Jump to content
MarvinBlue

Tera Online

Recommended Posts

Tera Online

http://img251.imageshack.us/i/press0.jpg/

Site oficial: http://www.tera-online.com/

Site oficial publisher korea ( Hangame ): http://tera.hangame.com/

Plot:

QUOTE

The world of TERA began millennia ago when two titans of unimaginable power, Arun and Shara, met in a formless void. For reasons we can only guess, they fell asleep. And as they slept, Tera took shape around them.

If you look at a map of the world today, you can see Arun and Shara—their sleeping bodies became the two continents that bear their names. Centuries passed, and deserts, mountains, rivers, and forests grew upon Arun and Shara. Yet still they slept.

Even for an omnipotent titan, every sleep is a chance to dream. As Arun and Shara slept, their dreams came to life—life in the literal sense. Arun’s and Shara’s dreams coalesced into the first living beings to call Tera home. These first creatures, twelve in all, had godlike power. Yet it wasn’t long before schemes and rivalries emerged and the gods were at each other’s throats.

All the while, Arun and Shara continued to dream, and their new dreams took shapes familiar to the gods. These new creatures—the mortals–were far more numerous, but far less powerful.

Arun dreamed of ambitious Elves, clever Humans, honorbound Amani, powerful Giants, scheming Devas, and mischievous Poporis. Shara dreamed of sly Sikandari, dark Gulas and Vampirs, fierce Wendigos, strange Faeries, and serpentine Nagas.

In time, the twelve gods would go to war—first against each other directly, and then drawing the mortal races into their battles. These divine wars left most of the gods dead, imprisoned, or otherwise diminished.

The mortal races didn’t escape unscathed. Some—like the Sikandari, and most of the Giants—were wiped out. Others—like the Barakas and the Castanics—emerged from the conflict itself. And as TERA begins, the Humans, High Elves, Amani, Castanics, Barakas, and Poporis have banded together…

…and together they’ll fight a menace from beyond their world: the Argons, a metallic race from the Underworld. Unless stopped, they’ll destroy Arun and Shara, and then the dream will end for everyone.

Screenshots & Wallpapers:

http://www.tera-online.com/content/media

Trailer & Gameplay:

http://www.youtube.com/watch?v=Tq5WOxoODDQ

TERA will be playable on any gaming computer assembled in the last four years. Although not finalized, here are TERA's minimum system requirements:

- Intel Core Duo 2 Processor

- 2 GB RAM

- NVidia GeForce 7600 or ATI Radeon X1800 GTO

Awards

* Ten Ton Hammer's "Editor's Choice of E3" Award

* GameSpot's E3 Reader's Choice Award

* Nominated to MMORPG.com "Most Anticipated MMORPG" award 2010

Link to comment

Stiu ca topicul e vechi dar n-are rost sa mai deschid unul.

Ati primit vreunul beta key pentru tera europe?

Livestream list:

https://forum.tera-europe.com/showthread.php?t=11671

own3d.tv au si LiveHD: http://www.own3d.tv/game/Tera

Sursa:

http://tera-europe.com/en/news,id382,first_european_test_tera_has_just_launched.html

https://forum.tera-europe.com/showthread.php?t=11512

P.S. : fansite-uri am vazut ca exista pentru majoritatea tarilor din europa. ati gasit cumva si unul pentru tera-romania ?

https://forum.tera-europe.com/showthread.php?t=12241

Link to comment
Guest Aheaheahea

Intelegi prost, jocul nu e free-to-play tre sa platesti sa-l cumperi si lunar.

Nu sa lansat nici macar beta si tu vrei sa-l joci lol

Link to comment
Guest Mortality

Intelegi prost, jocul nu e free-to-play tre sa platesti sa-l cumperi si lunar.

Nu sa lansat nici macar beta si tu vrei sa-l joci lol

A fost lansat in korea pe 26 ianurie, urmeaza sa fie lansat in toamna aceasta in EU/NA

Link to comment
Guest dariusd79

%#!@ cel mai cool si mai dinamic joc de gangsteri online-->Inregistraza-te gratis pe %#!@ :cool2:

avem si sectiune de publicitate, primesti disable posting daca continui cu astfel de reclame

Edited by Stalk3r
publicitate
  • Downvote 1
Link to comment

Wtf..? Eu inteleg ca source code-ul a fost din lineage 3, dar le copiaza si wallpaperele? Sunt exact acelasi stil.

Dupa ce BH a platit in tribunal celor de la Ncsoft vreo 2 miliarde de kw ( korean won ) / asta inseamna aproape 2 mil de $ , acu baietii au tot dreptul, oricum sunt asemanari intradevar si totusi, probabil vorbesti si tu din experienta deci chiar ai vazut niste art work-uri de acu cativa ani de la originalul Li-3, sunt totusi diferente in astfel de industrii nu se plagiaza totusi ca un copil de 5 ani.Oricum, desi pentru cunoscatori, imediat ce vei intra in joc vei gasi asemanari cu Lineage in general, baietii au reusit totusi sa-i dea un feeling aparte facandu-l original din alte puncte de vedere, desi nu putem sa vorbim chiar liber pe subiectul acesta si sa acuzam de placere atata timp cat Li-3 este un proiect suspendat de ceva vreme si nu avem un pattern de comparatie.

Link to comment

True, dar l3 a fost facut dupa pattern-ul l2 iar multe piese de artwork din lineage 2 arata exact la fel. Loading screen-ul din lineage 2 chronicle 4 este cel mai bun exemplu.

Nu-mi dau exact seama ce vrei tu sa imi compari aici, pentru ca daca imi compari loading screenul din Li-2 C4 cu loading screenu din Tera online nu prea iti zic, poate LOGIN screenu ( cu castelul acela pe fundal ) aia da, dar loading screenurile nu au nici o treaba, de la character creation incolo e alta mancare, e adevarat exact cum am zis si eu sus sunt asemanari cu Lineage asta se vede de la o posta de cand intri in joc, dar sa nu generalizam.

Si totusi te mira faptul asta avand in vedere ca BH e plin de fosti angajati NCsoft, ca exemplu : "According to its English site, Bluehole is made up of over 200 employees, along with a handful of former core developers from NCSoft (responsible for Aion, the Lineage series, etc). These distinguished members include, quote, “the former producer, lead game designer, lead programmer, and art director of Lineage II.“ sursa : http://blog.me0w.co.uk/teraonline/tag/art-director/ , este blogul unui mare scriitor de articole si lore de jocuri mmos angajat la Wizzard of the Coast o mare firma de publishing si daca nu ma inseala memoria a lucrat si la NCsoft o perioada chiar la proiectul Aion.

Link to comment

Da, insa doar pentru ca sunt aceiasi oameni implicati nu inseamna ca trebuie sa iasa un joc atat de inspirat din lineage 2. Asta ma irita. Ideea lineage 2 a fost intr-adevar foarte buna si asta l-a plasat in top 10 mmos of all time. De ce ai face un joc similar atmosferic cu lineage 2 din moment ce lineage 3 e pe drum? Sa castigi popularitate mai rapid probabil. Asta am detestat si la aion. Au fost foarte multe chestii plagiate din wow desi totusi prefer aion fata de wow. Nu vreau sa spun ca tera va fi un joc prost.

Si ma refeream la loading screen, ala cu caracterele pe two sides cu foarte mult eye-candy in fundal, pe mijloc fiind un alt caracter. La login screen, sure, seamana si cu cel din aion 1.9 if I may.

Link to comment

Da, insa doar pentru ca sunt aceiasi oameni implicati nu inseamna ca trebuie sa iasa un joc atat de inspirat din lineage 2. Asta ma irita. Ideea lineage 2 a fost intr-adevar foarte buna si asta l-a plasat in top 10 mmos of all time. De ce ai face un joc similar atmosferic cu lineage 2 din moment ce lineage 3 e pe drum? Sa castigi popularitate mai rapid probabil. Asta am detestat si la aion. Au fost foarte multe chestii plagiate din wow desi totusi prefer aion fata de wow. Nu vreau sa spun ca tera va fi un joc prost.

Si ma refeream la loading screen, ala cu caracterele pe two sides cu foarte mult eye-candy in fundal, pe mijloc fiind un alt caracter. La login screen, sure, seamana si cu cel din aion 1.9 if I may.

Eu am jucat Tera online, desi are acele asemanari cu Lineage din multe puncte de vedere nu poti sa compari totusi Tera cu Li-2, in primul rand au sisteme de targeting, pvp, guild mult mai avansate si lore-ul este unul unic, catchy pentru cei care considera si acest aspect cand joaca un mmo.

Intrebai de ce a facut BH chestia asta cu Tera in timp ce deja se lucra la Li-3, tu de ce crezi? In primul rand cand s-a furat din codul sursa, s-a furat pe ideea de bani nu de popularitate si se stia clar ca chiar daca se va afla NCsoft o sa suspende proiectul lor si tot BH o sa iasa in avantaj.Aici sunt strategii de marketing gandite bine, nu e ca si cum ai fura acadeaua din gura unui copil si aici nu a fost vorba despre o singura persoana careia i-a venit ideea asta intr-o zi stand pe wc, asta a fost un plan bine gandit cu mult inainte si a fost vorba de un grup de oameni si de multi bani.

In final au dat 2 mil $ celor de la NCsoft in tribunal si unu dintre ei a intrat la racoare pentru nici un an si dupa ce o sa termine si cu lansarile oficiale EU/NA tot iei o sa iasa in avantaj exact cum se stia foarte bine dinainte si nu ma mira daca chiar NCsoft-u nu a avut oricum o legatura cu BH cu mult inainte pe tema asta, cand e vorba de proiecte care aduc bani grei si vorbesc de bani grei la companii internationale adica sute de milioane de $ lucrurile astea se impart pe avantaje.Cum Blizzard sau Microsoft se site demult cum au fost dati in judecata pentru atatea actiuni nejustificate ( la negru ) NCsoft nu ma mira sa fie mai prejos.Nu acuz de nimic, fereasca Dumnezeu, dar daca stai si analizezi niste chesti din ansamblu iti dai seama de niste treburi.

Exact cum ai spus, nimeni nu zice ca Tera este un joc prost, dimpotriva, la momentul de fata, unde nu avem un termen de comparatie, pentru ca mmos de acest nivel ex; GW2, B&S etc. inca sunt in stadiul de alpha, este automat ceva unic. Dar sincer, am jucat si atat. Bani pe Tera nu o sa dau atata timp cat GW2 urmeaza sa apara.Legat de loading screenul de care zici tu, da poate ai dreptate, nici nu am stat sa le analizez, ala era pur si simplu punctul meu de vedere, iti dai seama toti le comparam si le vedem diferit.

Link to comment

Bani pe Tera nu o sa dau atata timp cat GW2 urmeaza sa apara.

Cred ca trebuie sa mai asteptam lansarea GW care va fi la anu'...nu se stie cand dar sigur undeva in 2012.

Cat despre Tera, cum a fost spus si putin mai inainte, jocul s-a lansat, insa doar pe KR. O data exacta pentru NA/US nu e fixata dar vor sa il lanseze in anu' asta. I want so bad this game >.<

@yBF: cauta mai bine, jocul e pe piata...in KR.

Link to comment

Cred ca trebuie sa mai asteptam lansarea GW care va fi la anu'...nu se stie cand dar sigur undeva in 2012.

Cat despre Tera, cum a fost spus si putin mai inainte, jocul s-a lansat, insa doar pe KR. O data exacta pentru NA/US nu e fixata dar vor sa il lanseze in anu' asta. I want so bad this game >.<

@yBF: cauta mai bine, jocul e pe piata...in KR.

Aenon am spus urmeaza sa apara, nu am specificat o data anume, sunt si eu la zi cu informatiile despre GW2.Oricum nu are rost sa batem moneda pe subiectul acesta cand asta e un topic dedicat Tera.Daca vrei sa vorbim mai multe pe tema asta astept la o adica sa redeschizi topicul de GW2 si vorbim acolo.

Link to comment
Guest Mortality

E patetic ca multi dintre useri habar nu au ce isneamna Tera dar isi dau cu presupusu si fac afirmatii cum ca jocul nu e lansat in Korea ceea ce a gresit in Korea e lansat din 26 Ianuarie 2011 deci de o gramada de timp si exact cum au promis il lanseaza in Japoni deja au anuntat Cb in Iulie dupa care vine in Eu si NA iar la E3 intre 7-9 iunie luna viitoare EME dupa parerea mea va anunta release date sau cel putin data de testare a jocului asa ca numai aduceti afirmatii cum ca mai aveti de asteptat ca nu a fost lansat nici in Korea caci in Korea e lansat din 26 Ianuarie.

Off Topic: Marvin mai traiesti batrane, care mai e viata ta? te salut cu respect.

Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...