Jump to content

As vrea sa devin graphic designer. Ce facultate ar trebui sa urmez?

• Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 Guest_TheFishyOne_*

Guest_TheFishyOne_*
  • Vizitatori
  • 48 topics

Posted 22 February 2011 - 00:15

Ca sa fiu mai explicit, ma refer la : webdesign, cover art (carti, CD-uri, etc.) + grafica publicitara : reclame and whatnot.

Momentan am experienta doar in Photoshop (aproximativ 4 ani; si nu, nu fac sig-uri. Sig-uri am facut la inceput), dar in prezent invat Illustrator si in curand alte soft-uri, precum After Effects, 3DsMax si Maya.

Deci? Ce facultate ar trebui sa urmez si ce trebuie sa stiu?

#2 OFFLINE   Sezghin

Sezghin

SezghinInimaDeAur de la Constanta

• LinkManiac
  • 1,095 posts
    • Online: 4h 19m 10s
  • 38 topics
3
likes on posts

Posted 22 February 2011 - 01:03

Ma indoiesc ca ai una buna in Romania pentru domeniul asta

#3 OFFLINE   Aenon

Aenon
10
likes on posts

Posted 22 February 2011 - 02:51

Normal ca exista.

Facultatea de Arte plastice, sectia design ( aici incluzi design de produs, design grafic) sau sectia de grafica.

Si honestly now, ce vrei sa faci cu facultatea asta? Sa mori de foame...revino-ti in fire. Eu am dat admiterea pentru arte, a fost un examen greu si m-am ofticat enorm ca au intrat cei cu pile la buget si eu eram printre primii la taxa...iar suma enorma pe an ce este ceruta de facultate nu justifica diploma cu care mori de foame dupa. Cu alte cuvinte, nu da la arte, nu recomand nimanui decat daca are in familie pictori sau rude apropiate care lucreaza in domeniu.

#4 OFFLINE   2dor

2dor

powered by 2dor

• LinkManiac
  • 3,031 posts
    • Online: 7h 29m 50s
  • 176 topics
376
likes on posts

Posted 22 February 2011 - 15:25

Fa o facultate usoara sa ai timp sa iti exersezi abilitatile si sa ai timp sa iti cauti oportunitati de angajare in domeniu.

#5 OFFLINE   Legacy

Legacy

XXL & pierdevara

• Ex Staff
  • 3,497 posts
    • Online: 5m 2s
  • 176 topics
53
likes on posts

Posted 25 February 2011 - 00:59

Normal ca exista.

Facultatea de Arte plastice, sectia design ( aici incluzi design de produs, design grafic) sau sectia de grafica.

Si honestly now, ce vrei sa faci cu facultatea asta? Sa mori de foame...revino-ti in fire. Eu am dat admiterea pentru arte, a fost un examen greu si m-am ofticat enorm ca au intrat cei cu pile la buget si eu eram printre primii la taxa...iar suma enorma pe an ce este ceruta de facultate nu justifica diploma cu care mori de foame dupa. Cu alte cuvinte, nu da la arte, nu recomand nimanui decat daca are in familie pictori sau rude apropiate care lucreaza in domeniu.

asta imi aduce aminte de un citat

Fifteen years ago,companies competed on price. Today it's quality.Tommrow it's design.

citat Bob Hayes, profesor la Harvard

#6 Guest_TheFishyOne_*

Guest_TheFishyOne_*
  • Vizitatori
  • 129 topics

Posted 26 February 2011 - 02:45

@Nyuu : Mama mea are o cunostiinta, care la randul sau are un prieten care lucreaza acum in Bucuresti ca graphic designer si castiga aproximativ 5000 euro per lucrare. Si daca nu ma insel, lucreaza la o televiziune, dar nu garantez nimic la asta. Anyway, nu cred ca o sa vreau sa stau in tara dupa ce absolvesc facultatea. Inca ceva; daca tot zici de artisti in familie, tatal meu m-a indemnat spre arta inca de mic copil, fiind si el artist de la o varsta frageda ( in prezent nu mai face nimic ) si mi-a spus mereu : focuseaza-te pe un anumit lucru. Si asta fac, iar el ma sustine in asta.

@2dor : M-am gandit la optiunea asta, insa... nu prea ma vad facand altceva, sau sa-mi placa sa fac altceva. Drept? Nope. Marketing? Nope. Medicina? Hell no, nu suport sa vad sange.

#7 OFFLINE   Legacy

Legacy

XXL & pierdevara

• Ex Staff
  • 3,497 posts
  • 47 topics
53
likes on posts

Posted 26 February 2011 - 03:45

focuseaza-te e cel mai random cuvant auzit in ultimul timp. corect gramatical , cred dar nu l-am auzit niciodata pana acuma :D
daca faci design tre sa faci si marketing putin , pentru ca nu te va angaja nimeni din prima , deci va trebui sa faci freelance sa vinzi ceva , daca reusesti..dar cum zice nyuu mori de foame daca nu ai noroc sa faci experienta in acte inainte de a lua aia 5000 euro

#8 OFFLINE   Danny

Danny

Doctor docent in gaming

• Forumist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,896 posts
    • :
  • 176 topics
0
likes on posts

Posted 28 February 2011 - 13:55

Ca sa fiu mai explicit, ma refer la : webdesign, cover art (carti, CD-uri, etc.) + grafica publicitara : reclame and whatnot.

Momentan am experienta doar in Photoshop (aproximativ 4 ani; si nu, nu fac sig-uri. Sig-uri am facut la inceput), dar in prezent invat Illustrator si in curand alte soft-uri, precum After Effects, 3DsMax si Maya.

Deci? Ce facultate ar trebui sa urmez si ce trebuie sa stiu?

O sa sar peste comentariile de mai sus.
Este o facultate de arte/graphic design parca in timisoara, dar nu mai stiu care exact si ce nume are, dar stiu sigur ca exista.
Parerea mea sincer, sa exersezi singur si intre timp, creezi de la sine ce doresti, ce poti, ce te inspira samd.
Partea profesionala se formeaza in timp cu multa rabdare.
E bine sa ai o facultate cu asa ceva, dar sa nu te astepti la mare lucru. Gandeste-te ca e mai mult parte teoretica si multa istorie a artei.
Daca vrei ceva de calitate, te poti muta in San Francisco la cea mai mare universitate de graphic design axata pe gaming. :P

Pentru webdesign si chestii de genu, faci singur de la sine sau inspirandu-te de la altcineva. Poti inte timp sa urmezi niste cursuri de DTP-ist ca sa obtii diploma, care te-ar ajuta cam 25-30% pentru angajare pe viitor.

Succes!

#9 OFFLINE   de7con

de7con

Facultatea de gaming

• LinkManiac
  • 969 posts
    • Online: 1h 52m 52s
  • 0 topics
1
likes on posts

Posted 17 June 2011 - 23:41

focuseaza-te e cel mai random cuvant auzit in ultimul timp. corect gramatical , cred dar nu l-am auzit niciodata pana acuma http://www.linkmania.ro/forums/public/st...

Focus nu are forma de verb in limba romana, cu atat mai mult forma reflexiva. "Focuseaza-te" e doar o român? americanizat?.

Facultate nu î?i trebuie. Poti foarte usor urma o droaie de tutoriale de pe internet, care, cu multa practica, te pot face un grafician foarte bun. Nu stiu daca vreun membru al sectiunii grafica de pe LM are terminata o facultate de genul. Da, ajuta. Dar nu e mandatory.

#10 OFFLINE   Legacy

Legacy

XXL & pierdevara

• Ex Staff
  • 3,497 posts
53
likes on posts

Posted 19 June 2011 - 01:20

focuseaza-te e cel mai random cuvant auzit in ultimul timp. corect gramatical , cred dar nu l-am auzit niciodata pana acuma http://www.linkmania.ro/forums/public/st...

Focus nu are forma de verb in limba romana, cu atat mai mult forma reflexiva. "Focuseaza-te" e doar o român? americanizat?.
Nu stiu daca vreun membru al sectiunii grafica de pe LM are terminata o facultate de genul. Da, ajuta. Dar nu e mandatory.
in curs de. pe mine ma ajuta pentru ca sunt obligat sa fac intership minim 3 luni intr-o companie. daca sunt bun numai mor de foame si ma tin baietii la ei. iar intership asta il am din ianuarie anul viitor

#11 OFFLINE   riptor3987

riptor3987

Cresa de gaming

• Forumist
  • Pip
  • 1 posts
    • Online: 6m 50s
0
likes on posts

Posted 26 August 2013 - 07:31

Facultate nu î?i trebuie. Poti foarte usor urma o droaie de tutoriale de pe internet, care, cu multa practica, te pot face un grafician foarte bun. Nu stiu daca vreun membru al sectiunii grafica de pe LM are terminata o facultate de genul. Da, ajuta. Dar nu e mandatory.

dap ai foarte mare dreptate... eu nu am facut nici o facultate de graphic design.. am invatat dupa tutoriale... photoshop/3dmax/blender/zbrush si toate celea. 

Normal ca exista.

vorbesti prosti.... defapt nu sti ce vorbesti... eu fac 5.000$ pe luna, si nu nu am absolut pe nimeni in familie care sa fie artist sau whatever... nu lucrez nicaieri si nici nu am nevoie. trebuie doar sa sti ce sa faci si cum

Edited by riptor3987, 26 August 2013 - 07:32.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users