Jump to content

Photo

Care Este Cel Mai Bun Windows ?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
109 replies to this topic

Poll: Care Este Cel Mai Bun Windows ? (185 member(s) have cast votes)

Care Este Cel Mai Bun Windows ?

1. Windows XP (132 votes [74.16%])

Percentage of vote: 74.16%

2. Windows Vista (0 votes [0.00%])

Percentage of vote: 0.00%

3. Windows 7 (7 votes [3.93%])

Percentage of vote: 3.93%

4. Windows Server (2003, 2008) (20 votes [11.24%])

Percentage of vote: 11.24%

5. Versiuni mai vechi de Windows (2000, 98, 95 etc) (19 votes [10.67%])

Percentage of vote: 10.67%

Vote

Guest_010717_*

Guest_010717_*
  • Vizitatori
Nu va mai certatzi :violent: , toate Windwsurile sunt bune dar fiecare are un domeniu:
Win 98-->Bun pt jocuri, nu consuma resurse multe
Win 2k-->Bun pt serviciu pt ca e nu ocupa prea multe resurse,nu are buguri multe,merge cu Office 2003
Win XP-->Bun pt acasa are buguri,cere resurse multe,merge cu Office2003, multimedia.

OFFLINE   aolex

aolex

Mace Windu

• Forumist
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,158 posts
    • :
0
likes on posts
windows 98 e bun la bluescreens ... nicidecum la altceva ! 98 nici nu are ce cauta
pe lista pentru ca este cel mai penal sistem de operare ever !
windows 2000 e pentru cei ce folosesc calculatorul la altceva in afara de jocuri ...
iar xp e pentru cei carora le place albastrul !

OFFLINE   HolySoul

HolySoul

Gradinita de gaming

• Forumist
  • PipPip
  • 88 posts
    • :
0
likes on posts
windows 2000 professional -- merg toate jocurile pe el , mananca foarte putine resurse , dupa instalare service pack 4 nu are vulnerabilitati , bugguri , mai rapid la transferuri de informatie (atat networking , ide , sata controllers etc ) EXTREM DE STABIL! daca aveti un calculator cat de cat K-lumea o sa faceti uptime cat un server de linux .
(ma refer k-lumea la o sursa adecvata , placa de baza stabila si conexiune la internet extrem de stabila)

Momentan stau pe windows xp professional desi urasc acest sistem de operare.
de ce stau pe el ? NU nu-mi place ca-i mai colorat , nu-mi plac erorile si restarturi la fiecare update la nush ce prostie , nu-mi place sa instaleze ce vrea el nu eu... dar spre deosebire de 2000 are HyperThreading ,,,
Marele neajuns al 2000 este lipsa suportului HT .
Am incercat si Xp pe 64 biti --- Va asigur ca este mult mai aproape de win 2k decat de de XP cei carora le place XP-ul sa nu va puneti XP 64 BIT ca "joaca s-a terminat" :) arata si este fix win 2k
De ce l-am scos ? Lipsa driverelor pentru placa de baza . (adica am gasitdrivere dar nu si pt. GigaBit lan si Raid .. ramanand fara o partitie de 300 GB si calcu devenind din server desktop :)
Oricum CEL MAI BUN SISTEM DE OPERARE ... nu EXISTA depinde cel mai bun raportat la ce ?
Daca e dupa mine mult mai bun e orice Linux poa sa fie el si de marime sa incapa pe o disketa :) si sa rulez de pe ea :)

OFFLINE   aolex

aolex

Mace Windu

• Forumist
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,158 posts
    • :
0
likes on posts
cand zic ca 2000 e bun nu ma crede nimeni ... si eu stau pe xp (cu toate ca
nu imi place) pentru ca il testez (mi-am facut cd calumea cu sp2 incorporat)
si pana acuma s-a comportat foarte bine ! insa la prima greseala , revin la
2k sp4 , un windows extrem de reusit (chiar si pentru jocuri , nu stiu de unde
le scoateti) ... nu consuma resurse multe , arata acceptabil , foloseste NTFS ,
e stabil , e ajuns la maturitate si scoate uptime-uri de invidiat ;)

OFFLINE   vranarc

vranarc

Liceul de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 359 posts
    • :
0
likes on posts
aolex daca-ti spun ce uptime am eu pe un win xp pro x64 nu ma crezi...
29zile 3ore 38min si nu am stat cu el in stand by..

OFFLINE   Taxare

Taxare

Sangreal

• LinkManiac
  • 668 posts
    • Online: 5h 25m 45s
10
likes on posts
offtopic
uhm ma bag si yo aiurea. nu m-am documentat inca dar o voi face insa am postat si aici in sperantza unor lamuriri.
Ce stie Media Center 2005 in plus fatza de XP ?
Do the words "Longhorn" and "Nemesis" ring a bell put near Windows ?

Tot aud la diferite persoane de Windows Longhorn si Nemesis dar nu mi-a ieshit in ochi pana acum pe nicaieri vreunul dintre ele. Cat despre Media Center, mai multe persoane il folosesc.
/offtopic

cat despre poll, folosesc XP Professional, SP1. Parerea mea e cel mai stabil si mai bun windows e cel pe care fiecare user il poate stapani .. in sensul .. curatzat registrii des, protectzii, scanari etc.. chestii micutze dar care adunate ofera stabilitatea Windows-ului. :right:

OFFLINE   razeer

razeer

Liceul de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 265 posts
    • :
0
likes on posts

Windows 2000 este o evolutie a batranului Windows NT. Windows XP Professional este bazat tot pe nucleul NT si reprezinta o evolutie a Windows 2000 Professional care deja este uzat moral. Are in plus multe facilitati multimedia si securitate sporita.

Care o fi mai bun? http://www.linkmania.ro/forums/public/st...

Mon, stii ceva de securitate in Xp?

Iti spun eu: daca te-a incantat faptul ca winXp iti face tie update si instaleaza singur security patches. asta nu inseamna ca esti secure.

Nu uita ca patchul apare dupa ce se descopera o vulnerabilitate.

Toate vulnerabilitatiile serioase la microsoft sunt rezolvate extrem de tarziu.

ex: dcom, rpc, IE drag and drop, IE injection,
ActiveX "download and install" a fost securizat abia la sp2 ceea ce e jenant.

WinXp e recomandat ptr desktop users . win2000 insa este un excelent server daca ai ceva idee despre administrare.

OFFLINE   razeer

razeer

Liceul de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 265 posts
    • :
0
likes on posts
Txr asa este sp1 e mai stabil dar trebuie sa ai grija la patchuri si sa iti securizezi foarte bine sistemul. Eu am avut probleme cu sp2 , driveri, crashuri, la jocuri..

Media center nu prea stie nimic in plus decat exact ce spune denumirea : MEDIA
Adica , cateva aplicatii media in plus, theme.. prostii. Am observat insa ca se misca mult mai bine ca Xp prof in conditiile in care eu oricum inchid toate serviciile care nu imi trebuiesc.

Cat despre Longhorn" and "Nemesis" Pana nu apare o versiune stabila nu ma risc nici mort sa fiu cobai microsoft.

OFFLINE   razeer

razeer

Liceul de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 265 posts
    • :
0
likes on posts

aolex daca-ti spun ce uptime am eu pe un win xp pro x64 nu ma crezi...
29zile 3ore 38min si nu am stat cu el in stand by..

Cum merge xp pro x64 ? am athlon 64 si nu mi-am instalat ptr ca am citit ca sunt probleme , driveri.. si niste crashuri.

Daca ai avut probleme, care au fost?

merci.

OFFLINE   vranarc

vranarc

Liceul de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 359 posts
    • :
0
likes on posts
acuma depinde de ce release gasesti.. baietzii de la xISO au facut treaba cea mai buna.. am avut noroc ca am gasit varianta lor.. nu am avut pana acum absolut nici o problema.. totu merge ca la carte am driverii initiali de la windows si aia de la piese.. nu am facut nici un update.. nu a fost nevoie

Guest_on1x1_*

Guest_on1x1_*
  • Vizitatori

offtopic
uhm ma bag si yo aiurea. nu m-am documentat inca dar o voi face insa am postat si aici in sperantza unor lamuriri.
Ce stie Media Center 2005 in plus fatza de XP ?
Do the words "Longhorn" and "Nemesis" ring a bell put near Windows ?

Tot aud la diferite persoane de Windows Longhorn si Nemesis dar nu mi-a ieshit in ochi pana acum pe nicaieri vreunul dintre ele. Cat despre Media Center, mai multe persoane il folosesc.
/offtopic

cat despre poll, folosesc XP Professional, SP1. Parerea mea e cel mai stabil si mai bun windows e cel pe care fiecare user il poate stapani .. in sensul .. curatzat registrii des, protectzii, scanari etc.. chestii micutze dar care adunate ofera stabilitatea Windows-ului. http://www.linkmania.ro/forums/public/st...

Voi si windowsul...

Longhornu e alta mancare de peste..
Nemesis e doar un xp slipstreamed.. including sp2 and stuff liek that.

Pro
Nemesis are incluse SP2 si HOTFIX-urile de la microsoft pana in luna martie
In timpul instalari nici serial number numai este nevoie sa introduci
Instalarea dureaza cam 1h15 minute in functie de softurile alese
Ocupa 6--7GB in functie de softuri
in timpul instalarii nu dai nici un click, lucreaza singur pana la meniul cu softuri

Contra
tastatura pe engleza britanica,
pe placa de baza sata GB nu am reusit sa pun driverele de sunet, usb, stuff
copiere softurile pe HDD in timpul instalarii
lipsa opera, dumeter, network assistant
nfo viewer nu a mers

Now vote with win 2000 professional, or ELSE! :D

OFFLINE   razeer

razeer

Liceul de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 265 posts
    • :
0
likes on posts
On1x1 iti doresc sa ai parte de instalare BSD :banghead: ca tot iti place tie sa nu dai click ;)

OFFLINE   razeer

razeer

Liceul de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 265 posts
    • :
0
likes on posts

acuma depinde de ce release gasesti.. baietzii de la xISO au facut treaba cea mai buna.. am avut noroc ca am gasit varianta lor.. nu am avut pana acum absolut nici o problema.. totu merge ca la carte am driverii initiali de la windows si aia de la piese.. nu am facut nici un update.. nu a fost nevoie

Vreau si eu de la xISO.
Am winxp.sp2.9in1 ISO bestial, facut de baietii astia. Cu interfata grafica la bootare . dos, si pq.

Cum aflu nume fisier... motiv sa mai deschid si eu dc++ ? :P

OFFLINE   vranarc

vranarc

Liceul de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 359 posts
    • :
0
likes on posts
nu te chinui sa cauti pe dc++ ca nu cred sa gasesti... si e o mica mare diferentza intre ISO si xISO

OFFLINE   mad_eye

mad_eye

Facultatea de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPipPip
  • 638 posts
    • :
0
likes on posts
CEL MAI BUN SISTEM DE OPERARE MICROSOFT CRED CA O SA FIE LONGHORN O SA APARA IN 1-2 ANI!!!!eu zic asta deoarece microsoft sia dezvolat programele din 95 shi pana acum!

OFFLINE   aolex

aolex

Mace Windu

• Forumist
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,158 posts
    • :
0
likes on posts

CEL MAI BUN SISTEM DE OPERARE MICROSOFT CRED CA O SA FIE LONGHORN O SA APARA IN 1-2 ANI!!!!eu zic asta deoarece microsoft sia dezvolat programele din 95 shi pana acum!

tu esti prost ...

OFFLINE   mad_eye

mad_eye

Facultatea de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPipPip
  • 638 posts
    • :
0
likes on posts

tu esti prost ...

pai de ce ??? nu poti spune despre cineva ca e prost fara sa ai o motivatie doar daca tu esti prost (fara suparare)!!!

OFFLINE   SirDanju

SirDanju

Liceul de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 295 posts
    • :
0
likes on posts
Ma gindesc ca va referiti la ceea ce este pe piata acuma , din spusele mai multor persoane Windows XP este cel mai bun pentru ca sunt cele mai multe drivere pt el dar se pare ca viitorul estre al windowsului pe 64 biti. :D

OFFLINE   aolex

aolex

Mace Windu

• Forumist
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,158 posts
    • :
0
likes on posts

Ma gindesc ca va referiti la ceea ce este pe piata acuma , din spusele mai multor persoane Windows XP este cel mai bun pentru ca sunt cele mai multe drivere pt el dar se pare ca viitorul estre al windowsului  pe 64 biti.  http://www.linkmania.ro/forums/public/st...

nu sunt mai multe drivere pt xp decat pentru restul windosurilor ... ce vorbesti ?
pe windows (de la 2000 incoace) nu vei avea niciodata probleme cu driverele atata
timp cat ai cd-urile la indemana . iar xp pe 64 de biti e aceiasi mancare de peste ,
un windows mai rapid (eventual mai stabil) , atata tot ! viitorul este lfs , ascultati-ma
pe mine !

OFFLINE   razeer

razeer

Liceul de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 265 posts
    • :
0
likes on posts

nu te chinui sa cauti pe dc++ ca nu cred sa gasesti... si e o mica mare diferentza intre ISO si xISO

Nu citi printre randuri. Cand am spus ISO ma refeream la fisier. Stiu diferenta .

OFFLINE   vranarc

vranarc

Liceul de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 359 posts
    • :
0
likes on posts
ma bucur sa aflu ca stii diferentza insa nu ai fost destul de clar..

OFFLINE   SirDanju

SirDanju

Liceul de gaming

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 295 posts
    • :
0
likes on posts
robot nu te supara dar intrebarea era "Care este cel mai bun Windows?",deci nu care va fi ce mai bun. Asa ca raspunsul se afla in lista de mai sus nu? Sory :D

OFFLINE   Luftwaffe

Luftwaffe

Heil, Soldaten Kameraden!

• Forumist
  • PipPipPipPip
  • 395 posts
    • :
0
likes on posts
Toata lumea vorbeste.....

Parere personala

locul 1 la stabilitate win 95
locul 1 la viteza de instalare win 3.11
locul 1 la aspect si componente XP pro

Pentru cine e atent la detalii sunt pasi inainte si inapoi, salturi de la o versiune la alta apoi reluarea unor idei din versiunile precedente. Toate au ceva bun si ceva rau. Windows-ul 98 e poate mama ecranelor albastre, dar se putea reinstala fara curatare totala. Acest aspect e istorie cu win xp....
Pot vorbi mult despre aspectele astea dar incercati sa vedeti ca pe zi ce trece tendinta este de a bloca utilizatorul in a-si rezolva singur problemele si a te obliga la intrarea pe mana "servisului" sau mai bine zis a tehnicului on-line pentru a da posibilitatea acestuia de a-si baga nasul in sistemul tau.
Am sa revin!

Am o intrebare.... Stie cineva ce sisteme hard si soft foloseste NASA in spatiu????

Iar daca da, aveti raspunsul la toate intrebarile. :tiphat:

OFFLINE   aolex

aolex

Mace Windu

• Forumist
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,158 posts
    • :
0
likes on posts

Toata lumea vorbeste.....

Parere personala

locul 1 la stabilitate win 95
locul 1 la viteza win 3.11
locul 1 la aspect si componente XP pro

Pentru cine e atent la detalii sunt pasi inainte si inapoi, salturi de la o versiune la alta apoi reluarea unor idei din versiunile precedente. Toate au ceva bun si ceva rau. Windows-ul 98 e poate mama ecranelor albastre, dar se putea reinstala fara curatare totala. Acest aspect e istorie cu win xp....
Pot vorbi mult despre aspectele astea dar incercati sa vedeti ca pe zi ce trece tendinta este de a bloca utilizatorul in a-si rezolva singur problemele si a te obliga la intrarea pe mana "servisului" sau mai bine zis a tehnicului on-line pentru a da posibilitatea acestuia de a-si baga nasul in sistemul tau.
Am sa revin!

Am o intrebare.... Stie cineva ce sisteme hard si soft foloseste NASA in spatiu????

Iar daca da, aveti raspunsul la toate intrebarile. http://www.linkmania.ro/forums/public/st...

windows 95 la stabilitate ? ma faci sa rad omule ...
windows 2000 e stabil si rapid , nu prostia aia
alb-negru de 95 ! cat despre nasa , foloseste
procesoare alpha (si itanium , cateodata) care
ruleaza UNIX !

OFFLINE   Sabotor78

Sabotor78

Masterand gaming

• LinkManiac
  • 1,749 posts
    • Online: 11h 2m 48s
6
likes on posts
Iei in calcul win 3.11 (la viteza?) ...... Nu se poate, ala e un SO(damn, ce vorbesc, nici macar sistem de operare nu-i, nu e altceva decat o interfata grafica) pentru sisteme pe 16 biti......Pe un 386 ala se misca mai greu decat xp-ul pe un calculator de generatie actuala. Iar daca spui ca se incarca mai repede...el nu incarca si sistemul de operare, ca ala e deja incarcat. Si sa nu spui ca e mai rapid pentru ca pe un P4 sau un AMD64 "merge mai repede" decat XP-ul. Sper ca nu ai vrut decat sa faci o gluma.

PS. Si WinXP se poate reinstala fara curatare totala. Oricum, o astfel de reinstalare (dupa mine) nu e recomandata pentru niciunul dintre Windowsuri. Mai bine stergi tot si instalezi de la capat.