Jump to content
Random Hero

Gravitatia planetei Jupiter poate aduce Apocalipsa

Recommended Posts

Sistemul solar nu este atat de stabil pe cat credeam, este concluzia socanta a cercetatorului Jacques Laskar de la Observatorul Astronomic din Paris, precum si a lui Konstantin Batygin si Gregort Laughlin, oameni de stiinta in cadrul Universitatii din California, Santa Cruz. Cei trei savanti au ajuns la aceeasi concluzie dupa ce, folosind modele computerizate diferite, au obtinut aceleasi rezultate. Aceeasi savanti ne avertizeaza ca impactul cu un meteorit urias, una dintre marile temeri ale omenirii, poate fi lasat deoparte. Riscul ca Terra sa intre in coliziune cu o alta planeta este de 99%.

Conform studiilor celor trei cercetatori, gravitatia planetei Jupiter va determina planeta Mercur ca, la un moment dat, sa iasa de pe propria sa orbita si sa strabata orbitele celorlalte planete ale sistemului nostru solar, eveniment care va transforma totul intr-un haos. Aceleasi studii se opresc asupra a patru scenarii posibile:

1. Odata iesita de pe orbita, planeta Mercur va fi inghitita de Soare

2. Mercur va iesi din sistemul solar fara a intra in coliziune cu vreo alta planeta

3. Mercur se va izbi de planeta Venus

4. Mercur va intra in coliziune cu Terra

"Numiti, daca vreti, scenariul numarul patru drept catastrofa care va duce la disparitia vietii. Nimic nu va putea supravietui. Un astfel de impact ar nimici, pur si simplu, orice forma de viata, si ne referim aici inclusiv la extremofile. Ganditi-va ca asteroidul care a dus la disparitia dinozaurilor avea circa 9 kilometri in diametru. Mercur are aproape 5000 de kilometri in diametru. Ultima data cand un obiect de asemenea dimensiuni a lovit Terra, a fost acum 4,5 miliarde ani, atunci cand Luna s-a format", sustine Ken Croswell, autorul cartii "Ten Worlds". Acelasi Ken Croswell afirma ca ideea colonizarii planetei Marte poate fi data uitarii: "Marte va fi aruncata in spatiul cosmic, in afara sistemului solar, si va deveni o planeta de gheata".

Cercetatorii afirma, insa, ca acest eveniment va avea loc peste cel putin un miliard de ani. Sansele ca scenariile expuse mai sus sa aiba loc inainte ca Soarele sa se stinga, asta insemnand o alta extinctie a vietii, sunt de 99%. O informatie care nu ar trebui sa ne speria, sustine Martin Rees, unul dinte cei mai apreciati astronomi britanici si profesor de astrofizica la Universitatea Cambridge. In lucrarea sa, "Ultimul nostru secol", omul de stiinta britanic este convins ca sansele ca omenirea sa supravietuiasca secolului XXI sunt de doar 50% si scad exponential odata cu trecerea timpului.

sursa: descopera

Link to comment
Guest spanky

Riscul ca Terra sa intre in coliziune cu o alta planeta este de 99%.

lol, ma speriasem putin :lol:

oricum, dupa cum zice si Martin Rees, nici macar secolului XXI nu o sa supravietuim, deci nu ar trebuie sa ne sperie coiliziunea cu Mercur care va avea loc abia peste 1 miliard de ani

Link to comment

:)) Un miliard de ani ..mai bine nu citeam stirea , mai bine nu se mai chinuiau ...inca o stire imbecila despre apocalipsa , asta e si mai bomba ...prevesteste un eveniment care va avea loc peste un miliard de ani ..CEL PUTIN... :)) super ;)

Ok, deci e irelevant ca se vorbeste despre un eveniment ce se va intampla peste un miliard de ani. Atunci oamenii de stiinta ar trebui sa inceteze sa mai elaboreze teorii cu privire la moartea Universului de peste 1014 ani.

Cei de la decopera.ro au uitat sa mentioneze ca de fapt sansa ca sa se intample asa ceva e de 1 la 1 miliard.

P.S.: Cei mai mari promotori ai pseudo stiintei pentru mase.

Nici pe sursa originala, dailygalaxy, nu se precizeaza asta.

Link to comment
Guest HateLord

Cum pot fi sanse de 99% daca sunt 4 posibilitati? Dupa logica mea sansele ar 25%, dar cum nici sansele ca Mercur sa se destabilizeze nu sunt maxime, ajungem la o posibilitate de 10% :-j. 10% sanse sunt sa erupa si toti vulcanii de-odata, si sa fie cine-stie-ce cutremur, alt Tzunami, etc.

Parerea mea? - stire scrisa din lipsa de ocupatie.

Link to comment

Nici pe sursa originala, dailygalaxy, nu se precizeaza asta.

BUT, don’t start worrying just yet. There's only about a 1% chance that any of this will happen before the Sun becomes a red giant billions of years from now (and destroys life on Earth anyway). Even though the inner solar system may not be quite as stable as once supposed, on the other hand, it doesn’t appear to be headed for disaster anytime soon.

Pe langa faptul ca si sursa originala specifica ca aceste ipoteze is de tip hiperbolic.

Link to comment

Coliziunea dintre Jupiter si Terra care poate ,POATE va avea loc peste CEL PUTIN un miliard de ani , DA e ceva irelevant.

Moartea universului ...distrugerea lui ..samd. nu o pune nimeni pe foaie ca se poate intampla maine sau peste un miliard de ani , e un subiect care merita atentie , mult mai sporita decat coliziunea ...dintre noi si Jupiter.

Link to comment

Pe langa faptul ca si sursa originala specifica ca aceste ipoteze is de tip hiperbolic.

Partea aceea am citit-o si eu, dar nu duce chiar la o sansa de 1 la 1 miliard (ramane intr-adevar destul de mica sansa). Oricum, daca nici asta nu se intampla, tot ne inghite Soarele peste vreo 4-5 miliarde de ani.

@Denzel - cat timp exista oameni capabili de a face studii, calcule si de a elabora teorii, toate subiectele ce ne privesc din punct de vedere al sigurantei vietii merita atentie.

False vacuum eding, please.

Link to comment

Incepe sa-i insiri pe aia din trecut macar si apoi stam de vorba. Desi nu suntem la dezbateri.

Arhimede, Pitagora, Isaac Newton, Leonardo Da Vinci, Nicolaus Copernic, Galileo Galilei, Johannes Kepler, Max Planck, Nikola Tesla, Albert Einstein, Niels Bohr, Edwin Hubble. Am mers pana aproape de epoca prezenta, sunt primele nume care mi-au venit in minte.

Link to comment

Arhimede, Pitagora, Isaac Newton, Leonardo Da Vinci, Nicolaus Copernic, Galileo Galilei, Johannes Kepler, Max Planck, Nikola Tesla, Albert Einstein, Niels Bohr, Edwin Hubble. Am mers pana aproape de epoca prezenta, sunt primele nume care mi-au venit in minte.

Cu tot respectul ...

@Denzel - cat timp exista oameni capabili de a face studii, calcule si de a elabora teorii, toate subiectele ce ne privesc din punct de vedere al sigurantei vietii merita atentie.

visezi.

Atunci nu-i mai spune lui Dumnezeu ce sa faca cu ele

Bohr, prin 1927 (parca) intr-o conversatie a sa cu Einstein.

Link to comment

Tind sa cred ca e o stire gen 2012, si trebuie tratata ca atare :D. Totusi, de unde au dedus ei ca peste 1 miliard de ani este posibil ca nu stiu ce planeta sa se ciocneasca de Terra ? Tot studii, pai ce sa mai povestesc, si eu am facut un studiu ca daca bag mai mult de 220V in PC-ul meu, se arde sursa. Gata, ajung pe Daily News ? ;;) Bleah !

Link to comment

Tin sa precizez ca stirea a inceput foarte interesant dar a sfarsit putin aiurea.1 milion de ani insemna o eternitate pentru mine.Intr`un milion de ani omenirea o sa fie capabila sa`si paraseasca planeta si propriul sistem solar ,intr`un milion de ani (daca o sa traim pana atunci) nu va exista riscul exterminarii oamenilor.

Link to comment

Tind sa cred ca e o stire gen 2012, si trebuie tratata ca atare :D. Totusi, de unde au dedus ei ca peste 1 miliard de ani este posibil ca nu stiu ce planeta sa se ciocneasca de Terra ? Tot studii, pai ce sa mai povestesc, si eu am facut un studiu ca daca bag mai mult de 220V in PC-ul meu, se arde sursa. Gata, ajung pe Daily News ? ;;) Bleah !

Au dedus prin modele computerizate, asa cum se specifica in articol.

Tin sa precizez ca stirea a inceput foarte interesant dar a sfarsit putin aiurea.1 milion de ani insemna o eternitate pentru mine.Intr`un milion de ani omenirea o sa fie capabila sa`si paraseasca planeta si propriul sistem solar ,intr`un milion de ani (daca o sa traim pana atunci) nu va exista riscul exterminarii oamenilor.

Un miliard de ani*. Totusi, nu cred ca o civilizatie poate rezista cateva zeci de milioane de ani (pe un site gasisem o estimare a duratei de viata a unei civilizatii asemanatoare cu a noastra si parca cifra era de un milion de ani), daramite sa ajunga la un miliard de ani.

Link to comment

Au dedus prin modele computerizate, asa cum se specifica in articol.

:coffee:Si cu ajutorul geometriei fractale, folosind tot modele computerizate, pot stabili cand pamantul va deveni concav.

Da stiu, sunt naspa. :huh:

Totusi, nu cred ca o civilizatie poate rezista cateva zeci de milioane de ani (pe un site gasisem o estimare a duratei de viata a unei civilizatii asemanatoare cu a noastra si parca cifra era de un milion de ani), daramite sa ajunga la un miliard de ani.

Pe baza caror fapte au stabilit asta ?

Da stiu, sunt si mai naspa. =))

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...