Jump to content

Photo

Liceul Militar - merita?

• Please log in to reply
196 replies to this topic

Poll: Liceul Militar - merita? (281 member(s) have cast votes)

Liceul Militar - merita?

1. Voted DA (85 votes [30.14%])

Percentage of vote: 30.14%

2. Voted NU (93 votes [32.98%])

Percentage of vote: 32.98%

3. Voted HABAR N-AM :) (104 votes [36.88%])

Percentage of vote: 36.88%

Vote Guests cannot vote

#176 OFFLINE   fReSh`

fReSh`

Never too late!

• LinkManiac
  • 1,098 posts
    • Online: 81d 6h 44m 6s
  • 21 topics
221
likes on posts

Posted 24 October 2010 - 20:51

Habar n-am ...

#177 OFFLINE   Sergiu

Sergiu

Masterand gaming

• LinkManiac
  • 1,085 posts
    • Online: 40m 46s
  • 26 topics
142
likes on posts

Posted 24 October 2010 - 22:47

Eu zic ca da,anul trecut doamna diriginta ne-a povestit despre liceul militar si a zis ca e foarte bine sa lucrezi acolo,dar e foarte greu sa treci de liceu.Dar e gratis,haine gratis,cazare gratis,mancare gratis,all 4 free si daca treci poti deveni o gramada de chestii si esti platit serios si nu te obliga nimeni sa mergi in Afghanistan.dar daca vrei te duci si daca mai vii acasa intreg iesi la pensie la 30 de ani si traiesti in puf.

#178 OFFLINE   Comy

Comy

Masterand gaming

• LinkManiac
  • 1,478 posts
    • Online: 10d 48m 36s
  • 27 topics
419
likes on posts

Posted 24 October 2010 - 23:04

Habar n'am.

#179 Guest_White._*

Guest_White._*

Posted 24 October 2010 - 23:18

Habar n-am, dar daca vrei sa te scoli la 5 dimineata si sa te culci la 24:00, n-ai decat http://www.linkmania.ro/forums/public/st...

Habar n-am ,. nu cred ca ar merita

Habar n`am...
Nu prea ii vad viitorul acestui liceu, cam inutil

Habar n-am ...

Habar n'am.

Voi postati doar de dragul de a posta ?

Nu, nu se merita. Te poti duce la AFT si fara liceul militar.

#180 Guest_Mr. Taylor_*

Guest_Mr. Taylor_*
  • Vizitatori
  • 9 topics

Posted 31 October 2010 - 18:15

Mie mia povestit un prieten ca nu se merita Liceu Militar sa il faci ca e multa batjocura, chiar daca la prima vedere se pare ca avem facilitati, dar in spate te asteapta batjocura cat incape

#181 OFFLINE   Random Hero

Random Hero

Bloggerul anului pe LinkMania - 2011

• LinkManiac
  • 10,596 posts
    • Online: 9d 4h 50m 42s
  • 68 topics
520
likes on posts

Posted 31 October 2010 - 18:18

Mie mia povestit un prieten ca nu se merita Liceu Militar sa il faci ca e multa batjocura, chiar daca la prima vedere se pare ca avem facilitati, dar in spate te asteapta batjocura cat incape

Prietenul tau e la liceul militar sau si lui i-a povestit un prieten?

#182 Guest_Mr. Taylor_*

Guest_Mr. Taylor_*
  • Vizitatori
  • 31 topics

Posted 31 October 2010 - 18:19

A facut 2 ani si sa dus in alta parte la unu teoretic

#183 Guest_b0bitza_*

Guest_b0bitza_*
  • Vizitatori
  • 155 topics

Posted 10 December 2010 - 22:16

Da , Pentru k castigi nijte banii frumosi...:D

#184 OFFLINE   Zachary

Zachary

Doctor docent in gaming

• LinkManiac
  • 2,701 posts
    • Online: 8d 18h 46m 45s
  • 9 topics
504
likes on posts

Posted 14 January 2011 - 16:45

Habar n-am :)

#185 OFFLINE   Oliver

Oliver

I ❤ ⌂ ♫

• LinkManiac
  • 3,484 posts
    • Online: 49d 1h 51m 10s
  • 70 topics
2,196
likes on posts

Posted 24 January 2011 - 16:55

eu zic ca nu,desi seful de la recrutari i-a fost subordonat tatalui meu cred ca este foarte greu acolo si oricum nu ma atrage o cariera militare :(

#186 Guest_RO_ARMY_*

Guest_RO_ARMY_*

Posted 04 March 2011 - 19:57

Acum sunt clasa a VIII-a si sunt confuz nu stiu daca sa ma duc sau nu la liceul militar :-?

#187 OFFLINE   Alyyn7

Alyyn7

Masterand gaming

• LinkManiac
  • 2,203 posts
    • Online: 19d 5h 13m 7s
  • 0 topics
485
likes on posts

Posted 08 March 2011 - 15:47

Da, se merita mult. Cand va aud pe toti ca nu se merita ca e greu, daca nu aveti idee cum e acolo de ce vorbiti aiurea? daca vrei intr-adevar un liceu adevarat in care este multa seriozitate, atunci asta este..

#188 OFFLINE   Panther

Panther

Deshi Basara !

• Ex Staff
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,374 posts
    • Online: 79d 15h 39m 48s
  • 0 topics
3,883
likes on posts

Posted 02 May 2011 - 00:46

Daca vrei sa devi militar merita , daca nu vrei nu merita :))

#189 Guest_Dori10-97_*

Guest_Dori10-97_*
  • Vizitatori
  • 119 topics

Posted 28 November 2011 - 19:16

Care e acolo sau a fost bagati va rog id meu de mess adorian_iulian sunt interesat si as vrea sa merg si eu si vreau ca cineva sa imi spuna cum e

#190 OFFLINE   qwert14

qwert14

Cresa de gaming

• Forumist
  • Pip
  • 34 posts
    • :
0
likes on posts

Posted 12 January 2012 - 02:21

Salutare
Fratilor, si eu sunt clasa a8a acuma......si sunt bota la toate=))
si vreau sa ma ajutati...Va roog Mult
Vreau sa dau la : CML Stefan cel Mare Campulung Moldovenesc, Jud. Suceava
Si daca ma puteti informa:........CU ce Medie se intra......si Va roog lamuriti-ma si pe mine...cu probele astea........Cum adica proba pshihologica?=>in ce consta.......si ce am la Proba fizica:))
Ca,fiind sem. II al anului scolar...trebuie sa incep pregatirile...si ma gandeam:
Sa plec la sala pt conditie fizica....si la echipa de fotbal al oraselului pt a trece cu brio de fuga de 1000/2000m
Si mai precis in ce data plec sa-mi dau probele:))?
SUUNT BOTA.....nimik nu stiu:))

#191 OFFLINE   RAPTURE-

RAPTURE-

Masterand gaming

• LinkManiac
  • 1,438 posts
    • Online: 1h 56m 46s
42
likes on posts

Posted 12 January 2012 - 17:06

(ti-am raspuns si in topicul celalalt, dar observ ca situatia e mai "grava" decat credeam ...)
Asculta la fratele daca vrei sa ajungi celebru ... cum ar zice un vecin d`al meu la betie.
In momentul de fata tu esti aerian - habar n-ai ce vrei, nu ti-ai stabilit un drum in cariera - si e normal pt varsta ta.
Trebuie sa stii ca liceul nu reprezinta un punct foarte important din punct de vedere al obiectivelor profesionale viitoare. Dupa cum ti-am zis si in postul anterior, un profil mate-info iti va oferi suficiente cunostinte incat sa-ti poti alege orice drum doresti mai departe, la facultate.
O alta chestie care trebuie clarificata: perioada liceului o sa-ti influenteze destul de mult personalitatea. Esti la varsta in care incepi sa-ti cauti modele, incerci in acelasi timp sa-ti creezi propriul stil, propriul mod de a relationa cu cei din jurul tau, asa ca ai grija prin ce vagauna de liceu ajungi. Ai nimerit la un liceu unde limita superioara o reprezinta nota 6.5 si ti-ai asigurat un viitor mediocru. Conteaza sa fi la un liceu bun! De bine, de rau ajung p`aci copii de familii bune, copii care sunt determinati sa invete, copii din toate clasele sociale ... copii care te vor tine oarecum in priza.

Deci...si parinti meu vreau sa ma Trimita la : Colegiul MILITAR Liceal Stefan cel Mare..........sa ies Barbat....nu vagabont=)))

Aici avem o problema. Ei sunt responsabili de educatia ta si nimic in lume nu-i va scuti, si nici substitui, de aceasta responsabilitate.
+ problema bonus: grija parintelui ar trebui sa o constituie dorintele si pasiunile copilului ... si nu grija ca se va alege praful de el. Atunci care-i calea ... Sa-i ingradesti libertatea de a se dezvolta, sau sa-l sprijini in ceea ce-i place ? (aici nu-mi fac probleme ca se va schimba ceva prea curand in mentalitatea parintilor ... zic si eu ...)

Recunosc ca nu am foarte multe cunostinte despre liceele militare, dar stiu ca nu exista nici un motiv pt care cineva ar trebui sa-si indrume copilul intr-acolo. Plecand chiar de la premisa ca-ti doresti o cariera militara, inscrierea la acest liceu nu cred ca este necesara.

Sa plec la sala pt conditie fizica....si la echipa de fotbal al oraselului pt a trece cu brio de fuga de 1000/2000m

Daca din nefericire vei ramane fixat pe ideea asta ...
Intereseaza-te concret ce probe se vor da si exerseaza. Tre` sa faci 10 flotari - atinge nivelul la care faci 15 fluierand; tre sa alergi 1000 de metri in 5 minute ... scoate mai putin cu 20-30 de secunde.
Sala si fotbalul nu te vor ajuta sa faci asta! Nu-ti pierde timpul degeaba ...

Ai grija ce-ti alegi ca timpul nu-l poti da inapoi!
Multa bafta!

le; considera postul meu decat o parere de la cineva care a trecut prin perioada asta si care se considera o persoana "realista". Nu pot sa stiu acum doate detaliile despre tine ... asa ca reflecta singur, filtreaza informatiile si alege ...

#192 Guest_Alexandrw_*

Guest_Alexandrw_*
  • Vizitatori

Posted 14 January 2012 - 14:13

Nu se merita , sincer acum .. Mai bine faci un curs de ospatar barman si te duci pe vas de cruaziera.

#193 OFFLINE   schoolOFdj

schoolOFdj

Liceul de gaming

• LinkManiac
  • 475 posts
    • Online: 3d 7h 10m 32s
73
likes on posts

Posted 22 February 2012 - 15:10

Salut , sincer parerea mea liceul militar merita,dar nu pt a face cariera ci pentru ati deschide alte porti ,,, unchiul meu a iesit la ordonanta , plutoner major (artilerie) tatal meu a murit , si el era plutoner major, unchiul meu a fost comisar la inchisoarea din poarta alba , nasul meu de botez a iesit de la pensie din domeniul marinei , fiul lui este politai ...

tocmai ce vb cu al 2 tata pe care il am acum 2 saptamani ,daca ar fi bine sa ma duc in legiunea franceza pentru a face etapa normala de armata, (nu pentru intrare in legiune direct) a spus mai bine stau calm +sunt deja prea mare el a fost la 25 de ani sa se inroleze direct in legiune ,nu la luat din cauza varstei (nu mai poti schimba mentalitea omului la 25 de ani ),dar daca ai 18 20 ,eu spun ca merita sa incercati direct legiunea franceza, faceti stagiul normal de militar,iar dupa puteti face cerere de intrare in legiune ,,,sau in romania daca fceti liceul militar ,ar fi ok sa gasiti ceva mai bun platit pe urma gen la o firma de paza si protectie ,sunt mai bine platite.... in ziua de astazi sincer nu exista o meserie de viitor, (ma refer pentru noi oameni normali ,,,) cine se naste sarac sarac moare,vice versa pt bogati. trebuie sa fi mai mult un investitor al munci tale si sa te adaptezi la multe chesti conteaza cati prieteni ai ..

Cel mai bine sa fi politai .

uitasem ,cautati pe google despre legiunea franceza, si cititi pe situl lor direct mai multe amanunte.

opinie personala, ar fi bine sa muncesti 10 ani afara si sa faci ceva pe cont propiu in romania, cumperi o plaja in cta :)

sau munceti 20 de ani in ro ,si iti deschizi ceva .

#194 Guest_SouthBoy_Lucyo_*

Guest_SouthBoy_Lucyo_*
  • Vizitatori

Posted 22 February 2012 - 15:24

Salut , sincer parerea mea liceul militar merita,dar nu pt a face cariera ci pentru ati deschide alte porti ,,, unchiul meu a iesit la ordonanta , plutoner major (artilerie) tatal meu a murit , si el era plutoner major, unchiul meu a fost comisar la inchisoarea din poarta alba , nasul meu de botez a iesit de la pensie din domeniul marinei , fiul lui este politai ...

tocmai ce vb cu al 2 tata pe care il am acum 2 saptamani ,daca ar fi bine sa ma duc in legiunea franceza pentru a face etapa normala de armata, (nu pentru intrare in legiune direct) a spus mai bine stau calm +sunt deja prea mare el a fost la 25 de ani sa se inroleze direct in legiune ,nu la luat din cauza varstei (nu mai poti schimba mentalitea omului la 25 de ani ),dar daca ai 18 20 ,eu spun ca merita sa incercati direct legiunea franceza, faceti stagiul normal de militar,iar dupa puteti face cerere de intrare in legiune ,,,sau in romania daca fceti liceul militar ,ar fi ok sa gasiti ceva mai bun platit pe urma gen la o firma de paza si protectie ,sunt mai bine platite.... in ziua de astazi sincer nu exista o meserie de viitor, (ma refer pentru noi oameni normali ,,,) cine se naste sarac sarac moare,vice versa pt bogati. trebuie sa fi mai mult un investitor al munci tale si sa te adaptezi la multe chesti conteaza cati prieteni ai ..

Cel mai bine sa fi politai .

uitasem ,cautati pe google despre legiunea franceza, si cititi pe situl lor direct mai multe amanunte.

De unde pana unde este bine sa fi politai? Cu actualele reduceri de buget un politist castiga un salariu mizer. Daca optezi pentru o astfel de meserie macar sa termini academia sa penetrezi The Donut Force cu grade mai stralucitoare pe umar si sa iti permiti gogosi din alea cu glazura nu doar cele umplute cu crema de cacao.

Armata in general nu este o idee prea buna daca nu ai o facultate compatibila unei viitoare pozitii de ofiter astfel incat sa iti poti face stagiile de pregatire si sa avansezi in grad. Si chiar daca ai facultatea terminata si reusesti sa initiezi o miscare ascendenta pe panta gradelor, drumul este anevoios si lung iar rasplata financiara nu este pe masura.

Ca si formare de caracter si alte astfel de afirmatii... :) Sunt ZERO. Toata aceasta vrajeala ca armata te face barbat (asa cum mai auzeam) a fost promovata ca o imagine menita sa atraga tinerii catre armata. Si aici vorbesc din perspectiva cuiva trecut prin asa ceva - 12 luni de pregatire la jandarmi - pluton de interventie. Singurele momente placute erau sedintele de tragere in poligon, in rest o MARE pierdere de timp.

Nu contesc ca unii chiar simt ca armata i-a format, asa cum nu contesc ca unii simt ca muzica i-a format sau orice altceva. Se numeste pasiune, menire, vocatie, etc. Daca esti facut sa fi un GI Joe atunci te vei simti implinit sa fi un purtator de bocanci pe timp de vara.

#195 OFFLINE   ash_trait

ash_trait

Cresa de gaming

• Forumist
  • Pip
  • 5 posts
    • :
0
likes on posts

Posted 19 March 2012 - 00:54

daca optezi la liceul militar vei fi nevoit sa dai in continuare la o facultate militara

una este academia tehnica militara dar sunt si academia fortelor terestre , academia fortelor aeriene si scoli de maistrii militari si subofiteri

succes

Blogger

#196 OFFLINE   kid0r

kid0r

Cresa de gaming

• Forumist
  • Pip
  • 1 posts
    • :
0
likes on posts

Posted 26 April 2012 - 19:38

Am vrut inca dintr-a 8-a sa ma duc la liceu militar... eram hotarat sa dau acolo.... dup-aia am zis ca mai bine stau la mine in loc... acuma iar ma bate gandul sa plec la alba iulia...

Cei care au habar despre acest subiect... e bine acolo sau nu?? Cum se desfasoara o zi de scoala??

mai ai nr de la plutonierul ala ?

mai are careva nr de telefon ? Am un prieten care a zis ca e super misto .

#197 OFFLINE   lolflamE ÎMPĂRATUL

lolflamE ÎMPĂRATUL

Onoarea mai presus de toate !

• LinkManiac
  • 3,085 posts
    • Online: 41d 23h 24m 13s
1,562
likes on posts

Posted 02 May 2012 - 08:41

Eu zic ca merita, gasesti o disciplina si o conduita unice. E greu? Neah, doar ca nu suntem obisnuiti, noi suntem obisnuiti cu panarama de la ore, cu putin chiul, cu nefacutul temelor din clasa a 3a, cu niste cafteala [ ca.. ce naiba, sunte smardoi :D ] si cu restu de prostii... aa, da si cu tigara la coltu' scolii.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users