Atenție: toate conturile de pe forum care nu au adresă de e-mail validă (corectă, actualizată) vor fi șterse !

Sign in to follow this  
Followers 0
fanaticaldoll

Fragmente literare care mi-au plăcut

315 posts in this topic

„Cand iubim, intotdeauna ne straduim sa devenim mai buni. Cand ne straduim sa devenim mai buni decat suntem, totul in jurul nostru devine mai bun.” (Paulo Coelho)

0

iti construiesti casa pt o femeie, cumperi mobile pe care a ales-o ea, iti fixezi deprinderile cum le-a dorit ea. Toate planurile tale de viitor pana la moarte sunt facute pentru doi insi. A plecat de acasa, si esti necontenit ingrijorat sa nu i se intample ceva....Te strapunge ca un stilet orice aluzie despre ea si esti nebun de fericire cand, dupa greutati materiale si umilinte uneori, ai izbutit sa`i faci o surpriza care s-o uimeasca de placere. Ei bine intr-o zi vine femeia aceasta sa-ti spuna ca toate astea trebuie sa inceteze pana maine la ora 11:35, cand pleaca la gara. Femeia crede ca din aceasta simbioza sentimentala, care e Iubirea, poate sa-si ia inapoi numai partea pe care a adus-o ea fara sa faca rau restului. Nici macar un doctor nu are curajul sa desparta corpurile celor nascuti uniti, caci le-ar ucide pe amandoua... Trebuie sa sti ca si iubirea are riscurile ei, ca cei care se iubesc au drept de viata si de moarte unul asupra celuilalt.

Camil Petrescu "Ultima noapte ....." 

0

Irina Binder - Fluturi

"

Viața nu te întreabă niciodată dacă ești pregătit sau nu de o nenorocire. Nu îți dă niciun preaviz și niciun avertisment înainte să te surprindă cu un necaz care să îți prăbușească întreg universul. 

Nu te întreabă dacă e prea devreme sau prea târziu, nici dacă e corect sau nu.

Nu te întreabă dacă vei suporta sau nu, nici dacă ești pregătit sau nu ca să pierzi tot ce ai.

Nu te întreabă cât de mult iubești pe cineva sau cât de mult depinzi sufleteşte de anumiţi oameni, atunci când îi va răpi de lângă tine, obligându-te să înduri chinul şi amărăciunea singurătății. 

Nu te întreabă dacă ești copil sau încă prea tânăr ca să îți pierzi părinții. 

Nu, viaţa nu te întreabă nici dacă ești sau nu destul de puternic pentru a trece printr-o decepție.
Nu te întreabă cât ai râs, înainte să te facă să plângi, nici cât te-ai bucurat, înainte să te facă să suferi. 

Nu te întreabă dacă meriți sau nu să fii rănit, batjocorit, umilit, trădat, părăsit, judecat. 

Nu te întreabă ce ai făcut bun sau rău și, de multe ori, te răsplătește cu rău pentru faptele tale bune. 

Nu te întreabă dacă vei putea trăi într-un alt loc sau dacă eşti pregătit să renunţi la visele tale şi la drumul ales atunci când îţi schimbă brusc direcţia de mers şi te smulge din locul în care sufletul tău se simte acasă.
Nu te întreabă câte ai și câte ai sacrificat pentru a avea un ceva, atunci când te păgubește de tot ce ai agonisit.
Nu te întreabă cât de fericit ai fost sau dacă măcar ai fost fericit vreodată, înainte de a te copleși cu nefericire.

Nu te întreabă dacă ai apucat să trăiești şi dacă ți-ai împlinit măcar o parte din vise, înainte să te lovească nemilos cu o boală care îți va arăta cu paşi uneori lenţi şi nemiloşi sfârşitul. Sfârşitul planurilor tale, viselor tale, gândurilor tale, iar într-un final, sfârşitul tău.

Nu. Viaţa nu te întreabă niciodată nimic. Nu ține cont de cine ești și de ce ai făcut bun sau rău. Ea doar îți dă un test de supraviețuire, o lovitură şi te lasă să te descurci. Şi aici apar opţiunile... toate sub formă de lecţii, unele mai dure altele mai blânde, dar în urma cărora cu siguranţă te vei schimba, de multe ori atât de mult, până la a nu te mai recunoaște pe tine.

Toate aceste lovituri îți dau ocazia să îți testezi limitele și să forțezi depășirea acestora. Îți dau ocazia să vezi cine te-a iubit cu adevărat și cine te-a iubit doar declarativ şi interesat. Îți vor da ocazia să vezi cine ești, ce poți și ce însemni, atât pentru cei din jurul tău, cât şi pentru tine însăţi. "

"

0

“Toamna a deliciilor! Sufletul meu cel mai adanc este cununat cu ea; daca as fi o pasare, as zbura de-a lungul intregului pamant in cautarea a noi si noi toamne.” George Eliot

0

„Aș fi vrut să nu îl mai vâd câțiva ani, apoi, într-o zi, să-l întâlnesc din întâmplare, să ne salutăm îndepărtat și să nu știu decât eu singură, în toată lumea ce ne va înconjura, în toată desfășurarea ei, că acestui personaj, căruia îi spun, distrată, bună ziua, e singurul bărbat care m-a sărutat, pe care l-am sărutat vreodată cu adevărat, singura mea bucurie.(C. Serghi – Pânza de păianjen)

0

Erai ca un clopot de sticlă transparent, dar foarte dur, care mă lăsa să văd ce se petrece în jur, dar nu mă lăsa să mă ating, să mă lovesc, să cunosc de-aproape celălalt climat. Erai gelos și eu credeam că mă ocrotești. Mi-a devenit necesară chiar gelozia ta.
by Cella Serghi - Gențiane

0

CLIMATE   de Andre Maurois

„Suntem intotdeauna in cautarea eternului in alta parte decat aici; totdeauna ne indreptam ochii mintii spre alte lucruri decat spre situatia prezenta, spre aparenta prezenta; sau, mai ales, suntem in asteptarea mortii ca si cum n-am muri si reinvia in fiecare clipa. In fiecare clipa ni se ofera o viata noua. Astazi, acuma, indata e singurul lucru ce ne sta la indemana.”

0

Şi încă ochii mei se miră,
De oamenii cum forfotesc…
Îi simt cum mor, deşi respiră
Zicându-şi vesel: „Eu trăiesc!”

0

„Bunica alegea intotdeauna drumul cel mai greu, incredintata ca e si cel mai bun si cel mai cinstit, numai pentru ca e cel mai greu.”

0

"Si din a chaosului vai, 
Jur-împrejur de sine, 
Vedea, ca-n ziua cea de-ntâi, 
Cum izvorau lumine;" - Mihai Eminescu, Luceafarul

0

"I was self-contained. Self-sufficient. Maybe I wasn't happy, but I wasn't sad. I was just... there."

Die for Me- Amy Plum

0