Atenție: toate conturile de pe forum care nu au adresă de e-mail validă (corectă, actualizată) vor fi șterse !

Sign in to follow this  
Followers 0
LuckyShot

Lecţia de gramatică

799 posts in this topic

In primul rand vreau sa spun ca nu am de gand sa inchid acest topic datorita flame-ului inutil pe care il faceti, deoarece acest topic ar putea fi folositor unora pentru care limba romana e ca si o limba straina. Cei care mai aveti chef de spam si flame, veti primi cadou suspenduri de la 10 zile in sus, incepand de acum.

Mi se pare inutil topicu asta sincer ...

Dc?

1=> Sc fac toti

2=> Unii chiar au chef d o vacanta

3=> Chiar credeti k cineva ar sta sa invete sau .. sa citeasca (k d invatat nu au c sa invete exista sc) .. c ati pus voi aici...

4=> Diferenta dintre vin-o si vin`o multi o fol deoarece unora li se pare mai usor .. scri mai repede etc..

5=> Multi fac observatia .. cu "mai pune o virgula sau nu`s c.." pai.. nu esti/sunt marele director sau vb cu nu stiu cine mare smecher si tre sa vb ... k la SCOALA ... cand o sa ajungi in RL atunci frate scri corect si frumos .. momentan 90% din link nu da 2 bani pe c ati pus voi acolo e 1 joc ... dac unii vor sa dovedeasca intelectu (mai mult s obsedati) asta e nu puteti sa`i obligati sa scrie cum vreti voi ..

E 1 joc multi fol prescurtari

-aksa=>acasa

-c=>ce

-bn=>bine

-u=>tu

-etc=>etc^_^

Nu prea cred k la 1 examen chiar la sc .. scri asa ... sau cand ajungi cva"mare" si ma refer d RL incepi sa scri asa ... cunosc ff multa lume care este(nu munca d jos sa zic asa..au servici la "grad mai mare dac intelegeti c vreau sa zic" unii viseaza sa ajunga akolo) cva in RL si nu da 2 bani cum scrie pe MU (,;-; etc..)

Asa k sincer .. e inutil topicu asta ...

So scz dac am zis cva cu care v`am jicnit !!

Atat am avut d zis .

0

1=> Sc fac toti

3=> Chiar credeti k cineva ar sta sa invete sau .. sa citeasca (k d invatat nu au c sa invete exista sc) .. c ati pus voi aici...

really? poate pe hartie ... macar atata lucru , o exprimare coerenta si fara greseli gramaticale, cred ca conteaza chiar daca e vorba de un joc / forum... doar o faceti pentru voi

0

4=> Diferenta dintre vin-o si vin`o multi o fol deoarece unora li se pare mai usor .. scri mai repede etc..

So scz dac am zis cva cu care v`am jicnit !!

ma amuz teribil cand vine unu si spune in cel mai agramat mod posibil ca topicul asta e inutil :))

imi poti spune si mie de ce sa scrii vin-o si vin'o in loc de vino? o nu se desparte de restul cuvantului. asadar, VINO, nu VIN-O sau VIN'O.

nu e corect "scri", ci "scrii"

apoi, nu-mi dau seama daca ai scris "jicnire" la misto sau din nestiinta. dar inclin sa cred ca nu stii, din moment ce tu nu citesti topicul pentru ca este inutil si oricum exista scoala si inveti de-acolo (that's freakin' funny).

daark, special pentru tine, inca o data spun: JIGNIRE, nu JICNIRE (vezi nr.2 )

0

ma amuz teribil cand vine unu si spune in cel mai agramat mod posibil ca topicul asta e inutil :))

imi poti spune si mie de ce sa scrii vin-o si vin'o in loc de vino? o nu se desparte de restul cuvantului. asadar, VINO, nu VIN-O sau VIN'O.

nu e corect "scri", ci "scrii"

apoi, nu-mi dau seama daca ai scris "jicnire" la misto sau din nestiinta. dar inclin sa cred ca nu stii, din moment ce tu nu citesti topicul pentru ca este inutil si oricum exista scoala si inveti de-acolo (that's freakin' funny).

daark, special pentru tine, inca o data spun: JIGNIRE, nu JICNIRE (vezi nr.2 )

Ma omule ti`am citit topicu dac t crezi atat d destept o facit pt tine nu pt noi .. sincer acum 8-|

Si topicu ti l`am citit tot :) sa nu zici k nici nu am trecut d 2 cuvinte....

In fine dac puteti sa obigati sa scrie cineva cum vreti voi .. felicitari (k aici nu e invatat ci obligat ) :-j

doar o faceti pentru voi

Pt noi sincer nu cred.....e doar 1 joc...

Mai mult t ajuta in RL cum vorbesti (ma refer clar ,rar, nu sa ne grabim ) decat sa scriem :)

Dac puteti sa obligati pe cineva ma rog... felicitari k vreo 3-4 ati putut

Si cum vb voi sunteti doar adminii noi si cei vechi !

Am uitat sa mentionez ..k e vb d mu adik sa zic minim 200 jucatori ...

Dar e vb d o tara intreaga obligatii si pe aia sa scrie cum vreti voi .App nu ma refer rin RL (nu sc si servici) ma refer jocuri online+mess+si alte prostii ...

Doar la sc si la servici scri frumos,vb clar corect(mai mult la servici pt majoritatea )

0

really? poate pe hartie ... macar atata lucru , o exprimare coerenta si fara greseli gramaticale, cred ca conteaza chiar daca e vorba de un joc / forum... doar o faceti pentru voi

Alex cred ca toata lumea face greseli gramatica...indiferent ce funtie ai in RL atat cat si in Game..dar ma ingrijoreaza ca nivelui IQ`ului scade destul de fluent nu numai in Romania ci intreaga lume.

0

nu obliga nimeni pe nimeni daark pentru ca nu are cum :) esenta era sa se ia la cunostinta ce a spus kica mai sus si sa se incerce pe cat posibil punerea in practica.

uite de exemplu eu inainte scriam numai cu TZ SH etc. fara sa imi dau seama intr-o teza (ca eu temele nu mi le faceam niciodata) am scris cu sh si tz.. obisnuit cu limbajul de forum/net ce dreq.. si mi s-a scazut foarte mult din punctaj. de atunci incerc sa scap de "ticul" asta "verbal" si imi e foarte greu :) asa e si cu cei care scriu "sti" in loc de "stii" sau altele. o sa transpuna de pe forum pe caietele de curs de la scoala.. si uite asa limba romana va suferi transformari majore fara sa ne dam seama.

0

V-ati gandit ca poate pe unii dintre noi ii zgarie pe retina incercarea de a descifra exprimarea cuneiforma pe care o aveti? Cred ca am sa propun in cadrul unei intalniri a moderatorilor ca un topic de la Banati sau Plangeri sa nu fie luat in considerare decat daca este scris corect din punct de vedere al limbii romane.

0

In fine dac puteti sa obigati sa scrie cineva cum vreti voi .. felicitari (k aici nu e invatat ci obligat ) :-j

Pt noi sincer nu cred.....e doar 1 joc...

Si cum vb voi sunteti doar adminii noi si cei vechi !

Am uitat sa mentionez ..k e vb d mu adik sa zic minim 200 jucatori ...

Dar e vb d o tara intreaga obligatii si pe aia sa scrie cum vreti voi .

nu e vorba sa ii obligam sa scrie cum vrem noi ci cum este corect. ca gramatica asta nu e inventata de noi si acuma incercam sa schimbam lumea :)

PS:cred ca topicul ar merita mutat la discutii generale :tiphat:

PPS: buna ideea rede :)

0

nu obliga nimeni pe nimeni daark pentru ca nu are cum :) esenta era sa se ia la cunostinta ce a spus kica mai sus si sa se incerce pe cat posibil punerea in practica.

uite de exemplu eu inainte scriam numai cu TZ SH etc. fara sa imi dau seama intr-o teza (ca eu temele nu mi le faceam niciodata) am scris cu sh si tz.. obisnuit cu limbajul de forum/net ce dreq.. si mi s-a scazut foarte mult din punctaj. de atunci incerc sa scap de "ticul" asta "verbal" si imi e foarte greu :) asa e si cu cei care scriu "sti" in loc de "stii" sau altele. o sa transpuna de pe forum pe caietele de curs de la scoala.. si uite asa limba romana va suferi transformari majore fara sa ne dam seama.

Am inteles c vrei sa zici.

Dar acel tic pe care multi dintre noi il facem atunci cand vb pe mess ar tre sa ne dam singuri seama c e mess/joc online/ si c e RL .. asta nu e vina noastra ci vina lor si dac ei nu se invata sa faca diferenta (dat notelor mici din cauza scrierii k pe net..) dac nu o putut profesorii cum sa poata max... 10 pers d pe link sa schimbe atata lume ....

Si Rede e buna ideea ta :)

P.S rede=> sa zic .. max 40% nu mai mult jucatori care scriu cu multe greseli.. pe la plangeri(banati mai putin :-j,putini recunosc greselile care le fac pe srv) e din cauza nervilor .. dat jucatorilor care dau d/c fac dupe si alte cele ..... k srv linkmania o ajuns .. vai d capu lui.. (mai frumos era pe vremea lu invi)

Cel mai bine zis si scurt=> Sa faca diferenta d PC si RL

0

P.S rede=> sa zic .. max 40% nu mai mult jucatori care scriu cu multe greseli.. pe la plangeri(banati mai putin :-j,putini recunosc greselile care le fac pe srv)

sa nu te mai prind ca zici ca ai citit topicul. daca ai fi citit, ai fi stiut sa zici "greselile pe care" si nu "greselile care". e a doua greseala, dupa cea cu "jicnirea". amandoua sunt in topic, pe niciuna nu ai indreptat-o. si asa o sa te corectez pana cand o sa te plictisesti. pentru ca oricum la fiecare post de-al tau e macar o greseala.

^_^ Nice one!

Edited by Redemption
0

V-ati gandit ca poate pe unii dintre noi ii zgarie pe retina incercarea de a descifra exprimarea cuneiforma pe care o aveti? Cred ca am sa propun in cadrul unei intalniri a moderatorilor ca un topic de la Banati sau Plangeri sa nu fie luat in considerare decat daca este scris corect din punct de vedere al limbii romane.

Eu sunt sătulă deja de câte greşeli întâlneşti pe aici. Foarte bună sugestia.

P.S rede=> sa zic .. max 40% nu mai mult jucatori care scriu cu multe greseli

Să zic... minim 80% scriu cu multe greşeli, 10% cu puţine greşeli, 5% cu rare greşeli, iar restul de 5% chiar se obosesc să scrie corect gramatical şi chiar să se corecteze atunci când greşesc

Şi LuckyShot... crede-mă, spun din experienţă, o să te plictiseşti tu de atâta corectat. Plus că pe majoritatea îi deranjează să fie corectaţi la fiecare propoziţie pe care încearcă să o formeze. Unii dintre jucători, foarte puţini la număr, sunt de acord cu corectările primite şi chiar încearcă să îşi îmbunătăţească gramatica, lexicul, vorbirea în general. Unii dintre aceştia ar fi ija, sadi şi încă foarte puţini la număr.

Topicul este foarte bun, foarte folositor şi, de asemenea, foarte ignorat.

0

Foarte interesanta propunerea ta rede,mi s-ar parea corect.

0

Mai bine s-ar da warn pentru fiecare greseala gramaticala postata la Plangeri sau Banati!Cine ar mai activa Linkmania atunci?:))

0

Pe softpedia exista chiar in regulament asa ceva. N-ar strica si pe link, totusi. ;)

0

Este excelenta ideea din acest topic, bravo Lucky :right:

Si eu am oroare de greselile grave de gramatica pe care le intalnesc frecvent pe forum si in joc.

Uneori, daca nu sunt foarte atent cand citesc un topic, am initial impresia ca nu inteleg absolut nimic, apoi stau si fac conexiile de rigoare ( prescurtari, litere inlocuite sau adaugate cuvintelor pentru un aspect mai "cool"- cred ei, lipsa virgulelor sau a altor semne de punctuatie care te poate face sa intelegi total altceva din fraza respectiva ).

Sincer vorbind acum, unii dintre noi chiar am facut scoala in adevaratul sens al cuvantului si chiar si dupa doua schimburi de fraze aici pe forum ne putem da seama de calitatea interlocutorilor.

Chiar m-am luat de cateva persoane prin topicuri care-mi raspundeau total agramat, fara sa mai pun la socoteala jignirile si dejectiile lingvistice pe care le constatam.....si pot spune ca unii au simtit imdiat replica mea si au inceput sa fie mai corecti si mai sociabili, altii in schimb ii dadeau inainte cu " smoara, sfaka, sdreaga, etc"....ei bine, cu astfel de persoane nu cred ca am ce discuta asa ca am preferat sa nu le mai raspund si ignoranta doare cel mai tare probabil.

Bravo inca o data, unul din cele mai reusite topicuri.....parerea mea :tiphat:

0

sa nu te mai prind ca zici ca ai citit topicul. daca ai fi citit, ai fi stiut sa zici "greselile pe care" si nu "greselile care". e a doua greseala, dupa cea cu "jicnirea". amandoua sunt in topic, pe niciuna nu ai indreptat-o. si asa o sa te corectez pana cand o sa te plictisesti. pentru ca oricum la fiecare post de-al tau e macar o greseala.

^_^ Nice one!

Tot c ai zis pe prima pagina, am citit .

Sa editez c am zis .. neah .. no sa fac asta vreodata :)

Si pe prima pagina ziceai cva .. sa ii invatam pe cei mici... gresit omule .. pe link sunt si oameni in varsta care .. scriu altfel decat ai vrea u .

Dac vrei sa ma corectezi , cauta frumos toate topic`urile in care am postat :) k oricum nu eu/noi ne plic d corectarile tale ci u .. :)

Domnule profesor :-j

Si c zicea odius .. generatia nou nu da 2 bani pe sc... rar vezi 5-6 pers care se tin d carte dat parintiilor severi .. care mai mult stau inchisi in casa si uita d copilarie .. k ai stat toata copilaria cu nasu in carte .. :)

Generatia noua nu o vei putea schimba ....

Deci atat zic d la generatia ta (cred k ai mai mult d 23-27 ani dac ai facut topicu asta) pana la generatia nou asta d azi ..sunt fffff multe schimbari ....

U c faci aici e.. exact c face toata lumea la sc doar u le dai exeple legate d mu (setu rar bla bla bla ... la sc s alte treburi) .

Deci poate pe cei din generatia trecuta care joaca mu mai scriu corect cum doreste toata lumea dar cei din generatia nou ai sa zic.. 10% putere sa o schimbi pe forum si 70% profesori si 20% parintii

Acum 10 ani max erau alte vremuri...

Am uitat sa zic .. greseli am, nimeni nu e perfect ..pana si prof d romana fac greseli ..

K sa scrie toti frumossi cum vrei u ,vb cu vrazvan k sa fie toti jucatori admin si atunci da .. ai dreptu d a scrie k "la carte"

0

generatia nou nu da 2 bani pe sc...

rar vezi 5-6 pers care se tin d carte dat parintiilor severi

cei din generatia nou ai sa zic..

Generaţia nouă nu dă 2 bani pe şcoală.

Rar vezi 5-6 persoane care se ţin de carte, daţi fiind părinţii lor severi.

Din nou:

Cei din generaţia nouă, hai să zic . . . :readthis:

:tiphat:

0

Pe restul care citesc scrisul asta dezordonat care nu are nicio treaba cu limba romana iti zic eu ca ii zgarie la ureche.De ce trebuie sa stea cineva sa descifreze toate balivernele voastre cand voi puteti sa va chinuiti sa scrieti cel putin citet.

???

0

Si pe prima pagina ziceai cva .. sa ii invatam pe cei mici... gresit omule .. pe link sunt si oameni in varsta

ce este gresit? cei mici invata gramatica, nu cei in varsta.

scrisul asta dezordonat care nu are nicio treaba cu limba romana

cred ca era mai corect

scrisul asta dezordonat ce nu are nicio treaba cu limba romana :P

0

Mai bine s-ar da warn pentru fiecare greseala gramaticala postata la Plangeri sau Banati!Cine ar mai activa Linkmania atunci?:))

dreq :)

Warn up.

Edited by Redemption
0

eu sunt convinsa ca-s foarte multi cei pe care nu-i intereseaza cum se scrie corect, sau pe care-i deranjeaza topicul asta si de-asta nu inteleg de ce mai posteaza, din moment ce oricum nu-l citesc. singurul pe care il corectez e dark, pentru ca mi se pare penibil sa postezi intr-un topic legat de gramatica in cel mai agramat si incoerent mod cu putinta si sa te mai si lauzi ca l-ai citit. de tine dark n-am sa ma plictisesc sa te corectez, dar am sa ma plictisesc sa descifrez intelesul frazelor tale.

0

pusese omu o intrebare si i-am raspuns. pentru ce am luat warn? :blink:

sau s-a pus in aplicare:

Mai bine s-ar da warn pentru fiecare greseala gramaticala postata la Plangeri sau Banati!

si trebuia sa scriu "dracu" in loc de "dreq"? :D

my bad :P

Edited by عرض كل المزايا
0

daark, din toate posturile tale am inteles un singur lucru: daca putem, hai sa fim prosti! hai sa ne scaldam intr-o mocirla de mediocritate si imbecilitate. hai sa ne indobitocim cat mai mult, sa ajungem analfabeti si agramati. de ce? pentru ca nimeni nu te poate obliga sa nu fi prost! :)) bravo. imi place cum gandesti.

chiar zilele trecute am vazut un reportaj cu o gramada de pusti (de liceu) care se chinuiau vizibil sa citeasca. si nu era vorba de texte academice sau tehnice cu cine stie ce termeni. probabil ti se pare normal ca un elev de liceu sa nu stie sa citeasca.

0

sinister nu ai de ce sa te agiti atat.Este o tara democrata,dupa cum se zice,fiecare are dreptul sa-si aleaga drumul lui in viata,sa-si atinga scopurile etc.Asa ca nu tu vei avea de suferit daca cutarica nu va stii decat sa dea cu sapa sau ca va fii analfabet.Tu doar ti-ai exprimat parerea ca simplu cetatean,daca nu a luat-o ca un sfat este problema lui.

0

sinister nu ai de ce sa te agiti atat.Este o tara democrata,dupa cum se zice,fiecare are dreptul sa-si aleaga drumul lui in viata,sa-si atinga scopurile etc.Asa ca nu tu vei avea de suferit daca cutarica nu va stii decat sa dea cu sapa sau ca va fii analfabet.Tu doar ti-ai exprimat parerea ca simplu cetatean,daca nu a luat-o ca un sfat este problema lui.

gresit. si eu si tu si sini si altii avem de suferit din cauza ca altii sunt prosti. vrei un exemplu? uite inginerul ala din craiova care a inventat motorul care merge pe baza de apa sau hidrogen.. ma rog. omu ala s-a multumit cu 3 mil de dolari oferiti de o firma din occident. oare statul roman nu era in stare sa dea 3 mil de dolari pentru proiectu ala? acum am fi fost vazuti altfel in industria automobilelor.

toti avem de suferit din cauza prostiei unora. de asta e bine sa ii ridicam pe ei ca implicit, sa ne ridicam pe noi.

0