Jump to content
Sign in to follow this  
Guest haide_farul

Blocare site-uri XXX

Recommended Posts

Guest haide_farul

Exista vreun program sau vreo modalitate de a bloca accesul pe site-uri XXX???

Am un baietel care a inceput sa "zburde" pe net si nu am timp sa-l supreveghez tot timpul.

Am auzit ca ar exista un programel care blocheaza accesul pe site-utile XXX. exista asa ceva?

Va multumesc anticipat.

Stiu ca exista o setare din CMD unde scri adresele site-urilor si ele nu mai pot fi accesate numai cu parola ... o sa ma mai documentez si iti spun

Stiu ca exista o setare din CMD unde scri adresele site-urilor si ele nu mai pot fi accesate numai cu parola ... o sa ma mai documentez si iti spun

Asta e munca de sisif... iar daca copilul e istet si sterge Hystory-ul nu prea ai de unde sa iti dai seama ce site-uri viziteaza de obicei.

Am auzit ca ar exista un programel care blocheaza accesul pe site-utile XXX. exista asa ceva?

Exista sute de programe care blocheaza accesul pe site-urile xxx.

Problema este ca cele mai bune sunt, evident, "pe bani".

Mai este o problema, ca nici cele platite nu vor bloca 100% accesul, o modalitate de accesare a imaginilor xxx fiind chiar GoogleImages.

O alta problema ar fi ca odata ce restrictionezi accesul copilului la site-uri xxx, il vei forta oarecum sa caute o alta modalitate de acces la continut xxx... iar cand ajunge la Odc sau torrenturi nu mai ai aproape nici o sansa sa mai filtrezi activitatea lui.

Un programel free pentru filtrare de site-uri ce au continut xxx ar fi ParentalFilter

Evident ca mai sunt si altele, mai "sapa" pe net.

Dintre cele "pe bani", in top ar fi NetDog

la Internet Explorer exista un fel de blocker la Tool > Internet Options > Content > Enable si alegi acolo ce fel de site-uri...

Guest haide_farul

O alta problema ar fi ca odata ce restrictionezi accesul copilului la site-uri xxx, il vei forta oarecum sa caute o alta modalitate de acces la continut xxx... iar cand ajunge la Odc sau torrenturi nu mai ai aproape nici o sansa sa mai filtrezi activitatea lui.

Pustiul meu are doar 6 ani si este la nivelul de jocuri pe site-urile Minimax, Jetix si CartoonNetwork. dar din greseala mai da click si prin alta parte si odata ajunsese pe cracks.am care este plin de link-uri catre site-uri xxx. Plus ca nu vreau sa intre in "Favorites" si sa dea peste site-urile lui taica-su, recte eu. 21.gif

Oricum, multumesc ptr informatie.