doug Lombardi at Valve. "For the past 12 years, it has continued to be one of the most-played games in the world, headline competitive gaming tournaments and selling over 25 million units worldwide across the franchise. CS: GO promises to expand on CS' award-winning gameplay and deliver it to gamers on the PC as well as the next gen consoles and the Mac."

CS: GO is being developed by Valve in cooperation with Seattle-based Hidden Path Entertainment. The title is targeted for release in early 2012 and will be playable at this year's PAX Prime and Eurogamer Expo.

#2 OFFLINE   Crys.

Crys.

Liceul de gaming

• LinkManiac
  • 355 posts
    • Online: 2m 32s
  • 21 topics
10
likes on posts

Posted 12 August 2011 - 22:47

"The title is targeted for release in early 2012 and will be playable at this year's PAX Prime and Eurogamer Expo." :crybaby: :crybaby:
sincer credeam c? seria Counter Strike s-a stins odat? cu Source ( sau care a fost ultimu' ) , îl a?tept cu mare bucurie pe acesta dar sper s? nu fie un CoD sau BF

#3 OFFLINE   Mfoch

Mfoch

Facultatea de gaming

• LinkManiac
  • 928 posts
    • Online: 22h 31m 19s
  • 55 topics
21
likes on posts

Posted 13 August 2011 - 01:08

Sa vedem ce o sa iasa , oricum , nu cred ca jucatorii competitivi si scena competitiva se va muta pe cs : go ..

#4 OFFLINE   yBFdetroit

yBFdetroit

Everyday is a school day.

• LinkManiac
  • 2,435 posts
    • Online: 1h 12m 24s
  • 78 topics
143
likes on posts

User's Awards

Posted 13 August 2011 - 01:09

Au avut la dispozitie aproape 7-8 ani, drept urmare sper sa fie ceva cu adevarat interesant. Can't wait.

Sa vedem ce o sa iasa , oricum , nu cred ca jucatorii competitivi si scena competitiva se va muta pe cs : go ..

Daca o sa fie ceva in genul Starcraft 1 -> Starcraft 2, mi-e tare greu sa cred ca nu vor migra pe GO.

#5 OFFLINE   The Wizard

The Wizard

Doctor docent in gaming

• LinkManiac
  • 10,185 posts
    • Online: 40d 22h 53m 58s
  • 451 topics
648
likes on posts

User's Awards

Posted 13 August 2011 - 11:47

Au inceput si astia de la valve sa faca jocuri doar ca sa ia bani.
Vezi l4d2 (e fix ca sims, au bagat niste arme de mele, un spiter un jokeu, un charger si ala e jocul).
Vezi hl2 epsioade, care cica a fost lansat in episoade ca sa se lanseze mai repede, dar canci.
Vezi cs cz tot ce e marfa aici puteau sa bage printr-un patch in cs 1.6 ca doar e acelasi engine
Vezi css unde tragi cu arma oriunde si dai hs. Sa nu mai zic de harti, cele mai multe sunt naspa.

CS 1.6 e tare pentru ca nu a fost facut de valve.

Astept cs go sa vad ce poate, dar nu imi fac mari sperante.

#6 OFFLINE   Mfoch

Mfoch

Facultatea de gaming

• LinkManiac
  • 928 posts
    • Online: 22h 31m 19s
  • 55 topics
21
likes on posts

Posted 13 August 2011 - 12:35

Vezi l4d2 (e fix ca sims, au bagat niste arme de mele, un spiter un jokeu, un charger si ala e jocul).
Vezi hl2 epsioade, care cica a fost lansat in episoade ca sa se lanseze mai repede, dar canci.
Vezi cs cz tot ce e marfa aici puteau sa bage printr-un patch in cs 1.6 ca doar e acelasi engine
Vezi css unde tragi cu arma oriunde si dai hs. Sa nu mai zic de harti, cele mai multe sunt naspa.

CSS este cu mult peste 1.6 la orice capitol , de la grafica , gameplay , mult mai putine bug-uri si exploit-uri ( gen russian walk sau alte prostii) pana la hitbox-uri si scena competitiva. Si sa nu uit engine-ul source care are update-uri mai mereu si este unul dintre cele mai bune engine-uri facute pana acuma.Ah si sa nu uit design-ul hartilor mult mai frumos si bine facut.Valve sunt cei mai buni developeri .

I-a spune-mi mie inafara de hl1 si cs 1.6 ce a mai facut sierra?

#7 OFFLINE   EleMeNt

EleMeNt

Manager PokerClub

• Ex Staff
  • 2,568 posts
    • Online: 36d 3h 56m 28s
  • 134 topics
1,113
likes on posts

User's Awards

Posted 13 August 2011 - 13:52

Sunt tare curios cum va arata aces joc, dar in acelasi timp sunt curios cat va costa :) . Eu cred ca o sa-l cumpar, dar sa vedem mai intai daca o sa merite.

#8 OFFLINE   The Wizard

The Wizard

Doctor docent in gaming

• LinkManiac
  • 10,185 posts
  • 451 topics
648
likes on posts

User's Awards

Posted 13 August 2011 - 14:47

I-a spune-mi mie inafara de hl1 si cs 1.6 ce a mai facut sierra?

Vezi ca esti cam pe langa. HL1 nu a fost facut de sierra, ci de valve si distribuit de sierra. CS-ul n-a fost facut nici de unu nici de celalalt, ci de gooseman (e si numele lui pe d2 la x1) ca pe urma a fost angajat la valve e alta treaba.
La grafica nu e cu mult peste. Toate chestiile astea misto cum ar fi adaptarea la lumina in multiplayer se dezactiveaza. Sau cel putin cand incercam eu cssul le dezactivam ca ma incurcau.
Si da e adevarat ca flashul e realist in css.
Radarul e mai marfa in css ca vezi harta in el si daca un coechipier vede un adversar iti apare si tie.
Buguri mai putine.
Chestiile astea se puteau baga in cs 1.6 numai ca nu s-a vrut.
In schimb css sufera la capitolul gameplay (e mai pentru nubi).
Vezi si statisticile de pe steam. tf2 e pe primul loc pentru ca e free, dar urmatorul e cs 1.6 cu 41,142 jucatori iar dupa el css cu 36,274 jucatori.
Si asta pe jocurile originale, altfel cs 1.6 cred ca ar fi de 2-3 ori peste css.

#9 OFFLINE   Advanced12

Advanced12

Facultatea de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPipPip
  • 828 posts
    • Online: 1m 24s
  • 33 topics
-137
likes on posts

Posted 13 August 2011 - 15:27

S? vedem ce o s? ias?

#10 OFFLINE   Lucian

Lucian

Doctor docent in gaming

• LinkManiac
  • 5,129 posts
    • Online: 28d 13h 46m 57s
  • 45 topics
102
likes on posts

User's Awards

Posted 13 August 2011 - 16:06

S? vedem ce o s? ias?

nu-i cs: go asta
am impresia ca e cs online, ceva de genul, nu stiu exact, dar e pus pe net de cativa ani

#11 OFFLINE   xIcarus

xIcarus

Doctor docent in gaming

• LinkManiac
  • 2,570 posts
    • Online: 4h 41m 30s
  • 18 topics
20
likes on posts

Posted 13 August 2011 - 16:35

Au avut la dispozitie aproape 7-8 ani, drept urmare sper sa fie ceva cu adevarat interesant. Can't wait.

Daca o sa fie ceva in genul Starcraft 1 -> Starcraft 2, mi-e tare greu sa cred ca nu vor migra pe GO.

Eh, la cs nu e chiar asa. Starcraft oricum cam murea, in timp ce cs 1.6 a rezistat. Iar multi au ramas la 1.6 pentru ca este totusi o diferenta majora in gameplay.

Hai ma nici chiar asa. In legatura cu hs ai intr-un fel dreptate dar uite, mie in cs 1.6 nu mi-a placut aimul de nicio culoare. Mi s-a parut total fucked up. Problema cu hs vine de la faptul ca zona capului e ceva mai mare decat in 1.6 ceea e si complet normal. In 1.6 mi s-a intamplat de multe ori sa dau efectiv in barbie si sa nu fie headshot. Si modelele in sine sunt mai mari si de-asta nimeresti mai usor. Dar au compensat asta prin dmg mai mic (cel putin mie asa mi s-a parut dintotdeauna).
Dar hartile sunt foarte bine realizate. Nu mai sunt atat de goale.. M-a deranjat enorm in toate jocurile hl ca totul era foarte gol.

In legatura cu GO.. Nu stiu ce sa zic. Da, a trecut mult timp de la source. Dar inca se joaca 1.6 foarte mult. GO o sa imparta populatia si mai mult ceea ce nu-i in mod necesar bine. Marea mea teama este sa nu-l transforme in battlefield prin realismul gameplay-ului.

#12 OFFLINE   Lucian

Lucian

Doctor docent in gaming

• LinkManiac
  • 5,129 posts
  • 45 topics
102
likes on posts

User's Awards

Posted 13 August 2011 - 16:39

Starcraft oricum cam murea

ehm...no
nici acum n-a murit

#13 OFFLINE   xIcarus

xIcarus

Doctor docent in gaming

• LinkManiac
  • 2,570 posts
  • 18 topics
20
likes on posts

Posted 13 August 2011 - 16:43

Nu stiu, eu cand eram mai mic am jucat competitiv (wannabe ma rog). Dar dupa ce m-am lasat nu am mai auzit nimic de el si am presupus ca a murit.

#14 OFFLINE   Stalk3r

Stalk3r

Overpowerd

• Profesor Jocuri
  • 4,448 posts
    • Online: 19d 20h 2m 19s
  • 98 topics
99
likes on posts

User's Awards

Posted 13 August 2011 - 19:16

SC will never die :)

Cat despre noul CS, am impresia ca toata treaba se transforma intr-un cashcow, anyw, Eu pana in momentul de fata prefer CSS, motive ar fi multe but oh well. Asteptam sa vedem si noua versiune

#15 OFFLINE   Andrei2011

Andrei2011

Liceul de gaming

• LinkManiac
  • 335 posts
    • Online: 4m 33s
  • 52 topics
7
likes on posts

Posted 14 August 2011 - 00:27

SC will never die http://www.linkmania.ro/forums/public/st...

Cat despre noul CS, am impresia ca toata treaba se transforma intr-un cashcow, anyw, Eu pana in momentul de fata prefer CSS, motive ar fi multe but oh well. Asteptam sa vedem si noua versiune

Cum poata sa iti placa stilu de joc si animatiile din CS Source.

1. Tragi la cap si parca se impiedica =)))
2. Modelele au o miscare ca de balet.
3. Reculu la arme este un KKT
4. Hartile sunt PENALE
5. Nu poti sa te ascunzi calumea dupa cutii sa ti un X.
6. Modelel au capetele aiurea + cel mai penal HITBOX ever.

Sa mai continui?

Siguru PRO este grafica. ;) in rest are cel mai PENAL GAMEPLAY EVER.

Detin in steam CS 1.6 Source si PORTAL

Pot spune ca am jucat mai mult portal decat CS Source.

O echipa de gameri care le-au placut cs 1.6 + grafica din source au decis acu ceva vreme sa combine cele doua...si anume

CounterStrike ProMod care este in versiunea 1.06 Beta

#16 OFFLINE   xIcarus

xIcarus

Doctor docent in gaming

• LinkManiac
  • 2,570 posts
  • 18 topics
20
likes on posts

Posted 14 August 2011 - 02:50

Daca tie iti place animatiile din 1.6 fata de source inseamna ca nu te-ai dezvoltat suficient. Cum poti sa compari prostiile alea de animatii din 1.6 cu cele din source?
1. Tie chiar iti place sa tragi din stanga sau dreapta cuiva direct in cap iar acesta sa cada pe spate? Mie nu. Mi se pare lipsa de realism, o chestie lasata la voia intamplarii.
2. Modelele au miscari fluide, se numeste naturalete. Ai auzit de cuvantul asta? Vezi ca exista dex online daca nu.
3. Chestia asta tine de parere personala. Mie imi place pentru ca nu este atat de exagerat ca in 1.6.
4 si 5. Hartile nu sunt 'penale', sunt pur si simplu putin schimbate un pic, iar apoi bagate multe elemente cum ar fi cutii si chestii. Si daca tu nu poti sa te ascunzi sa aperi un x in source eu ma fac peste, sa moara susanu. E mult mai usor in source sa te ascunzi dupa cutii sau sa stai la panda. Culorile sunt de o asa natura incat sa nu fie schimbarea atat de brusca intre un player si mediul inconjurator.
6. Hitboxul in 1.6 este cel fucked up. Dai in barbie si se pune ca torso shot si chestii de genul. Las-o cu argumentele nefondate. Intr-adevar, capul in source este cam mare dar asta nu-i totdeauna un lucru rau.

Singurele diferente dintre 1.6 si source sunt: faptul ca source e mai noob-friendly si are eye-candy mai mult, sa nu mai zic de realism. Gameplay-ul e diferit. Nu trebuie sa fii hater si sa scoti argumente stupide. E ca si cum ai zice ca nu-ti place placinta ca-i mai sarata ca inghetata. Ce naiba.

#17 OFFLINE   The Wizard

The Wizard

Doctor docent in gaming

• LinkManiac
  • 10,185 posts
  • 451 topics
648
likes on posts

User's Awards

Posted 14 August 2011 - 05:10

Nu poti vorbi de realism intr-un joc cand tu n-ai tras cu o arma sau n-ai omorat pe nimeni...
Mai mult dai o grenada si arunca tot in jur, oamenii zboara de parca ar fi boneless

Stai linistit ca si in css hitboxu e pe langa realitate. Cand s-a deschis server de css buc am intrat pe el, aveam awp inamicul statea nemiscat si am dat 10 gloante cu tinta pusa, stand pe loc, in capul aluia (ma rog in treimea superioara, dar tot cap era). Alta data intrase unu cu speed fugea ala pe langa mine, trag cu ak pac hs (si nu o data de mai multe ori)

Stiu ca erau si niste filme pe youtube cu hitboxurile din css si erau aiurea rau. Parca valve a scos comanda ca sa nu mai vezi hitboxurile...

#18 OFFLINE   Advanced12

Advanced12

Facultatea de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPipPip
  • 828 posts
    • Online: 1m 24s
  • 33 topics
-137
likes on posts

Posted 14 August 2011 - 11:51

Eu nu pot s? in?eleg de ce a?tept?m acest joc.
Ce este diferit la CSS,CS 1.6 ?i CS-CZ,toate au aceleasi h?rti,arme,personaje,poveste.
Nici ?sta nu o s? fie diferit va fi ca CS 1.6 doar ca va fi mai nou

#19 OFFLINE   xIcarus

xIcarus

Doctor docent in gaming

• LinkManiac
  • 2,570 posts
  • 18 topics
20
likes on posts

Posted 14 August 2011 - 12:20

Nu poti vorbi de realism intr-un joc cand tu n-ai tras cu o arma sau n-ai omorat pe nimeni...
Mai mult dai o grenada si arunca tot in jur, oamenii zboara de parca ar fi boneless

Stai linistit ca si in css hitboxu e pe langa realitate. Cand s-a deschis server de css buc am intrat pe el, aveam awp inamicul statea nemiscat si am dat 10 gloante cu tinta pusa, stand pe loc, in capul aluia (ma rog in treimea superioara, dar tot cap era). Alta data intrase unu cu speed fugea ala pe langa mine, trag cu ak pac hs (si nu o data de mai multe ori)

Stiu ca erau si niste filme pe youtube cu hitboxurile din css si erau aiurea rau. Parca valve a scos comanda ca sa nu mai vezi hitboxurile...

Nu ma refeream la genul ala de realism, n-are niciun sens sa tragi cu o arma si sa compari cu cs. Ma refeream la fluiditatea miscarilor in principal. In 1.6 serios, mi se par mici robotei prin modul in care se misca si mor. Partile corpului nu sunt afectate de gravitatie, in timp ce in css da.
De hitboxuri tin minte ca si eu am avut cam aceeasi problema cand a aparut css si chiar spusesem ca-i o prostie. Dar cred ca au fixat chestia asta prin patchuri pentru ca n-am mai intalnit-o (am inceput recent sa joc css iar). Parca chiar s-au adresat problemei zicand ca a fost problema cu anumite rezolutii, caracterele nu faceau scale cum trebuie sau ceva de genul (aiurea). Asta am auzit de la altii.

Cum sa fie boneless.. Ia-ti garry's mod si joaca-te putin cu physics gun pe un cadavru. Scheletul mi s-a parut foarte bine facut, nu poti sa-i intorci cum vrei.

#20 OFFLINE   Lucian

Lucian

Doctor docent in gaming

• LinkManiac
  • 5,129 posts
  • 45 topics
102
likes on posts

User's Awards

Posted 14 August 2011 - 15:03

fluiditatea miscarilor, ca se duc pe spate daca-i impusti dintr-o parte, ca-i reculul prea mare? 'the hell?

gameplay - cs 1.6
realism - battlefield
neajunsuri - source. nu stiu ce motive aveti sa-l jucati cand sunt altele asa satisfacatoare intr-o anumite privinta incat nici nu se mai vad celelalte probleme. jack of all trades, master of none

daca cs: go o sa urmeze aceeasi doctrina ca source, eu nu ma ating de el

#21 OFFLINE   Silence.

Silence.

Cresa de gaming

• Forumist
  • Pip
  • 35 posts
    • :
  • 1 topics
-11
likes on posts

Posted 14 August 2011 - 17:08

Eu cred ca va iesi ceva bun ..
Sunt nerabdator sa vad ce va iesi :)

#22 OFFLINE   Andrei2011

Andrei2011

Liceul de gaming

• LinkManiac
  • 335 posts
  • 52 topics
7
likes on posts

Posted 14 August 2011 - 23:03

Daca tie iti place animatiile din 1.6 fata de source inseamna ca nu te-ai dezvoltat suficient. Cum poti sa compari prostiile alea de animatii din 1.6 cu cele din source?
1. Tie chiar iti place sa tragi din stanga sau dreapta cuiva direct in cap iar acesta sa cada pe spate? Mie nu. Mi se pare lipsa de realism, o chestie lasata la voia intamplarii.
2. Modelele au miscari fluide, se numeste naturalete. Ai auzit de cuvantul asta? Vezi ca exista dex online daca nu.
3. Chestia asta tine de parere personala. Mie imi place pentru ca nu este atat de exagerat ca in 1.6.
4 si 5. Hartile nu sunt 'penale', sunt pur si simplu putin schimbate un pic, iar apoi bagate multe elemente cum ar fi cutii si chestii. Si daca tu nu poti sa te ascunzi sa aperi un x in source eu ma fac peste, sa moara susanu. E mult mai usor in source sa te ascunzi dupa cutii sau sa stai la panda. Culorile sunt de o asa natura incat sa nu fie schimbarea atat de brusca intre un player si mediul inconjurator.
6. Hitboxul in 1.6 este cel fucked up. Dai in barbie si se pune ca torso shot si chestii de genul. Las-o cu argumentele nefondate. Intr-adevar, capul in source este cam mare dar asta nu-i totdeauna un lucru rau.

Singurele diferente dintre 1.6 si source sunt: faptul ca source e mai noob-friendly si are eye-candy mai mult, sa nu mai zic de realism. Gameplay-ul e diferit. Nu trebuie sa fii hater si sa scoti argumente stupide. E ca si cum ai zice ca nu-ti place placinta ca-i mai sarata ca inghetata. Ce naiba.

Am o rugaminte Compara cum sunt animatiile de:

1. Run
2. Walk
3. Croutch

Din Counter Strike 1.6 si Counter Strike Source

De aceea sa realizat Counter Strike ProMod :)

SI as fi super multumit daca cei de la valve ar oferi suport pt CSProMod

In CS : S

Animatiile de "run" sunt penale. :))) parca fac niste pasi uriasi........................nu alearga. :)

In cs 1.6 MIscarile corpului Alergarea , mersu sunt exacta sa cum trebuie sa fie.

#23 OFFLINE   xIcarus

xIcarus

Doctor docent in gaming

• LinkManiac
  • 2,570 posts
  • 18 topics
20
likes on posts

Posted 14 August 2011 - 23:48

Not really, in cs 1.6 toate animatiile sunt 'intepate'. Si in promod-ul acela, animatia de death e un pic fortata. Uita-te la mainile lui dupa ce atinge pamantul. That's not normal.

De-asta e mult mai eficient sa ai fiecare parte din rig afectat de gravitatie, in loc de tot rigul in sine.

#24 OFFLINE   Forbidden

Forbidden

powerful beyond measure

• Topic Starter
  • LinkManiac
  • 4,646 posts
    • Online: 22d 3h 26m 44s
  • 177 topics
658
likes on posts

Posted 15 August 2011 - 07:12

Detalii despre gameplay:

As well as providing feedback to Valve, these players have posted hands-on impressions of what they saw, including a bunch of gameplay details.

"Valve was quick to make clear that this wasn't 'CS2' (or whatever that even really means) but rather a a multi-platform team based FPS similar to its predecessors, Counter-Strike 1.6, Counter-Strike: Condition Zero, and Counter-Strike: Source," said ESEA News' tester (thanks Kotaku).

"It is designed on the updated Source Engine, but is not built off of Counter-Strike: Source and due out in early 2012 with beta access beginning this fall. It will maintain the traditional de_ and cs_ map types and would not include new game modes. Valve was keen on hearing the input from top CSS players to make CS GO an e-sports title and that is reflected by the game featuring both casual and competitive game modes with a built in match making system and support for dedicated servers."

They go on to say that the graphics and animation in the new game have been vastly improved and "look beautiful". "We got to play dust, dust2, inferno, and nuke with confirmation that other CS classic maps such as train and likely some new ones will be included in the release," says the report.

CS players are precious about the game's near-perfect physics, but the report says Valve hasn't hesitated to make significant changes. "It didn't feel like 1.6 and despite being built on the Source engine, it didn't feel like CSS," says the report. "By design, Valve wanted to create a game with a different feel, and overall it was really smooth. The pro players seemed surprisingly happy with the player movement and feel of the game but thankfully they weren't short of feedback and most weren't shy to share it. Tweaks and adjustments are needed, but in my opinion, it was a great sign that it didn't grossly offend anyone."

It mentions some small issues found with the game's weapon balance, with some of the older weapons proving too inaccurate and new ones being overpowered, but Valve seemed willing to react to the feedback.

It details new weapons and equipment, too. "New weapons were added, including a new heavy machine gun rifle, new pistols, and a new shotgun," it reveals, before detailing the Molotov Cocktail and Decoy Grenade items.

"They added molotov cocktails, an expensive $850 item, which can be used to slow down opponents and re-route opponents through AOE damage," it says.

"Decoy grenades are also a new item that can be thrown to emit gun sounds and give the illusion of there being a player."

#25 OFFLINE   Andrei2011

Andrei2011

Liceul de gaming

• LinkManiac
  • 335 posts
  • 52 topics
7
likes on posts

Posted 16 August 2011 - 01:07

Not really, in cs 1.6 toate animatiile sunt 'intepate'. Si in promod-ul acela, animatia de death e un pic fortata. Uita-te la mainile lui dupa ce atinge pamantul. That's not normal.

De-asta e mult mai eficient sa ai fiecare parte din rig afectat de gravitatie, in loc de tot rigul in sine.

Deci tu asa alergi =)) cum alearga aia in CSS ? =))))

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users