Jump to content

Photo

Cum se face un Stick Bootabil USB

• Please log in to reply
27 replies to this topic

#1 OFFLINE   crisspro

crisspro

Masterand gaming

• LinkManiac
  • 1,005 posts
    • Online: 39m 14s
  • 12 topics
0
likes on posts

Posted 27 February 2009 - 15:07

Ghid stick bootabil USB

Odata cu progresul tehnologiilor IT, floppy disk-ul a inceput incet dar sigur sa dispara din viata noastra, dar noi avem totusi nevoie sa “umplem” acest gol lasat de utilitatea acestui “Drive A: “ in special cand sintem nevoiti sa folosim de exemplu un update de bios si/sau instalarea/rularea anumitor programe.
Drept urmare avem la dispozitie posibilitatea de a crea un stick bootabil pe USB pentru a prelua functiile detinute de raposata floapa.
In cele ce urmeaza voi incerca sa explic modalitatile prin care putem facem acest lucru, intr-o maniera cat mai simpla si accesibila pentru toti.

Varianta HP:

Descarcam acest programarel si pe acesta .
Instalam primul program cp006049.exe:

IPB Image

IPB Image

IPB Image

Dupa care dezarhivam pe al doilea si anume hpflash.zip intr-un folder temporar si dam dublu click pe el.
Mergem in C:\DriveKey si deschidem HPUSBFW si selectam Format stick-ul pe care dorim sa-l formatam, alegem tipul de format si dam Start.

IPB Image

Varianta2:

Daca avem nevoie de un floppy (pentru a pune in practica aceasta varianta sau pur si simplu pentru alte necesitati), putem sa cream unul virtual folosind Virtual Floppy Drive pe care il descarcam de aici .
Extragem programul intr-un folder temporar, si deschidem vfdwin.exe:
-va aparea o fereastra, iar la tabul Driver (daca nu recunoaste default) folosim butonul Browse sa gasim folderul temporar unde am extras programul:

IPB Image

Mergem la tabul Association si alegem Check All si Apply.

IPB Image

Ne intoarcem la tabul Driver si apasam Start, dupa care la tabul Drive0 (0=zero) gasim sus la Drive Letter butonul Change de unde putem aloca litera drive-ului (Drive Letter) si vom alegem A: dupa care OK.

IPB Image

Intram in My Computer si formatam Floppy (A: ) bifand casuta Create an MS-DOS startup disk.

IPB Image

Deschidem o fereastra de DOS (Start / Run scrie command), unde e necesar sa scriem “path-ul” adresa catre folderul temporar unde am extras programul Bart mkbt, la mine a fost D:/tempmkbt deci voi scrie D:\tempmkbt\mkbt> -c a: bootsect.bin

IPB Image

Acum trebuie sa formatam stickul USB in acelasi mod folosit la formatarea Floppy.
-deschidem iarasi fereastra de DOS (in caz ca am inchis-o pe ultima) si scriem din nou adresa catre folderul cu mkbt:
D:\tempmkbt\mkbt> -x bootsect.bin F:
Si dam Enter.

IPB Image

-unde F: inseamna litera desemnata pentru stickul USB, acordati mare atentie acestui amanunt si asigurati-va ca puneti litera corespunzatoare stick-ului USB pe care vreti sa-l faceti bootabil (intra in My Computer si verifica ce litera are stick-ul).
Acum nu mai trebuie decat sa copiem continutul Floppy A: pe stick-ul USB si uite asa am creat un Stick Bootabil USB.

Pentru a putea boota de pe stick-ul USB este nevoie sa intram in bios si sa setam pe enable Boot on USB sau USB Functions for DOS.
Dupa care la Boot Device sa punem 1st Boot Device USB-ZIP sau USB Stick sau USB FDD , cateodata chiar si ThumbDrive for DOS depinde cum este vazut stick-ul pe diferite biosuri.

Topicul ramane deschis discutiilor, daca am uitat/gresit ceva va rog sa postati adaugirea si/sau modificarea care trebuie facuta.

Succes!

#2 OFFLINE   Stalk3r

Stalk3r

Overpowerd

• Profesor Jocuri
  • 4,448 posts
    • Online: 19d 20h 2m 19s
  • 98 topics
99
likes on posts

User's Awards

Posted 28 February 2009 - 04:53

nice , thx de tutorial , dar am si o intrebare ... windows se poate instala dp stick ?

#3 OFFLINE   crisspro

crisspro

Masterand gaming

• Topic Starter
  • LinkManiac
  • 1,005 posts
  • 12 topics
0
likes on posts

Posted 28 February 2009 - 11:17

Da se poate instala si sistem de operare de pe un stick bootabil smile.gif .

#4 OFFLINE   fallout_01

fallout_01

Liceul de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 339 posts
    • :
  • 29 topics
0
likes on posts

Posted 28 February 2009 - 15:42

merci cris...chiar aveam nevoie

#5 Guest_HateLord_*

Guest_HateLord_*

Posted 03 March 2009 - 16:37

Merci pentru tutorial. Nici macar nu m-am gandit ca se poate asta biggrin.gif

#6 OFFLINE   Stalk3r

Stalk3r

Overpowerd

• Profesor Jocuri
  • 4,448 posts
    • Online: 19d 20h 2m 19s
  • 132 topics
99
likes on posts

User's Awards

Posted 04 March 2009 - 00:31

thx , nu m-as fii gandit ca ar fii posibil asa ceva (din moment ce usb-ul e detectat de la incarcarea win-ului doar)

o sa incerc data viitoare ce reinstalez win'u

#7 OFFLINE   2dor

2dor

powered by 2dor

• LinkManiac
  • 3,031 posts
    • Online: 7h 29m 50s
  • 12 topics
376
likes on posts

Posted 07 March 2009 - 11:39

stiam ca merge si prin simpla instalare a unui windows pe stick , si setarea din bios la Boot sa poata boot-a de pe stick

#8 OFFLINE   crisspro

crisspro

Masterand gaming

• Topic Starter
  • LinkManiac
  • 1,005 posts
  • 132 topics
0
likes on posts

Posted 07 March 2009 - 11:52

Pai sint mult mai multe solutii decat astea doua care le-am pus eu aici, fiecare cu slabiciunile si atuurile lor.
Acum fiecare foloseste metoda care i se pare cea mai usoara, accesibila.

Defapt instalarea sistemului de operare de pe un stick bootabil e recomandata, sau ma rog unica solutie, in cazul mini notebook-urilor (gen EEE PC) fara CD/DVD, pentru un desktop chiar nu vad sensul sa te chinui cu asa ceva.
Dar in schimb pentru un update de bios cand nu ai la dispozitie o "floapa" e perfect.

#9 OFFLINE   2dor

2dor

powered by 2dor

• LinkManiac
  • 3,031 posts
    • Online: 7h 29m 50s
  • 12 topics
376
likes on posts

Posted 07 March 2009 - 14:41

Mie imi place metoda cu instalarea sistemullui de operare pe stick pentru ca se poate aplica la majoritatea calculatoarelor smile.gif , fara prea mare inginerie IT

#10 Guest_johnutz_*

Guest_johnutz_*
  • Vizitatori
  • 1 topics

Posted 18 March 2009 - 03:51

Foarte interesant tutorialul, mai ales ca am intrat intr-o era in care FDD nu mai este folosit, si totusi nici un dezvoltator de SO nu a inclus optiunea de stick bootabil.
Io am o alta intrebare, incerc sa instalez pe un laptop care nu are fdd si cdrom un windows, dar din pacate nu reusesc. Exista o solutie cu care sa creez un stick bootabil, dar si cu kituri de instalare (ex win xp, office etc)?

Johnutz

#11 OFFLINE   crisspro

crisspro

Masterand gaming

• Topic Starter
  • LinkManiac
  • 1,005 posts
  • 1 topics
0
likes on posts

Posted 18 March 2009 - 10:01

Salut Johnutz,
Chiar zilele trecute aveam nevoie de un OS pentru un notebook si am ales Ubuntu varianta 8.10 care il poti downloada free de aici, in caz ca vrei sa-i acorzi o sansa smile.gif .
Am incarcat imaginea in Daemon Tools si am copiat continutul pe un stick (care in prealabil l-am facut bootabil cu varianta HP de mai sus).
Apoi din meniul de boot (tasta F12 fara sa intru in bios, acum poate la alte pc-uri/laptopuri sa difere) am selectat USB Device si a mers "like a dream".
La fel se procedeaza si in alte cazuri...

Cat priveste Office-ul nu inteleg de ce vrei neaparat sa fie pe un stick bootabil.
De exemplu poti gasi si pe internet variante "portable" absolut free pe care le instalezi ca pe orice alt program.
Daca in schimb ai cd-ul cu Office (cu licenta, cumparat) poti copia imaginea pe hard dupa care o incarci cu Daemon Tools si il instalezi.

#12 Guest_johnutz_*

Guest_johnutz_*
  • Vizitatori
  • 12 topics

Posted 18 March 2009 - 11:25

CITAT(crisspro @ Mar 18 2009, 09:01) View Post

Salut Johnutz,
Chiar zilele trecute aveam nevoie de un OS pentru un notebook si am ales Ubuntu varianta 8.10 care il poti downloada free de aici, in caz ca vrei sa-i acorzi o sansa smile.gif .
Am incarcat imaginea in Daemon Tools si am copiat continutul pe un stick (care in prealabil l-am facut bootabil cu varianta HP de mai sus).
Apoi din meniul de boot (tasta F12 fara sa intru in bios, acum poate la alte pc-uri/laptopuri sa difere) am selectat USB Device si a mers "like a dream".
La fel se procedeaza si in alte cazuri...

Cat priveste Office-ul nu inteleg de ce vrei neaparat sa fie pe un stick bootabil.
De exemplu poti gasi si pe internet variante "portable" absolut free pe care le instalezi ca pe orice alt program.
Daca in schimb ai cd-ul cu Office (cu licenta, cumparat) poti copia imaginea pe hard dupa care o incarci cu Daemon Tools si il instalezi.

Salut crisspro,

Si eu sunt fan Linux!

Eu vreau sa creez un stick bootabil, pe care sa portez toate informatiile de pe un dvd bootabil de win, care se ocupa de instalarea lui win si a celorlalte aplicatii necesare!

Problema este ca acest laptop tb sa ruleze niste aplicatii dezv. special pentru win. Si mie mi-ar fi placut sa am o retea doar de linuxuri sau orice alt SO!
Si mai mult, problema cu el a aparut din cauza unei aplicatii a lui MS (sysprep). El are win instalat, dar acum primesc un mesaj cum ca ar trebui sa rulez setup din nou.

Johnutz

#13 OFFLINE   Mad@lin_MG

Mad@lin_MG

Gradinita de gaming

• Forumist
  • PipPip
  • 64 posts
    • :
  • 1 topics
0
likes on posts

Posted 23 March 2009 - 17:53

salut am si eu o intrebare legata de acest topic

Am instalat windows la PC si am sters toate partitzile din el dintre care era si Stik USB in PC care avea partitzia F .si mi ,i-am dat seama si am sterso.
Si acuma nu mai merge sa copi nimik pe el.

Intrebarea mea este urmatoare "pot sa formatez (sai fac partitzia la)stik fara sa instalez din nou windows la pc sau asta e singura varianta?
Sau ce variante am

Mutzumesc!!

#14 OFFLINE   Mad@lin_MG

Mad@lin_MG

Gradinita de gaming

• Forumist
  • PipPip
  • 64 posts
    • :
  • 12 topics
0
likes on posts

Posted 23 March 2009 - 22:47

Nu stie nimeni? 39.gif

#15 OFFLINE   crisspro

crisspro

Masterand gaming

• Topic Starter
  • LinkManiac
  • 1,005 posts
  • 1 topics
0
likes on posts

Posted 24 March 2009 - 00:42

Sincer nu am inteles exact ce anume ai facut si ce vrei in continuare sa faci.

#16 OFFLINE   Mad@lin_MG

Mad@lin_MG

Gradinita de gaming

• Forumist
  • PipPip
  • 64 posts
    • :
  • 20 topics
0
likes on posts

Posted 25 March 2009 - 18:39

CITAT(Mad@lin_MG @ Mar 23 2009, 16:53) View Post

salut am si eu o intrebare legata de acest topic

Am instalat windows la PC si am sters toate partitzile din el dintre care era si Stik USB in PC care avea partitzia F .si mi ,i-am dat seama si am sterso.
Si acuma nu mai merge sa copi nimik pe el.

Intrebarea mea este urmatoare "pot sa formatez (sai fac partitzia la)stik fara sa instalez din nou windows la pc sau asta e singura varianta?
Sau ce variante am
Mutzumesc!!

am un Stik USB de 2GB care nu-l mai pot folosi pt ca am sters partizia (F) o data cu windows:in momenut cand am instalat windows am sters partizile vechi care erau C/D/F si am facut doar C/D si F nu l-am facut ,find Siku USB ca are si el o patiztie nu e logic(F).
Cum faci la PC partzi C/D ai vazut ca ca partziz D trb formatata dar la stik nu merge la fel.
Ai inteles??

cum il pot face sa mearga

#17 OFFLINE   crisspro

crisspro

Masterand gaming

• Topic Starter
  • LinkManiac
  • 1,005 posts
  • 1 topics
0
likes on posts

Posted 25 March 2009 - 18:56

Pai scoti stick-ul si il bagi la loc, asa ar trebui sa-ti apara iarasi acea asa zis partitie de care vorbesti, numai ca nu stiu daca o sa mai fie tot litera "F", windowsul poate sa desemneze o alta litera acelui stick, in functie de ce/cate partitii mai ai.

Cat despre formatarea stick-ului, dai un click dreapta pe el alege Format si cam asta e toata ingineria.

Sper ca am inteles de data asta si ti-am raspuns la intrebare.

#18 OFFLINE   Mad@lin_MG

Mad@lin_MG

Gradinita de gaming

• Forumist
  • PipPip
  • 64 posts
    • :
  • 4 topics
0
likes on posts

Posted 25 March 2009 - 19:23

Am incercat si asta dinainte si nu merge l-am scos si l-am bagat de 10 ori si degeaba nu mai pot copia nimik pe el si ma gandesc ca poate cand instalez windows pot face atunci altfel nu vad cum.

am incercat si la alt PC si degeaba

#19 OFFLINE   Pc master

Pc master

Liceul de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 407 posts
    • Online: 29m 12s
  • 27 topics
0
likes on posts

Posted 25 March 2009 - 19:46

QUOTE(Mad@lin_MG @ Mar 25 2009, 18:23) View Post
Am incercat si asta dinainte si nu merge l-am scos si l-am bagat de 10 ori si degeaba nu mai pot copia nimik pe el si ma gandesc ca poate cand instalez windows pot face atunci altfel nu vad cum.

am incercat si la alt PC si degeaba

Pai tu spui ca nu poti copia nimic pe el...din ce ai spus inseamna ca il recunoaste, poti sa il deschizi, dar nu poti efectua operatii de scriere (adica sa copiezi). Acum va trebui sa te hotarasti: ori nu ti-l recunoaste, ori il recunoaste, il vezi in my computer o partitie a lui (chiar daca nu ii F) si poti sa il deschizi, dar nu poti sa faci nimic cu el.
Daca poti sa il vezi, fa asa cum a zis crisspro.

tiphat.gif

#20 OFFLINE   Mad@lin_MG

Mad@lin_MG

Gradinita de gaming

• Forumist
  • PipPip
  • 64 posts
    • :
  • 4 topics
0
likes on posts

Posted 27 March 2009 - 00:56

Il vad dar nu il pot deshide.

De ce?Chiar nu stiu

#21 OFFLINE   queensoft

queensoft

Scoala Generala de gaming

• Forumist
  • PipPipPip
  • 181 posts
    • :
  • 0 topics
0
likes on posts

Posted 06 April 2009 - 14:17

QUOTE(Mad@lin_MG @ Mar 25 2009, 18:39) View Post

am un Stik USB de 2GB care nu-l mai pot folosi pt ca am sters partizia (F) o data cu windows:in momenut cand am instalat windows am sters partizile vechi care erau C/D/F si am facut doar C/D si F nu l-am facut ,find Siku USB ca are si el o patiztie nu e logic(F).
Cum faci la PC partzi C/D ai vazut ca ca partziz D trb formatata dar la stik nu merge la fel.
Ai inteles??

cum il pot face sa mearga

Nu prea am inteles exact ce ai facut, incearca sa scrii mai civilizat.
Ai sters partitia de pe stick ???
Pai, faci alta: click dreapta pe My computer > manage > disk management > vezi daca apare stickul > click dreapta > create >....

Si, raspuns la intrebarea originala a topicului, se poate face un stick bootabil cu Puppy Linux, foarte simplu si rapid. Poate sa acceseze chiar si fisierele unui cont Windows (poate fi contul cu parola, dar ne-criptat).
Gasiti aici tutorialul.

Edited by crisspro, 15 May 2009 - 22:32.

#22 OFFLINE   marius_truckerfan

marius_truckerfan

Masterand gaming

• LinkManiac
  • 1,067 posts
    • Online: 11h 53m 41s
2
likes on posts

Posted 07 April 2009 - 21:47

CITAT(queensoft @ Apr 6 2009, 13:17) View Post

Nu prea am inteles exact ce ai facut, incearca sa scrii mai civilizat.
Ai sters partitia de pe stick ???
Pai, faci alta: click dreapta pe My computer > manage > disk management > vezi daca apare stickul > click dreapta > create >....

Si, raspuns la intrebarea originala a topicului, se poate face un stick bootabil cu Puppy Linux, foarte simplu si rapid. Poate sa acceseze chiar si fisierele unui cont Windows (poate fi contul cu parola, dar ne-criptat). Gasiti aici tutotrialul.

Iarăşi reclamă la blog-ul personal . Încetezi odată ? Până nu te vede un moderator şi te trezeşti cu vreun warn/suspend . 21.gif

#23 OFFLINE   queensoft

queensoft

Scoala Generala de gaming

• Forumist
  • PipPipPip
  • 181 posts
    • :
0
likes on posts

Posted 07 April 2009 - 21:53

Mai oameni buni!
Este un raspuns on topic, la un topic actual, cu explicatii exact pe problema, in limba romana.
Acum, ca este pe un blog PRESUPUS al meu (coincidenta de nick), ce vrei sa fac?? Sa caut altul pe google, sa-l pun pe ala? Pai asta poate sa faca si userul singurel, oare de ce a mai intrebat pe forum ??
Si, daca esti curios, am deja 20% warn, dar chiar nu am de gind sa protestez....

#24 Guest_cristina0010_*

Guest_cristina0010_*
  • Vizitatori

Posted 21 October 2009 - 23:10

CITAT(crisspro @ Feb 27 2009, 15:07) View Post

Ghid stick bootabil USB

Deschidem o fereastra de DOS (Start / Run scrie command), unde e necesar sa scriem “path-ul” adresa catre folderul temporar unde am extras programul Bart mkbt, la mine a fost D:/tempmkbt deci voi scrie D:\tempmkbt\mkbt> -c a: bootsect.bin

Acum trebuie sa formatam stickul USB in acelasi mod folosit la formatarea Floppy.
-deschidem iarasi fereastra de DOS (in caz ca am inchis-o pe ultima) si scriem din nou adresa catre folderul cu mkbt:
D:\tempmkbt\mkbt> -x bootsect.bin F:
Si dam Enter.

M-ai pierdut... de unde programul Bart mkbt? Nu ai zis de el nimic inainte...Si inca o problemuta: cand vreau sa formatez A: imi spune please insert disk first.
Eu vrea sa formatez un laptop cu unitatea optica stricata smile.gif

#25 OFFLINE   SeoPub

SeoPub

Cresa de gaming

• Forumist
  • Pip
  • 10 posts
    • :
0
likes on posts

Posted 22 October 2009 - 14:51

Hmm , oare programele acele merg pe WINE ?
au alternative pt Unix ?

Sorry dar nu am timp sa caut

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users