Atenție: toate conturile de pe forum care nu au adresă de e-mail validă (corectă, actualizată) vor fi șterse !

Sign in to follow this  
Followers 0
LuckyShot

Lecţia de gramatică

799 posts in this topic

daca e "deampulea" in sensul "de aiurea" ai dreptate... ar fi fara cratima

dar poti privi si ca "vorbeste aiurea-ntramvai" si atunci ar fi "dea-npulea".

de fapt, daca vrei sa scrii cu cratima, corect e "de-a-n pulea" nu "dea-npulea" si nici dea-n pulea

Cu ceva intarziere , dar daca-i asa , n-ar trebui sa fie "de-a-mpulea" ? "Inainte de <<b>> si <<p>> se pune <<m>>" :nanana:

s-ar scrie cu m daca ar exista cumva cuvantul ampulea. "-n" vine de la "in". asa cum e aiurea-n tramvai, asa e si de-a-n pulea. daca exista ampulea, atunci da, s-ar scrie de-ampulea. era vorba de cum trebuia sa puna liniutele, nu de cum se scrie expresia ca nu stiu daca exista vreo scriere acceptata de doom <_< totusi tind sa cred ca se scrie de-a-n pulea.

0

Folositor topicul dar ideea este ca mai multi romani au uitat sa scrie corect! Unchiul meu este profesor de geografie si acu 2 zile ma uitam pe niste lucrari care el nu le corectase...deci te bufneste si rasul,in loc de ,,chinuie'' , ,,kinuie'' , in loc de prescurtarea corecta a cuvantului ,,muntii'' adica ,, mt-ii'' era scris ,,muii''. Dupa parerea mea messengeru distruge toata scrierea corecta.Nu zic eu stau mult pe messenger,pe net,dar nu folosesc prescurtarile sau limbajul ,,shmekerilor'' daca ma intelegeti....

0

Folositor topicul dar ideea este ca mai multi romani au uitat sa scrie corect! Unchiul meu este profesor de geografie si acu 2 zile ma uitam pe niste lucrari care el nu le corectase...deci te bufneste si rasul,in loc de ,,chinuie'' , ,,kinuie'' , in loc de prescurtarea corecta a cuvantului ,,muntii'' adica ,, mt-ii'' era scris ,,muii''. Dupa parerea mea messengeru distruge toata scrierea corecta.Nu zic eu stau mult pe messenger,pe net,dar nu folosesc prescurtarile sau limbajul ,,shmekerilor'' daca ma intelegeti....

0

da frate nu am scris corect, ,,acu'' nu este corect din pct. de vedere gramatical,sau este dar nu se foloseste,dar am vrut sa zic ca pentru toti copii de 12-13 ani messengeru este ca drogu... nici sa pocesti cuvintele in halu ala:)

0

da frate nu am scris corect, ,,acu'' nu este corect din pct. de vedere gramatical,sau este dar nu se foloseste,dar am vrut sa zic ca pentru toti copii de 12-13 ani messengeru este ca drogu... nici sa pocesti cuvintele in halu ala:)

Tu uiti sa articulezi substantivele :P .

p.s "7. prepozitia PE. se foloseste! "calul PE care l-am vazut", nu "calul care l-am vazut"."

edit: @LuckyShot Esti profesoara de romana ? :D

0

p.s "7. prepozitia PE. se foloseste! "calul PE care l-am vazut", nu "calul care l-am vazut"."

in niciun caz nu-s profesoara :)) doar ca-mi place gramatica.

0

De ce te-ai obostit sa faci un topic , prin care sa-i inveti pe cei care nu au mers la scoala , a fost alegerea lor . Asa azi asa maine si toata saptamana stau la pc . Unii acum au de regretat.

Scoala e facuta , sa mergi in fiecare zi la ea , sa inveti , si sa iei note bune , nu sa mergem la ea , ca nu am avem ce face acasa .

0

Frate sunt niste chestii mici care le tratam cu neimportanta dar sunt importante,nu cred ca stiai tu tot ce scrie acolo :).

0

Frate sunt niste chestii mici care le tratam cu neimportanta dar sunt importante,nu cred ca stiai tu tot ce scrie acolo :).

Uite, chiar asta faci, tratezi cu indiferenta lucruri majore. Evita atitudinea de lup moralist, mai ales in topicul asta.

0

De ce te-ai obostit sa faci un topic , prin care sa-i inveti pe cei care nu au mers la scoala , a fost alegerea lor . Asa azi asa maine si toata saptamana stau la pc . Unii acum au de regretat.

Scoala e facuta , sa mergi in fiecare zi la ea , sa inveti , si sa iei note bune , nu sa mergem la ea , ca nu am avem ce face acasa .

printre care si tu? :-?

0

in niciun caz nu-s profesoara :)) doar ca-mi place gramatica.

"nu-s" ai scris ca sa nu vada lumea ca scrii gresit "sant" in loc de "sunt", asa-i?

0

asa-i. eu nu sunt de acord cu "sunt", ci cu "sant". si da, prefer sa folosesc cat mai putin "sunt", daca "sant" n-am voie.

0

Nu o dati in flame acum...un topic necesar...pentru multi de aici gramatica limbii romane este subiect tabu.

Oricum ma indoiesc ca vor avea rabdarea sau se vor simtii cei directi vizati de postul tau

0

Nu o dati in flame acum...un topic necesar...pentru multi de aici gramatica limbii romane este subiect tabu.

Oricum ma indoiesc ca vor avea rabdarea sau se vor simtii cei directi vizati de postul tau

Cum sa nu se ajunga la flame cand postezi tocmai in topicul asta si faci greseli?

0

trebuia sa-i zici si cum e corect, sa stie pe viitor cum sa scrie :P

"se vor simti" si "cei direct vizati"

0

corect: Ana are mere. Si ce daca?

corect: Ana are mere.Si ce daca? (asa e corect)

Oricum ce ai facut aici este foarte frumos,tot respectul!

0

cata nevoie am de un asemenea forum...cum de nu l-am descoperit de mai mult timp? c? am avut de corectat un material foarte mare + explicatiile gramaticale aferente corecturilor... a fost foarte greu; multe chestii eu le stiu instinctiv, pt. ca imi suna bine sau nu, dar sa gasesc si explicatia...a fost o munca enorma!

ei bine, despre "enorm" este vorba. ce ziceti: daca putem spune "o multime enorma", putem spune si "enorm de multi"? eu zic ca da, insa nu am neaparat argumente. as vrea sa imi spuneti parerea, insa cu argumente clare.

0

'na seara, dom'le The Wizard !

I-am citit cateva articole sa ma "asigur". Am pus link-ul blogului dansei in primul post si le recomand tuturor articolul "index ortografic".

Multumim de sursa!

0

Salut, am vazut pe mai multe comunitati acest post, dar acum mi-am dat seama ca aici este creatorul lui.

Am o mica intrebare, o intrebare la care nu am gasit raspuns. Exista plural feminin al cuvantului "ateu".

Stiu ca suna ciudat... Mai am o nelamurire, e corecta exprimarea "ma rad de tine" ?

0

Salut, am vazut pe mai multe comunitati acest post, dar acum mi-am dat seama ca aici este creatorul lui.

Am o mica intrebare, o intrebare la care nu am gasit raspuns. Exista plural feminin al cuvantului "ateu".

Stiu ca suna ciudat... Mai am o nelamurire, e corecta exprimarea "ma rad de tine" ?

ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s.m. ?i f. Adept al ateismului; persoan? care neag? existen?a lui Dumnezeu ?i a oric?rei divinit??i. – Din fr. athée, lat. atheus.

R: atee

0

"ma rad" nu este corect, pentru ca actiunea nu se reflecta asupra ta (nu te afecteaza pe tine direct), nici chiar atunci cand razi de tine. pe langa verbul "a rade" nu se pune pronume reflexiv.

0