Jump to content

Photo

Infidelitatea

• Please log in to reply
55 replies to this topic

#1 OFFLINE   liquidlove

liquidlove

make it happen

• LinkManiac
  • 1,390 posts
    • Online: 59m 14s
  • 93 topics
6
likes on posts

Posted 23 May 2010 - 10:20

Totul despre infidelitate, cum poti s-o previ, de ce recurgem la astfel de lucruri .

Am sa incep cu un articol, publicat pe blog ca sa avem pe urma ce sa discutam .

Tema pe care as dori sa o discut astazi este infidelitatea în relatii. As dori sa aflu ce simte cel care este infidel si cel care este tradat. Mai întâi, sa generalizez putin.

Omul este monogam. De ce, de cât timp si alte întrebari asemanatoare nu îsi au raspunsul aici. Asa este de mii de ani si asa va fi în continuare. Este o regula nescrisa, pe care toti o respecta. Dar regulile sunt facute sa fie încalcate. În ziua de astazi este un trend sa ai mai multe prietene/mai multi prieteni. Verigheta de pe deget parca e pusa de decor, nu ca sa aminteasca de o promisiune. Asa ca înselam si suntem înselati.

Cel înselat:

Desigur, nici unul din cei implicati nu scapa neafectat de situatie. Toti sunt marcati mai mult sau mai putin. Ca sa nu fi afectat ar trebui sa fi inuman. Sa nu ai sentimente. Am fost în situatia de a fi înselat si probabil nu a fost ultima data. M-am simtit tradat, de parca era vina mea. Mintea mea spunea ca nu e vina mea. Nu are cum sa fie vina celui înselat. Dar asa m-am simtit. As spune ca e caz izolat, dar nu sunt nascut nici azi, nici ieri. Stiu ca toata lumea simte asta. Doar ca fiecare are modul lui de a se manifesta. Unii explodeaza de furie, altii iarta cu lacrimi în ochi. Toti merg mai departe. “Mi-ai rupt inima-n doua” nu e definitiv, sa stiti. Inima se reface, învata sa iubeasca din nou si toata lumea merge mai departe. O astfel de tradare nu opreste lumea în loc. Viata merge înainte. Cu cât realizezi asta mai repede, cu atât mai bine.

Cel care înseala:

Motivele pentru care înselam (plural, persoana 1) sunt diverse. Consideram ca suntem superiori (nu de foarte multe ori, dar se întâmpla mai des decât ati crede), din nesiguranta, o prostie la betie (cea mai penibila scuza sa faci pe cineva sa sufere), din mândrie sau doar pentru a ne demonstra noua ca putem. Cele mai frecvente sentimente rezultate dupa o astfel de actiune sunt sentimentele de vinovatie. Am înselat o persoana la care tineam si acum, ani mai târziu, înca simt remuscari enorme când ma gândesc la asta. Nu, nu i-am spus. Am inventat un motiv penibil si m-am despartit de ea înainte sa îi fac mai mult rau. Cum pot unii sa însele o persoana care îi iubeste, apoi sa priveasca acea persoana în ochi si sa îsi declare dragostea, este cu mult peste capacitatea mea de întelegere. Dar, bineînteles, e natura umana sa arate ca poate.

“Forme de viata inteligenta în univers”. Astia suntem noi. Este un amuzament cam sadic când te gândesti de ce suntem capabili, totusi. Înselam, mintim, furam unii de la altii. În seara asta EL îi spune EI ca o iubeste mai mult decât orice pe lume. O saptamâna mai târziu, vine acasa si îi spune ca a înselat-o. Sau, cireasa de pe tort, vine beat acasa si o arunca de la balcon. Uite aici inteligenta.

#2 OFFLINE   [Coco]

[Coco]

Facultatea de gaming

• LinkManiac
  • 919 posts
    • Online: 8h 23m 51s
  • 34 topics
27
likes on posts

Posted 23 May 2010 - 11:54

Mai nou, se pare ca fidelitatea in cuplu a ajuns la categoria subiecte utopice si SF si asta pentru ca societatea in care traim si noi insine ne-am schimbat atat de mult, incat fidelitatea s-a transformat din piatra de temelie a cuplului intr-un apendice, uneori deloc necesar unei relatii

#3 OFFLINE   Puffz

Puffz

Liceul de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 207 posts
    • Online: 1m 53s
  • 1 topics
6
likes on posts

Posted 23 May 2010 - 14:30

"Omul este monogam" ... aaa... NUUU!!!.

#4 OFFLINE   liquidlove

liquidlove

make it happen

• Topic Starter
  • LinkManiac
  • 1,390 posts
  • 93 topics
6
likes on posts

Posted 23 May 2010 - 17:11

39.gif

Vorbesti destul de lejer despre asta, totusi ...nu cred ca este vre-un cuplu in care se permite asa ceva, sau ..ma rog de buna credinta se "inseala" . Aia deja consider ca e o relatie fara obligatii , intr-un cuplu nu mi se pare normal un astfel de lucru . Vreau sa cred, vorba ta ca omul este omogan .

#5 OFFLINE   Shadow * ClimaCool

Shadow * ClimaCool

Masterand gaming

• Forumist
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,708 posts
    • Online: 3h 4m
  • 88 topics
13
likes on posts

Posted 24 May 2010 - 14:27

Nu imi insel prietena si nici nu am de gand. Bravo celor care o fac, sa primeasca inapoi ceea ce ofera smile.gif

#6 OFFLINE   The Fan

The Fan

Liceul de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 316 posts
    • :
  • 4 topics
0
likes on posts

Posted 26 May 2010 - 21:26

sa stii ca nu e ceva nou. inselatul exista de cand lumea numai ca acum este mai.. mediatizat.

mie personal monogamia absoluta mi se pare o utopie. de orice te plictisesti oricat de mult ti-ar placea.
inselatul poate fi benefic daca este facut cu cap si cu bun simt.. adica nu relatii in paralel ci doar episoade foarte scurte si rare pentru a diversifica. problema e ca putin au cap si d-aia apar foarte multe probleme legate de inselat (relatii in paralel.. nu stii cu care sa ramai.. cu ala sau cu alalalt.. prostii de genul asta).

#7 OFFLINE   LuckyShot

LuckyShot

Ascendo tuum

• Forumist
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,787 posts
    • :
  • 43 topics
10
likes on posts

Posted 28 May 2010 - 00:12

CITAT(liquidlove @ May 23 2010, 17:11) View Post

Vorbesti destul de lejer despre asta, totusi ...nu cred ca este vre-un cuplu in care se permite asa ceva, sau ..ma rog de buna credinta se "inseala" . Aia deja consider ca e o relatie fara obligatii , intr-un cuplu nu mi se pare normal un astfel de lucru . Vreau sa cred, vorba ta ca omul este omogan .

ba exista, ca de exemplu cuplurile de swingeri (chiar si soti)

#8 OFFLINE   Cristalu

Cristalu

Facultatea de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPipPip
  • 630 posts
    • :
  • 39 topics
2
likes on posts

Posted 28 May 2010 - 11:05

Eu ma duc pe ideea :iti traiesti viata cat poti,se intelege de aici

#9 OFFLINE   alcholic

alcholic

Liceul de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 405 posts
    • Online: 3h 33m 17s
  • 6 topics
0
likes on posts

Posted 28 May 2010 - 14:07

iti inseli (sotia/prietena) dar mai repede sau mai tarziu se intorce roata

eu prefer cat am prietena sa fiu baiat cuminte ....

#10 OFFLINE   scandalos

scandalos

Liceul de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 219 posts
    • :
  • 2 topics
0
likes on posts

Posted 01 June 2010 - 13:30

CITAT(alcholic @ May 28 2010, 14:07) View Post

iti inseli (sotia/prietena) dar mai repede sau mai tarziu se intorce roata

eu prefer cat am prietena sa fiu baiat cuminte ....

pai asa e cel mai bine...cn doreste aventura sa umble din floare in floare sa nu se casatoreasca .. ii face rau persoanei de langa el

#11 OFFLINE   liquidlove

liquidlove

make it happen

• Topic Starter
  • LinkManiac
  • 1,390 posts
  • 93 topics
6
likes on posts

Posted 01 June 2010 - 17:55

N-am zis ca practic asta, dar nu cred in chestii de astea "Daca o faci, vei pati si tu la fel, roata se intoarce" damn not !

Cunosc persoane, care practic acest sport si n-au fost prinsi niciodata, al dreq ca le merge chiar mai bine . Imi vine sa le sparg capu, nu alta .

#12 OFFLINE   Global Experience

Global Experience

Masterand gaming

• Forumist
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,076 posts
    • :
  • 32 topics
100
likes on posts

Posted 01 June 2010 - 19:56

QUOTE(liquidlove @ Jun 1 2010, 17:55) View Post

N-am zis ca practic asta, dar nu cred in chestii de astea "Daca o faci, vei pati si tu la fel, roata se intoarce" damn not !

Cunosc persoane, care practic acest sport si n-au fost prinsi niciodata, al dreq ca le merge chiar mai bine . Imi vine sa le sparg capu, nu alta .

Ca e si greu al drac sa inseli fara sa te prinda 21.gif , tre doar un pic de cap si sa stii cateva obiceiuri ale ei (care in calitate de prieten le stii) , si atunci stii cand e momentu`, stii unde, stii cum ...

#13 OFFLINE   liquidlove

liquidlove

make it happen

• Topic Starter
  • LinkManiac
  • 1,390 posts
  • 93 topics
6
likes on posts

Posted 02 June 2010 - 17:39

Ispita, dispari din ochii mei !

Who knows, vitoru-i imprevizibil :-"

#14 OFFLINE   Lemonade

Lemonade

Masterand gaming

• LinkManiac
  • 1,120 posts
    • Online: 1h 46m 2s
  • 88 topics
29
likes on posts

Posted 22 June 2010 - 12:11

Eu ma duc pe ideea :iti traiesti viata cat poti,se intelege de aici

Si daca incerci sa impusti 2 iepuri o data si nu prinzi niciunul? :)) Nu te oftici? Nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard! (wtf, numai in proverbe o tin :blink: )

#15 OFFLINE   Thora!

Thora!

Facultatea de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPipPip
  • 843 posts
    • :
  • 15 topics
0
likes on posts

Posted 23 June 2010 - 11:22

Mai nou, se pare ca fidelitatea in cuplu a ajuns la categoria subiecte utopice si SF si asta pentru ca societatea in care traim si noi insine ne-am schimbat atat de mult

Nu cred ca este ceva nou. Cred ca diferenta consta in faptul ca se discuta mai mult pe tema asta.
Uite o ilustratie de pe la 1800 din Franta. S-au schimbat un pic conceptele si s-au definit diverse forme de manifestare a infidelitatii, mergand pana la acceptarea ei sub diverse forme : swing, relatii deschise, relatii bazate pe sex, sharing de parteneri, etc.

Posted Image

#16 OFFLINE   logs

logs

Facultatea de gaming

• LinkManiac
  • 673 posts
    • Online: 17m 32s
  • 110 topics
9
likes on posts

Posted 24 June 2010 - 00:19

Nu cred ca s-au schimbat conceptele. Iar formele alea de manifestare e drept, sunt definite si formeaza niste comunitati dar am mari indoieli ca sunt acceptate la un nivel societal global.
Ceea ce s-a schimbat este partea formala si legala. Acum e pur si simplu mai usor si mai acceptabil social sa ai mai multe casatorii, drept care si senzatia de libertate individuala este mai mare. Pana si la nivel lexical exista schimbari. Cat de mult se mai foloseste acum cuvantul adulter? :)

#17 OFFLINE   Thora!

Thora!

Facultatea de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPipPip
  • 843 posts
    • :
  • 15 topics
0
likes on posts

Posted 25 June 2010 - 21:31

Nu cred ca s-au schimbat conceptele. Iar formele alea de manifestare e drept, sunt definite si formeaza niste comunitati dar am mari indoieli ca sunt acceptate la un nivel societal global.

Societatea nu pare a le condamna la modul vehement. Vorbesc de societatea nord-atlantica. Este un fel de acceptare tacita.

Cat de mult se mai foloseste acum cuvantul adulter?

Cuvantul adulter avea o conotatie intrinseca de rau.
A fost inlocuit cu "relatie deschisa". Este mai soft si pare ceva mai sofisticat. Si vine oarecum in intampinarea societatii de consum... "stam impreuna din ratiuni materiale/sociale, dar ne vedem fiecare de ale noastre". Cred ca si in trecut, adulterul definea cam aceeasi situatie, dar se identifica cu ceva ce nu ar fi acceptabil.

#18 OFFLINE   paholainen

paholainen

Cresa de gaming

• Forumist
  • Pip
  • 30 posts
    • :
  • 0 topics
0
likes on posts

Posted 05 July 2010 - 17:01

infidelitatea...
cand se produce ?
oare cand persoana de langa noi nu ne mai ofera ceea ce cautam ?
atunci dc mai stam langa ea ? ..ca o iubim ?
poti sa iubesti pe cineva dar sa simti nevoie sa inseli ? ce iubire ar mai fi aceasta ?
daca ai iubi persoana de langa tine..cu adevarat ptr ceea ce este ea...daca ea ar fi ceea ce cauti nu cred sa simti nevoia de
infidelitate...
s-a intamplat..eram beat...o scuza mult prea banala...
oare bautura e de vina? erai atat de beat incat sa nu te poti controla ?
atunci cum ai reusit sa duci la bun sfarsit..probabil era constient..
poate e mai simplu decat sa arunci vina pe bautura sa recunosti..
ca in acel moment nu-ti doreai decat sa fi in pat cu acea persoana..ca in acel moment ai gandit cu altceva afara de inima...

alta scuza care mai este folosita
vreau sa-mi traiesc viata iar u mi-o limitezi...
k atunci dc nu te desparti de acea persoana..
ptr ca nu poti ? ca o iubesti ?
ce iubire e aceea in care inseli..dar a 2-a zi te intorci la acea persoana si ii spui ca o iubesti..
ar trebui sa nu ai constiinta sa poti insela..iar a 2-a zi sa o privesti in ochi si sa-i spui ca o iubesti mai mult decat orice..

atunci cand iti doresti o relatie "serioasa" cauti pe cineva apropiat de "standardele" tale
ca sa nu simti nevoia sa cauti in alta parte "altceva"

diversificare ...alta scuza..
diversificare unde ?
in pat ?
daca cauti asta inseamna ca intre voi nu exista destula cominicare in pat...
ca unul dintre voi nu este atent la ceea ce-si doreste celalalt...sau poate aman2
si ori folositi aceleasi pozitii acelasi cotidian..
ori..o faceti din obligatie...
daca ati comunica cu persoana de langa voi atunci cand sunteti in pat..
lasand la o parte ,rusinea,timiditatea si toate celelalte..ptr ca acolo ele nu-si au locul...
acolo trebuie sa fiti voi doi ... si nimik nu ar trebui sa stea intre voi
sa puteti vb despre orice fara sa va ganditi "ce ar spune daca i-as propune asta"
dar daca acest lucru nu exista inseamna nu ca a-ti creat acea incredere..si cominicare...
ceva merge prost si trebuie lucrat la acel ceva...
nu trebuie sa cauti nimik in alta parte ai tot ce-ti doresti langa tine..
trebuie doar sa comunicati si sa lucrati impreuna...
ptr ca acolo...in pat... sunteti doi..doua persoane care "probabil" se iubesc si care ar trebui sa se simta bine atat el cat si ea..

femeia de obicei inseala ptr ca barbatul este atent doar la el..ii pasa doar de el..si sa se simta el bine..
fara sa puna pret pe sentimentul ei..pe dorinta ei...o domina...la modul rau...iar asta o face sa se indeparteze ..
sa o faca sa caute ceea ce doreste in alta parte...

barbatul de obicei inseala... doar ptr a mai adauga " inca una pe lista"
dar nu toti sunt asa..unii poate inseala din simplul motiv ca partenerele lor nu le ofera destula atentie...

si motivele poate sunt multe diverse dar toate au un factor comun
cineva nu pune pret pe sentimentele celuilalt..ii pasa doar de el...

Edited by paholainen, 05 July 2010 - 17:05.

#19 OFFLINE   Lemonade

Lemonade

Masterand gaming

• LinkManiac
  • 1,120 posts
    • Online: 1h 46m 2s
  • 88 topics
29
likes on posts

Posted 05 July 2010 - 22:35

In afara faptului ca ai pus la un loc toata conceptia mea despre inselat, mi-a placut ce ai scris si cum ai scris. :D Intr-adevar, nu cred ca daca X il inseala pe Y se poate spune ca a fost o greseala. Greseala poate fi la un sarut, poate fi de scurta durata, poate sa fie din multe cauze, dar ceva ca sexul nu cred ca este atat de fulgerator si nu te poate lua prin surprindere, astfel incat sa nu poti refuza sau sa nu te poti opri.
Scuza cu betia mi se pare cea mai deplasata, urmata de scuza "mi-a propus si nu am mai avut de ales" ( what? adica esti retardat(a)? nu stii sa faci diferenta intre bine si rau? nu stii sa pui in balanta o seara cu o/un oarecare sau o viata cu partenera/ul? ) :|

#20 OFFLINE   paholainen

paholainen

Cresa de gaming

• Forumist
  • Pip
  • 30 posts
    • :
  • 0 topics
0
likes on posts

Posted 06 July 2010 - 02:03

ma bucur ca s-a inteles unde am vrut sa bat cu ceea ce am scris..
si multumesc ptr apreciere :)

e usor sa vb despre ceva cand esti in cunostinta de cauza..
nu ca sunt genul care sa insele pe cineva..
sunt impotriva acestui "moft"
dar nimeni nu e ferit sa pateasca asta...
asa ca am fost in aceasta postura..

la faza cu
"mi-a propus nu am avut de ales.."
merge mai repede cand te inseala cu seful ei / sefa lui...in rest nu prea as vedea aceasta scuza ca plauzibila..
si totusi nu ar merge desi ..da se intampla ca multi din cei din conducerea multor institutii sa abuzeze astfel de subordonatii lor..
care de teama zilei de maine accepta aceste lucruri..
femeile...in special sunt in aceasta ipostaza...
si cedeaza...ptr ..
copii de acasa..
ratele la banci..
cheltuilele zilnice..
sau pur si simplu ptr gandul....e criza unde mai gasesc de munk ?

Edited by paholainen, 06 July 2010 - 02:04.

#21 OFFLINE   Lobster Dog

Lobster Dog

Scoala Generala de gaming

• Forumist
  • PipPipPip
  • 182 posts
    • :
  • 8 topics
-1
likes on posts

Posted 11 July 2010 - 00:38

meh cel mai bine e sa faci ce-i bun pentru tine, daca-ti pare rau a 2-a zi esti retardat/a

#22 OFFLINE   paholainen

paholainen

Cresa de gaming

• Forumist
  • Pip
  • 30 posts
    • :
  • 0 topics
0
likes on posts

Posted 11 July 2010 - 01:58

meh cel mai bine e sa faci ce-i bun pentru tine, daca-ti pare rau a 2-a zi esti retardat/a

adeptul "one night run"
e ok sa faci ce e bine ptr tine..ptr ca e viata ta..
dar intr-o relatie stabila nu te mai poti gandi doar la tine..
trebuie sa te gandesti la voi...ptr ca intr-o relatie nu esti "tu" sau "el/ea" sunteti "voi"...
asa ca atunci cand incepi si esti intr-o relatie..serioasa..
vor veni niste retineri..niste.."reguli" nu mai poti iesi cu care vrei cand vrei..
sti >> mai e cineva langa tine....

#23 OFFLINE   Thora!

Thora!

Facultatea de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPipPip
  • 843 posts
    • :
  • 15 topics
0
likes on posts

Posted 11 July 2010 - 10:37

infidelitatea...
cand se produce ? oare cand persoana de langa noi nu ne mai ofera ceea ce cautam ? atunci dc mai stam langa ea ? ..ca o iubim ? poti sa iubesti pe cineva dar sa simti nevoie sa inseli ? ce iubire ar mai fi ceasta ?
daca ai iubi persoana de langa tine..cu adevarat ptr ceea ce este ea...daca ea ar fi ceea ce cauti nu cred sa simti nevoia de infidelitate...

dar intr-o relatie stabila nu te mai poti gandi doar la tine..

In primul rand iubirea si relatia serioasa sunt doua lucruri diferite. Da, de obicei decurg unul din celalalt, dar nu poti pune semnul egalitatii intre ele. Relatia serioasa distruge de cele mai multe ori iubirea. Transforma pe cei doi protagonisti in niste entitati foarte domestice cu apucaturile de rigoare. Nu mai punem la socoteala implicatiile Codului Civil... si compromisurile care decurg de aici.

In al doilea rand, nu poti standardiza cauzele sau scuzele infidelitatii. Exista milioane de povesti de dragoste si milioane de povesti ale unor relatii serioase. Fiecare cu particularitatile lor. Sunt milioane de particularitati de unde rezulta milioane de "declickuri" intr-o relatie care pot duce la infidelitate. Iar lucrurile sunt de cele mai multe ori mult mai complexe...

Iubirea este perioada viselor, relatia serioasa este cruda realitate imediata.
Hai sa iti dau o ipoteza. Ei se indragostesc. 22 de ani, in pragul absolvirii. El promitator, ea proaspata. Ea si-l imagineaza pe el viitor director de nustiuce, jucand tenis seara cu altii pe masura lui, concedii in si cu "lumea buna", relatii, discutii mondene, etc. El si-o imagineaza mereu proaspata, asteptandu-l zambitor, plecand vineri seara intr-o iesire scurta undeva departe de nebunia orasului.
Dupa vreo 15 ani se constata ca el este un ilustru necunoscut, bun cunoscator de Excel intr-o multinationala pe un salariu asa-si-asa. Ea profesoara intr-o scoala obscura, nu mai este prospatura de altadata. Ii leaga ratele la banci, ipotecile si leasingul la masina. Un divort ar risca sa cam piarda tot ceea ce de bine de rau au. Statutul social este departe de visele din tinerete... Bora-Bora este de fapt padurea Cernica, discutiile culte sau mondene sunt ragaituri cu miros de bere si se refera la OTV, iar cercul de persoane importante este departe...
Ea inca mai isi aduce aminte de vise, dar este cam tarziu... vremea ei a cam trecut. Este greu sa mai iasa la vanatoare cu sansele de altadata. Despre o relatie serioasa... sansele sunt aproape zero. Tipul de barbat la care ea visa in tinerete s-a cam luat. Si atunci se multumeste cu putin... il poate avea macar cateva ore pe saptamana. Nu in totalitate, dar macar are ceva din ceea ce visa.
Cine e de condamnat aici?

vor veni niste retineri..niste.."reguli" nu mai poti iesi cu care vrei cand vrei..

Da, asa este. Nu mai iesi cand vrei, iesi cand se poate. :)

#24 OFFLINE   paholainen

paholainen

Cresa de gaming

• Forumist
  • Pip
  • 30 posts
    • :
  • 0 topics
0
likes on posts

Posted 11 July 2010 - 12:52

In primul rand iubirea si relatia serioasa sunt doua lucruri diferite. Da, de obicei decurg unul din celalalt, dar nu poti pune semnul egalitatii intre ele. Relatia serioasa distruge de cele mai multe ori iubirea. Transforma pe cei doi protagonisti in niste entitati foarte domestice cu apucaturile de rigoare. Nu mai punem la socoteala implicatiile Codului Civil... si compromisurile care decurg de aici.

In al doilea rand, nu poti standardiza cauzele sau scuzele infidelitatii. Exista milioane de povesti de dragoste si milioane de povesti ale unor relatii serioase. Fiecare cu particularitatile lor. Sunt milioane de particularitati de unde rezulta milioane de "declickuri" intr-o relatie care pot duce la infidelitate. Iar lucrurile sunt de cele mai multe ori mult mai complexe...

Iubirea este perioada viselor, relatia serioasa este cruda realitate imediata.
Hai sa iti dau o ipoteza. Ei se indragostesc. 22 de ani, in pragul absolvirii. El promitator, ea proaspata. Ea si-l imagineaza pe el viitor director de nustiuce, jucand tenis seara cu altii pe masura lui, concedii in si cu "lumea buna", relatii, discutii mondene, etc. El si-o imagineaza mereu proaspata, asteptandu-l zambitor, plecand vineri seara intr-o iesire scurta undeva departe de nebunia orasului.
Dupa vreo 15 ani se constata ca el este un ilustru necunoscut, bun cunoscator de Excel intr-o multinationala pe un salariu asa-si-asa. Ea profesoara intr-o scoala obscura, nu mai este prospatura de altadata. Ii leaga ratele la banci, ipotecile si leasingul la masina. Un divort ar risca sa cam piarda tot ceea ce de bine de rau au. Statutul social este departe de visele din tinerete... Bora-Bora este de fapt padurea Cernica, discutiile culte sau mondene sunt ragaituri cu miros de bere si se refera la OTV, iar cercul de persoane importante este departe...
Ea inca mai isi aduce aminte de vise, dar este cam tarziu... vremea ei a cam trecut. Este greu sa mai iasa la vanatoare cu sansele de altadata. Despre o relatie serioasa... sansele sunt aproape zero. Tipul de barbat la care ea visa in tinerete s-a cam luat. Si atunci se multumeste cu putin... il poate avea macar cateva ore pe saptamana. Nu in totalitate, dar macar are ceva din ceea ce visa.
Cine e de condamnat aici?

sa inteleg ca iti este cunoscuta povestea prea ai spus-o detaliat ...

dar am mai obs ca indirect...iubirea din aceasta poveste se leaga de partea materiala...
poate ca da..iubirea nu trece prin stomac..
si poate nu toti ajungem ce ne dorim cand "suntem mari"
traim intr-o lume in care pilele si spaga sunt inaintea la toate...
dar sunt persoane care nu se gandesc la "partea materiala" desi ea are probabil o importanta in viata..
da nu poti cumpara o casa cu iubire , nu-ti poti intretine copii cu iubire..
iubirea " povestea de iubire" de obicei la noi ..in aceasta tara mizera se consuma in primii ani de relatie..
ptr ca mai apoi sa apara probleme..cum ai spus si u ..ratele la nusht ce...copii..si cheltuielile zilnice..
atunci automat unele persoane "pe criza asta poate majoritatea" nu-si mai permit acele iesiri nebunesti...si sa-si satisfaca visele..
iar multe relatii se schimba radical dupa casatorie..
dupa semnarea acelui act..
nu o poveste am auzit in care 1 din cei doi s-au schimbat..ca "nu mai e cum era inainte sa ne casatorim"
in viata da..traim multe deziluzii...
si nu pot spune ca e cineva vinovat in povestea ta..
poate doar noi..ptr ca am adus tara si economia ei in pragul acesta..in care nu produce nimik..si se importa tot...
dar sa lasam asta ca nu asta conteaza....

nu cred ca "relatia seriosa " este cruda realitate..
intr-o relatie serioasa nu trebuie neaparat sa..
faci o rata..sa semnezi un act...
poti trai o relatie de iubire fara sa te legi de un act..si 10 ani...
am cunoscut persoane..care s-au casatori la 15 ani dupa ce s-au cunoscut..
dc au asteptat atat?
exact ptr motivul pe care l-ai dat si u..
nu vroiau sa se lege de "cruda realitate" si au vrut sa-si traiasca povestea de iubire fara retineri..
in felul acesta se putea duce la munte sau la mare " nu trebuie neaparat bora bora" merge si o antalya e mai ieftin decat in tara conditiile de 2 ori mai bune ca aici sunt tanar si practic si eu aceste sporturi..
dar in ziua de azi..mai toata lumea si toate relatiile se reduc la partea materiala..

probabil eu sunt un..nusht cum sa ma numesc ptr ca da afirm si sutin nu m-a interesat niciodata partea materiala..
mi-a placut sa traiesc fara sa ma gandesc la ziua de maine..si sa traiesc acea clipa..acel sentiment cand a fost intr-o relatie...

si in legatura ca iubirea si relatia serioasa sunt 2 lucruri diferite..
da iti dau dreptate intr-o oarecare masura
ptr ca iubirea poate fi una platonica..sau de scurta durata..
dar eu ma refeream la "acea iubire" care vine odata cu "acea relatie"

si sarind peste toate cele..
unde toate astea au legatura cu infidelitatea?
asta n-am inteles eu bine..:)
infidelitatea nu are scuza.. atunci cand iubeste dc sa mai cauti "altceva" in alta parte ?
nu mai stiu unde am auzit...
ca femeile inseala ptr sentimente...si la ele nu se refera la sex atunci cand inseala..."acum ca vine la pachet ia full option "..

daca nu inseli ptr "sex" ci ptr sentimete...dc ..dc mai stai cu acea persoana ?
ptr rate? a poate de asta ai spus povestea..ca nu se despart dar isi sunt infideli doar ptr ca nu vor sa piarda ceea ce au adunat in ani...
eu n-as putea sta cu o persoana..sa impart o locuinta doar de dragul a ceva material..hei sunt doar bani..sau doar haine..
ele se fac....
daca stau cu cineva stau ptr ca iubesc pe acel cineva..ptr ca tin si vreau sa fiu cu acel cineva..
si asta ma va retine atunci cand vreau sa insel..pe acel cineva..si da nu o voi face nici ptr sex nici ptr bani sau mai stiu eu ce..

in fine ..tot ce mi-ai povestit...poate sunt eu snob..sau nusht..intr-un fel..
dar au fost in mare..ptr mine..o abureala...o scuza stupida..pe care nu o voi intelege atunci cand vine vb despre infidelitate..
acest cuvant..n-ar trebui sa exista daca n-ar exista acele persoane care fac acest lucru..
si il fac ptr..parerea mea..am spus-o mai sus

o zi placuta:)
:tiphat:

#25 OFFLINE   Thora!

Thora!

Facultatea de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPipPip
  • 843 posts
    • :
  • 15 topics
0
likes on posts

Posted 11 July 2010 - 19:56

sa inteleg ca iti este cunoscuta povestea prea ai spus-o detaliat ...

Da, povestea este reala, din cercul meu de cunoscuti. Si este prima care mi-a venit in minte.

Exemple mai sunt. Ideea era ca nu exista un tipar si nu exista doar alb si negru. Exista multe nuante de gri.

Si iubirea si relatiile serioase (prin relatie serioasa inteleg doi oameni care locuiesc impreuna 24/7) se consuma, iar protagonistii se transforma.
Exista si partea materiala si partea sociala care si ea joaca un rol extrem de important. Cand unul simte ca este tinut in loc de celalalt inseala dintr-un soi de razbunare. Uneori, o mare iubire se poate transforma intr-o ura enorma. Iar pe cei doi ii tine impreuna frica de reactiile celuilalt. Si am un exemplu la fel de real ca si primul.

De obicei infidelitatea apare atunci cand nu mai exista iubirea. Dar si aici exista situatii speciale. Cand iubesti 2 persoane. Se mai intampla si din astea...

O zi la fel de frumoasa si tie.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users