Jump to content

Photo

Lucruri pe care nu le stiati despre Romania

• Please log in to reply
22 replies to this topic

#1 OFFLINE   blk

blk

black

• LinkManiac
  • 2,120 posts
    • Online: 1h 3m 7s
  • 71 topics
61
likes on posts

Posted 13 May 2010 - 19:33

Acest topic vine in intampinarea des-numitei ignorante pe care o au romanii fata de patria proprie.

Sunt multe fapte istorice care au fost ascunse, multe inventii romanesti furate si multe frumuseti, unele unice, geografice in frumoasa noastra tara despre care din pacate, nici noi nu stim.

Va astept, deci, sa impartasiti din cunostiintele voastre si sa ii invatati si pe ceilalti despre Romania!

#2 OFFLINE   Komisaru

Komisaru

Liceul de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 342 posts
    • :
  • 76 topics
4
likes on posts

Posted 13 May 2010 - 19:36

Frumoasa sectiune !O sa-mi fac de cap pe aici smile.gif

Imi dai un warn down blk?biggrin.gif

done

thx smile.gif

Edited by Komisaru, 13 May 2010 - 19:40.

#3 OFFLINE   Random Hero

Random Hero

Bloggerul anului pe LinkMania - 2011

• LinkManiac
  • 10,596 posts
    • Online: 9d 4h 50m 42s
  • 524 topics
520
likes on posts

User's Awards

Posted 13 May 2010 - 19:43

Speranta de viata este de 72,45 ani si suntem pe locul 119 in lume in acest clasament. Locul 1 este ocupat de Macao, unde speranta de viata este de 84,36 ani.

Femeile traiesc in medie 76,16 ani, iar barbatii doar 68,95.

Media de varsta este de 37,7 ani. Media de varsta a femeilor este de 39,2 ani, iar a barbatilor de 36,3 ani.

#4 OFFLINE   Shadow * ClimaCool

Shadow * ClimaCool

Masterand gaming

• Forumist
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,708 posts
    • Online: 3h 4m
  • 88 topics
13
likes on posts

Posted 16 May 2010 - 15:23

Nu stiu daca are legatura cu asa ceva, dar cred ca putem nota in acest topic tot ce e legat de frumoasa noastra tara:

- Nadia Comaneci, gimnasta romanca, a fost prima eleva din lume din istoria gimnasticii care a luat 10 la olimpiade.
- Timp de 390 de ani (1600-1990) Romania s-a dezvoltat incet dar sigur avand cele mai fertile si roditoare pamanturi din intreaga Europa, daca am cultiva toate pamanturile am putea tine lejer toata Europa cu cereale, legume, fructe etc. Totusi exista 3 oameni pe care ii putem numi "antichristi ai economiei si agriculturii" care impreuna cu acolitii lor au reusit sa darame acest imperiu puternic agricol in mai putin de 20 de ani, e vorba de: Ion Iliescu, Emil Constantinescu si Traian Basescu. Acestor oameni putem multumi ca am ajuns sa mancam silicoane, plastice de laborator, solutii chimice si tot feluri de minuni cu care sunt tratate toate alimentele pe care trebuie sa le importam, ca nu cresc sau nu se pot produce in tara noastra.

Acuma sa vedem si un articol luat de pe net:

CITAT
Banca Mondiala: Romania are cele mai proaste si mai scumpe drumuri din Europa
România a atins o nouă performanţă negativă: are cele mai proaste drumuri, cele mai puţine autostrăzi şi cel mai mare preţ pentru un kilometru de drum construit, potrivit unui raport al Băncii Mondiale.

Un raport al Băncii Mondiale arată că statul român plăteşte pentru autostrăzi cu mult peste media europeană. La noi în ţară, un kilometru de autostradă a ajuns să coste nu mai puţin de 80 de milioane de euro, pe tronsonul Comarnic-Braşov. Autorităţile invocă relieful dificil. În Franţa, în acelaşi mediu, un kilometru costă 18 milioane, în Germania 19 milioane, iar în Grecia preţul coboară la zece milioane de euro.

CITAT
Populatia Romaniei este in continua scadere datorata sporului natural negativ si migratiei populatiei. Astazi milioane de romani traiesc in afara granitelor statului.

Speranta de viata a crescut, romanii traind in prezent cu 3 decenii mai mult decat in urma cu 70 ani. Statisticile indica faptul ca numarul persoanelor care depasesc 65 ani s-a multiplicat de 4 ori in aceasta perioada.

In ultimii 70 de ani, locul femeii in societate a cunoscut ample schimbari, numarul femeilor salariate crescand de peste 15 ori.

Imagine IPB

#5 OFFLINE   Ga|\|EzU

Ga|\|EzU

Scoala Generala de gaming

• Forumist
  • PipPipPip
  • 139 posts
    • :
  • 3 topics
0
likes on posts

Posted 22 May 2010 - 18:54

Incerc sa postez informatii ceva mai optimiste, si nu statistici care ne consacra atat rapida cat si sigura scufundare.
Cati dintre voi stiau urmatoarele curiozitati despre SMURD?

De obicei, garda de Revelion sau de Craciun este facuta de Raed Arafat, fondatorul serviciului. Acesta are acest obicei inca de la infiintarea serviciului.

Dupa instalarea primei camere de reanimare la Serviciul de Primiri Urgente din Spitalul Judetean Mures, mortalitatea a scazut cu 50%.Camera de reanimare s-a realizat in urma unei donatii a Serviciului de Urgenta al Spitalului Regal din Edinburgh.

la inceput, serviciul era denumit SMUR (Serviciul Mobil de Urgenta si Reanimare). Denumirea SMURD (Serviciul Mobil de Urgenta, Reanimare si Descarcerare) a fost adoptata in 1993 dupa ce institutia a primit ca donatie o autospeciala de descarcerare din partea Brigazii de Pompieri Strathclyde din Scotia.

Prima misiune a autospecialei de descarcerare primita de la Pompierii scotieni a avut loc chiar in ziua ceremoniei de primire a masinii?

#6 OFFLINE   Lemonade

Lemonade

Masterand gaming

• LinkManiac
  • 1,120 posts
    • Online: 1h 46m 2s
  • 88 topics
29
likes on posts

Posted 25 May 2010 - 21:43

Traditii romanesti:

Dansuri traditionale: Turistii sunt fascinati de dansurile populare romanesti precum "calusarii" sau "hora" - combinand miscarile elegante si versurile satirice cu ritmurile ametitoare ale dansului. Calusarii este un dans cu caracter de ritual de initiere in timp ce hora poate fi dansat de toti membrii comunitatii, mai ales Duminica. Turistii ce nu sunt obisnuiti cu aceste sarbatori vor asista amuzati si speriati, curiosi si rezervati, insa din momentul in care vor percepe mesajul transmis de dans si vor realiza ca ei ajuta de fapt la reconstruirea vremurilor stravechi, isi vor aminti mereu emotia acelui moment unic. Invartita, Hategana, Batuta si Banu Maracine sunt alte dansuri ce redau specificitatea fiecarei provincii Romanesti prin modul unic in care combina miscarile specifice cu pasii.

Sarbatori de iarna: De Craciun si Revelion, copiii and tinerii merg din casa in casa cantand colinde. In unele regiuni, ei danseaza purtand masti populare si strigand uraturi. In schimb, primesc fructe si placinte. Cele mai cunoscute colinde sunt Steaua, Plugusorul, Sorcova si Capra. Boboteaza (6 Ianuarie) si Sfantul Ioan (7 Ianuarie) marcheaza prima saptamana din Ianuarie. Este momentul in care romanii merg la biserica pentru a lua din apa sfanta utilizata pentru vindecare si purificare. In localitatile din lungul raurilor, tinerii se intrec pentru a aduce inapoi pe tarm crucea aruncata de preoti in apa inghetata. Aceia care reusesc se vor bucura de belsug. Este momentul in care apele sunt considerate sfinte si de aceea femeile nu spala in urmatoarele opt zile.

Sarbatori de primavara: Martisorul (1 Martie) este sarbatoarea sperantei, optimismului si credintei intr-un viitor tot mai bun, an de an. In aceasta perioada, din contrastul dintre frig si razele soarelui, dintre intuneric si lumina, viata si primavara renasc victorioase. Simbolul acestei sarbatori este un snur alb-rosu cu o amuleta (moneda sau pandativ) pe care parintii obisnuiau sa il lege la mana copiilor si pe care baietii il ofera fetelor in semn de noroc si sanatate. In Dobrogea, martisorul este purtat pana la sosirea berzelor, dupa care este aruncat pe usi, ferestre sau pe coarnele animalelor, pentru a alunga spiritele rele si a invoca viata. Pastele este sarbatoarea pe care romanii o vor asocia mereu cu ciocnitul oualelor rosii. Legenda spune ca, dupa ce Isus a fost crucificat, preotii farisei au sarbatorit printr-un banchet. Unul dintre ei a spus: "Cand cocosul pe care-l mancam va invia din morti si ouale fierte se vor colora in rosu, doar atunci va invia Isus din morti." Nici nu a terminat bine de spus acestea ca ouale s-au colorat in rosu si cocosul a inceput sa dea din aripi. Acum, la sarbatoarea Pastelui, ouale rosii se ciocnesc dupa un ritual specific: persoana mai in varsta ciocneste varful oului sau de varful oului unui comesean spunand: "Hristos a inviat!", celalalt raspunzand: "Adevarat ca a inviat!" In prima zi de Paste, de obicei se imbraca haine noi, ca un semn de reinnoire a trupului si a sufletului. Masa este un prilej de reunire a familiei si se compune, in afara de ouale rosii, din branza de burduf, ridichi si salata verde, friptura de miel si placinta cu branza dulce.

Muzica: Muzica a reprezentat intotdeauna unul din cele mai importante elemente ale vietii romanesti. Doina, cantecul epic, precum si versurile satirice improvizate pentru petreceri (hora, nunta, botez) formeaza un repertoriu foarte bogat. Chiar daca sunt de mai putine feluri, cantecele lirice, in special cele de dragoste si dor, reprezinta ceva special. Unul din lucrurile cu care romanii nu vor inceta niciodata sa se mandreasca este cantatul la cimpoi - instrument inventat de vechii daci. Unii cantareti folosesc de asemenea si frunze sau oase de peste ca instrumente muzicale.

Imbracamintea: Costumele populare imbina broderii complicate si culori vii, in modele care de obicei reprezinta flori si animale conventionale (Valahia si Oltenia) sau figuri geometrice (Transilvania). Fiecare regiune are costumele ei reprezentative. Dar peste tot, femeile poarta pe cap baticuri colorate, iar barbatii, caciuli din lana de oaie. In Maramures, aceste caciuli sunt foarte inalte, fara bor, si decorate in diverse modele. Ele poarta denumirea de 'clop'.

#7 OFFLINE   clar1ty

clar1ty

Gradinita de gaming

• Forumist
  • PipPip
  • 59 posts
    • :
  • 6 topics
0
likes on posts

Posted 16 June 2010 - 04:06

Stiati ca Romania:
...este a 11-a tara la nivel mondial din punct de vedere al productiei agricole?

...este a 6-a tara la nivel mondial din punct de vedere al exportului agricol?

...produce 60% din alimentatia necesara populatiei sale cu doar 5% din forta sa de munca?

...este al 2-lea producator de vinuri la nivel European?

...ocupa unul dintre primele locuri in ceea ce priveste productia de fructe (mere, pere, piersici, caise, cirese), flori si legume?

...este al 11-lea furnizor de armament la nivel mondial? (si se mai intrebau cativa nordici zilele trecute cum de am fost noi acceptati in UE cand avem probleme atat de mari cu coruptia :)) )

...ocupa locul 10 la nivel mondial in ceea ce priveste productia de minerale?

sursa Wikipedia

#8 OFFLINE   adalet

adalet

Liceul de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 246 posts
    • :
  • 2 topics
3
likes on posts

Posted 16 June 2010 - 10:04

Importanta regelui Carol I in istoria Romaniei nu mai trebuie demonstrata. A fost un domnitor vrednic, comandant al ostirii romanesti pe campul de lupta, precum vitejii voievozi din timpurile noastre eroice, un foarte bun gospodar al tarii, si un ctitor de mari asezaminte culturale. Testamentul sau din 14/26 februarie 1899, din care vreau sa prezint cateva fragmente, arata un patriotism profund, un monarh in cautarea perfectiunii, un om de o inalta tinuta morala.

Testamentul meu, scris si iscalit de propria mea mana, la 14/26 februarie 1899, in capitala mea, Bucuresti. // Testamentul meu, scris de mine, in luna lui fevruarie 1899, pentru a fi publicat prin "Monitor" dupa moartea mea, cu rugamintea ca ultima mea vointa si dorinta sa fie urmate intocmai cum le-am descris aci, cu propria mea mana, fiind inca voinic si sanatos. Avand aproape 60 de ani, privesc ca o datorie, ca, sa ma hotarasc a lua cele din urma dispozitii. Alcatuind acest testament, gandesc inainte de toate la iubitul meu popor, pentru care inima mea a batut neincetat si care a avut deplina incredere in mine. Viata mea este asa de strans legata de aceasta de Dumnezeu binecuvantata tara, ca doresc sa-i las, si dupa moartea mea, dovezi vadite de adanca simpatie si de viul interes pe care le-am avut pentru dansa. Zi si noapte, m-am gandit la fericirea Romaniei, care a ajuns sa ocupe acum o pozitie vrednica intre statele europene, m-am silit ca simtamantul religios sa fie ridicat si dezvoltat in toate straturile societatii si ca fiecare sa indeplineasca datoria sa, avand ca tinta numai interesele statului. Cu toate greutatile pe care le-am intalnit, cu toate banuielile care s-au ridicat, mai ales la inceputul domniei mele, in contra mea, expunandu-ma la atacurile cele mai violente, am pasit fara frica si fara sovaire inainte, pe calea dreapta, avand nemarginita incredere in Dumnezeu si in bunul simt al credinciosului meu popor. Inconjurat si sprijinit de fruntasii tarii, pentru care am avut intotdeauna o adanca recunostinta si o vie afectiune, am reusit sa ridic, la gurile Dunarii si pe Marea Neagra, un stat inzestrat cu o buna armata si cu toate mijloacele, spre a putea mentine frumoasa sa pozitie si realiza odata inaltele sale aspiratiuni. Succesorul meu la tron primeste, ia dar o mostenire, de care el va fi mandru si pe care o va carmui, am toata speranta, in spiritul meu, calauzit fiind prin deviza: "Totul pentru tara, nimic pentru mine". Multumesc din suflet tuturor care au lucrat cu mine si care m-au servit cu credinta. Iert acelora care au scris si au vorbit in contra mea, cautand a ma calomnia sau a arunca indoieli asupra bunelor mele intentiuni. Trimitand tuturor o ultima salutare, plina de dragoste, rog ca si generatiile viitoare sa-si aminteasca din cand in cand de acela care s-a inchinat cu tot sufletul, iubitului sau popor, in mijlocul caruia el s-a gasit asa de fericit. Pronia cereasca a voit ca sa sfarsesc bogata mea viata. Am trait si mor cu deviza care straluceste in armele Romaniei: "Nihil sine Deo!" Doresc sa fiu imbracat in uniforma de general (mica tinuta, cum am purtat-o in toate zilele), cu decoratiile de razboi si numai Steaua Romaniei si Crucea de Hohenzollern, pe piept. Am ramas credincios religiunii mele, insa am avut si o deosebita dragoste pentru biserica rasariteana, in care scumpa mea fiica, Maria, era botezata. Binecuvantarea corpului meu se va face de un preot catolic, insa doresc ca clerul de amandoua bisericile sa faca rugaciuni la sicriul meu, care trebuie sa fie foarte simplu. (...) Coroana de otel, faurita dintr-un tun luat pe campul de lupta si stropit cu sangele vitejilor mei ostasi, trebuie sa fie depusa langa mine, purtata pana la cel din urma locas al meu si readusa apoi la palat. Sicriul meu, inchis, va fi pus pe afetul unui tun, biruit (daca se poate) la Plevna si tras de sase cai din grajdurile mele, fara valuri negre. Toate steagurile care au falfait pe campiile de bataie vor fi purtate inaintea si in urma sicriului meu, ca semn ca scumpa mea armata a jurat credinta steagului sau si sefului sau suprem, care prin vointa lui Dumnezeu, nu mai este in mijlocul credinciosilor sai ostasi. Tunurile vor bubui din toate forturile din Bucuresti, Focsani si Galati, ridicate de mine, ca un scut puternic al vetrei stramosesti, in timpuri de grele incercari, de care Cerul sa pazeasca tara. Trimit armatei mele, pe care am ingrijit-o cu dragoste si careia m-am inchinat cu toata inima, cea din urma salutare, rugand-o a-mi pastra o amintire calda. (...) Prin o buna gospodarie si o severa randuialla in cheltuieli, fara a micsora numeroasele ajutoate cerute din toate partile, averea mea a crescut din an in an, asa ca pot dispune astazi de sume insemnate, in folosul scumpei mele Romanii si pentru binefaceri. Am hotarat dar o suma de 12 milioane de lei, pentru diferitele asezaminte, noi fundatiuni si ca ajutoare. Aceasta suma va fi distribuita precum urmeaza: 1. La Academia Romana, sase sute mii de lei, capital pentru publicatiuni. 2. La Fundatiunea mea Universitara, pentru sporirea capitalului, sase sute mii de lei. 3. La Orfelinatul "Ferdinand" din Zorleni, langa Barlad, pentru sporirea capitalului, cinci sute mii de lei. 4. Pentru intemeierea unui internat de fete de ofiteri in armata mea, cu un institut de educatiune, cu un invatamant practic, la Craiova, doua milioane lei. 5. Pentru intemeierea unei scoli industriale la Bucuresti, trei milioane lei. (Urmeaza alte 12 legate). Inaltand rugaciuni fierbinti catre A-tot-Puternicul, ca sa ocroteasca de-a pururea Romania si sa raspandeasca toate harurile asupra scumpului meu popor, ma inchin cu smerenie inaintea vointei lui Dumnezeu si iscalesc cea din urma hotarare a mea. In numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, Amin. Facut la Bucuresti, la 14/20 februarie 1899. //CAROL// Am scris si iscalit cu propria mea mana acest testament, pe doua coale, formand opt pagini, legate cu fir rosu si am pus sigiliul meu. // CAROL//

#9 OFFLINE   adalet

adalet

Liceul de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 246 posts
    • :
  • 2 topics
3
likes on posts

Posted 16 June 2010 - 10:10

Acum aproape 72 de ani, la 18 iulie 1938, inceta sa bata inima celei mai iubite Regine a Romanilor, Maria Alexandra Victoria de Saxa-Coburg, in urma unei grele suferinte. Se punea astfel capat unei vieti tumultuoase de 63 de ani, pline de impliniri, dar si de dezamagiri. Nascuta ca printesa britanica la 3/17 octombrie 1875, in Eastwall Park, si sfarsind ca Regina a Romaniei Mari, trecuta la ortodoxism in 1926, Maria a lasat cu „limba de moarte” ca inima sa, detasata de restul trupului care urma sa fie depus, conform regulilor, la necropola regala de la Manastirea Curtea-de-Arges, sa fie asezata spre eternitate sub lespezile bisericutei Stella Maris, de la Balcic, localitate situata astazi in Bulgaria.

Testamentul Reginei Maria

"Cand veti ceti aceste slove, eu voiu fi trecut pragul tacerii vesnice"

Tarii mele si Poporului meu,
Cand veti ceti aceste slove, Poporul meu, eu voi fi trecut pragul Tacerii vesnice, care ramane pentru noi o mare taina. Si totusi, din marea dragoste ce ti-am purtat-o, as dori ca vocea mea sa te mai ajunga inca odata, chiar de dincolo de linistea mormantului.
Abia implinisem 17 ani, cand am venit la tine; eram tanara si nestiutoare, insa foarte mandra de tara mea de bastina, si am imbratisat o noua nationalitate m'am straduit sa devin o buna Romanca. La inceput n'a fost usor. Eram straina, intr'o tara straina, singura intre straini. Dar prea putini sunt aceia cari se reculeg sa cugete cat de greu este calea, pe care o Principesa straina trebuie s'o parcurga ca sa devie una cu noua tara in care a fost chemata. Am devenit a voastra prin bucurie si prin durere. Privind inapoi e greu de spus ce a fost mai mare: bucuria ori durerea ? - cred ca bucuria a fost mai mare, dar mai lunga a fost durerea.
Nimeni nu e judecat pe drept cat traieste: abia dupa moarte este pomenit sau dat uitarii. Poate de mine va veti aminti deoarece v'am iubit cu toata puterea inimei mele si dragostea mea a fost puternica, plina de avant: mai tarziu a devenit rabdatoare, foarte rabdatoare.
Mi-a fost dat sa traiesc cu tine, Poporul meu, vremuri de restriste si vremuri de mari indepliniri. Pentru un timp mi-a fost dat sa-ti fiu calauza, sa-ti fiu inspiratoare, sa fiu aceia care a pastrat flacara vie, aceia care a devenit centrul de indarjire in zilele cele mai negre.
Aceasta ti-o pot spune astazi caci nu mai sunt in viata. In acele zile mi-ai dat un nume ce mi-a fost drag; m'ai numit "Mama tuturor"si as vrea sa raman in amintirea ta aceia care putea totdeauna sa fie gasita in clipele de durere sau pericol. A venit mai tarziu o vreme cand m'ati negat, dar aceasta este soarta mamelor, am primit aceasta, si v'am iubit mai departe, cu toate ca nu va puteam ajuta asa de mult ca in zilele cand credeati in mine. Dar aceasta e uitata.
Atat timp am fost in mijlocul tau, incat mi se pare, abia cu putinta ca trebuie sa te parasesc; totusi, orice om ajunge la capatul drumului sau.
Eu am ajuns la capatul drumului meu. Dar inainte de a tacea pentru vesnicie vreau sa-mi ridic, pentru ultima data, mainile pentru o binecuvantare.
Te binecuvantez, iubita Romanie, tara bucuriilor si durerilor mele, frumoasa tara, care ai trait in inima mea si ale carei carari le-am cunoscut toate. Frumoasa tara pe care am vazut-o intregita, a carei soarta mi-a fost ingaduit sa o vad implinita. Fii tu vesnic imbelsugata, fii tu mare si plina de cinste, sa stai vesnic falnica printre natiuni, sa fii cinstita, iubita si priceputa.
Am credinta ca v'am priceput: n'am judecat, am iubit...
Niciodata nu mi-au placut formele si formulele, nu prea luam uneori seama la cuvintele ce le rosteam. Am iubit adevarul si am visat sa traiesc in lumina soarelui, insa fiecare traieste cum poate nu cum ar dori. Dar cand iti vei aminti de mine, Poporul meu, gandeste-te ca la una care a indragit viata si frumusetea, care a fost prea cinstita ca sa fie cu bagare de seama, prea miloasa sa fie invingatoare, prea iubitoare ca sa judece.
N'am nici o avutie sa va las, ceiace cu atata marinimie mi-ati daruit am cheltuit intre voi: am infrumusetat acele locuri unde mi-a fost dat sa traiesc. Daca toate cele frumoase iti vor aminti de mine atunci voi fi indeplin rasplatita de dragostea ce ti-am daruit-o, fiindca frumosul mi-a fost un crez.
Am redesteptat la o viata noua micul castel parasit de la Bran, dar Tenha-Juva a fost locul cel infaptuit, acolo mi-a fost dat sa fac din vis adevar, si fiindca aceasta a insemnat pentru mine mai mult decat asi putea talmaci vreodata, am cerut fiului meu Regele Carol II ca inima mea sa fie adusa si asezata la Stella Maris, biserica ce am cladit-o la marginea marii.
Cu trupul voi odihni la Curtea de Arges langa iubitul meu sot Regele Ferdinand, dar doresc ca inima mea sa fie asezata sub lespezile bisericii ce am cladit-o. In decursul unei lungi vieti atatia au venit la inima mea incat moarta chiar, asi dori sa mai poata veni la ea dealungul potecii cu crini ce mi-a fost mandria si bucuria. Vreau sa odihnesc acolo in mijlocul frumusetilor faurite de mine, in mijlocul florilor ce le-am sadit. Si cum acolo se gaseste inima mea eu nu vreau sa fie un loc de jale ci dinpotriva de pace si de farmec cum a fost cand eram in viata. Incredintez copiii mei, inimei Poporului meu, fiind muritori pot gresi, dar inimile lor calde asa cum a fost a mea: iubiti-i si fiti folositori unui#B3A49C altuia caci asa trebuie sa fie.
Si acum va zic ramas bun pe veci: de acum inainte nu va voi putea trimite nici un semn: dar mai presus de toate aminteste-ti, Poporul meu, ca te-am iubit si ca te binecuvantez cu ultima mea suflare.
Necunoscand vremea ce-mi este harazita pe pamant hotarasc prin acest testament ultimele mele vointe. Binecuvantez Tara, pe copiii si nepotiii mei. Rog pe copii mei sa nu uite niciodata ca increderea in Dumnezeu este o calauza in fericire si mangaere in suferinta. Ii rog sa fie uniti, sa sustie Tara si sa se sustie intre ei. Ii mai rog sa se supuie fara discordii ultimelor mele vointe.
Iubirea mea de Mama pentru ei, este aceiasi si daca dispun de partea disponibila numai in favoarea unuia din ei, este numai pentru ca este mai lipsit de nevoile vietii.
M.S. Regelui Carol II
Proprietatile mele din Balcic, Tenka-Juvah, Mavi-Dalga, impreuna cu Castelul, toate celelalte cladiri si Biserica Stella Maris, cladite din mijloacele mele proprii, conform conceptiei mele de arta si frumos, intr'un cuvant, tot ce se afla la Balcic, fara nici o exceptie, le las Fiului meu Carol, Regele Romaniei, cu sarcina ca el sa plateasca si sa completeze celorlalti patru mostenitori ai mei partile in rezervare.
In virtutea Testamentului sotului meu Regele Ferdinand, mobilele de la Palatul Cotroceni si cele din Pelisor de la Sinaia sunt proprietatea mea. Deasemenea in virtutea aceluias testament, am uzufructul pana in 1939 asupra mosiei Sinaia - Predeal si asupra caselor si cladirilor mentionate acolo. Aceste drepturi mi-au fost recunoscute si consfintite prin actul de partaj intervenit intre toti copiii nostri, mostenitori ai Regelui Ferdinand, si semnat de fiecare din ei. La aceste drepturi nu am renuntat: ele intra deci in avutul meu si urmeaza sa fie cuprinse la imparteala.
Legate
Rog pe fiul meu Carol ca din suma ce reprezinta uzufructul, sa plateasca mai intaiu urmatoarele legate:
SOCIETATEA PRINCIPELE MIRCEA 500.000 lei
Eliza Karl - 60.000 de lei, Anna Thiele- 40.000 de lei, Elena Kopkov - 60.000 de lei, Virgil Janza - 40.000 de lei, iar o suma de 300.000 de lei sa o imparta personalului Casei mele. Partea ce se va socoti in proportie cu insemnatatea slujbei ce o ocupa si cu numarul anilor serviti.
Las surorii mele Victoria Malita, Mare Ducesa a Rusiei, o renta viagera anuala de 120.000 franci - francezi. Multumesc domnului colonel Zwiedineck pentru serviciile credincioase aduse mie in tot timpul, plin de greutati cat a condus in modul cel mai desinteresat administratiunea Casei Mele, si las fiicei sale Domnisoara Zwiedineck 200.000 de lei.
Binecuvantez inca odata pe fiul meu Carol si rog Atot Puternicul sa-l ajute sa lucreze si sa faca totul pentru linistea si prosperitatea Romaniei, Tara mea draga.
Hotarasc ca fiica mea Elisabetha, Regina Greciei, sa aiba partea ei de mostenire Castelul si intreaga mea mosie Copaceni, cu tot ce se afla acolo fara nici o rezerva folosindu-se cum va crede pentru multumirea ei.
Rog pe Atot Puternicul sa o ajute spre deplina ei fericire. Voiesc ca partile rezervatare ce se cuvin fiicei mele Maria Regina Jugoslaviei si fiului meu Nicolaie Principe al Romaniei sa fie primite de ei in bani.
Las fiicei mele Ileana, Arhiducesa de Austria, Principesa a Romaniei, peste partea rezervatara toata cotitatea disponibila si hotarasc sa aiba in partea ei de mostenire Castelul Bran cu tot ce se gaseste in el, si cu toate terenurile si constructiunile ce sunt proprietatea mea la Bran fara nici o rezerva, si cu singura sarcina de a lasa in folosinta I.W.C.A (Asociatiunea Fetelor Crestine) pe cat timp aceasta societate va fi patronata de un Membru al Casei Regale din Romania, Casa mea mare din satul Bran, cu destinatia de a servi pentru coloniile de vara ale numitei Societati.
Dorinta mea este ca Ileana sa-l foloseasca in deplina fericire pastrandu-l cat timp va fi cu putinta.
Mor cu credinta ca nu se va gasi nimeni in Romania care sa o induplece de a veni in Tara care s'a nascut, de care o leaga o dragoste adanca si pentru care a muncit cu toata inima.
Las iubitului meu nepot Mihai, Voievod de Alba Iulia, diamantul cel mare ce mi-a fost daruit de Regele Ferdinand. Din bijuteriile mele am dispus de fapt inca din timpul vietii.
Rog pe fiii mei Carol si Nicolaie sa nu faca nici un fel de obiectiuni cu privire la bijuterii sau la valoarea lor, caci nu se cuprind in patrimoniul meu. Fiicele mele stiu cui apartine fiecare.
As fi vrut sa pot lasa mult iubitei mele Tari in semn de dragoste necurmata ce i-am purtat si pe care o las izvor nesecat mostenitorilor mei.
Dorinta mea fierbinte ar fi fost sa inalt o biserica mica pe fostul front de la Onesti si sa infiintez un camin cu numele meu pentru studentele de la Universitatea din Iasi, ca amintire a zilelor grele petrecute acolo in timpul marelui razboiu pentru intregirea neamului.
Resimt o vie intristare ca modesta mea avere, datorata generozitatii iubitului meu sot Regele Ferdinand, si redusa inca prin greutatile din ultimul timp nu-mi ingaduie sa fac binele ce as dori.
Iert pe cei cari m-au facut sa sufar. Rog pe cei carora involuntar le-as fi gresit sa ma ierte caci nu am voit sa fac rau nimanui.
Revoc orice testament anterior. Anexez la acest testament doua scrisori care se vor deschide de catre copii mei indata dupa moartea mea, inainte de imormantare.
Acest testament a fost facut scris, datat si semnat cu mana mea la Tenka - Juvah, Balcic, astazi Joi 29 iunie 1933.

MARIA, REGINA ROMANIEI

#10 OFFLINE   Mehico

Mehico

Knowledge is power

• LinkManiac
  • 5,291 posts
    • Online: 6m 31s
  • 171 topics
50
likes on posts

Posted 16 June 2010 - 10:25

Romania este prima tara din Europa Centrala si de Est care a stabilit relatii oficiale cu UE (Comunitatile Europene pe vremea aia) - 1974

#11 OFFLINE   Lemonade

Lemonade

Masterand gaming

• LinkManiac
  • 1,120 posts
    • Online: 1h 46m 2s
  • 88 topics
29
likes on posts

Posted 13 July 2010 - 21:53

* Oina este cunoscuta drept sport national printre romani, desi cel mai popular joc este fotbalul.
* Primul concurs organizat de atletism a avut loc la Bucuresti, in anul 1882
* In 1932 se constituie Federatia Internationala de Baschet Amator (F.I.B.A.). Romania s-a aflat printre cele 8 tari membre fondatoare ale forului mondial, alaturi de Anglia, Argentina, Cehoslovacia, Grecia, Italia, Lituania, Elvetia si Portugalia.

#12 OFFLINE   Stalk3r

Stalk3r

Overpowerd

• Profesor Jocuri
  • 4,448 posts
    • Online: 19d 20h 2m 17s
  • 98 topics
99
likes on posts

User's Awards

Posted 27 July 2010 - 16:24

Pestera Movila, primului ecosistem din lume al carui viata se bazeaza pe chemosinteza. Viata fara oxigen!

In 1986 un grup de cercetatori romani a realizat una dintre cele mai mari descoperiri ale secolului, in timp ce facea cercetari asupra solului, in vederea construirii unei centrale electrice in apropierea Marii Negre.
Descoperirea Pesterii Movila avea sa uimeasca intreaga lume stiintifica o data cu descoperirea unei lumi subterane ostila oamenilor, animalelor sau plantelor de la suprafata.

Nu era pentru prima data cand se descoperea viata intr-o pestera, dar in cazurile anterioare viata subterana depindea de cea de la suprafata.
Insa la Movila, cercetatorii au descoperit un cerc complet inchis, un ecosistem in sine, total independent de suprafata. Acest lucru l-a facut pe unul dintre cercetatori sa afirme ca daca in urma unui razboi nuclear viata de pe pamant ar disparea, acest ecosistem ar fi un supravietuitor.

Se pare ca pestera pastreaza secretul originii vietii. Au fost identificate mai multe specii de animale, dintre care 33 erau specii noi. Dr. Cristian Lascu vede in acestea fosile vii, care au reusit sa supravietuiasca milioane de ani. Refugiul lor in subteran isi are inceputurile in epoca de gheata.
Una dintre teoriile genezei sustine ca populatia pesterii a fost izolata in urma cu cinci milioane jumatate de ani, cand nivelul Marii Negre a scazut simtitor. In acel timp, cei mai apropiati stramosi ai omului de azi erau maimutele din sudul Africii.

Ineditul acestei descoperiri consta in existenta primului ecosistem din lume al carui viata se bazeaza pe chemosinteza. Printre creaturile descoperite se afla un miriapod care masoara 10 cm, al carui muscatura este veninoasa.
Cercetatorii au identificat doua spatii cu aer. In primul se aflau specii de nevertebrate cunoscute, insa in cel de-al doilea spatiu au descoperit un strat ce avea o consistenta laptoasa. Acest strat era compus din materiale organice. Aerul nu era respirabil, fiind otravit cu gaze nocive vietii, cum ar fi hidrogenul sulfurat si dioxidul de carbon, nivelul oxigenului fiind foarte scazut.
Absenta luminii solare duce la eliminarea posibilitatii de a obtine hrana prin fotosinteza, de aceea organismele aflate aici s-au adaptat la conditiile de mediu. Utilizand energia chimica rezultata din oxidarea hidrogenului sulfurat, microorgansimele foloseau chimiosinteza pentru a-si procura hrana. Acest procedeu a dus la formarea stratului cu aspect laptos, plin cu microorganisme, care au constituit hrana pentru celelalte animale aflate in pestera, ei fiind ultima veriga a lantului alimentar. Acest sistem autosustinut nu a fost niciodata intalnit la suprafata Terrei.

Dr. Cristian Lascu nu a gasit dovezi ale provenientei apei din exterior. Teoria elaborata de acesta este ca apa de la suprafata Romaniei contine un isotop, consecinta a dezastrului de la Cernobil, iar daca aceasta apa ar fi fost de la suprafata ar fi trebuie sa contina implicit si acest isotop. Insa testele au aratat ca era inexistent. Apa provenea dintr-o rezerva subterana care se pare ca a fost pastrata aici timp de 2500 de ani. Neprimind alimentatie din exterior, s-a creat un ecosistem inchis, total diferit de cele aflate la suprafata. Printre speciile noi de carnivore gasite aici se numara doi pseudoscorpioni, un miriapod, o specie noua de lipitoare, patru paienjeni si un scorpion de apa, diferit de rudele sale cunoscute.

Locuitorii subterani au o culoare pala, iar ceea ce ii diferentiaza complet de rudele lor de la suprafata este lipsa totala a vederii si antenele de proportii gigantice pe care le folosesc pentru a se deplasa pe intuneric.
Simpla prezenta umana in acest loc, ameninta serios viata ecosistemului, deoarece simplul proces respirator, poate cauza dezechilibre, prin modificarea nivelului de oxigen si de dioxid de carbon din pestera. De aceea, este permisa intrarea a cel mult trei persoane o data.

Larry Lemke de la centrul de cercetare NASA a asemanat conditiile de viata din pestera Movila cu cele de pe Marte. Lemke, care lucreaza la o misiune de cerecetare a existentei vietii pe Planeta Rosie, crede ca este posibil sa fi existat forme de viata pe acesta, in urma cu 3,5 miliarde de ani, cand Marte era mai calda. Cazul pesterii Movila a readus speranta gasirii unor forme de viata incipiente in subteranul planetei, unde exista surse de apa lichida calda.

Descoperirea acestei pesteri nu i-a inspirat doar pe cercetatori, ci si pe scenaristii americani, care au scris o poveste plecand de la acesta descoperire, culminand cu productia filmului “The cave” in 2005, in regia lui Bruce Hunt.

Sursa

#13 OFFLINE   ZaCkYD

ZaCkYD

Liceul de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 288 posts
    • :
  • 28 topics
1
likes on posts

Posted 14 November 2010 - 23:39

Dar stiati ca, daca luam sarea din salinele din Romania , e de ajunsa sare incat sa "hraneasca" (Adica sa puneti pe mancaruri sau ce mai stiu eu ce faceti cu sarea) 20 ani INTREG GLOBUL?(Asta ne-a zis o profesoara cand am fost intr-o excursie acum ceva timp)

#14 OFFLINE   slvr

slvr

LinkMania

• LinkManiac
  • 1,855 posts
    • Online: 7d 19h 37m 33s
  • 103 topics
129
likes on posts

Posted 24 November 2010 - 12:50

Din cate stiu , in Romania au fost descoperite fosile de dragoni , lucru pe care mi l-a spus profesoara de geografie. Fosilele au fost trimise la un muzeu inafara (si prostia Romanului este un lucru cu care sa ne mandrim) iar muzeul respectiv este al 2-lea cel mai populat muzeu din lume datorita fosilelor noastre de dragoni culese din Carpati (sper ca mi-am adus bine aminte).
Sa confirme cineva sau sa completeze , stiu doar ca in RO au fost descoperiti primii dragoni , nu stiu mai multe. :)

#15 OFFLINE   Random Hero

Random Hero

Bloggerul anului pe LinkMania - 2011

• LinkManiac
  • 10,596 posts
    • Online: 9d 4h 50m 42s
  • 524 topics
520
likes on posts

User's Awards

Posted 24 November 2010 - 12:56

Din cate stiu , in Romania au fost descoperite fosile de dragoni , lucru pe care mi l-a spus profesoara de geografie. Fosilele au fost trimise la un muzeu inafara (si prostia Romanului este un lucru cu care sa ne mandrim) iar muzeul respectiv este al 2-lea cel mai populat muzeu din lume datorita fosilelor noastre de dragoni culese din Carpati (sper ca mi-am adus bine aminte).
Sa confirme cineva sau sa completeze , stiu doar ca in RO au fost descoperiti primii dragoni , nu stiu mai multe. http://www.linkmania.ro/forums/public/st...

Cred ca profesoara de geografie era beata. Fosilele despre care vorbesti apartin unor dinozauri. Mituri si legende, Harry Potter si cam atat.

#16 OFFLINE   slvr

slvr

LinkMania

• LinkManiac
  • 1,855 posts
    • Online: 7d 19h 37m 33s
  • 103 topics
129
likes on posts

Posted 24 November 2010 - 12:59

Cred ca profesoara de geografie era beata. Fosilele despre care vorbesti apartin unor dinozauri. Mituri si legende, Harry Potter si cam atat.

Am gasit un articol pe net ce confirma fosilele de dragoni in Romania cu o poza si am vazut inregistrarea documentarului de pe Discovery cu dragonii Romanesti.

-> http://dragonsinn.ne...y_icedragon.htm

#17 OFFLINE   Benny

Benny

Facultatea de gaming

• LinkManiac
  • 552 posts
    • Online: 18d 13h 8m 57s
  • 46 topics
263
likes on posts

Posted 13 January 2011 - 15:19

Respectul pentru adev?r ar fi ar?tat c? Imperiul Roman de R?s?rit avea cor?bii pe Dun?re ?i porturi mai ales pe malul drept f?r? a le nega pe cele de pe malul stâng. Acolo era consumul masiv de smoal? ?i mai ales la Constantinopole, mare port al lumii de atunci. Smoala se folosea la unsul osiile carelor de pe drumul Naissus-Serdica-Constantinopole. Este posibil ca ace?ti consumatori romani s? fi fost ?i cei care exploatau iazurile de ?i?ei, aflate la o sut? de kilometri nord de Dun?re. ?i este posibil ca ace?ti consumatori, s? fi p?strat cuvântul "p?c ur?". Pentru localnici go?i, slavi sau pecenegi ace?ti oameni care veneau ?i î?i umpleau butoaiele cu ?i?ei reprezentau o curiozitate. Bineîn?eles c? eu nu am fost în excursie pe acolo în anul 550. Ipoteza mea este pur ?i simplu mai verosimil?, fiind neantins? de "spiritul de ap?rare retroactiv? a p?mântului românesc". Ideea c? ni?te localnici romani umpleau butoaiele cu ?i?ei ?i apoi le vindea romanilor care îi a?teptau cu cor?biile petroliere, prezentându-le ?i instruc?iunile de folosin?? ale acestui nou produs pentru cor?bieri : "p?c ura", adic? se f?cea un transfer tehnologic de la Ploie?ti la Durostorum!

Se fura "benzina" si atunci :))

#18 OFFLINE   heyup

heyup

Cresa de gaming

• Forumist
  • Pip
  • 24 posts
    • Online: 4m 49s
  • 6 topics
1
likes on posts

Posted 09 February 2011 - 17:47

<b>Traditii romanesti:</b>

<b>Dansuri traditionale</b>: Turistii sunt fascinati de dansurile populare romanesti precum <u>"calusarii"</u> sau <u>"hora"</u> - combinand miscarile elegante si versurile satirice cu ritmurile ametitoare ale dansului. Calusarii este un dans cu caracter de ritual de initiere in timp ce hora poate fi dansat de toti membrii comunitatii, mai ales Duminica. Turistii ce nu sunt obisnuiti cu aceste sarbatori vor asista amuzati si speriati, curiosi si rezervati, insa din momentul in care vor percepe mesajul transmis de dans si vor realiza ca ei ajuta de fapt la reconstruirea vremurilor stravechi, isi vor aminti mereu emotia acelui moment unic. <u>Invartita, Hategana, Batuta si Banu Maracine</u> sunt alte dansuri ce redau specificitatea fiecarei provincii Romanesti prin modul unic in care combina miscarile specifice cu pasii.

<b>Sarbatori de iarna</b>: De <u>Craciun si Revelion</u>, copiii and tinerii merg din casa in casa cantand colinde. In unele regiuni, ei danseaza purtand masti populare si strigand uraturi. In schimb, primesc fructe si placinte. Cele mai cunoscute colinde sunt <u>Steaua, Plugusorul, Sorcova si Capra</u>. Boboteaza (6 Ianuarie) si Sfantul Ioan (7 Ianuarie) marcheaza prima saptamana din Ianuarie. Este momentul in care romanii merg la biserica pentru a lua din apa sfanta utilizata pentru vindecare si purificare. In localitatile din lungul raurilor, tinerii se intrec pentru a aduce inapoi pe tarm crucea aruncata de preoti in apa inghetata. Aceia care reusesc se vor bucura de belsug. Este momentul in care apele sunt considerate sfinte si de aceea femeile nu spala in urmatoarele opt zile.

<b>Sarbatori de primavara</b>: <u>Martisorul (1 Martie)</u> este sarbatoarea sperantei, optimismului si credintei intr-un viitor tot mai bun, an de an. In aceasta perioada, din contrastul dintre frig si razele soarelui, dintre intuneric si lumina, viata si primavara renasc victorioase. Simbolul acestei sarbatori este un snur alb-rosu cu o amuleta (moneda sau pandativ) pe care parintii obisnuiau sa il lege la mana copiilor si pe care baietii il ofera fetelor in semn de noroc si sanatate. In Dobrogea, martisorul este purtat pana la sosirea berzelor, dupa care este aruncat pe usi, ferestre sau pe coarnele animalelor, pentru a alunga spiritele rele si a invoca viata. <u>Pastele</u> este sarbatoarea pe care romanii o vor asocia mereu cu ciocnitul oualelor rosii. Legenda spune ca, dupa ce Isus a fost crucificat, preotii farisei au sarbatorit printr-un banchet. Unul dintre ei a spus: "Cand cocosul pe care-l mancam va invia din morti si ouale fierte se vor colora in rosu, doar atunci va invia Isus din morti." Nici nu a terminat bine de spus acestea ca ouale s-au colorat in rosu si cocosul a inceput sa dea din aripi. Acum, la sarbatoarea Pastelui, ouale rosii se ciocnesc dupa un ritual specific: persoana mai in varsta ciocneste varful oului sau de varful oului unui comesean spunand: "Hristos a inviat!", celalalt raspunzand: "Adevarat ca a inviat!" In prima zi de Paste, de obicei se imbraca haine noi, ca un semn de reinnoire a trupului si a sufletului. Masa este un prilej de reunire a familiei si se compune, in afara de<u> ouale rosii, din branza de burduf, ridichi si salata verde, friptura de miel si placinta cu branza dulce.</u>

<b>Muzica</b>: Muzica a reprezentat intotdeauna unul din cele mai importante elemente ale vietii romanesti. <u>Doina</u>, cantecul epic, precum si versurile satirice improvizate pentru petreceri (hora, nunta, botez) formeaza un repertoriu foarte bogat. Chiar daca sunt de mai putine feluri, cantecele lirice, in special cele de dragoste si dor, reprezinta ceva special. Unul din lucrurile cu care romanii nu vor inceta niciodata sa se mandreasca este cantatul la cimpoi - instrument inventat de vechii daci. Unii cantareti folosesc de asemenea si frunze sau oase de peste ca instrumente muzicale.

<b>Imbracamintea</b>: Costumele populare imbina broderii complicate si culori vii, in modele care de obicei reprezinta flori si animale conventionale (Valahia si Oltenia) sau figuri geometrice (Transilvania). Fiecare regiune are costumele ei reprezentative. Dar peste tot, femeile poarta pe cap baticuri colorate, iar barbatii, caciuli din lana de oaie. In Maramures, aceste caciuli sunt foarte inalte, fara bor, si decorate in diverse modele. Ele poarta denumirea de '<u>clop</u>'.

Offf..tara nostra iubita..ce ai ajuns....:(((

#19 OFFLINE   GriNsOP

GriNsOP

Cresa de gaming

• Forumist
  • Pip
  • 42 posts
    • :
  • 3 topics
0
likes on posts

Posted 18 May 2011 - 22:10

Cel mai mare cutremur din Romania, care a putut fi inregistrat, a avut loc in 1940, pe 10 noiembrie? Magnitudinea acestuia a fost de 7.3 grade, cu 0.1 grade mai mult decat mai cunoscutul seism din 4 martie 1977 insa cu 500 de victime mai putin decat acesta din urma: 1000 in 1944 si 1500 in 1977. Faptul ca aceste doua cutremure mari din Romania au fost precedate de catre un altul de 7.1 grade in 1908, a alimentat teoria conform careia la fiecare aproximativ 30 de ani tara noastra este lovita de un cutremur major. Insa cutremure de peste 7 grade au avut loc si in 1894 (7.1 magnitudine) si in 1986 (tot 7.1 grade magnitudine), asadar “regula” de 30 de ani nu este foarte corecta.

#20 OFFLINE   SWAt2000

SWAt2000

Masterand gaming

• LinkManiac
  • 1,166 posts
    • Online: 8h 51m 6s
  • 6 topics
16
likes on posts

Posted 26 June 2011 - 19:54

stiinta:
Emil Racovita, românul care a cucerit Polul Sud împreun? cu Amudsen ?i a explorat un t?râm spre care nimeni nu s-a încumetat s? mearg? pân? atunci, Antartica. A înfiin?at primul institut de speologie din lume, în 1920, la Cluj
Ana Aslan este femeia care a dat o palm? b?trâne?ii, inventatoarea medicamentelor Gerovital H3 ?i Aslavital. A descoperit formula-minune care a încetinit îmb?trânirea a peste 30 de ?efi de state, de la Kennedy, de Gaulle, Tito, pân? la so?ii Ceau?escu ?i Gorbaciov.
George Emil Palade singurul român care a primit premiul Nobel, p?rintele biologiei celulare moderne. A realizat importan?a deosebit? a microscopiei electronice ?i a biochimiei în studiile de citologie. A primit din mana lui Ronald Regan medalia Statelor Unite pentru merite deosebite în domeniul ?tiin?ei.
Nicolae Paulescu are marele merit de a fi descoperit insulina (pancreina), hormon folosit împotriva diabetului. Premiul Nobel pentru epocala descoperire l-au primit îns? doi biochimi?ti canadieni. Paulescu nu ?i-a revenit niciodat? dup? nedreptatea care i s-a f?cut. Profund ortodox, mistic aproape, cu ie?iri antisemite, controversat, a tr?it ca un ascet ?i a murit ca un sfânt.
Aurel Vlaicu a proiectat ?i construit dou? avioane monoplane (Vlaicu 1 ?i Vlaicu 2) ?i primul avion de construc?ie metalic? din lume. În ambi?ia de a trece Carpa?ii, s-a pr?bu?it lâng? Câmpina, în toamna anului 1913.
Train Vuia este primul om care a reu?it s? se desprind? de p?mânt cu un aparat mai greu decât aerul, decolat prin for?a motorului. A dovedit astfel întregii lumii c? zborul mecanic este posibil. În plus, a conceput ?i construit doua tipuri de elicoptere.
Henri Coanda fascinat de miracolul vântului, a reu?it primul zbor aeroactiv din lume, cu un avion construit integral de el ?i propulsat de un motoreactor. A construit numeroase avioane cunoscute sub numele de Bristol-Coand? ?i a descoperit efectul Coand?, cu aplica?ii în multe domenii.
muzica:
Gheorghe Zamfir, nimeni pân? la el ?i nimeni dup? el n-a reu?it s? scoat? din nai asemenea sunete vr?jite, mistice, profund române?ti. În anii ‘70 cucere?te întreaga lume, sus?inând zeci de concerte cu casa închis?. A revolu?ionat arta sunetului ?i a f?cut s? se nasc? inedita apropiere dintre nai ?i org?.
George Enescu s-a reg?sit în elita mondial? muzical? de la sfâr?itul secolului al XIX-lea ?i începutul secolului XX. A cucerit marile scene ale vremii sale, a întemeiat ?coala muzical? româneasc? modern?. A fost profesorul unor mari instrumenti?ti: Dinu Lipatti, Yehudi Menuhin. Enescu a fost destinat s? impun? spiritualitatea româneasc? în cultura universal?.
Sport:
Nadia Comaneci, primul 10 din istorie
Ilie Nastase rebel înn?scut, incurabil, show-man în arena de tenis, a fost num?rul 1 mondial ?i a câ?tigat 57 de titluri. Maestrul sportului alb, a adus ??rii o reputa?ie excep?ional?, într-o vreme în care România comunist? juca doar pe zgur?, la perete.

sper ca le-am catalogat bine =)

#21 OFFLINE   lolflamE ÎMPĂRATUL

lolflamE ÎMPĂRATUL

Onoarea mai presus de toate !

• LinkManiac
  • 3,040 posts
    • Online: 38d 12h 21m 21s
  • 117 topics
1,376
likes on posts

User's Awards

Posted 23 August 2011 - 11:56

Stiati ca .....

Brasovul a fost infiintat de catre Cavalerii Teutoni in anul 1211? Conform Enciclopediei Britanice, orasul este mentionat pentru prima data sub numele de Brasov in documente in anul 1251.

pentru 10 ani, intre anii 1950-1960, Brasovul se numeste “Orasul Stalin”? Aceasta modicare, realizata in “spiritul vremurilor” de atunci, a avut loc la 6 septembrie 1950 cand Marea Adunare Nationala a votat Legea numarul 5. Legea reorganiza teritorial judetele din perioada Regatului Romaniei iar Orasul Stalin devenea capitala Regiunii Stalin (in care mai erau orasele Odorhei, Miercurea Ciuc si Sfantul Gheorghe).

prima fabrica (sau “moara”, popular) de hartie din Romania a fost infiintata la Brasov? Evenimentul a avut loc in anul 1546 la 13 ani dupa ce Johannes Honterus infiintase si o tipografie in oras. Totusi, prima fabrica de hartie de pe teritoriul actual al Romaniei a fost infiintata la Sibiu in 1534 insa, in acea vreme, Sibiul nu era un oras romanesc.

dupa catastrofalul incendiu din 21 aprilie 1689, autoritatile au interzis constructiile din lemn? Aspectul actual al orasului se datoreaza, in mare parte, cel putin in vatra veche a Brasovului, acestei interdictii.

prima solutie de iluminat public a Brasovului a constat in folosirea felinarelor cu ulei? Aceasta importanta modernizare a localitatii a avut loc in 1804.

#22 Guest_vladimirgitnik_*

Guest_vladimirgitnik_*

Posted 01 November 2011 - 13:30

Nu pot sa ma abtin si sa nu aduc informatii noi. Scaderea glicemiei am obtinut-o cu produsele de la aloe forever si am continuat cu mierea de la albine.
Totusi am observat ca majoritatea oamenilor nu cunosc prea multe lucruri despre produsele apicole. Cumpara mierea de pe tarabe, fara sa stie ca produsele apicole nu se expun timp indelungat la soare, deoarece ii sunt distruse propietatile.

#23 OFFLINE   BlueRose

BlueRose

I ❤ rock music

• Profesor Media
  • 2,295 posts
    • Online: 97d 17h 54m 34s
2,523
likes on posts

User's Awards

Posted 31 August 2013 - 12:31

Misterele Marii Negre

f2LQLi4.jpg

De ce a fost numită marea „Neagră“

Circulă mai multe legende cu privire la originea numelui pe care marea cea izolată l-a primit în secolul al XV-lea. Unele fac referire la faptul că marea este foarte periculoasă, că în largul ei furtunile se iscă foarte uşor şi sunt foarte violente. O explicaţie logică este legată strict de poziţionarea sa geografică. Marea a fost curtată de greci, apoi de romanii care au numit-o „Pontus Euxinus“ şi mai apoi de turci, care i-au spus simplu „Karadeniz“, ceea ce înseamnă „marea întunecată, de miazănoapte“, pentru că era situată la nord de Imperiul Otoman. În antiteză, Mării Mediterane i-au spus „Akdeniz“, adică „marea albă, luminoasă“, pentru că era situată la sud. 

Potopul a crescut salinitatea mării

Apa are o salinitate relativ scăzută, mai ales în straturile superioare, de 17 la mie. Dar la origini, Marea Neagră avea un nivel de salinitate mult mai scăzut decât în prezent. Atunci când furia apelor a rupt limba de pământ ce despărţea marea de oceanul planetar şi s-au format strâmtorile Bosfor şi Dardanele, apa foarte sărată din vechea mare Tetis au pătruns în apele Mării Negre, odată cu multe specii noi. 

Sunt două mări suprapuse: una vie şi una moartă

După ce salinitatea mării a crescut, cele mai rezistente specii autohtone s-au menţinut lângă gurile de vărsare ale fluviilor, acolo unde apa era mai dulce. Altele nu s-au putut adapta şi au murit. „Toată această masă de vieţuitoare, nefiind curenţi verticali, s-a aşezat pe fundul mării şi a început să se descompună, ceea ce a presupus un consum de oxigen. Aşa se face că astăzi, în adâncuri, nu există oxigen, ci doar hidrogen sulfurat şi, neexistând curenţi verticali, acele ape rămân aproape moarte“, explică cercetătorul Răzvan Popescu- Mirceni. Acolo trăiesc doar bacteriile anaerobe. Tocmai de aceea consideră că există de fapt două mări: una vie oxigenată şi alta moartă. În lipsa curenţilor verticali, cele două lumi nu interacţionează. „Tocmai de aceea Grigore Antipa considera că Marea Neagră este unică“, spune Popescu-Mirceni. 

Muzeul din adâncuri

Fundul Mării Negre este considerat un loc de fosilizare extrem de interesant, tocmai pentru că, neexistând oxigen la adâncimi mai mari de 200 de metri, toate epavele care au ajuns acolo de-a lungul timpului au fost perfect conservate.

Invadată continuu de specii

Marea Neagră este supusă încontinuu procesului invaziv. Navele ce tranzitează apele aduc cu ele şi specii din alte colţuri ale lumii, ce se adaptează imediat. Aşa s-a întâmplat cu melcul Rapana Venosa. Unele  specii, care seamănă foarte bine cu meduzele, cu invadat apele şi au dezechilibrat ecosistemul, hrana lor fiind constituită din icre de peşte. Până şi scoicile pe care le găsim pe plajele litoralului românesc sunt „importate“ din alte mări. „Scoicile albe au ajuns în apele Mării Negre în urmă cu 40-50 de ani“, spune Răzvan Popescu – Mirceni. 

Are rechini!

Răpitorul ce se găseşte în apele Mării Negre este cunoscut sub denumirea populară de „câine de mare“ şi măsoară aproximativ un metru. „Este foarte rar şi foarte sperios. Din aceeaşi familie ar mai fi pisica de mare şi vulpea de mare, întâlnite mai frecvent“, a adăugat Răzvan Popescu-Mirceni. 

Fertilă pentru alge

De ce pe litoralul românesc sunt mai multe alge decât la ţărmul vecinilor bulgari? În zona ţării noastre, algele anuale se dezvoltă foarte bine, fiindcă găsesc hrana de care au nevoie. Litoralul nostru este mult mai apropiat de locul de vărsare a Dunării în mare, iar fluviul aduce nutrienţii cu care algele se hrănesc. „În plus, Capul Kaliakra, din Bulgaria, funcţionează ca o barieră în calea apelor Dunării, iar maricultura din zonă favorizează dezvoltarea algelor perene“, spune biologul. În plus, scoicile filtrează apa, care în Bulgaria este mult mai curată. 

Ascunde specii pe cale de dispariţie

Cercetătorii din toate zonele costiere - Bulgaria, Georgia, România, Rusia, Turcia şi Ucraina - au ajuns la concluzia că 160 de specii de plante şi animale marine şi costiere sunt din ce în ce mai rare sau ameninţate cu dispariţia. În Cartea Roşie a Mării Negre găsim specii precum nisetrul, păstruga, zarganul, steaua de mare, foca de Kaliakra, crabul de piatră, marsuinul, tonul, rândunica de mare. 

Bomba de hidrogen din adâncuri

Gheorghe Mărmureanu, directorul onorific al Institutului de Fizică a Pământului, spune că riscul ca aceste depozite de hidrogen sulfurat ce se află în adâncuri să producă vreodată catastrofe naturale este extrem de mic. „Doar în cazul în care ar urma ceva neprevăzut, un dezastru la care nimeni nu se gândeşte. În rest, nu trebuie să ne facem probleme“, spune profesorul Mărmureanu. 

Există ameninţarea unui tsunami!

Există pericolul formării de valuri uriaşe şi în Marea Neagră. Un astfel de fenomen s-a produs în 1901, în zona Mangalia. „Cutremurul a fost în martie 1901 în zona Şabla, a avut magnitudinea de 7,2 grade pe scara Richter şi a produs valuri tsunami în zona Mangalia. Un astfel de cutremur mai poate avea loc peste 400-500 de ani“, a declarat prof. Gheorghe Mărmureanu, director onorific al Institutului Naţional de Fizică a Pământului. De altfel, poveştile vechii cetăţi elene Callatis sunt scufundate sub apele învolburate ale Mării Negre. 

Edited by Catutzy, 31 August 2013 - 12:33.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users