Jump to content

Photo

Jocuri de carti

• Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 OFFLINE   Random Hero

Random Hero

Bloggerul anului pe LinkMania - 2011

• LinkManiac
  • 10,596 posts
    • Online: 9d 4h 50m 42s
  • 524 topics
520
likes on posts

User's Awards

Posted 03 July 2010 - 13:24

Sunt in pana de idei, caut jocuri de carti ca sa mai omor plictiseala. Daca stiti ceva interesant (evident, daca stiti si regulile) postati aici, va rog.

Ce stiu eu: razboi, macao, tabinet, septica, popa prostu, trombon, kemps, 21, poker, wc - care e o tampenie :)) si inca unul pe care l-am invatat sub numele de "gaoz": Xulescu da o carte mica (sau o pereche de carti) iar ceilalti sunt obligati sa dea carti mai mari sau sa spuna pas. Scopul e sa scapi de toate cartile din mana.(whist si 3-5-8 nu le-am inteles niciodata, dar tot vreau sa invat).

P.S: Am observat ceva ciudat, atat in discutii cu prietenii cat si in posturi de pe forumuri, bloguri, etc: majoritatea au invatat tabinet de la bunici. Si asta se aplica si in cazul meu. :unsure: Cum e in cazul vostru?

#2 OFFLINE   The Wizard

The Wizard

Doctor docent in gaming

• LinkManiac
  • 10,185 posts
    • Online: 40d 22h 53m 58s
  • 451 topics
648
likes on posts

User's Awards

Posted 03 July 2010 - 14:02

eu de la mama...
joaca poker texas hold'em cu minim 5 prieteni cu carti nu pe internet si cu cipuri. sa vezi distractie pana la 5 dimineata.

#3 OFFLINE   Persanu

Persanu

Ex ambassador

• Ex Staff
  • 2,421 posts
    • Online: 109d 4h 31m 7s
  • 89 topics
2,914
likes on posts

User's Awards

Posted 03 July 2010 - 20:21

Toci

se pune pachetul amestecat cu fata in jos; pe rand fiecare jucator trage cate o carte pana se epuizeaza pachetul; scopul este de a ordona cartile in ordine crescatoare indiferent de culoare sau semn, incepand cu asul, apoi 2.......iar dupa popa punandu-se din nou asul si reluandu-se ordonarea crescatoare; fiecare poate pune cand ii vine randul carti peste pachetul partenerului de joc, urmand aceeasi regula de a ordona crescator cartile; dupa ce se trag toate cartile din pachet fiecare jucator isi intoarce pachetul sau si reia jocul pana cand scapa de carti; daca nu esti atent si uit sa pui cartea care urmeaza in pachet sau la adversar (daca este cazul) si celalalt observa ca ai pus deja cartea jos sau ai tras o alta carte se spune TOCI...adica penalizare pentru ca nu ai fost atent ; ideea e sa termini primul cartile din pachetul tau.

deci eu trag as il pun jos in pachet , trag si doi il pun peste; trag o alta carte de ex 8 si partenerul de joc are cartea cu fata in sus 7 il pot pune peste cartea lui......
nu stiu cat de inteles m-am facut, sper sa te ajute

#4 OFFLINE   Random Hero

Random Hero

• Topic Starter
  • LinkManiac
  • 10,596 posts
  • 524 topics
520
likes on posts

User's Awards

Posted 03 July 2010 - 22:13

eu de la mama...
joaca poker texas hold'em cu minim 5 prieteni cu carti nu pe internet si cu cipuri. sa vezi distractie pana la 5 dimineata.

Hold'em jucam in 4 cu cipuri anul trecut. Acum nu prea mai am cu cine si nu e distractiv in 2. :(

@Persanu - multumesc.

#5 OFFLINE   andix3

andix3

Facultatea de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPipPip
  • 646 posts
    • Online: 15m 13s
  • 9 topics
0
likes on posts

Posted 03 July 2010 - 22:28

Hold Em e singurul joc cu carti pe care il joc :)

altele : septica , macaua , furnicuta ( se impart 5 carti jucatorilor si una jos , regula e sa pui cartea vecina cartii de pe masa ...primul care scapa de carti castiga )

#6 OFFLINE   BeautifulMind

BeautifulMind

Unbelievable!

• Oficial RCS & RDS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,940 posts
    • Online: 45d 13h 59m 33s
  • 113 topics
377
likes on posts

Posted 03 July 2010 - 22:35

66 clar , regulile sunt cam 'complicate' , cauta regulament pe internet , sigur gasesti.

#7 OFFLINE   LuckyShot

LuckyShot

Ascendo tuum

• Forumist
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,787 posts
    • :
  • 43 topics
10
likes on posts

Posted 05 July 2010 - 14:48

mai e un joc foarte antrenant si distractiv, dar nu stiu exact cum ii spune. are un nume de oras american.
se impart toate cartile la cati jucatori sunt si se mai pastreaza vreo 4, 5 jos. se intoarce una si apoi cat de repede poti trebuie sa scapi de ele, dand jos carti fie in ordine crescatoare, fie descrescatoare. de exemplu, daca o carte intoarsa de jos este 5, atunci jucatorii trebuie sa dea 4, 3, 4, 5, 6, 7, 6, 5, 6, 7, 8, 7, 6, etc. daca cineva greseste (pune aceeasi carte ca si cea pusa de alt jucator inainte sau pune o carte care nu e in ordine crescatoare sau descrescatoare), atunci trebuie sa ia toata gramada. in acest moment se intoarce alta carte de jos si se continua jocul. scopul este sa nu mai ramai cu nicio carte in mana. daca se termina cele 4,5 carti de jos, se trage de la cel care a luat gramada.
este un joc in care conteaza foarte mult viteza de reactie.
NU SE JOACA LENT
nu cred ca am explicat prea bine. daca n-ai inteles, zi-mi :P

#8 OFFLINE   RAPTURE-

RAPTURE-

Masterand gaming

• LinkManiac
  • 1,438 posts
    • Online: 1h 56m 46s
  • 70 topics
42
likes on posts

Posted 06 July 2010 - 15:10

Sunt in pana de idei, caut jocuri de carti ca sa mai omor plictiseala. Daca stiti ceva interesant (evident, daca stiti si regulile) postati aici, va rog.

Ce stiu eu: razboi, macao, tabinet, septica, popa prostu, trombon, kemps, 21, poker, wc - care e o tampenie http://www.linkmania.ro/forums/public/st... si inca unul pe care l-am invatat sub numele de "gaoz": Xulescu da o carte mica (sau o pereche de carti) iar ceilalti sunt obligati sa dea carti mai mari sau sa spuna pas. Scopul e sa scapi de toate cartile din mana.(whist si 3-5-8 nu le-am inteles niciodata, dar tot vreau sa invat).

Astea-s de copii mici ma :P
Hai ca trobonu merge ca-i amuzant ...

Ce mai joc eu asa: wist, tarnib, 66(cruce), rentz(foarte, foarte rar).
Is faine ca tin destul de mult si tre sa-ti folosesti putin capul...
(mi greu sa spun regulile ... le gasesti pe net, cred)

Si, un joc foarte fain si de atmosfera, este MAFIA.
(p`asta vi-l povestesc)
Are cam aceleasi reguli ca mafia noastra de pe forum.
Se iau:
A(sul) - asasinul
K(popa) - politaiul
Q(dama) - medicul
+ 2,3,4 ... - civili

1. Un povestitor imparte cartile.
2. Dupa ce toata lumea se uita la carte, povestitorul ii pune pe toti sa inchida ochii.
3. Povestitorul numeste pe rand A, K, Q care se scoala si omoara, ancheteaza, respectiv salveaza pe cineva.Dupa ce "somnul" se termina se scoala toata lumea si incep dezbaterile. (daca asasinul indica o victima care nu este salvata de dama, respectiva nu se mai scoala ... pareseste jocul fara a putea influenta intr-un fel desfasurarea lui)
4. La sfarsitul discutiilor, cel care este votat de cele mai multe ori este eliminat.
5. Se reia procedura de la punctul 3 (indiferent daca ati eliminat K sau Q ... se face strigarea pt a nu influenta intr-un fel dezbaterile) pana cand mai raman 3 jucatori. Daca nu s-a descoperit asasinul pana in acest punct, A- castiga.

Mentiune: este nevoie de un povestitor neutru si de jucatori care sa guste intr`adevar jocul si sa nu faca "matraseli".
(cam greu de explicat in detaliu aici ...)

#9 OFFLINE   eleodor

eleodor

1948, mereu in prima linie

• Graficianul de serviciu
  • 3,353 posts
    • Online: 5d 8h 17m 47s
  • 389 topics
56
likes on posts

Posted 06 July 2010 - 21:50

Poker & macao

#10 OFFLINE   SantiagO

SantiagO

Liceul de gaming

• LinkManiac
  • 261 posts
    • Online: 23d 14h 46m 57s
  • 15 topics
109
likes on posts

Posted 14 July 2010 - 21:16

Septica :>

#11 OFFLINE   Random Hero

Random Hero

• Topic Starter
  • LinkManiac
  • 10,596 posts
  • 524 topics
520
likes on posts

User's Awards

Posted 14 July 2010 - 22:03

Septica http://www.linkmania.ro/forums/public/st...

Apreciez ca ai pierdut 20 de secunde ca sa faci +1 degeaba. Am scris ca stiu jocul asta, cautam altele. :-j

#12 OFFLINE   Puffz

Puffz

Liceul de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 207 posts
    • Online: 1m 53s
  • 1 topics
6
likes on posts

Posted 15 July 2010 - 16:28

am aflat cum se numeste xD... esteee ESTEEE :P ... "Acceleratul" .. mdea... suna mai bine Las Vegas!

On: machu pichu e dragut :P ... se dau cate 5 carti... ideea e sa le faci pereche si sa faci cat mai multe. Primul la rand .. sa zicem ca are un 2 de trefla in mana printre altele... si intreaba .. pe oricare [nu pe urmatorul la rand, pe cine vrea el] daca are vreun 2. Daca ala zice ca nu are.. trage carte de jos... daca ii spune ca are .. nush 2 de 2 xD... respectivul tre sa ghiceasca ce culoare au doiarii aia xD. Este foarte tare.... sry ca nush sa explic prea bine xD.

#13 OFFLINE   Lemonade

Lemonade

Masterand gaming

• LinkManiac
  • 1,120 posts
    • Online: 1h 46m 2s
  • 88 topics
29
likes on posts

Posted 15 July 2010 - 23:04

Pacalici

De obicei de joaca cu un pachet de carti speciale, 33 la numar -> 16 perechi si un pacalici, insa putem folosi si pachetul standard, lasand toate cartile ( A, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, J, Q, K + un joker).
Se impart cate 5 carti la fiecare jucator. Scopul este sa faci perechi de cate 2 carti,pe care le pui deoparte. Daca atunci cand iti vine randul nu ai pereche, iei o carte din teancul ramas dupa impartirea celor 5 carti. Dupa ce se termina cartile din teanc, fiecare ramane cu un numar de carti in mana, moment in care jucatorii vor trage cate o carte unul de la altul, respectand regula cu formarea perechilor. Cui ii ramane pacaliciul in mana, pierde jocul. :)

#14 OFFLINE   Andrey_George

Andrey_George

Scoala Generala de gaming

• Forumist
  • PipPipPip
  • 116 posts
    • :
  • 25 topics
3
likes on posts

Posted 18 July 2010 - 23:29

Kems (Chems ) & Urmatoarea Carte ^ :right: