Jump to content

Blocare site-uri XXX

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 Guest_haide_farul_*

Guest_haide_farul_*
  • Vizitatori
  • 54 topics

Posted 29 January 2008 - 10:38

Exista vreun program sau vreo modalitate de a bloca accesul pe site-uri XXX???

Am un baietel care a inceput sa "zburde" pe net si nu am timp sa-l supreveghez tot timpul.
Am auzit ca ar exista un programel care blocheaza accesul pe site-utile XXX. exista asa ceva?

Va multumesc anticipat.

#2 OFFLINE   jeki

jeki

Liceul de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 388 posts
    • :
  • 15 topics
0
likes on posts

Posted 29 January 2008 - 23:15

Stiu ca exista o setare din CMD unde scri adresele site-urilor si ele nu mai pot fi accesate numai cu parola ... o sa ma mai documentez si iti spun

#3 Guest_haide_farul_*

Guest_haide_farul_*
  • Vizitatori
  • 39 topics

Posted 30 January 2008 - 11:37

Tks. Astept

#4 OFFLINE   Thora!

Thora!

Facultatea de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPipPip
  • 843 posts
    • :
0
likes on posts

Posted 30 January 2008 - 12:44

CITAT(jeki @ Jan 29 2008, 22:15) View Post

Stiu ca exista o setare din CMD unde scri adresele site-urilor si ele nu mai pot fi accesate numai cu parola ... o sa ma mai documentez si iti spun

Asta e munca de sisif... iar daca copilul e istet si sterge Hystory-ul nu prea ai de unde sa iti dai seama ce site-uri viziteaza de obicei.

CITAT('haide_farul')
Am auzit ca ar exista un programel care blocheaza accesul pe site-utile XXX. exista asa ceva?

Exista sute de programe care blocheaza accesul pe site-urile xxx.
Problema este ca cele mai bune sunt, evident, "pe bani".
Mai este o problema, ca nici cele platite nu vor bloca 100% accesul, o modalitate de accesare a imaginilor xxx fiind chiar GoogleImages.
O alta problema ar fi ca odata ce restrictionezi accesul copilului la site-uri xxx, il vei forta oarecum sa caute o alta modalitate de acces la continut xxx... iar cand ajunge la Odc sau torrenturi nu mai ai aproape nici o sansa sa mai filtrezi activitatea lui.
Un programel free pentru filtrare de site-uri ce au continut xxx ar fi ParentalFilter
Evident ca mai sunt si altele, mai "sapa" pe net.
Dintre cele "pe bani", in top ar fi NetDog

#5 OFFLINE   FujiPa

FujiPa

Liceul de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 461 posts
    • Online: 2h 5m 43s
0
likes on posts

Posted 30 January 2008 - 15:33

la Internet Explorer exista un fel de blocker la Tool > Internet Options > Content > Enable si alegi acolo ce fel de site-uri...

#6 Guest_haide_farul_*

Guest_haide_farul_*
  • Vizitatori

Posted 31 January 2008 - 09:41

CITAT(Thora! @ Jan 30 2008, 11:44) View Post

O alta problema ar fi ca odata ce restrictionezi accesul copilului la site-uri xxx, il vei forta oarecum sa caute o alta modalitate de acces la continut xxx... iar cand ajunge la Odc sau torrenturi nu mai ai aproape nici o sansa sa mai filtrezi activitatea lui.

Pustiul meu are doar 6 ani si este la nivelul de jocuri pe site-urile Minimax, Jetix si CartoonNetwork. dar din greseala mai da click si prin alta parte si odata ajunsese pe cracks.am care este plin de link-uri catre site-uri xxx. Plus ca nu vreau sa intre in "Favorites" si sa dea peste site-urile lui taica-su, recte eu. 21.gif

Oricum, multumesc ptr informatie.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users